Korale ukwiałowe (Corallimorpharia)

Opis

Sama nazwa sugeruje, że te zwierzęta stanowią pośredni gatunek pomiędzy koralowcami oraz ukwiałami. Jeśli zainteresuje nas genetyka tych zwierząt to dotrzemy do informacji, że są blisko spokrewnione z koralami madrepowymi. Różnicę stawi jedynie brak twardego szkieletu wapiennego.

Korale ukwiałowe znakomicie nadają się do hodowli w akwarium, ponieważ w naturalnym środowisku zamieszkują płytkie wody na skraju raf koralowych, gdzie są bardzo często narażone na zmiany środowiskowe. Wszystkie gatunki posiadają zooksantelle, dlatego też musimy je umieścić w bardzo dobrze oświetlonym miejscu. Wyjątek od tej zasady stanowią gatunki ubarwione na zielono i niebiesko, które powinny mieć ograniczoną ilość światła. Początkującym akwarystom polecamy do hodowli gatunki z rodzaju Actinodiscus, inaczej nazywane słoniowym uchem.

Zazwyczaj symbioza z zooksantellami w pełni zaspokaja potrzeby pokarmowe korali ukwiałowych. Zwierzęta o widocznych ramionach chwytnych można podawać małe kawałki pokarmu, co powoduje szybszy wzrost zwierzęcia. Z kilku osobników po roku często tworzy się ogromna kolonia.

W zbiorniku z koralami ukwiałowymi można bezpiecznie hodować niegroźne gatunki bezkręgowców. Natomiast nie powinno się łączyć z koralami ukwiałowymi drapieżnych gatunków rozgwiazd, jeżowców oraz niektórych gatunków większych skorupiaków, ponieważ bardzo często żywią się nimi.

1 komentarzy

  1. julka:

    TE ZWIERZĘTA SĄ SUPER!!! BRAT MA TAKIE OD PÓŁ ROKU ROZRASTAJĄ SIĘ I OPANOWAŁY CAŁE AKWARIUM

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter