Lira mandaryn – Synchiropus splendidus

Opis

Jest spokojnym gatunkiem i polecanym do zbiorników z bezkręgowcami. Jeśli chcemy trzymać ten gatunek należy pamiętać o tym, że można utrzymywać co najwyżej dwa osobniki, ale odmiennej płci. Samce mogą walczyć ze sobą o terytorium. U gatunku da się zauważyć dyformizm płciowy, ponieważ samiec ma wydłużony pierwszy promień płetwy grzbietowej, zaś u samiczki jest on zdecydowanie mniejszy.

Rodzina

Lirowate – Callionymidae.

Pochodzenie

Żyje w wodach Indopacyfiku.

Odżywianie

Preferuje mrożoną artemię lub kryl.

Warunki hodowlane

Woda powinna być z zakresu 22-28°C oraz zasoleniu 1,022 g/ml.

12 komentarzy

 1. Stary, dobry akwarysta.:

  Jako dobry człowiek i stary akwarysta odpowiem BB. Więc tak: Ok, w 120 litrach może być jeden lub parka, ale tak: ryb z pozostałych gatunków może być maksymalnie po jednym! Chcesz je wszystkie stłoczyć jak sardynki w puszce? Za małe akwarium na tyle ryb. Na twój zestaw to MINIMUM OK. 600 LITRÓW! Ładnie będą wyglądać w małej ilości. Tyle.

 2. BB:

  PROSZĘ O ODP. Ile taka kosztuje? Czy można taką kupić w Rzeszowie? Czy nadaje się do morskiego akwa 120l? Czy można ją trzymać z:4 amfiriony(błazenki),3 centropyge interrupta(po łacinie;)) i 6 gramma królewska?PROSZĘ O ODP.;)

 3. Błazn:

  Na 60l atlantyda to MAX jedna taka ryba, only ;)

 4. Mandaryn je żywy pokarm TYLKO:

  Panowie siesli nauczycie taka rybę jeść mrozony pokarm to proszę opisać jak do tego doszło? Z własnego doświadczenia wiem ze żywi się TYLKO ZYWYM pokarmem a płatki,mrozonki itp nie zdaje to egzaminu żywi się tylko tym co znajdzie na skale wiec Aqwarium to minimum 200-250 litrów i spora ilość żywej skały z ograniczona do minimum ilością krewetek które skubia skale cały czas i poprostu pokarmu jest za mało w takim zbiorniku a na taki litra to tylko jedna sztuka.Chyba ze dostaje żywy pokarm extra zakupiony bądź wychodowany

 5. Alice k:

  zgadzam się z tobą, Atlantyda, masz rację

 6. Atlantyda:

  Nie wiem o co ci chodzi BRUCE28, to serwis o rybach, a nie serwis konferencyjny, a poza tym, czy ty maSz pojęcie o tych zwierzętach? To ty piszesz głupie teksty, a ja zajęłam się czymś - odpowiadaniem tobie na głupie komentarze, znajdź inną stronę, na której sobie popiszesz te swoje głupoty, mam rację? Mam, więc przestań pisać,bo nie masz o czym. Ja przynajmniej się pytam o ryby, a nie o zajęcia. I to ty jesteś bezczynna/bezczynny, nie ja. Więc jak już pisałam, ty się czymś zajmij. Ja jestem mniej więcej jak Alice k, która pyta o coś innego, ale mądrze, jak ja. Więc ty daruj sobie te komentarze, PSEUDO-BRUCE-IE28.

 7. Alice k:

  bardzo etniczna rybka, a czy w Bydgoszczy można taką kupić?

 8. ;DD:

  lira mandaryna ;PP

 9. BRUCE28:

  MATKO KOCHANA!!! Ludzie zajmijcie sie czyms. A tak z bezczynnosci zadajecie takie glupie pytania jak np.Atlantyda

 10. LADY:

  JEST PIĘKNA I MA ŁADNE WZORKI

 11. Atlantyda :

  Śliczna ryba ! Czy można ją trzymać z solariasem fasciatus w 60 l akwarium ?

 12. shadow669:

  ładna rybka też chciał bym taką w swoim akwarium

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter