Martwica płetw

Opis

Jest choroba, która dotyka przede wszystkim płetwę ogonową. Istnieje powszechny pogląd, iż do martwicy płetw dochodzi u ryb, które nie maja zapewnianych odpowiednich warunków fizykochemicznych i są nieodpowiednio żywione, co sprzyja rozwojowi infekcji bakteryjnej. Do martwicy płetw dochodzi przede wszystkim z powodu urazów mechanicznych, nadmiernego naświetlania promieniami ultrafioletowymi, złego stanu zbiornika hodowlanego, zbyt niskiej temperatury wody. Martwica płetw powstaje w wyniku zaatakowania ryb osłabionych przez bakterie, które występują w każdym zbiorniku awaryjnym. Ryby zdrowe nie są atakowane, ponieważ ich system obronny jest wystarczająco silny. Szczególnie podatne są gatunki ryb o ciemnej pigmentacji, np. molinezje, aczkolwiek choroba ta dotyka wiele innych gatunków. Martwica płetw występuje u ryb w różnym wieku, ale szczególnie wrażliwe są młode osobniki, które z jej powodu masowo giną.

Objawy

Pierwszą fazą choroby, która jest widoczna ,,gołym okiem” jest zmętnienie płetw piersiowych i ogonowej. Dochodzi do strzępienia i skrócenia płetw. W ostatnich stadiach choroby przy nasadzie płetwy tworzą się wybroczyny, w środku których jest biaława tkanka martwicza. Po tym objawie ryby szybko giną.

Leczenie

Do zapobiegania choroby należy zapewnienie rybom nowo zakupionym podobnych warunków fizykochemicznych w jakich się wychowały. Nie wolno dopuszczać do gwałtownych zmian temperatury, pH i twardości wody. Zabiegi lecznicze stosuje się u ryb z niewielkimi zmianami martwiczymi, wtedy płetwa stopniowo odrasta. Jeśli leczymy ryby, które są w zaawansowanej chorobie, to regeneracja tkanki może być niezupełna i dochodzi do deformacji lub braku płetwy. Leczenie polega na kąpielach w roztworach różnych środków leczniczych oraz podawaniu antybiotyków wraz z karmą. Przed kąpielą zaleca się odcięcie martwych tkanek płetwy. Po tym zabiegu miejsce odcięcia należy zdezynfekować 1% roztworem azotanu srebra i opłukać wodą destylowaną, następnie umieścić ryby na 7-10 dni w 1% roztworze dwuchromianu potasu. Pozostałe środki jakie stosuje się do leczenia martwicy płetw: A) akryflawina – w stężeniu 0,3-1 g na 100 l qody podczas kąpieli przez 2-3 dni B) chloramfenikol – w dawce 20-50 mg na 1 l wody stosowany podczas kąpieli przez 6 dni w temp. 23-27ºC C) kanamacyna – roztwór o stężeniu 2-5 g na 100 l wody stosowany podczas kąpieli przez 4-5 dni, po tym czasie wymienia się ½ lub 1/3 wody na świeżą D) neomecyna – w dawce 4-5 g na 100 l wody stosowana podczas kąpieli przez 3 dni, po tym czasie wymienia się 1/3 wody E) oksytetracyklina – w dawce 10-50 mg na 1 kg masy ciała podawana w karmie. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

41 komentarzy

 1. danka:

  moja monolinezja miała białe plamy no pysku takie jak u pleśniawki dwa dni po okoceniu zdechła co mogło być przyczynom

 2. maciek:

  welonka ma na płetwach czerwone plamy nie wiem co robić wcześniej tego nie miała pomóżcie !

 3. pol:

  moje molinezje miały objawy jak przy ospie czyli białe kropki teraz jedna z nich traci płetwy jak w opisie czy to na skutek osłabienia w czasie ospy

 4. Kuba:

  Czy ta choroba jest zaraźliwa

 5. aga:

  głowa boli od czytania o chorobach...stwierdzam-po objawach u moich rybek-ze maja niemal ze wszystkie z tych chorob...

 6. aga:

  moje mieczyki to maja...

 7. Michal:

  czy jest to choroba ktora ustepuje sama w momecie kiedy ma odpowiednie warunki?niestety zamowilem 2 szt frontosa i jedna z nich ma podobne objawy do opisywanych

 8. iwona:

  moja molinezia samiec ma tom chorobe pomaga baktopur odrosła mu płetwa

 9. paulinka132008@wp.pl:

  Moje rybki mają matwicę...nie, nie ma plam

 10. boi się o rybki:

  a co trzeba zrobić z innymi rybkami ?? wyciągnąć je z akwarium ? proszę odpiszcie

 11. domini :

  a są jakieś plamy czy coś takiego

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter