Mieczyk (Mieczyki) hellera

Opis

Mieczyk (Mieczyki) Hellera – Xiphophorus helleri. Mieczyk Hellera jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w akwarystyce. Gatunek ten został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Mieczyki są dosyć łatwe w hodowli. Szczególnie polecane dla początkujących akwarystów. Są rybami spokojnymi i towarzyskimi. Samce w dolnej części płetwy ogonowej posiadają wyrostek, przypominający szpadę. Miecz ten w trakcie zalotów dodaje znaczenia poszczególnym samcom. Długość tego miecza bywa różna i zależy od konkretnego osobnika. Samce niekiedy posiadają miecz o długości zbliżonej do długości swojego ciała, pomijając głowę. W powszechnym handlu można wyróżnić wiele odmian mieczyka ( krótkopłetwa, długopłetwa i księzycowa). Różnią się one ubarwieniem oraz kształtem i długością płetw. Wśród mieczyków dzikich najbardziej znana jest forma zielona. Mieczyki hodowlane często posiadają bardzo zdecydowane barwy. Możemy spotkać mieczyki zielone z pomarańczowymi płetwami, czerwone, jasnożółto-pomarańczowe, białe z czerwonymi liniami, czarne i wiele rodzajów albinosów. Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione. Samce posiadają również charakterystyczny miecz oraz płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Specyficzne gonopodium umożliwia krzyżowanie z gatunkami pokrewnymi takimi jak np: zmienniak plamisty i wielobarwny. W hodowli mieczyka Hellera należy pamiętać aby trzymać albo jednego samca, albo przynajmniej cztery. Umożliwi to zmniejszenie negatywnego zjawiska rywalizacji wewnątrzgatunkowej. Samce w większej grupie rozkładają poziom agresji pomiędzy większą liczbę osobników.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Ocean Atlantycki w rejonie Meksyku i Gwatemali. Pierwotny zasięg został sztucznie rozszerzony na obszary takie jak: Nevada, Floryda, Arizona, Kalifornia, Hawaje, Sri Lanca, Australia

Długość

Samce bez miecza od 8 do 14 cm. Samice do 16 cm.

Odżywianie

Spożywa większość dostępnych w handlu pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Od 20 do 26 C. Znoszą krótkotrwałe spadki temperatury nawet 10 C.

Warunki hodowlane

Woda słodka o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo ważna jest filtracja wody. Mieczyk Hellera wymaga dużego akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Akwarium powinno posiadać pokrywę ponieważ mieczyki są rybami bardzo skocznymi. W celu wyeksponowania pięknych barw należy zamontować jasne oświetlenie.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Mioty następują od 4 do 6 tygodni. Jednorazowo samica może urodzić nawet do 150 sztuk młodych, jednakże zazwyczaj mioty są mniejsze. Samicę w ciąży poznajemy po wyraźnie powiększonym brzuchu oraz ciemnej plamie w pobliżu odbytu. Narybek karmimy pylistym pokarmem lub startym żółtkiem jaja kurzego. Młode samce dzielą się na 2 grupy. W pierwszej grupie charakterystyczny miecz i gonopodium wyrasta mniej więcej w czasie kiedy dojrzewają samice. Drugą grupę stanowią osobniki wyglądające jak samice do około 1 roku. Dopiero po tym okresie zaczyna wyrastać charakterystyczny miecz i gonopodium. Samce z drugiej grupy zazwyczaj osiągają większe rozmiary i są bardziej okazałe. Zjawisko późnego ujawniania się tych części ciała, u niektórych samców doprowadziło do błędnego przekonania, że powszechne jest zjawisko zmiany zmiany płci wśród tego gatunku. W rzeczywistości zmiana płci następuje bardzo sporadycznie. Do szerokiego rozpowszechnienia się tego błędnego poglądu przyczyniła się również czarna plama ciążowa występująca zarówno u pewnych gatunków niektórych samic, jak i samców.

546 komentarzy

 1. Izu$:

  Piękne ryby. Będę mieć akwa ale mama na razie zgodziła się na takie maleńkie(nie kula , myślę że 10litrów albo 20litrów) chyba je kupie PS.Co to jest kotnik i jakie są tego ceny?Pisać na gg , admini też GG 13712301

 2. PAWEŁ:

  JA MAM SAMICE KOTNĄ W KOTNIKU JUŻ JEST Z 2 TYGODNIE NA MOJE OKO TO JUŻ POWINNA SIĘ OKOCIĆ A TU NIC. CO JEST NIE TAK

 3. BARTYK:

  PROSZE O POMOC PONIEWAZ MAM PARE MIECZYKOW HELLERA W AKWA 25L WRAZ Z NIMI MOLINEZJE OSTRUSTNĄ 2 I PARĘ KIRYSKOW BOJE SIE ZE TE RYBY SKARLOWACIEJA A W ZADNYM SKLEPIE W MOIM MIEŚCIE NIE CHCĄ I PRZYJĄĆ PROSZE NATYCHMIASTOWĄ POMOC TRZYMALEM JE Z NIE WIEDZY PONIEWAZ NIE ZNALEM SIE TAK DOBRZE NA AKWARYSTYCE

 4. Natka1997:

  mam parkę mieczyków od dwóch tygodni. po jakim czasie powinny mi się one rozmnożyć??? proszę o odpowiedzi!!!

 5. mila:

  mnie kilka dni temu urodziła mi się gromadka mieczyków jest ich około 40 są śliczniutkie:)

 6. pepee:

  mi sie urodzilo ostatnio 22 mieczyki i narazie rosna bardzo dobrze

 7. krzyś:

  Samiec z samcem będą się biły o samice,i dlatego też zalecam trzymać na jednego samca kilka samic.Mogą być samice różnej barwy. Po skrzyżowaniu młode są ładnie ubarwione.

 8. kto$$$:

  Ja mam 2samce i 1 samice ale nie chcą mi sie rozmnarzać?? dlaczego ??czekam??

 9. lukaszz:

  moja samica miezyka wlasnie rodzi, niestety mlode zostaja jedzone przez skalary i inne mieczyki :[

 10. zua:

  mam pytanie niedawno kupiłam 3 platki z czego jedna wyglada bardzo podobnie (jak na moje oko)na mieczyka samice nie wiem czy to chora platka czy to mieczyk jest wieksza i ma dziwny brzuszek taki jakby wyblakły w porównaniu do platek pomocy !

 11. Asia:

  Pomocy, mam mieczyki od niedawna. Jakieś 5 miesięcy, narazie parke. Samica zrobila się cała biała i zdechła. A samiec Wręcz przeciwnie, jest duży i aktywny. Ona na początek pływała na samym dnie. A potem ... Wiecie jaka może być tego przyczyna? Bo nie chciałabym, żeby to się powtórzyło!

 12. Gupik47:

  ludzie nie dobijajcie mnie nie pisze się GŁUPIKI tylko GUPIKI widać różnice? Mieczyki to bardzo piękne rybki mam parkę samca 12cm miecz około 7cm i samicę 14cm(chyba kotną)

 13. Myh@:

  Niby łatwo rozmnożyć.. mam od pół roku 1 samca i 2 samiczki - i nic... :( Czy potrzebują może jakiejś wyższej/niższej temperatury na zachętę lub coś w tym stylu?

 14. luna_2020:

  kotną rybkę trzeba wczesniej odłowić. podobno na martwe urodzenia rybek wpływa zła woda a nawet stres - miejsce akwarium gdzie często ktoś sie kręci. a więcej informacji musisz poszukać w necie

 15. monika:

  pomóżcie mam akwarium 60l i 2 samice a 1 samca, tylko moje samiczki rodzą martwe rybki obydwie proszę powiedzcie co robię źle przed samym porodem odsadzam je.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter