Mieczyk (Mieczyki) hellera

Opis

Mieczyk (Mieczyki) Hellera – Xiphophorus helleri. Mieczyk Hellera jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w akwarystyce. Gatunek ten został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Mieczyki są dosyć łatwe w hodowli. Szczególnie polecane dla początkujących akwarystów. Są rybami spokojnymi i towarzyskimi. Samce w dolnej części płetwy ogonowej posiadają wyrostek, przypominający szpadę. Miecz ten w trakcie zalotów dodaje znaczenia poszczególnym samcom. Długość tego miecza bywa różna i zależy od konkretnego osobnika. Samce niekiedy posiadają miecz o długości zbliżonej do długości swojego ciała, pomijając głowę. W powszechnym handlu można wyróżnić wiele odmian mieczyka ( krótkopłetwa, długopłetwa i księzycowa). Różnią się one ubarwieniem oraz kształtem i długością płetw. Wśród mieczyków dzikich najbardziej znana jest forma zielona. Mieczyki hodowlane często posiadają bardzo zdecydowane barwy. Możemy spotkać mieczyki zielone z pomarańczowymi płetwami, czerwone, jasnożółto-pomarańczowe, białe z czerwonymi liniami, czarne i wiele rodzajów albinosów. Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione. Samce posiadają również charakterystyczny miecz oraz płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Specyficzne gonopodium umożliwia krzyżowanie z gatunkami pokrewnymi takimi jak np: zmienniak plamisty i wielobarwny. W hodowli mieczyka Hellera należy pamiętać aby trzymać albo jednego samca, albo przynajmniej cztery. Umożliwi to zmniejszenie negatywnego zjawiska rywalizacji wewnątrzgatunkowej. Samce w większej grupie rozkładają poziom agresji pomiędzy większą liczbę osobników.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Ocean Atlantycki w rejonie Meksyku i Gwatemali. Pierwotny zasięg został sztucznie rozszerzony na obszary takie jak: Nevada, Floryda, Arizona, Kalifornia, Hawaje, Sri Lanca, Australia

Długość

Samce bez miecza od 8 do 14 cm. Samice do 16 cm.

Odżywianie

Spożywa większość dostępnych w handlu pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Od 20 do 26 C. Znoszą krótkotrwałe spadki temperatury nawet 10 C.

Warunki hodowlane

Woda słodka o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo ważna jest filtracja wody. Mieczyk Hellera wymaga dużego akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Akwarium powinno posiadać pokrywę ponieważ mieczyki są rybami bardzo skocznymi. W celu wyeksponowania pięknych barw należy zamontować jasne oświetlenie.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Mioty następują od 4 do 6 tygodni. Jednorazowo samica może urodzić nawet do 150 sztuk młodych, jednakże zazwyczaj mioty są mniejsze. Samicę w ciąży poznajemy po wyraźnie powiększonym brzuchu oraz ciemnej plamie w pobliżu odbytu. Narybek karmimy pylistym pokarmem lub startym żółtkiem jaja kurzego. Młode samce dzielą się na 2 grupy. W pierwszej grupie charakterystyczny miecz i gonopodium wyrasta mniej więcej w czasie kiedy dojrzewają samice. Drugą grupę stanowią osobniki wyglądające jak samice do około 1 roku. Dopiero po tym okresie zaczyna wyrastać charakterystyczny miecz i gonopodium. Samce z drugiej grupy zazwyczaj osiągają większe rozmiary i są bardziej okazałe. Zjawisko późnego ujawniania się tych części ciała, u niektórych samców doprowadziło do błędnego przekonania, że powszechne jest zjawisko zmiany zmiany płci wśród tego gatunku. W rzeczywistości zmiana płci następuje bardzo sporadycznie. Do szerokiego rozpowszechnienia się tego błędnego poglądu przyczyniła się również czarna plama ciążowa występująca zarówno u pewnych gatunków niektórych samic, jak i samców.

546 komentarzy

 1. aga:

  moja jedna mieczykowa ma na pysku coś podobnego do pleśniawki ale raczej to nie jest pleśniawka więc co to jest i jak to mam leczyć????

 2. Arek:

  Mam pytanie mam akwarium 45 litrow i kilka rodaki rybek i roslin znajomy dal mi roslinke i dziasija zobaczylem ze mam male slimaki inni znajomi powiedzielize wwszystkie rybki umra bo slimaki wytzwarzaja jakis sluz i po umieraja czy to prawda co zrobic wy je zabic te slimaki pomozcie nioe chce ich stracic rybek arek

 3. monia:

  złota rybka może miałaś za dużo ryb w małym akwarium lub zaraził się jakąś chorobą. A może Miałaś za małą temperaturę.

 4. goga.7.sobota.2009:

  ten mieczyk jest super

 5. poiuytrewq:

  Ja mam jakąś odmiane że mi rosną ok 10-15 cm...nie licząc miecza

 6. Kasia:

  U mnie się zdarzyło że samica po duch latach zmieniła się w samca i miała dziecko z samica :P Takie jagby lezby xD

 7. Dawid:

  Tak samo u mnie tylko mam ich 30 sztuk

 8. kamil1124:

  kolejna porcja mieczyków ok 60 szt super rybcie :)))) juz mam ok 120 szt młodych

 9. Misio:

  A ja nie mam problemu z mieczykami;)trzymam je z neonkami,platkami i dwoma sumami rekinimi i nic sie nie gryzie i nie zdycha:)wczoraj mi sie okocil mieczyk i mam 26 malych rybek xD pozdr.

 10. złota rybka:

  Ja mam rybki od 3 miesięcy na początku zdychały po kolei a potem przestały pewnego wieczoru obserwowałam je i poszłam spać następnego ranka jak chciałam je nakarmić zauważyłam że mieczyk którego miałam od tygodnia zdechł jaka mogła być przyczyna proszę pomóżcie

 11. klepak:

  ja mam 3 żałobniczki 2 molinezje 1 czarnego neona i kupiłem wczoraj samca i samicę mieczyka i następnego dnia samica juz urodziła ,na razie rybki się trzymają w kotniku.Jak szybko one rosną??

 12. mika:

  miałam dwa mieczyki prawdopodobnie samce jednemu odbiło i zjadł mi teleskopa od razu zamieniłam go w sklepie

 13. przemek:

  hej filip97 to są zmiany genetyczne i zdaza sie ze samica zmienia się w samca tak samo jest u molinezji koledze tez sie zdazyło tylko to ze samiec z samicy nie ma miecza kpw

 14. Adam(::

  ja mam jednego samca zwykłego z mieczem i jedno samice weloniasto czy będzie narybek

 15. sabek27:

  Ja staram się wychodowac mieczyki weloniaste

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter