Mieczyk (Mieczyki) hellera

Opis

Mieczyk (Mieczyki) Hellera – Xiphophorus helleri. Mieczyk Hellera jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w akwarystyce. Gatunek ten został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Mieczyki są dosyć łatwe w hodowli. Szczególnie polecane dla początkujących akwarystów. Są rybami spokojnymi i towarzyskimi. Samce w dolnej części płetwy ogonowej posiadają wyrostek, przypominający szpadę. Miecz ten w trakcie zalotów dodaje znaczenia poszczególnym samcom. Długość tego miecza bywa różna i zależy od konkretnego osobnika. Samce niekiedy posiadają miecz o długości zbliżonej do długości swojego ciała, pomijając głowę. W powszechnym handlu można wyróżnić wiele odmian mieczyka ( krótkopłetwa, długopłetwa i księzycowa). Różnią się one ubarwieniem oraz kształtem i długością płetw. Wśród mieczyków dzikich najbardziej znana jest forma zielona. Mieczyki hodowlane często posiadają bardzo zdecydowane barwy. Możemy spotkać mieczyki zielone z pomarańczowymi płetwami, czerwone, jasnożółto-pomarańczowe, białe z czerwonymi liniami, czarne i wiele rodzajów albinosów. Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione. Samce posiadają również charakterystyczny miecz oraz płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Specyficzne gonopodium umożliwia krzyżowanie z gatunkami pokrewnymi takimi jak np: zmienniak plamisty i wielobarwny. W hodowli mieczyka Hellera należy pamiętać aby trzymać albo jednego samca, albo przynajmniej cztery. Umożliwi to zmniejszenie negatywnego zjawiska rywalizacji wewnątrzgatunkowej. Samce w większej grupie rozkładają poziom agresji pomiędzy większą liczbę osobników.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Ocean Atlantycki w rejonie Meksyku i Gwatemali. Pierwotny zasięg został sztucznie rozszerzony na obszary takie jak: Nevada, Floryda, Arizona, Kalifornia, Hawaje, Sri Lanca, Australia

Długość

Samce bez miecza od 8 do 14 cm. Samice do 16 cm.

Odżywianie

Spożywa większość dostępnych w handlu pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Od 20 do 26 C. Znoszą krótkotrwałe spadki temperatury nawet 10 C.

Warunki hodowlane

Woda słodka o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo ważna jest filtracja wody. Mieczyk Hellera wymaga dużego akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Akwarium powinno posiadać pokrywę ponieważ mieczyki są rybami bardzo skocznymi. W celu wyeksponowania pięknych barw należy zamontować jasne oświetlenie.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Mioty następują od 4 do 6 tygodni. Jednorazowo samica może urodzić nawet do 150 sztuk młodych, jednakże zazwyczaj mioty są mniejsze. Samicę w ciąży poznajemy po wyraźnie powiększonym brzuchu oraz ciemnej plamie w pobliżu odbytu. Narybek karmimy pylistym pokarmem lub startym żółtkiem jaja kurzego. Młode samce dzielą się na 2 grupy. W pierwszej grupie charakterystyczny miecz i gonopodium wyrasta mniej więcej w czasie kiedy dojrzewają samice. Drugą grupę stanowią osobniki wyglądające jak samice do około 1 roku. Dopiero po tym okresie zaczyna wyrastać charakterystyczny miecz i gonopodium. Samce z drugiej grupy zazwyczaj osiągają większe rozmiary i są bardziej okazałe. Zjawisko późnego ujawniania się tych części ciała, u niektórych samców doprowadziło do błędnego przekonania, że powszechne jest zjawisko zmiany zmiany płci wśród tego gatunku. W rzeczywistości zmiana płci następuje bardzo sporadycznie. Do szerokiego rozpowszechnienia się tego błędnego poglądu przyczyniła się również czarna plama ciążowa występująca zarówno u pewnych gatunków niektórych samic, jak i samców.

546 komentarzy

 1. bartek:

  mam 16l akwarium i w nim:3 mieczyki,2 molinezje,4 danio i 2 glonojady czy to nie za dużo na takie akwarium? czy moge kupić jeszcze 2 mieczyki?

 2. Gosia zory:

  mi wlasnie zaczol sie porod mieczykowej z czarnym ogonkiem a juz naliczylam 25 sztuk kiedy to sie skonczy male sa przezroczyste i plywaja na dnie pozdrawiam Gosia

 3. sylwia:

  ja mam pare... samca u którego dopiero pojawił się miecz i piekną samice:) sądzę,że niedługo doczekam sie małych bo samica coraz większy m brzuszek i czarna plamkę:) tylko jedno pytanie? kiedy spodziewać się porodu?w jakiej porze dnia?

 4. Bartek:

  jeżeli mam młodego samczyka mieczyka 2 samice to za ile mogę się spodziewać małych proszę o odpowiedz

 5. Bartek:

  mam młodego samczyka ma już miecz ale krótki i 1 dorodną samice i 1 młodą samice jest szansa żeby się rozmnozyły

 6. Łukasz usiu:

  mam 2 samce i 1 samice wszystkie sa wobec siebie agresywne. zobaczymy czy uda mi sie je rozmnozyc. 5 lat temu rozmnazalem je bez problemu. mialem tyle mlodych ze musialem je oddawac za darmo do zoologicznego!

 7. kamil1124:

  do złota rybka pewnie zdechnie jak kupujesz to zawsze dokładnie oglądaj ryby zdrowe są żwawe i poruszają się po akwarium a chore albo się chwieją przy lustrze wody albo na dnie sprzedawcy nie raz takie lubią sprzedac jak się im nie patrzy na ręce.

 8. złota rybka:

  Mam dziwną sytuację samiec mieczyka nowozakupiony opada na dno i (bezwładnie) plywa czego to może być objawem?

 9. Petro:

  Mam parkę mieczyków są to bardzo ładne rybki teraz czekam na ich rozmnożenie

 10. złota rybka:

  dzięki kamil będe wiedzieć na przy- szłość

 11. dawid:

  czy narybek mieczyka wolno rośnie?

 12. kamil1124:

  do paula moze ją duzo karmisz i ma taki brzuch

 13. Paula:

  a jak to jest że a mam mieczyki i samica ma bardzo wielki brzuch,a nie ma plamki?

 14. syla:

  jestem początkującym akwarystą mam 5 mieczyków,5czarnych molinezji,6 gupików,3 kiryski pstre i 1 glonka.mieczyki mam czerwono-czarne i od kilku dni maja dziwny szary nalot na całym ciele oraz robią takie dziwne przezroczyste i ciągnące kupki, są takie jakieś niespokojne,a molinezje zjadają swoje odchody pomóżcie bo nie wiem co im jest i co mam z tym robić

 15. kamil1124:

  u mnie mieczyki rozmnożyły sie w akwarium ogólnym ale i tak uratowałem ok 60 młodych

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter