Mieczyk (Mieczyki) hellera

Opis

Mieczyk (Mieczyki) Hellera – Xiphophorus helleri. Mieczyk Hellera jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w akwarystyce. Gatunek ten został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Mieczyki są dosyć łatwe w hodowli. Szczególnie polecane dla początkujących akwarystów. Są rybami spokojnymi i towarzyskimi. Samce w dolnej części płetwy ogonowej posiadają wyrostek, przypominający szpadę. Miecz ten w trakcie zalotów dodaje znaczenia poszczególnym samcom. Długość tego miecza bywa różna i zależy od konkretnego osobnika. Samce niekiedy posiadają miecz o długości zbliżonej do długości swojego ciała, pomijając głowę. W powszechnym handlu można wyróżnić wiele odmian mieczyka ( krótkopłetwa, długopłetwa i księzycowa). Różnią się one ubarwieniem oraz kształtem i długością płetw. Wśród mieczyków dzikich najbardziej znana jest forma zielona. Mieczyki hodowlane często posiadają bardzo zdecydowane barwy. Możemy spotkać mieczyki zielone z pomarańczowymi płetwami, czerwone, jasnożółto-pomarańczowe, białe z czerwonymi liniami, czarne i wiele rodzajów albinosów. Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione. Samce posiadają również charakterystyczny miecz oraz płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Specyficzne gonopodium umożliwia krzyżowanie z gatunkami pokrewnymi takimi jak np: zmienniak plamisty i wielobarwny. W hodowli mieczyka Hellera należy pamiętać aby trzymać albo jednego samca, albo przynajmniej cztery. Umożliwi to zmniejszenie negatywnego zjawiska rywalizacji wewnątrzgatunkowej. Samce w większej grupie rozkładają poziom agresji pomiędzy większą liczbę osobników.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Ocean Atlantycki w rejonie Meksyku i Gwatemali. Pierwotny zasięg został sztucznie rozszerzony na obszary takie jak: Nevada, Floryda, Arizona, Kalifornia, Hawaje, Sri Lanca, Australia

Długość

Samce bez miecza od 8 do 14 cm. Samice do 16 cm.

Odżywianie

Spożywa większość dostępnych w handlu pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Od 20 do 26 C. Znoszą krótkotrwałe spadki temperatury nawet 10 C.

Warunki hodowlane

Woda słodka o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo ważna jest filtracja wody. Mieczyk Hellera wymaga dużego akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Akwarium powinno posiadać pokrywę ponieważ mieczyki są rybami bardzo skocznymi. W celu wyeksponowania pięknych barw należy zamontować jasne oświetlenie.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Mioty następują od 4 do 6 tygodni. Jednorazowo samica może urodzić nawet do 150 sztuk młodych, jednakże zazwyczaj mioty są mniejsze. Samicę w ciąży poznajemy po wyraźnie powiększonym brzuchu oraz ciemnej plamie w pobliżu odbytu. Narybek karmimy pylistym pokarmem lub startym żółtkiem jaja kurzego. Młode samce dzielą się na 2 grupy. W pierwszej grupie charakterystyczny miecz i gonopodium wyrasta mniej więcej w czasie kiedy dojrzewają samice. Drugą grupę stanowią osobniki wyglądające jak samice do około 1 roku. Dopiero po tym okresie zaczyna wyrastać charakterystyczny miecz i gonopodium. Samce z drugiej grupy zazwyczaj osiągają większe rozmiary i są bardziej okazałe. Zjawisko późnego ujawniania się tych części ciała, u niektórych samców doprowadziło do błędnego przekonania, że powszechne jest zjawisko zmiany zmiany płci wśród tego gatunku. W rzeczywistości zmiana płci następuje bardzo sporadycznie. Do szerokiego rozpowszechnienia się tego błędnego poglądu przyczyniła się również czarna plama ciążowa występująca zarówno u pewnych gatunków niektórych samic, jak i samców.

546 komentarzy

 1. Bartek:

  mój samiec sie dziwnie przystawia tyłem do samicy czy to normalne??

 2. marcin:

  mam samce i samice mieczyka już od 6miesiecy i jeszcze nie miały młodych dlaczego ??

 3. adrian ł:

  rozmnożą się tylko czeba czekać nawet 4 miesące dla mati

 4. Paweł:

  Może wszystkie to samce bo tzn. miecz u samca robi się po długim czasie...

 5. Waldi:

  Ludzie pamiętajcie,najczęściej popełnianym błędem początkujących akwarystów jest przekarmianie! - głodne ryby w dobrych warunkach sa zazwyczaj zdrowe i maja się często naprawde swietnie zaś przekarmiane rybki często chorują. ( to czego nie zjadaja ryby jedzą bakterie i woda staje się siedliskiem chorób! )

 6. MATI:

  MAM 4 MIECZYKI MAJĄ PO OK 12CM I NIE CHCA SIE ROZMNARZAC POMOCY????

 7. Żyworódka : ):

  Mieczyk jeśli "zamieni" się w samice to nic dziwnego.One już tak mają że ich cechy płciowe wyłaniają się późno.To że samczyk będący dość długo samiczką nie zostaje ojcem świadczy o nie odpowiednich warunkach a nie od razu o jakiejś jego ułomności.

 8. Paweł:

  Po jakim czasie należy wpuścić młode mieczyki do akwarium?

 9. DORKA:

  CO DO MIECZYKA Z NALOTEM NA OKU TO SPRZEDAŁ ŻUR BO POWIEDZIAŁ ŻE MAM GO TRZYMAĆ OSOBNO,A ONA JUŻ ZDECHŁA!POZDRAWIAM!!!

 10. Łysy:

  PRAWDO PODOBNIE TAK. PAMIĘTAJ!! PRZED ZAKUPEM JAKIEJKOLWIEK RYBY NAJPIERW JA POOBSERWOWAĆ PRZEZ CHWILE, ZWRÓĆ UWAGĘ NA ZACHOWANIE, KOLORYSTYKĘ, POPRAWNA BUDOWĘ, STAN PLETW ITP. już nawet nie chodzi o stratę kasy wydanej na chora rybę ale o to ze możne ona zarazić nasze rybki a to nie jest pożądane dla żadnego szanującego się akwarysty.

 11. m!$!@:

  Mam małe pytanko: mam parke, tyle że samca z czarnym ogonem i samiczkę cała pomarańczową i nie chcą sie rozmnazac. Samiec kiedys byl samicą - tylko pozniej sie przeobrazil w samca i dokupilam mu samiczke. Czy to moze byc powodem ze nie chca sie rozmnazac.? Prosze o pomoc plicha... Z gory thx

 12. Casper2201:

  Kupiłem wczoraj 4 mieczyki i 2 z nich mają jakieś dziwnie białawe wargi,czy to początek jakiejś choroby? POZDROWIONKA!!!

 13. Łysy:

  w wiekszosci sklepow sa wywieszki ,,zywy towar nie podlega reklamacji" a co do narypku mieczykow mam pytanie, czy podawanie pokarmu wysoko bialkowego jako suplement diety wplywa na ich wzrost znacznie czy nie??

 14. AA:

  Co do tego mieczyka z dziwnym nalotem na oku radzie iść z tym do osoby u której był kupiony jak nie będzie wiedział zanieść i pokazać jak coś powinien bez problemu wymienić chyba że jakiś żul.

 15. wacek:

  mieczyki są fajne pozdro dla wszystkich co to czytają

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter