Mieczyk (Mieczyki) hellera

Opis

Mieczyk (Mieczyki) Hellera – Xiphophorus helleri. Mieczyk Hellera jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w akwarystyce. Gatunek ten został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Mieczyki są dosyć łatwe w hodowli. Szczególnie polecane dla początkujących akwarystów. Są rybami spokojnymi i towarzyskimi. Samce w dolnej części płetwy ogonowej posiadają wyrostek, przypominający szpadę. Miecz ten w trakcie zalotów dodaje znaczenia poszczególnym samcom. Długość tego miecza bywa różna i zależy od konkretnego osobnika. Samce niekiedy posiadają miecz o długości zbliżonej do długości swojego ciała, pomijając głowę. W powszechnym handlu można wyróżnić wiele odmian mieczyka ( krótkopłetwa, długopłetwa i księzycowa). Różnią się one ubarwieniem oraz kształtem i długością płetw. Wśród mieczyków dzikich najbardziej znana jest forma zielona. Mieczyki hodowlane często posiadają bardzo zdecydowane barwy. Możemy spotkać mieczyki zielone z pomarańczowymi płetwami, czerwone, jasnożółto-pomarańczowe, białe z czerwonymi liniami, czarne i wiele rodzajów albinosów. Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione. Samce posiadają również charakterystyczny miecz oraz płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Specyficzne gonopodium umożliwia krzyżowanie z gatunkami pokrewnymi takimi jak np: zmienniak plamisty i wielobarwny. W hodowli mieczyka Hellera należy pamiętać aby trzymać albo jednego samca, albo przynajmniej cztery. Umożliwi to zmniejszenie negatywnego zjawiska rywalizacji wewnątrzgatunkowej. Samce w większej grupie rozkładają poziom agresji pomiędzy większą liczbę osobników.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Ocean Atlantycki w rejonie Meksyku i Gwatemali. Pierwotny zasięg został sztucznie rozszerzony na obszary takie jak: Nevada, Floryda, Arizona, Kalifornia, Hawaje, Sri Lanca, Australia

Długość

Samce bez miecza od 8 do 14 cm. Samice do 16 cm.

Odżywianie

Spożywa większość dostępnych w handlu pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Od 20 do 26 C. Znoszą krótkotrwałe spadki temperatury nawet 10 C.

Warunki hodowlane

Woda słodka o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo ważna jest filtracja wody. Mieczyk Hellera wymaga dużego akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Akwarium powinno posiadać pokrywę ponieważ mieczyki są rybami bardzo skocznymi. W celu wyeksponowania pięknych barw należy zamontować jasne oświetlenie.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Mioty następują od 4 do 6 tygodni. Jednorazowo samica może urodzić nawet do 150 sztuk młodych, jednakże zazwyczaj mioty są mniejsze. Samicę w ciąży poznajemy po wyraźnie powiększonym brzuchu oraz ciemnej plamie w pobliżu odbytu. Narybek karmimy pylistym pokarmem lub startym żółtkiem jaja kurzego. Młode samce dzielą się na 2 grupy. W pierwszej grupie charakterystyczny miecz i gonopodium wyrasta mniej więcej w czasie kiedy dojrzewają samice. Drugą grupę stanowią osobniki wyglądające jak samice do około 1 roku. Dopiero po tym okresie zaczyna wyrastać charakterystyczny miecz i gonopodium. Samce z drugiej grupy zazwyczaj osiągają większe rozmiary i są bardziej okazałe. Zjawisko późnego ujawniania się tych części ciała, u niektórych samców doprowadziło do błędnego przekonania, że powszechne jest zjawisko zmiany zmiany płci wśród tego gatunku. W rzeczywistości zmiana płci następuje bardzo sporadycznie. Do szerokiego rozpowszechnienia się tego błędnego poglądu przyczyniła się również czarna plama ciążowa występująca zarówno u pewnych gatunków niektórych samic, jak i samców.

546 komentarzy

 1. Łysy:

  Prawdopodobnie ma problemy z pęcherzem pławnym

 2. tomek:

  mam pytanie.moj mieczyk(samiec) zaczał sie dziwnie zachowywac pływa caly czas w jednym miejscu,blisko powierzchni wody i dziwnie kolysze sie na boki(praktycznie stoi w miejscu)co to moze byc?

 3. dorka:

  Kupiłam wczoraj mieczyka samiczkę i ma nalot na jednym oku i dziwnie pływa co jej jest?

 4. Doma:

  Mam dwa Miczyki. Samicy pojawiła się na cielę biała plama. co to jest ?

 5. czarna864:

  mam pytanko mogę mieć 30ryb na 60l jedna ryba ma 2l dla siebie chce mieć:danio pręgowane 4szt,gupiki6szt,mieczyk6szt, molinezja3szt,neonki innesa10szt,glonojady2szt i to koniec mój numer gg9880562-czekam na odp na gg

 6. koluszkowieckikoluszkowiec:

  ja mam jakąś odmianę i wszystkie rybki które rozmnożyły sie w moim zbiorniku osiągają od 10 do 16 cm :-)

 7. GUCIO:

  Ja mam akwarium 64l a nim min. kiryski, neony, glonojada, molinezje, kardynałki, kosiarkę, pawie oczka, dwa olbrzymie sumy i parkę mieczyków. Nie mam z nimi problemów- teraz samczyk zaczął "molestować" samiczkę co jest wyrażnie oznaką godów przez to przegania mi samczyka molinezjii oraz samiczki pawich oczek. Dawniej miałem dużą welonkę i nie zauważyłem by jej dokuczały, Odradzam 2-3 samców w stadzie bo mocniejszy będzie "gnębił" słabszego aż go wykończy ;)

 8. Ten co sie zna:

  do basia jeśli mieczyk stary traci łuski to znaczy ze niedługo zdechnie

 9. Dominik:

  ja mam akwarium 120 l. a hoduje w nim trzy mieczyki,4 miedziki,4 danio i narazie 6 neonek inessa. Moje mieczykki gdy tylko podaje im pokarm to odrazu do niego przypływają ale i tak każda ryba sie potem najada do syta

 10. ziomek:

  TEz jak wszyscy kupilem parke mieczykow i jestem z tego nabytku bardzo zadowolony . Są zywwe plywajom po calym akwarium.

 11. Lukas:

  Ja miałem kiedyś 50 sztuk małych ale tylko 20 się uratowało>

 12. Basia :

  Proszę o pomoc, mój stary mieczyk ma jakby nastroszone łuski i problemy z pływaniem. Wcześniej miał jakiś jasny nalot na jednym oczku, ale zniknął sam po zmianie wody w akwarium. Podejrzewam, że to choroba zasadowa. Czy ktoś kto miał styczność z takim przypadkiem lub zna się na akwarystyce mógłby mi coś poradzić?

 13. Milenka:):

  ja mam akwarium 25l. i trzymam w nim 5 mieczyków (w tym 3 małe)2 żałobniczki czane 2 gupiki 1 glonojad i jeszcze jedną taką dużo co nie wiem jak się nazywa

 14. PatryX:

  Mam pytanie w akwarium mam 2 mieczyki 7 neonów parkę molinezji i glonojada jeden mieczyk ma czarny ogon a drugi taki przeźroczysty ten z przeźroczystym jest taki pogryziony dlaczego??

 15. Dawid:

  Mam akwa 25 litrow mam parke mieczykow,molinezji, 2 parki danio i gupikow i parke neonkow. samica mieczyka niedlugo mi sie miotnie. czy wystarczy jej kotnik 3 litrowy do miotu i czy moge mlode tam narazie trzymac??

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter