Mieczyk (Mieczyki) hellera

Opis

Mieczyk (Mieczyki) Hellera – Xiphophorus helleri. Mieczyk Hellera jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w akwarystyce. Gatunek ten został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Mieczyki są dosyć łatwe w hodowli. Szczególnie polecane dla początkujących akwarystów. Są rybami spokojnymi i towarzyskimi. Samce w dolnej części płetwy ogonowej posiadają wyrostek, przypominający szpadę. Miecz ten w trakcie zalotów dodaje znaczenia poszczególnym samcom. Długość tego miecza bywa różna i zależy od konkretnego osobnika. Samce niekiedy posiadają miecz o długości zbliżonej do długości swojego ciała, pomijając głowę. W powszechnym handlu można wyróżnić wiele odmian mieczyka ( krótkopłetwa, długopłetwa i księzycowa). Różnią się one ubarwieniem oraz kształtem i długością płetw. Wśród mieczyków dzikich najbardziej znana jest forma zielona. Mieczyki hodowlane często posiadają bardzo zdecydowane barwy. Możemy spotkać mieczyki zielone z pomarańczowymi płetwami, czerwone, jasnożółto-pomarańczowe, białe z czerwonymi liniami, czarne i wiele rodzajów albinosów. Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione. Samce posiadają również charakterystyczny miecz oraz płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Specyficzne gonopodium umożliwia krzyżowanie z gatunkami pokrewnymi takimi jak np: zmienniak plamisty i wielobarwny. W hodowli mieczyka Hellera należy pamiętać aby trzymać albo jednego samca, albo przynajmniej cztery. Umożliwi to zmniejszenie negatywnego zjawiska rywalizacji wewnątrzgatunkowej. Samce w większej grupie rozkładają poziom agresji pomiędzy większą liczbę osobników.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Ocean Atlantycki w rejonie Meksyku i Gwatemali. Pierwotny zasięg został sztucznie rozszerzony na obszary takie jak: Nevada, Floryda, Arizona, Kalifornia, Hawaje, Sri Lanca, Australia

Długość

Samce bez miecza od 8 do 14 cm. Samice do 16 cm.

Odżywianie

Spożywa większość dostępnych w handlu pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Od 20 do 26 C. Znoszą krótkotrwałe spadki temperatury nawet 10 C.

Warunki hodowlane

Woda słodka o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo ważna jest filtracja wody. Mieczyk Hellera wymaga dużego akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Akwarium powinno posiadać pokrywę ponieważ mieczyki są rybami bardzo skocznymi. W celu wyeksponowania pięknych barw należy zamontować jasne oświetlenie.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Mioty następują od 4 do 6 tygodni. Jednorazowo samica może urodzić nawet do 150 sztuk młodych, jednakże zazwyczaj mioty są mniejsze. Samicę w ciąży poznajemy po wyraźnie powiększonym brzuchu oraz ciemnej plamie w pobliżu odbytu. Narybek karmimy pylistym pokarmem lub startym żółtkiem jaja kurzego. Młode samce dzielą się na 2 grupy. W pierwszej grupie charakterystyczny miecz i gonopodium wyrasta mniej więcej w czasie kiedy dojrzewają samice. Drugą grupę stanowią osobniki wyglądające jak samice do około 1 roku. Dopiero po tym okresie zaczyna wyrastać charakterystyczny miecz i gonopodium. Samce z drugiej grupy zazwyczaj osiągają większe rozmiary i są bardziej okazałe. Zjawisko późnego ujawniania się tych części ciała, u niektórych samców doprowadziło do błędnego przekonania, że powszechne jest zjawisko zmiany zmiany płci wśród tego gatunku. W rzeczywistości zmiana płci następuje bardzo sporadycznie. Do szerokiego rozpowszechnienia się tego błędnego poglądu przyczyniła się również czarna plama ciążowa występująca zarówno u pewnych gatunków niektórych samic, jak i samców.

546 komentarzy

 1. bartek:

  do ccc. możesz mieć wszystkie rybki o spokojnym charakterze:)

 2. ccc:

  a jakie rybki pasują do mieczyków?

 3. JsqeL:

  Mam gupiki neonki glonki kirysy żałobniczki piskorki skalary

 4. mati:

  czy samice należyt odrazu po urodzeniu rożdziemić z młodymi

 5. Domino:

  ja miałem kilka innych rybek w tym 2 mieczyki wszystkie umarły na ospe tylo ta parka mieczyków została

 6. Blassius:

  To normalne że w czasie tarła samica może mieć dosyć natrętnego wówczas samca. Proponuje pozostawić parkę naturze, a odłowić ją dopiero w zaawansowanej ciąży do innego akwarium

 7. LOL:P:

  do isqel: a jakie masz gatunki w akwa?

 8. Papa smerf:

  fajne ale wszystkie roslinki (zywe oczywiscie) zjadaja

 9. JsqeL:

  do LOL:P Mieczyki są super:) moje są spokojne:) nie gonią innych rybek żyją już chyba 2 lata

 10. daro:

  mam samice mieczyka w ciozy od około 5 tygodni mam pytanie kiedy mam iom pszezucić do kotnika lub do inego akfarium???

 11. Papa smerf:

  sliczne ryby ale mocno obgryzaja zywe roslinki

 12. Iwonka:

  Mam parkę mieczyków!(samiec-samica)mam problem:samica goni mi samca i podgryza mu ogon!wczoraj odizolowałam ją od samca!o co w tym chodzi?co mam zrobić?Prosze o radę!

 13. Mateusz akwarysta na 102:

  maje Mieczyki żyją już 2 lata i czują się wspaniale.Mieczyki mogą żyć z Welonami i ze złotymi rybkami

 14. złota rybka:

  Do LOL:P,dzięki za radę,ja mam welonkę i na drugą za małe akwa,z kardynałkami była i je zjadła i widze mieczyki też nie wskazane;(ano trudno musi być sama.

 15. Dzikus:

  Mam pytanie. Jeśli mam małe mieczyki (wylęgły się dzisiaj) czy mam wpuścić do kotnika samicę jak narazie mam w nim tylko miot.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter