Mieczyk (Mieczyki) hellera

Opis

Mieczyk (Mieczyki) Hellera – Xiphophorus helleri. Mieczyk Hellera jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w akwarystyce. Gatunek ten został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Mieczyki są dosyć łatwe w hodowli. Szczególnie polecane dla początkujących akwarystów. Są rybami spokojnymi i towarzyskimi. Samce w dolnej części płetwy ogonowej posiadają wyrostek, przypominający szpadę. Miecz ten w trakcie zalotów dodaje znaczenia poszczególnym samcom. Długość tego miecza bywa różna i zależy od konkretnego osobnika. Samce niekiedy posiadają miecz o długości zbliżonej do długości swojego ciała, pomijając głowę. W powszechnym handlu można wyróżnić wiele odmian mieczyka ( krótkopłetwa, długopłetwa i księzycowa). Różnią się one ubarwieniem oraz kształtem i długością płetw. Wśród mieczyków dzikich najbardziej znana jest forma zielona. Mieczyki hodowlane często posiadają bardzo zdecydowane barwy. Możemy spotkać mieczyki zielone z pomarańczowymi płetwami, czerwone, jasnożółto-pomarańczowe, białe z czerwonymi liniami, czarne i wiele rodzajów albinosów. Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione. Samce posiadają również charakterystyczny miecz oraz płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Specyficzne gonopodium umożliwia krzyżowanie z gatunkami pokrewnymi takimi jak np: zmienniak plamisty i wielobarwny. W hodowli mieczyka Hellera należy pamiętać aby trzymać albo jednego samca, albo przynajmniej cztery. Umożliwi to zmniejszenie negatywnego zjawiska rywalizacji wewnątrzgatunkowej. Samce w większej grupie rozkładają poziom agresji pomiędzy większą liczbę osobników.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Ocean Atlantycki w rejonie Meksyku i Gwatemali. Pierwotny zasięg został sztucznie rozszerzony na obszary takie jak: Nevada, Floryda, Arizona, Kalifornia, Hawaje, Sri Lanca, Australia

Długość

Samce bez miecza od 8 do 14 cm. Samice do 16 cm.

Odżywianie

Spożywa większość dostępnych w handlu pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Od 20 do 26 C. Znoszą krótkotrwałe spadki temperatury nawet 10 C.

Warunki hodowlane

Woda słodka o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo ważna jest filtracja wody. Mieczyk Hellera wymaga dużego akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Akwarium powinno posiadać pokrywę ponieważ mieczyki są rybami bardzo skocznymi. W celu wyeksponowania pięknych barw należy zamontować jasne oświetlenie.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Mioty następują od 4 do 6 tygodni. Jednorazowo samica może urodzić nawet do 150 sztuk młodych, jednakże zazwyczaj mioty są mniejsze. Samicę w ciąży poznajemy po wyraźnie powiększonym brzuchu oraz ciemnej plamie w pobliżu odbytu. Narybek karmimy pylistym pokarmem lub startym żółtkiem jaja kurzego. Młode samce dzielą się na 2 grupy. W pierwszej grupie charakterystyczny miecz i gonopodium wyrasta mniej więcej w czasie kiedy dojrzewają samice. Drugą grupę stanowią osobniki wyglądające jak samice do około 1 roku. Dopiero po tym okresie zaczyna wyrastać charakterystyczny miecz i gonopodium. Samce z drugiej grupy zazwyczaj osiągają większe rozmiary i są bardziej okazałe. Zjawisko późnego ujawniania się tych części ciała, u niektórych samców doprowadziło do błędnego przekonania, że powszechne jest zjawisko zmiany zmiany płci wśród tego gatunku. W rzeczywistości zmiana płci następuje bardzo sporadycznie. Do szerokiego rozpowszechnienia się tego błędnego poglądu przyczyniła się również czarna plama ciążowa występująca zarówno u pewnych gatunków niektórych samic, jak i samców.

546 komentarzy

  1. LOL:P:

    mieczyki są okropne!! miałam 5 odrazu zachorowały!!;( i umarły NIE POLECAM!!!!!!!;(

  2. Ulek:

    Witam wszystkich. Nie wiem czy mieczyk z platką są spokrewnione, ale chyba tak, ponieważ zaobserwowałam u mieczyka dużą agresję, właśnie do platek.Samiczkę w ciąży żywcem zagryzł a teraz pobóbował to samo zrobić z samcem platki. Umieściłam,więc mieczyka w kotniku,żeby inne rybki mogły spokojnie żyć. Bardzo dziwi mnie jego agresja.Na początku taki nie był.

  3. Alan14:

    Witam wszystkich.Od niedawna zajmusie sie akwarystyka.Czy moglby mi kotos powiedziec co mam zrobic gdy juz sie rozmnoza?wyjac samice czy male?na jak dlugo? Za odpowiedzi dziekuje:)(:

  4. Kamiloo:

    białe plamy sa powodem choroby która sie nazywa plesniawka nalezy jak najszybciej odzielic chore ryby od zdrowych poniewaz choroba bardzo szybko sie przenosi na inne najlepszym lekarstwem na to jest Akfarylina mozna ja kupic w kazdym sklepie zoologicznym .

  5. bakus83:

    podpowiedzcie mi czy u samicy mieczyka weloniastego brzuszek czarnieje i pęcznieje podczas ciąży pytam poniewasz brzuszki strasznie im sie powiekszyły ale nie wida w tylnej części ażeby sie poczerniało ???

  6. bakus83:

    podpowiedzcie mi czy u samicy mieczyka weloniastego brzuszek czarnieje i pęcznieje podczas ciąży pytam poniewasz brzuszki strasznie im sie powiekszyły ale nie wida w tylnej części ażeby sie poczerniało ???

  7. Klaudia:

    ile mieczyków moze spokojnie zyc na 200l z dwoma gupikami?

  8. spy001(asia):

    do wiola-raczej mieczyków. A tak w ogóle czy można chodować mieczyka z welonką???

  9. wiola:

    ja nie mam mieczników i zastanawiam sieczy warto je mieć?????

  10. Ula:

    Dziwne plamy to pewnie jakaś choroba. Najczęstsze to: pleśniawka i ospa rybia. Napisz mi na gg(10487390) dokładnie jak wyglądają rybki albo wyślij zdjęcie a powiem Ci co możesz im dać. Możesz również ( a raczej to wskazane) iść do sklepu akwarystycznego lub zoologicznego i tam zapytać się o poradę.

  11. bdbdfh:

    ja pierdole moja samica bdzie miala mlode i jatam pisze ze moze ueodic 1590 stuk jezeli moja rybka urodzi 150 sztuk to kurwa zabije

  12. malina:

    ratunku moje mieczyki dostaja jakis dziwnych plam co to jest

  13. Marcin S.:

    Słyszałem o tym że mieczyki lepiej się mają w lekko osłodzonej wodzie, niestety nie znam stężenia. Osobiście kilkakrotnie straciłem po kilka mieczyków w krótkim czasie.

  14. lolek:

    dlaczego nie polecasz???

  15. Lol:

    nie polecam

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter