Mieczyk (Mieczyki) hellera

Opis

Mieczyk (Mieczyki) Hellera – Xiphophorus helleri. Mieczyk Hellera jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w akwarystyce. Gatunek ten został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Mieczyki są dosyć łatwe w hodowli. Szczególnie polecane dla początkujących akwarystów. Są rybami spokojnymi i towarzyskimi. Samce w dolnej części płetwy ogonowej posiadają wyrostek, przypominający szpadę. Miecz ten w trakcie zalotów dodaje znaczenia poszczególnym samcom. Długość tego miecza bywa różna i zależy od konkretnego osobnika. Samce niekiedy posiadają miecz o długości zbliżonej do długości swojego ciała, pomijając głowę. W powszechnym handlu można wyróżnić wiele odmian mieczyka ( krótkopłetwa, długopłetwa i księzycowa). Różnią się one ubarwieniem oraz kształtem i długością płetw. Wśród mieczyków dzikich najbardziej znana jest forma zielona. Mieczyki hodowlane często posiadają bardzo zdecydowane barwy. Możemy spotkać mieczyki zielone z pomarańczowymi płetwami, czerwone, jasnożółto-pomarańczowe, białe z czerwonymi liniami, czarne i wiele rodzajów albinosów. Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione. Samce posiadają również charakterystyczny miecz oraz płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Specyficzne gonopodium umożliwia krzyżowanie z gatunkami pokrewnymi takimi jak np: zmienniak plamisty i wielobarwny. W hodowli mieczyka Hellera należy pamiętać aby trzymać albo jednego samca, albo przynajmniej cztery. Umożliwi to zmniejszenie negatywnego zjawiska rywalizacji wewnątrzgatunkowej. Samce w większej grupie rozkładają poziom agresji pomiędzy większą liczbę osobników.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Ocean Atlantycki w rejonie Meksyku i Gwatemali. Pierwotny zasięg został sztucznie rozszerzony na obszary takie jak: Nevada, Floryda, Arizona, Kalifornia, Hawaje, Sri Lanca, Australia

Długość

Samce bez miecza od 8 do 14 cm. Samice do 16 cm.

Odżywianie

Spożywa większość dostępnych w handlu pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Od 20 do 26 C. Znoszą krótkotrwałe spadki temperatury nawet 10 C.

Warunki hodowlane

Woda słodka o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo ważna jest filtracja wody. Mieczyk Hellera wymaga dużego akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Akwarium powinno posiadać pokrywę ponieważ mieczyki są rybami bardzo skocznymi. W celu wyeksponowania pięknych barw należy zamontować jasne oświetlenie.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Mioty następują od 4 do 6 tygodni. Jednorazowo samica może urodzić nawet do 150 sztuk młodych, jednakże zazwyczaj mioty są mniejsze. Samicę w ciąży poznajemy po wyraźnie powiększonym brzuchu oraz ciemnej plamie w pobliżu odbytu. Narybek karmimy pylistym pokarmem lub startym żółtkiem jaja kurzego. Młode samce dzielą się na 2 grupy. W pierwszej grupie charakterystyczny miecz i gonopodium wyrasta mniej więcej w czasie kiedy dojrzewają samice. Drugą grupę stanowią osobniki wyglądające jak samice do około 1 roku. Dopiero po tym okresie zaczyna wyrastać charakterystyczny miecz i gonopodium. Samce z drugiej grupy zazwyczaj osiągają większe rozmiary i są bardziej okazałe. Zjawisko późnego ujawniania się tych części ciała, u niektórych samców doprowadziło do błędnego przekonania, że powszechne jest zjawisko zmiany zmiany płci wśród tego gatunku. W rzeczywistości zmiana płci następuje bardzo sporadycznie. Do szerokiego rozpowszechnienia się tego błędnego poglądu przyczyniła się również czarna plama ciążowa występująca zarówno u pewnych gatunków niektórych samic, jak i samców.

546 komentarzy

 1. mateusz:

  czy samiec może pogryś samice

 2. plis o pomoc:

  czy samiec mieczyka może zjeś samicy o

 3. Magda:

  Ja mam problem bo moje neonki maja poobgryzane ogolnki i jakies gdzie niegdzie biale plamki na ogonku i pletwach wczesniej tego nie bylo... od jaks 2tyg ocieraly mi sie rybki o dno i kupilam "zielen" w sklepie zoologicznym ale widze ze to nie pomaga teraz dolalam pare kopli i troche cieplejszej wody nie wiem co dalej robic? jedna neonka zrobila sie od wczoraj strasznie jasna:( prosze o pomoc

 4. Mati:

  Co jest z moim mieczykiem(samica)mam dwöch samcöw jedny samice,od paru dni zauwazylam ze samce nie daja samiczce spokoju i ja oddzielilam ale raz jej sie pokazuje czarna plama miedzy oczami a teraz juz jej wogöle niema,pomocy

 5. xx:

  Ile masz samców?

 6. Rafał:

  Właśnie o to chodzi ze nie widzę plam!

 7. marta:

  Co robic jesli mieczyki sie gonia?? Znaczy samiec ze samcem. Biednychowa sie.

 8. Siema:

  AREK- To może być pleśniawka. Duszek- ospa rybia(kulorzęsek) objawia się chrostami. Gaga- to jest(kulorzęsek) najlepiej powyższy temperaturę o 2stopnie C i kup w sklepie akwarystycznym preparat ICHTIOSAN z TROPICALA:) będzie dobrze. Edys- wygląda na to, że Twój mieczyk umiera. Rafał- jakiego kalibru są te plamy? To może być kulorzęsek zrób to co napisałem do Gada. Jakby ktoś miał jakieś pytania to proszę pisać gg: 5018676

 9. Rafał:

  Mam problem. Jestem zielonym akwarystą. Moja samica (rozumiuje,że samica nie ma miecza.) jest grubsza,ale na jej pomarańczowo-czarnym ciele nie widze kropki.Pomocy!

 10. Smerek:

  Mieczyki są piękne, mam 3 (2 samice i 1 samca) rozmnażają mi się co jakiś czas, hoduje je razem z gupikami i molinezjami, nie widze tendencji do atakowania

 11. Tyna:

  mój mieczyk ma bardzo jasną łuske przy płetwie grzbietowej co to moze być??pozostale 4 nic niemają

 12. KAMO 9:

  Kiedys kupilem parke mieczykow na drugi dzien oby dwoje mi zdechly i to sie zdarzylo dwa razy , miesiac temu moja ciocia dala mi 4 mlode trzy zdechly a jeden zyje i ma sie swietnie , dlaczego tak jest ??

 13. edys:

  powiedzcie co to jest jak mieczyk tak dziwnie plywa do gory normalnie a pozniej jakby bez sil opada na dno i znowu do gory normalnie i bez sil na dno czy jest chory??

 14. Ula:

  do: Gaga Twój mieczyk pewnie został podgryziony przez inne rybki. Przynajmniej mi się tak wydaje.

 15. Gaga:

  mój mieczyk też dziwnie wygląda, ma postrzępiona jedną płetwę i białe? przezroczyste kropki na ogonie, mam go dopiero tydzień, co robić???

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter