Motylowiec

Opis

Motylowiec – Pantodon buchholzi. Gatunek ten spędza prawie cały czas przy powierzchni wody. Do Europy został sprowadzony w roku 1905, a już w 1912 rozstał rozmnożony przez hodowcę z Pragi – Siegel. Po zmroku jego aktywność znacząco rośnie. W żadnym wypadku nie może być hodowany przez początkującego akwarystę. Z sprawą wielkich płetw jest w stanie dokonywać długich skoków, co ułatwia mu chwytanie drobnych zdobyczy latających ponad powierzchnią wody. Dymorfizm płciowy jest zauważalny, ponieważ u samców płetwa odbytowa ma głębokie wcięcie i czarną krawędź, a u samicy ta krawędź jest prosta. Motylowiec jest delikatną rybą, wymagającą troskliwej opieki.

Rodzina

Motylowcowate (Pantodontidae)

Pochodzenie

Jest mieszkańcem tropikalnych, wolno płynących wód zachodniej Afryki (Niger, wody Kamerunu, dorzecze Konga, górna część dorzecza Zambezi).

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Zjada wyłącznie większe kęsy pokarmu, małych nie lubi. Powinien żywić się pająkami, dużymi ćmami, gąsienicami, karaluchami, świerszczami i małymi rybkami. Ewentualnie może być karmiony grubszym zooplanktonem, małymi kawałkami mięsa kładzionymi na lustro wody lub larwami owadów wodnych.

Temperatura

25-28 C.

Warunki hodowlane

Potrzebuje akwarium o dużej powierzchni. Każdy osobnik powinien mieć dostęp do wolnej powierzchni wody, ponieważ bronią swojego terytorium przed innymi motylowcami. Powinien być hodowany w zbiorniku jednogatunkowym o małym zagęszczeniu. Ewentualnie do akwarium należy dobierać odpowiednio duże gatunki ryb, by nie stały się dla niego pokarmem, ponieważ motylowiec jest drapieżnikiem. Zbiornik powinien być przykryty z pozostawioną wolną przestrzenią około 10-15 cm. Parametry wody: pH 6,0-7,0; twardość do 10 n.

Rozmnażanie

Jest to zadanie dosyć trudne. Po umieszczeniu pary hodowlanej w obszernym akwarium, w którym pływają rośliny. Woda powinna być miękka, temperaturze około 29 C. Przed tarłem następują długie zaloty, mogą przebiegać przez kilka dni. Tarło przebiega pod powierzchnią wody. Jaja pływają pod powierzchnią wody, są z dużą zawartością tłuszczu. Zbieramy je i przenosimy do oddzielnego zbiornika. Młode wykluwają się po około 3 dniach i osiadają na dnie. Gdy nie mają już woreczka żółciowego podpływają pod powierzchnię. Karmimy je larwami solowca, następnie mszycami muszkami owocówkami.

63 komentarzy

  1. Piter:

    Ja mam 2 z pielęgnicami i zero walk. Polecam rybke bo jest super.

  2. Krzywy:

    Mojego bojownika też atakuje xD. Ale po dwóch tygodniach nauczyli się nawzajem ignorować. Z mojego 4- letniego doświadczenia motylowce najlepiej czują się same, ewentualnie para samiec i samica.

  3. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz :

    do Bart: 4 motylowce, w tak małym zbiorniku, to za dużo. Jeden motylowiec broni około 1m2 powierzchni. Możesz mieć 2, ale pod warunkiem posiadania roślin pływających. Nie będą wchodziły sobie w drogę. Oczywiście z tymi roślinami też nie wolno przesadzić, muszą mieć miejsce do plywania.

  4. arci:

    mam 2 motylkowce jeden z nich atakuje bojownika a bojownik w odwecie atakuje jego a ten drugi wogule nie jest tykany przez bojownika tylko ten pierwszy

  5. Bart:

    Będę mieć akwarium 200l . Czy mogę w nim trzymać 1. skalary - sztuk 4 po 15 cm 2. motylowce - sztuk 4 po 15 cm 3. gurami - sztuk 4 po 15 cm [ gurami całujące ]. Proszę o szybką odpowiedź.

  6. ORBI:

    ja mam takiego motylowca jest super ale nie wiem gdzie mam kupić muchy czy coś w tym stylu. Fajna rybka!

  7. :):

    mam motylowca i jest to naprawdę spokojana ryba; cały czas pływa na górnej części akwarium tak , że jego cały grzbiet wystaje ponad powierzchnię wody... bardzo dziwna rybka...

  8. Zawisza:

    Mam 2 motylowce. Od tygodnia karmie je malymi swierszczami (nie wiem czy duze dadza rade polknac). Wczoraj w nocy zauwazylem, ze zrobily sie blade. Rano jeden powrocil do normalnych barw, ale drugi nadal blady. Wygladaja zdrowo i chetnie pobieraja pokarm. Jak ktos wie czym to moze byc spowodowane to prosze o porade. Swietne rybki!!!

  9. pina007:

    ja miałam taką samą sytuacje, jak Gucio, i też po paru tygodniach mi zginął, i szukałam go pod szafką, bo mógł wyskoczyć, ale go tam nie było :(

  10. Gucio:

    Kiedyś miałem , lecz nie wiem dlaczego po jakiś hmmm 3 -5 tyg zginą i do dziś nie wiem dlaczego

  11. gracjan.k.:

    uważam że motylowiec jest bardzo brzydką rybą

  12. JsqeL:

    miałem takiego był bardzo fajny niestety po 2 latach chwyciła go choroba;/ i po tygodniu zdechł:(

  13. Redi:

    Miałem kilka Motylowców, ale faktycznie, to rybka dla doświadczonych, dziś mam jedynie dwa osobniki, spokojne rybki, pięknie się prezentują, karmie je muchami które wrzucam pod pokrywkę akwarium, wcześniej czy później Motylowiec spektakularnie wyskoczy i pochwyci zdobycz czemu zazwyczaj towarzyszy dźwięk plusknięcia. Odradzam hodowle w otwartym zbiorniku gdyż Ryby te na prawdę wysoko skaczą.

  14. terrarysta akwarysta:

    a mi zeżarł gupika

  15. motyl:

    mam takiego jest spox

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter