Mruk (Trąbonos)

Opis

Mruk (Trąbonos) – Gnathonemus petersii. Do niedawna te ryby były rzadkością wśród hobbystów. Ale w miarę występowania w sklepach dobrej jakości pokarmów i możliwości zapewnienia im odpowiednich warunków hodowli nie stanowi on już takiego problemu jak kiedyś. Jest szczególną rybą, która porozumiewa się z przedstawicielami swojego gatunku za pomocą słabych impulsów elektrycznych. Jednak ich utrzymanie w akwarium nie należy do najprostszych, bo wymaga on bardzo czystej wody, dlatego co 3 tygodnie należy im wymieniać wodę.

Rodzina

mrukowate

Pochodzenie

Pochodzi z środkowej i zachodniej Afryki, w tym z Kamerunu, demokratycznej Republiki Konga i Nigerii.

Długość

Dorasta do około 30 cm.

Odżywianie

Preferuje żywy pokarm, ale zjada również suchy, mrożony i liofilizowany.

Temperatura

Toleruje temperatury z zakresu 23-28 C.

Warunki hodowlane

Zaleca się podłoże drobnoziarniste, ze względu na poszukiwanie delikatnym wyrostkiem po dnie zbiornika pokarmu przez mruka. Należy im zapewnić wiele kryjówek i liczną gęstą roślinność. Jest aktywny nocą, więc warto zastosować świetlówki fluoroscencyjne dla lepszego obserwowania jego zachowań. Woda powinna być bardzo dobrej jakości, lekko kwaśna.

Rozmnażanie

Nie rozmnożono tego gatunku w warunkach akwariowych.

56 komentarzy

 1. zoolo:

  Pracuje w sklepie zoologicznym i tak się zastanawiam, skąd Wy ludzie bierzecie te ryby!? Kupujecie je w zoologach czy gdzieś znajdujecie?? Kupujecie ryby i w internecie po 3 dniach zadajecie pytania jak i czym karmić?? od tego jest sprzedawca żeby coś opowiedział o danej rybie, żebyście się zapytali o to, czego nie wiecie... Kupujecie rybę żeby ją zamęczyć? Aż przykro się czyta

 2. AMF:

  Czy mruki mogą być w jednym akwarium z sumem szklistym?

 3. Joxton:

  375 litrów - 3 piękne mruki, ale jeszcze małe(12-14cm); 6 skalarów Manacapuru; 6 bedocji madagaskarskich, 23 brzanki tygrysie; 10 świecików kongijskich; 4 Synodontis brichardi - akwarium jest piękne, na prawdę. Nie jestem może jakimś super wytrawnym akwarystą, ale z pewnością to akwarium mi wyszło znakomicie. Mam też Tanganikę i zbiornik z małymi azjatyckimi pięknościami. Do Ktosia - Mam tę książkę i wszystko wyczytałem, wiem, że nie należy trzymać go z pielęgnicami, ale moje stadko świetnie dogaduje się z grupą skalarów, a z brzankami często pływa razem. Mruki nie zwracają na siebie uwagi, traktują się jak wodę. Do ggg.ppp - W moim akwarium były kiedyś motylowce, jeden dożył mruków i je tolerował, ale niestety dwa tygodnie po zakupie mojego kwarteciku odszedł od nas na zawsze, jego partnerka zmarła na miesiąc przed wprowadzeniem mruków, także jak najbardziej możesz te ryby trzymać razem. Do ktosia;)................. - Z bojownikiem czy nie, 112 to za mały litraż dla tej fiszki. Do MICHAŁa - Delfinek jest całkiem spory - 75cm(anglojęzyczna wikipedia)

 4. Ktoś:

  Mruk Petersa- trąbonos. Zachowanie: między sobą są agresywne,zestawiac tylko z małymi rybami,które nie wyjędzą im pokarmu. Wymagania: Trzymac pojedyńczo w małych zbiornikach(120x50x50cm.) lub w grupie w zbiorniku od( 200cm.) typ wody 2-5,24,28 stopni C.,miękkie podłoże ze wzglęgu na jego wrażliwy i podatny na skaleczenia nos,wymaga dużo kryjówek-jeżeli są w grupie. Pokarm; siekane drobno rureczki przed wyłączeniem śwaitła,nie podawac pokarmu suchego. Mruk w niewoli osiąga długośc:ok.25cm,a w naturze 35cm. Samce odróżnia się od samic ząbkowaną płetwą odbytową. Rozmnażanie: w niewoli nie dało się mruka rozmnożyc, a w naturze rodzice nie opiekują się potomstwem. Ciekawostki:dzięki specjalnemu narządowi i specjalnym komórkom czuciowym wytwarzaja słabe pole elektryczne ,co pozwala im orientowac się w zmętnionych zbiornikach wodnych oraz porozumiewac z osobnikami swojego gatunku. Bibliografia: *Akwarium-Ulrich Schliewen *Ryby akwariowe-Ulrich Shliewen

 5. Macko 120:

  Mruki mimo swojej ceny nie są trudne w utrzymaniu ale trzymanie ich w akwarium mniejszym niż 240 litrów to dla niej udręka.

 6. maalla:

  Witam. Od około 3 miesięcy mam mruka.Jest super.Najbardziej aktywny wieczorem w tedy to buszuje po dnie,potrafi pływać do tyłu hehe, w przód, w bok ,do góry ogonem...:). Niezły jest z niego ubaw :).

 7. zyga:

  Kapitalna rybka,po pewnym czasie pływa po całym akwa,oraz wsuwa ochotke prosto z reki.Co do ilosci jak miałem dwie to sie gonoły dokupiłem trzecią i pływaja razem-podobnie jak sum szklisty zwrócone w jednym kierunku.

 8. czarny:

  mruk spokojny? smieszne nie wiem skąd mają takie informacje chyba nigdy nie obserwowali tej ryby! mój mruk jest agresywny w stosunku do wszystkich ryb (gurami prętniki wielkopłetwy trzcianiaki itd)

 9. Macko 120:

  Mam 300l myślcie że mogę mieć go.

 10. Mrukojad:

  Dobry dzień...ma takie pytanie: ja mam 90l i 1mruka z 3prętnikami i 6neonami od 2tygodni...czy moze byc taka obsada do 90l?????????????proszę o odpowiedzzz...!!

 11. pawel:

  ryba wcale nie jest taka trudna do utrzymania jak pisza mam 2szt. od jakiegos czasu i mam zamiar jeszcze dokupic 4-5szt.ryby raczej spokojne

 12. ktoś;)........................:

  Można trzymac mruka z bojownikiem syjamskim????????????:) ;*i czy można trzymac w 112l.? Lubię ryby;)

 13. CASTIO :

  Mam taka rybę rządzi na dnie zresztą mi ochotę asz miło patrzec zdominowała piskorski wegorki czy kirysy a nawet labeo nic nie jest wstanie zrobić ma się świetnie u mnie w 80 l choć w sobotę może będzie 120 l ale polecam taka rybę choć trzeba onią dbać a dopłaci się pięknym widokiem choć wychodzi jak jest spokój w pokoju he he

 14. Nie meczcie ryb!:

  Jak tak czytam te wasze komentarze to strasznie żal mi sie robi tych biednych ryb. Ludzie nie męczcie zwierząt !!! Nie macie pojecia o rybach to zajmijcie sie gupikami a nie tak wymagajacymi rybami jak mruki !

 15. blazerp:

  Nie plecam trzymać go z pielęgnicami. To dosyć agresywne ryby zwłaszcza jak złożą ikre. A mruk słabo widzi i go \"wpitolą ze smakiem\".

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter