Neon czarny (bystrzyk czarny, axelroda)

Opis

Neon czarny (bystrzyk czarny)- Hyphessobrycon herbertaxelrodi. Nazwa neon czarny jest nieco myląca, ponieważ różni się bardzo od neona Inessa. Posiada charakterystyczny dwubarwny pas, który przebiega od pokryw skrzelowych aż do nasady płetwy ogonowej. Jego grzbiet jest brunatno oliwkowy z ciemniejszym zarysem łusek, brzuch srebrzysty. Górna część tęczówki błyszczy czerwono. Jest efektownym gatunkiem, szczególnie, gdy jest utrzymywany w większym stadku. Dorosłe samce są smuklejsze od samic. Zamieszkuje głównie środkową strefę akwarium.
Ryby wyłowione w warunkach naturalnych są zdecydowanie bardziej wymagające odnośnie parametrów wody, od większości dostępnych w handlu. Ze względu na łatwość rozmnożenia i piękny wygląd cieszy się ogromnym zainteresowaniem kupujących. Jest jedną z najczęściej hodowanych ryb. Do zalet tego gatunku należą spokojny charakter, oraz łatwe utrzymanie w zbiorniku, jeśli ogólna jakość wody jest dobra. Neon czarny jest idealnym gatunkiem dla początkujących akwarystów. Należy jednak pamiętać, że nie można go trzymać w akwarium z osobnikami agresywnymi. Choć w hodowli otrzymuje się dużą liczbę narybku to nie udało się jeszcze otrzymać odmian o innych płetwach lub barwach.

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Rio Taquari, region Mato Grosso w Brazylii.

Długość

Do 5 centymetrów, zwykle mniejsze.

Odżywianie

Zjada różne pokarmy suche i żywe. Aby mogły osiągnąć kondycję rozrodczą powinny dostawać możliwie urozmaicony pokarm.

Temperatura

23-27 C.

Warunki hodowlane

Jest to gatunek ławicowy, który musi mieć zapewnioną wolną przestrzeń do pływania otoczoną kępkami roślinności. Najlepiej wygląda w miękkiej wodzie z dodatkiem garbników. Źle czuje się w świeżo założonym zbiorniku, akwarium powinno funkcjonować przynajmniej na miesiąc prze wpuszczeniem. Ciemne podłoże i niezbyt jaskrawe światło to elementy uwydatniające piękne barwy neona czarnego.

Rozmnażanie

Akwarium tarliskowe powinno być ustawione w spokojnym miejscu, ponadto mocno zacieniamy ten zbiornik. Dorosłych w tym zbiorniku nie karmimy. W akwarium tarliskowym temperatura powinna wynosić 26 C. Dla tego rozrzucającego ikrę neona najlepsza jest miękka i kwaśna woda. Po tarle dorosłe osobniki odławiamy zdezynfekowaną siatką, a zbiornik zaciemniamy całkowicie. Młode wylęgają się po około półtorej dnia. Narybek należy karmić bardzo drobnym pokarmem żywym takim jak np.: larwy solowca. Są bardzo żarłoczne i szybko rosną. W optymalnych warunkach młode osiągają dojrzałość płciową w wieku około 5-6 miesięcy.

47 komentarzy

  1. ccc:

    pięknie się prezentują neonki czarne zwłaszcza gdy jest ciemno w akwarium polecam

  2. maja:

    dziś sobie kupie pare sztuk

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter