Neon czerwony (neon axelroda)

Opis

Neon czerwony (neon axelroda) - Paracheirodon axelordi. Dorównuje neonowi innesa urodą, przypomina go też wielkością i kształtem. W ubarwieniu podobny jest do neona innesa, od którego różni się większą ilością czerwieni w dolnej połowie ciała, a także szerszym błyszczącym pasem. Dzięki żywym kolorom stał się jednym z najpopularniejszych ryb akwariowych. Został odkryty w 1956 roku w górnym biegu Rio Negro. Odkrycie to stanowiło dla akwarystów na całym globie ogromną sensację. Nazwano go axelrodi na cześć amerykańskiego akwarysty i ichtiologa doktora Herberta R. Axelroda. Jest gatunkiem zgodnym i płochliwym. Przebywa głównie w środkowej warstwie wody. Należy go hodować w stadzie, a tym liczniejsze stado, tym większy efekt wizualny. Samiec jest z reguły mniejszy i smuklejszy od samicy. Większość ryb dostępnych w sprzedaży pochodzi z odłowów. Najładniej ryby te prezentują się w akwariach mocno zacienionych i z ciemnym podłożem.

Rodzina

Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie

Zamieszkuje dorzecze Amazonki.

Długość

około 5 cm.

Odżywianie

Pokarmy płatkowane, dafnie, larwy komarów i ochotek. Pokarm musi być odpowiedniej wielkości oraz powinien być maksymalnie urozmaicony.

Temperatura

24-27 C.

Warunki hodowlane

Jest uważny za gatunek trudniejszy w hodowli od neona innesa. Akwarium powinno być średnie lub duże, częściowo dobrze zarośnięte szerokolistnymi roślinami pływającymi. Oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe, a podłoże i dekoracje powinny być możliwie ciemne. Parametry wody: pH 5,0-6,5; miękka 3-8 n. W zbyt twardej wodzie mogą mieć problemy z nerkami. Nie należy wprowadzać neona do nowo utworzonego akwarium, warto poczekać do czasu ustabilizowania się całego systemu.

Rozmnażanie

Ze względu na bardzo wysokie wymagania odnośnie parametrów wody, gatunek ten jest trudny do rozmnożenia. Może wyprodukować do 500 jaj. Najłatwiej doprowadzić do tarła od października do kwietnia. Do tarła wybieramy tylko te ryby, które wykazują wzajemne zainteresowanie sobą i chęć do tarła. Parę umieszczamy w akwarium o pojemności około 15 litrów z siatką ochronną na dnie, ustawione w spokojnym miejscu. Para przystępuje zwykle do tarła po 3-5 dniach i zazwyczaj odbywa się przed świtem. Jeżeli po 6 dniach nie nastąpiło tarło to parę przenosimy do zbiornika ogólnego i w przyszłości próbujemy z inaczej zestawioną parą. Po zakończeniu tarła usuwamy dorosłe osobniki, a akwarium tarliskowe mocno przyciemniamy. Młode wylęgają się po około 24 godzinach. Młode najlepiej jest karmić larwami solowca lub widłonogów. W odpowiednich warunkach osiągają dojrzałość płciową po około 6-8 miesiącach (samce trochę później)

170 komentarzy

 1. Andrzej Materaz:

  kupilem 5 neonkow a teraz mam 4 ale w akwarium mam raka i malgo sumika to znaczy sumik ma 18lat i ma ok.25cm jest to mozliwe ze neonek mogl zostac zjedzony???

 2. akwarystka:

  wiecie jestem akwarystką pytajcie odpowiem

 3. Tomasz:

  Mam te rybki juz od dluzszego czasu najlepiej jak w stadzie je chodujemy efekt fizualny jest swietny polecam je wszystkim

 4. rafaello:

  jak rozmnożyć neonki czerwone proszę o szybką odpowiedz

 5. kaka:

  trudno je się hoduje.nie na początek

 6. rafiki:

  neony czerwone to najpiękniejsze, niewielkie ryby stadne. Faktem jest, że są bardzo wrażliwe na odczynniki wody, ale nawet średnio zaawansowany akwarysta potrafi im stworzyć optymalne warunki. Nie wyobrażam sobie mojego akwarium bez neonów czerwonych w połączeniu ze skalarami, gupikami i bystrzykami ozdobnymi:)

 7. JULKA8:

  a jak można rozpoznać z neonków czerwonych jaki to chłopak a jaka dziewczyna?

 8. rafikanik:

  To są piękne ryby , mam ich dopiero 6 i myślę ich rozmnożyć. Tylko ciekawe jak.

 9. Przemek:

  Właśnie zakupiłem sobie trzy neonki mam nadzieję że się rozmnożą

 10. DUDEK:

  duzo łatwiejsza hodowla niż inesa mam je już trzy lata

 11. Tool:

  Taaa. To są moje pierwsze rybki. Mam 10 innesa i 10 czerwonych od 2 lat ani jeden mi nie zdechł. Więc chyba nie są to rybki zbyt wymagające. Akwarium 100l. temp. przez pierwszy rok 29 stopni teraz 26 stopni. Reszta parametrów wody chyba w normie bo rośliny rosną dobrze, nie ma glonów, a woda jest krystalicznie czysta.

 12. luki:

  neony czerwone sa trudne w utrzymaniu ale sa piekniejsze nisz inessa

 13. Rybkarz:

  Nieprawda moj brat choduje neony juz pare lat ale mu sie znudzilo i teraz karmi (nieraz raz na miesiac i zyja)a ponadto z1 pary ma teraz 6 sztuk

 14. komar:

  choduje inessy i neona czerwonego od dwóch lat i nie uważam że są to ryby trudne do chodowli.Bardzo piękne stadne ryby

 15. kuba:

  lepsze są innesa

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter