Neon czerwony (neon axelroda)

Opis

Neon czerwony (neon axelroda) - Paracheirodon axelordi. Dorównuje neonowi innesa urodą, przypomina go też wielkością i kształtem. W ubarwieniu podobny jest do neona innesa, od którego różni się większą ilością czerwieni w dolnej połowie ciała, a także szerszym błyszczącym pasem. Dzięki żywym kolorom stał się jednym z najpopularniejszych ryb akwariowych. Został odkryty w 1956 roku w górnym biegu Rio Negro. Odkrycie to stanowiło dla akwarystów na całym globie ogromną sensację. Nazwano go axelrodi na cześć amerykańskiego akwarysty i ichtiologa doktora Herberta R. Axelroda. Jest gatunkiem zgodnym i płochliwym. Przebywa głównie w środkowej warstwie wody. Należy go hodować w stadzie, a tym liczniejsze stado, tym większy efekt wizualny. Samiec jest z reguły mniejszy i smuklejszy od samicy. Większość ryb dostępnych w sprzedaży pochodzi z odłowów. Najładniej ryby te prezentują się w akwariach mocno zacienionych i z ciemnym podłożem.

Rodzina

Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie

Zamieszkuje dorzecze Amazonki.

Długość

około 5 cm.

Odżywianie

Pokarmy płatkowane, dafnie, larwy komarów i ochotek. Pokarm musi być odpowiedniej wielkości oraz powinien być maksymalnie urozmaicony.

Temperatura

24-27 C.

Warunki hodowlane

Jest uważny za gatunek trudniejszy w hodowli od neona innesa. Akwarium powinno być średnie lub duże, częściowo dobrze zarośnięte szerokolistnymi roślinami pływającymi. Oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe, a podłoże i dekoracje powinny być możliwie ciemne. Parametry wody: pH 5,0-6,5; miękka 3-8 n. W zbyt twardej wodzie mogą mieć problemy z nerkami. Nie należy wprowadzać neona do nowo utworzonego akwarium, warto poczekać do czasu ustabilizowania się całego systemu.

Rozmnażanie

Ze względu na bardzo wysokie wymagania odnośnie parametrów wody, gatunek ten jest trudny do rozmnożenia. Może wyprodukować do 500 jaj. Najłatwiej doprowadzić do tarła od października do kwietnia. Do tarła wybieramy tylko te ryby, które wykazują wzajemne zainteresowanie sobą i chęć do tarła. Parę umieszczamy w akwarium o pojemności około 15 litrów z siatką ochronną na dnie, ustawione w spokojnym miejscu. Para przystępuje zwykle do tarła po 3-5 dniach i zazwyczaj odbywa się przed świtem. Jeżeli po 6 dniach nie nastąpiło tarło to parę przenosimy do zbiornika ogólnego i w przyszłości próbujemy z inaczej zestawioną parą. Po zakończeniu tarła usuwamy dorosłe osobniki, a akwarium tarliskowe mocno przyciemniamy. Młode wylęgają się po około 24 godzinach. Młode najlepiej jest karmić larwami solowca lub widłonogów. W odpowiednich warunkach osiągają dojrzałość płciową po około 6-8 miesiącach (samce trochę później)

170 komentarzy

 1. gosia:

  dzięki Łukaszos,ale już za późno, padł, przynajmniej ślimak się ucieszył:(

 2. Łukaszos:

  gosia odseparuj tą wyrózniającego się neonka bo naj prawdopodobniej jest chory a neonki są delikatne i są rybami które pływają w stadzie

 3. gosia:

  nie wiem co jest z moim neonem,od początku jest jakiś koślawy,ma odstające łuski i blade kolory, jest jakby spuchnięty,ale przyjmuje pokarm,inne neony mają się dobrze,za pomoc z góry dziękuje

 4. kaka:

  Ile lat żyją neony czerwone? Gdzieś widziałem stronę i było tam napisane, że nawet 10-12 lat. Taka mała rybka aż tak długo? U mnie żyją max. około 2-3 lat i potem odchodzą do krainy wiecznych łowów... Wydaje mi się, że mają dobre warunki, ale skoro powinny ciągnąć aż do 10 lat to już nie wiem. Jak jest u was? Ma ktoś starsze np. 5-letnie neony?

 5. lee:

  mam takie pytanko: czy neonki potrzebują dobrego oświetlenia?? mam ich pięć w akwa i do tej pory czuły się dobrze. wczoraj wieczorem siadło mi oświetlenie, naprawiłem je dopiero dzisiaj rano... neonki były dosłownie przeźroczyste. czy to dlatego że nie miały światła??

 6. skalar:

  do r0śka:temp. 26 stopni celsjusza neonom musisz kupić żywy pokarm możesz dokupić gupiki x6

 7. rOśka:

  hej..;) mam pytanie. ważne! dziś kupiłam sobie; 2x Brzanki; 3x Neonki czerwnoe; 2x przeźroczki (jedna przed chwilką zdechła);( / 1x glonojad; 1x Mieczyk. Czy te ryby mogą być razem w akwarium? Jaką temp. im ustawić na grzałce? Czy mogą dostawać ten sam pokarm? I czy nie mam przerybionego akwarium, a jeśli nie to jakie rybki moge jeszcze dokupić? prOszę o pOmoooc, odpowiedź.:) piszcie na nr gg: 23469832 .. pzdr. rOśka.

 8. rafał:

  Czy można wpuścić razem z żaglowcem skalarem?

 9. ...:

  tak to już bywa z neonami - zdycha jeden i zaraz zdychają inne :P poprostu uwarzać trzeba na parametry wody i tyle

 10. NIE POLECAM NEONÓW CZERWONYCH .:

  Aha, Adam8916 prześliczne zdjęcie ciekawe gdzie widziałeś taką ilość neonów czerwonych

 11. NIE POLECAM NEONÓW CZERWONYCH . :

  Nie polecam tych ryb . !!! Wczoraj kiedy obudziłam się rano 2 neonki czerwone "trupy" były przyssane do filtra.O godzinie 16:00 kolejna pływała do góry brzuchem. Dzisiaj rano wyszłam z domu na kilka godzin a kiedy przyszłam o 15:00 kolejne zdechły. :( A mam jeszcze 5 neonków inessa i z nimi jest ok. a w akwa. mam: 2 pielęgniczka ramireza, 2 mieczyki, 4 molinezje, 3 gupiki, mułojada, bojownika (samice), 2 kiryski, glonojada i żabcię. A akwa. 100l

 12. Welonka:

  Czy można neonki dodać do akwarium w którym są welonki?

 13. RYBOZJA:

  czy z brzankami (różowa i sumatrzańska) pielęgniczką kakadu i pielęgniczkami ramireza można hodować neony czerwone? akwarium 60 litrów.z góry dziękuje

 14. Akwarzysta:

  neonki czerwone mają całe podbrzusze czerwone a innessa połowę czerwoną połowę przezroczystą

 15. akwarysta/:

  hello to ja akwarysta/ mam 25l akwa i 10 neonków innesa w tym gurami piskorka molinezzje itp gupik mi sie okocił ma 10 małych piście jak macie jakies problemy za akwarystyką rybkami akwa itp pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter