Neon czerwony (neon axelroda)

Opis

Neon czerwony (neon axelroda) - Paracheirodon axelordi. Dorównuje neonowi innesa urodą, przypomina go też wielkością i kształtem. W ubarwieniu podobny jest do neona innesa, od którego różni się większą ilością czerwieni w dolnej połowie ciała, a także szerszym błyszczącym pasem. Dzięki żywym kolorom stał się jednym z najpopularniejszych ryb akwariowych. Został odkryty w 1956 roku w górnym biegu Rio Negro. Odkrycie to stanowiło dla akwarystów na całym globie ogromną sensację. Nazwano go axelrodi na cześć amerykańskiego akwarysty i ichtiologa doktora Herberta R. Axelroda. Jest gatunkiem zgodnym i płochliwym. Przebywa głównie w środkowej warstwie wody. Należy go hodować w stadzie, a tym liczniejsze stado, tym większy efekt wizualny. Samiec jest z reguły mniejszy i smuklejszy od samicy. Większość ryb dostępnych w sprzedaży pochodzi z odłowów. Najładniej ryby te prezentują się w akwariach mocno zacienionych i z ciemnym podłożem.

Rodzina

Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie

Zamieszkuje dorzecze Amazonki.

Długość

około 5 cm.

Odżywianie

Pokarmy płatkowane, dafnie, larwy komarów i ochotek. Pokarm musi być odpowiedniej wielkości oraz powinien być maksymalnie urozmaicony.

Temperatura

24-27 C.

Warunki hodowlane

Jest uważny za gatunek trudniejszy w hodowli od neona innesa. Akwarium powinno być średnie lub duże, częściowo dobrze zarośnięte szerokolistnymi roślinami pływającymi. Oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe, a podłoże i dekoracje powinny być możliwie ciemne. Parametry wody: pH 5,0-6,5; miękka 3-8 n. W zbyt twardej wodzie mogą mieć problemy z nerkami. Nie należy wprowadzać neona do nowo utworzonego akwarium, warto poczekać do czasu ustabilizowania się całego systemu.

Rozmnażanie

Ze względu na bardzo wysokie wymagania odnośnie parametrów wody, gatunek ten jest trudny do rozmnożenia. Może wyprodukować do 500 jaj. Najłatwiej doprowadzić do tarła od października do kwietnia. Do tarła wybieramy tylko te ryby, które wykazują wzajemne zainteresowanie sobą i chęć do tarła. Parę umieszczamy w akwarium o pojemności około 15 litrów z siatką ochronną na dnie, ustawione w spokojnym miejscu. Para przystępuje zwykle do tarła po 3-5 dniach i zazwyczaj odbywa się przed świtem. Jeżeli po 6 dniach nie nastąpiło tarło to parę przenosimy do zbiornika ogólnego i w przyszłości próbujemy z inaczej zestawioną parą. Po zakończeniu tarła usuwamy dorosłe osobniki, a akwarium tarliskowe mocno przyciemniamy. Młode wylęgają się po około 24 godzinach. Młode najlepiej jest karmić larwami solowca lub widłonogów. W odpowiednich warunkach osiągają dojrzałość płciową po około 6-8 miesiącach (samce trochę później)

170 komentarzy

  1. gościu22:

    help pomóżcie rozróżnić neonki czerwone mam nawet ich fotki...moje gg 21213182... piszcie nawet gdy jestem niedostępny

  2. szwracu 57:

    Ja mam tak w akwarium 112l 20x neon czerwony 15xneon innesa 2x plecostomus 1x kiryśnik czarnoplamy planuje dodać 3x skalar 1x pecoltia vitatta 5x kirysek panda czy to dobra osbada

  3. Julekooo:

    Moim zdaniem neony innesa, są ładniejsze, co z tego że te są większe, jak byście kupili po kilka neonów z tego i z tego gatunku, to zobaczycie, jak piękne barwy ma neon innesa, w porównaniu z tym. Neon czerwony razem z neonem innesa, mogą stworzyć wspólne stadko (tzw. będą pływać razem).

  4. Yap:

    Uważam Matisek, że trochę przesadzasz. Glonojada faktycznie trzeba oddać, ale na jaką rybę nie wejdę tam wszędzie krzyczysz na ludzi, że mają złą obsadę w akwa. Ja np. też mam niezbyt duże akwa, a dość dużo ryb. Przyjaźnią się, mają filtry, napowietrzacze i czują się dobrze. Na serio. A co do neonek- są ekstra!

  5. Sagat:

    Miałem problem z jedym neonkiem czerwonym, podejrzewałem jakieś pasożyty, itp., ale akawarysta określił to mianem przepalenia. Podobno ryba nie wydała ikry a ikra zepsuła się w rybie. Neonka miała jakby beżowe kosmyki na ciele (choć mała) była gruba i miała okropny wytrzeszcz oczu niemalże jak welon... Trzeba usunąć rybę.

  6. Sagat:

    Miałem problem z jedym neonkiem czerwonym, podejrzewałem jakieś pasożyty, itp., ale akawarysta określił to mianem przepalenia. Podobno ryba nie wydała ikry a ikra zepsuła się w rybie. Neonka miała jakby beżowe kosmyki na ciele (choć mała) była gruba i miała okropny wytrzeszcz oczu niemalże jak welon... Trzeba usunąć rybę.

  7. kage:

    czy neon innesa, czarny czerwony może być w oczku wodnym ??? proszę o odpowiedz na nr GG 3304120

  8. Matisek:

    Glonojad do oddania, neony w żadnym razie nie mogą zostać/dojść do akwarium! Czy naprawdę nikt nie umie czytać?!

  9. Julka:

    Ile neonów można trzymać w akwarium 30l? Mam 3 gupiki, kirysa i glonojada.

  10. czareknster:

    Owszem są ładniejsze. W hodowli nie zauważyłem większych problemów (trudności). Jak dla mnie bardzo wdzięczne rybki ;-)

  11. Ania:

    DO nicowaleska : a o jakie ryby ci chodzi, jak o neony do 60 l to np. 12 innesa albo czerwonych ( możesz pomieszać choćby 6 czerwonych i 6 innesa )

  12. akwarysta/:

    cześć to ja akwarysta mam akwa25l mam 9 neonów innesa też kiedys miałem w moim zbiorniku ospe rybia ale wystarczylo podkręcić temperaturę w akwa zadawajcie mi pytania a na pewno odpowiem jak tylko będe mugł

  13. Marika .:

    Ja mam dwa gatunki Innese i Czerwonego , moim zdaniem są łatwe w utrzymaniu . Świetnie się prezętują przy dużej ilości roślin . Pozdro ;)

  14. Matisek:

    New: ja mam prętniki z Innesami i neonami czarnymi nie mam żadnych kłopotów. A jakie duże akwa? I ile wszystkich ryb?

  15. Matisek:

    Ok. Dzięki.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter