Neon czerwony (neon axelroda)

Opis

Neon czerwony (neon axelroda) - Paracheirodon axelordi. Dorównuje neonowi innesa urodą, przypomina go też wielkością i kształtem. W ubarwieniu podobny jest do neona innesa, od którego różni się większą ilością czerwieni w dolnej połowie ciała, a także szerszym błyszczącym pasem. Dzięki żywym kolorom stał się jednym z najpopularniejszych ryb akwariowych. Został odkryty w 1956 roku w górnym biegu Rio Negro. Odkrycie to stanowiło dla akwarystów na całym globie ogromną sensację. Nazwano go axelrodi na cześć amerykańskiego akwarysty i ichtiologa doktora Herberta R. Axelroda. Jest gatunkiem zgodnym i płochliwym. Przebywa głównie w środkowej warstwie wody. Należy go hodować w stadzie, a tym liczniejsze stado, tym większy efekt wizualny. Samiec jest z reguły mniejszy i smuklejszy od samicy. Większość ryb dostępnych w sprzedaży pochodzi z odłowów. Najładniej ryby te prezentują się w akwariach mocno zacienionych i z ciemnym podłożem.

Rodzina

Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie

Zamieszkuje dorzecze Amazonki.

Długość

około 5 cm.

Odżywianie

Pokarmy płatkowane, dafnie, larwy komarów i ochotek. Pokarm musi być odpowiedniej wielkości oraz powinien być maksymalnie urozmaicony.

Temperatura

24-27 C.

Warunki hodowlane

Jest uważny za gatunek trudniejszy w hodowli od neona innesa. Akwarium powinno być średnie lub duże, częściowo dobrze zarośnięte szerokolistnymi roślinami pływającymi. Oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe, a podłoże i dekoracje powinny być możliwie ciemne. Parametry wody: pH 5,0-6,5; miękka 3-8 n. W zbyt twardej wodzie mogą mieć problemy z nerkami. Nie należy wprowadzać neona do nowo utworzonego akwarium, warto poczekać do czasu ustabilizowania się całego systemu.

Rozmnażanie

Ze względu na bardzo wysokie wymagania odnośnie parametrów wody, gatunek ten jest trudny do rozmnożenia. Może wyprodukować do 500 jaj. Najłatwiej doprowadzić do tarła od października do kwietnia. Do tarła wybieramy tylko te ryby, które wykazują wzajemne zainteresowanie sobą i chęć do tarła. Parę umieszczamy w akwarium o pojemności około 15 litrów z siatką ochronną na dnie, ustawione w spokojnym miejscu. Para przystępuje zwykle do tarła po 3-5 dniach i zazwyczaj odbywa się przed świtem. Jeżeli po 6 dniach nie nastąpiło tarło to parę przenosimy do zbiornika ogólnego i w przyszłości próbujemy z inaczej zestawioną parą. Po zakończeniu tarła usuwamy dorosłe osobniki, a akwarium tarliskowe mocno przyciemniamy. Młode wylęgają się po około 24 godzinach. Młode najlepiej jest karmić larwami solowca lub widłonogów. W odpowiednich warunkach osiągają dojrzałość płciową po około 6-8 miesiącach (samce trochę później)

170 komentarzy

 1. Kurczak:

  Neonka111 : To ospa rybia musisz zwiększyć temp. do 31*C i czekać aż te kulki odpadną po kilku dniach wlej ichtiosan żeby zabiło robaczki które z nich wyjdą.

 2. Neonka111:

  Kupiłam sobie neona ma tak ze 2 cm. W akwarium woda mi spadła do 22 stopni. I cos mu sie zrobiła ma na całym ciele jakies białe kropki. Co to jest i jak się tego pozbyc zeby inne ryby nie zaraził?

 3. Gabi:

  Ja mam 5 neonek, pływają razem innym gatunkiem ryb czy to normalne?

 4. tao mao:

  a ja je rozmnozylem w 250l zbiorniku XD

 5. KasiaWaWa:

  Kupilam sobie 8 sztuk i od razu dolaczyly do moich neonkow innesa, wygladaja razem odjazdowo, polecam wszystkim!!!

 6. kkk:

  piękne ryby mam 15 Polecam!

 7. akwarysta\:

  ja mam 10 lub 11 litrowe akwarium a w nim 3molinezje 1gupika 2 lub 3krewetki shhep 2glonojady i jeszcze jakieś inne właśnie niedawno dokupiłem sobie 1molinezje i 2 neony inesa lub czerwone i zamierzam kupić sobie akwarium większe i z wyposarzeniem a w tedy na pewno dokupie sobie jeszcze kilka rybek zajmuje się akwarystyka już od jakiegoś roku i zamierzam kolejne kilka lat pozdrawiam . akwarysta

 8. Neo:

  Mam duże akwarium. Neonki czerwone mam już dość długo, nie są trudne w utrzymaniu a wyglądaja pięknie. Taka ławica 30 neonek jest cudna.Polecam.

 9. Thomas:

  ja mam 21 neonów inessa i dziś dokupiłem 16 czerwonych do towarzystwa w 240 litrach,na dodatek 10 razborek,5 molinezji ,5 danio,ramirezki parka,gopiki para,gurami i skalar tak sobie zyja już od 2 lat w zgodzie

 10. ANIA:

  ILE ONE KOSZTUJĄ ? ILE MUSI ICH BYĆ W STADZIE ?

 11. EWKA:

  ILE ONE KOSZTUJĄ ?

 12. nicowaleska:

  ile ryb moge dac do 60 litrowego akwarium???

 13. Ozyrys:

  do Agii2738 Też zaczynałem od takiego akwarium (25l). Miałem w nim bojownika i właśnie 4 neonki czerwone i 4 inesa. Początkowo pływały w rozproszeniu i bezładzie, ale z czasem wszystkie wspólnie. Należy im zostawić jednak i roślinność dla kryjówek (bardzo płochliwe) i miejsce do pływania. Co do wytrzymałości - oba gatunki podobnie się howają. Ważne by przy zakupie nabyć mniej więcej tej samej wielkości osobniki.

 14. Agii2738:

  Jakieś 2 tygodnie temu założyłam pierwsze akwarium 25l. Mam w nim dosyć dużo roślinności, ciemniejsze warunki. Mam już dwie krewetki rainbow. Teraz myślę o zakupie rybek. I tu zaczyna się problem. Nie wiem czy lepiej kupić 8 neonków czerwonych czy 8 neonków inesa?? Albo może 4 inesy i 4 czerwone? Czy czerwony neonek będzie pływał w ławicy z inesą? Czy tworzą one dwie osobne ławice? Bo nie wiem czy dwa te osobne gatunki zaliczają się do jednego stada, wszyscy piszą, że w stadzie im najlepiej, dlatego chcę się dowiedzieć. i drugi problem. Bardziej podobają mi się czerwone neonki, są ładniejsze, dają lepszy efekt od inesy. Ale czy na sam początek ryzykować ich zakup ? czy lepiej spróbować najpierw inesy?

 15. xxx:

  Wcale nie zgodzę się, że ryba ta jest trudniejsza w utrzymaniu niż neon innesa. Ja nie zajmuje się akwarystyką , postawiłem po prostu akwarium 54 litrowe dla ozdoby i nie bawię się w sprawdzanie ile woda ma ph czy czegos tam innego. Neony czerwone z neonami innessa mam od dobrych kilku miesiecy w wodzie z kranu z dodanym safe start-em i żyją bez problemu....

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter