Neon czerwony (neon axelroda)

Opis

Neon czerwony (neon axelroda) - Paracheirodon axelordi. Dorównuje neonowi innesa urodą, przypomina go też wielkością i kształtem. W ubarwieniu podobny jest do neona innesa, od którego różni się większą ilością czerwieni w dolnej połowie ciała, a także szerszym błyszczącym pasem. Dzięki żywym kolorom stał się jednym z najpopularniejszych ryb akwariowych. Został odkryty w 1956 roku w górnym biegu Rio Negro. Odkrycie to stanowiło dla akwarystów na całym globie ogromną sensację. Nazwano go axelrodi na cześć amerykańskiego akwarysty i ichtiologa doktora Herberta R. Axelroda. Jest gatunkiem zgodnym i płochliwym. Przebywa głównie w środkowej warstwie wody. Należy go hodować w stadzie, a tym liczniejsze stado, tym większy efekt wizualny. Samiec jest z reguły mniejszy i smuklejszy od samicy. Większość ryb dostępnych w sprzedaży pochodzi z odłowów. Najładniej ryby te prezentują się w akwariach mocno zacienionych i z ciemnym podłożem.

Rodzina

Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie

Zamieszkuje dorzecze Amazonki.

Długość

około 5 cm.

Odżywianie

Pokarmy płatkowane, dafnie, larwy komarów i ochotek. Pokarm musi być odpowiedniej wielkości oraz powinien być maksymalnie urozmaicony.

Temperatura

24-27 C.

Warunki hodowlane

Jest uważny za gatunek trudniejszy w hodowli od neona innesa. Akwarium powinno być średnie lub duże, częściowo dobrze zarośnięte szerokolistnymi roślinami pływającymi. Oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe, a podłoże i dekoracje powinny być możliwie ciemne. Parametry wody: pH 5,0-6,5; miękka 3-8 n. W zbyt twardej wodzie mogą mieć problemy z nerkami. Nie należy wprowadzać neona do nowo utworzonego akwarium, warto poczekać do czasu ustabilizowania się całego systemu.

Rozmnażanie

Ze względu na bardzo wysokie wymagania odnośnie parametrów wody, gatunek ten jest trudny do rozmnożenia. Może wyprodukować do 500 jaj. Najłatwiej doprowadzić do tarła od października do kwietnia. Do tarła wybieramy tylko te ryby, które wykazują wzajemne zainteresowanie sobą i chęć do tarła. Parę umieszczamy w akwarium o pojemności około 15 litrów z siatką ochronną na dnie, ustawione w spokojnym miejscu. Para przystępuje zwykle do tarła po 3-5 dniach i zazwyczaj odbywa się przed świtem. Jeżeli po 6 dniach nie nastąpiło tarło to parę przenosimy do zbiornika ogólnego i w przyszłości próbujemy z inaczej zestawioną parą. Po zakończeniu tarła usuwamy dorosłe osobniki, a akwarium tarliskowe mocno przyciemniamy. Młode wylęgają się po około 24 godzinach. Młode najlepiej jest karmić larwami solowca lub widłonogów. W odpowiednich warunkach osiągają dojrzałość płciową po około 6-8 miesiącach (samce trochę później)

170 komentarzy

 1. Ala_Bala:

  Mam pytanie na temat neonek. Mialam sześć sztuk a teraz nie mam ani jednej i czy ktoś wie dlaczego? Prosze o szybką odpowiedż

 2. Świstuś:

  Piękne,szalenie ozdobne rybki. Rewelacyjnie wyglądają w akwarium z bujną roślinnością. Ławice wyglądają w nich cudnie. Przy okazji są ładniejsze i łatwiejsze w hodowli od inessy. Mam już kilka lat i nie mam z nimi najmniejszego problemu.

 3. Kochaś:

  Rybka bardzo ładna:) Trzymam ją od ponad 7 lat:) Bardzo Dobrze się u mnie trzyma:)

 4. LuK:

  ja akwarium zakładałem z wielkim naciskiem na rośliny a ryby to dodatek, neon czerwony jest po prostu pięknym dodatkiem ;) gdy pływa w ławicy (20szt.) wygląda naprawdę świetnie. Miałem problemy z utrzymaniem tych rybek ale wystarczy przestrzegać parametrów wody i wszystko jest OK Nie polecam początkującym.

 5. gość:

  neony czerwone można bez problemu trzymać w jednym akwarium z bojownikami, wyrośnięty samiec bojownika nie zwraca nawet na nie uwagi jeśli ma w akwarium kilka samic swojego gatunku, a neonki też go nie zaczepiają

 6. Mati:

  Ja mam 15 sztuk i to jest efekt

 7. Madzia:):):):0:

  Głównie hoduję gupiki.Neonki też zagościły w moim akwarium.Welonka i glonojad też są mile widziani!kocham gupiki i tyle!!!!!

 8. GREMLIN:

  Mam 2 pytania: 1. Ile osobników trzeba mieć? 2. Jak rozpoznać że ryby są gotowe do tarła? Z góry dziękuje.

 9. błażej:

  przepiękne rybki będę miał 12 szt

 10. MeRcIa:

  Na tej stronie masz "choroby i leczenie" zaglądnij tam... Ale jęsśli to może być to co ja miałam to z góry współczuję;( Nigdy nie wiesz ile ryba ma lat, bierzesz ją ze sklepu może ma 2 miesiące, może dwa lata ;X Niestety ja kupiłam już stare i miałam takie objawy jak ty...Po kilku tygodniach było po nich;( Ale już wiem, że małode ryby mają ładne kolory, są mniejsze i bardziej ruchliwe- zwróć na to uwagę dokupując nowe;>

 11. kailo:

  mam problem, bo załorzylem nowe akwarium i kupilem pare neonow innesa, czerwonych i platynowych. jeden z czerwonych chyba niechce jesc i bladna mu kolory... co to moze znaczyc??

 12. Akwarysta:

  Tak

 13. Mirek 35:

  Chce załozyc nowe akwarium . mam juz 3 zbiorniki 54l 112l 200l . chce 500litrowy zbiornik dla samych neonów czerwonych czy 100szt będzie to odpowiednia ilosc ?

 14. saszenko:

  czy obstawa do akwarium 200l może być taka 8 neonów czerwonych 8 miedźików obrzerzonych 8 razbor klinowych 8 tetr niebieskich 6 kirysków

 15. dered:

  ilu litrowe akwa masz katar

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter