Neon Innesa

Opis

 Neon Innesa ( Paracheirodon innesi ) może występować również po nazwą Bystrzyk Neonowy. Jest pierwszym poznanym gatunkiem neona. Do Europy został sprowadzony przez  Augusta Rabaut, któremu wskazali go tubylcy zamieszkujący Amazonię. Już w 1936 gatunek ten wzbudził sporo sensacji. Również w 1936 roku został on przywieziony do Niemiec, a stamtąd na pokładzie sterowca ,,Hindenburg” do Stanów Zjednoczonych. Tam został po raz pierwszy naukowo opisany. Początkowo osiągał dosyć wysokie ceny, ponieważ nie posiadano wiedzy na temat rozmnażania, wiec wszystkie osobniki były przywożone z Ameryki Południowej. Z czasem akwarystyka rozwinęła się i rozmnażanie tego gatunku neonów nie sprawiało już problemu. Obecnie prawie wszystkie sprzedawane neony pochodzą z hodowli, a w większości sklepów dostępne są osobniki zarówno młode, jaki i dorosłe. Jest gatunkiem popularnym wśród akwarystów. Popularność swą zawdzięcza niezwykłemu ubarwieniu ciała.  Neon Innesa jest gatunkiem bardzo podobnym do neona czerwonego. Oba gatunki ryb rozróżnić można po czerwonym pasku, który u neona innesy przechodzi tylko do połowy ciała, a u neona czerwonego ciągnie się od ogona, aż do głowy. Innesa jest gatunkiem wytrzymalszym i łatwiejszym w hodowli, niż neon czerwony. W trwającej od wielu lat hodowli neony nabrały znacznej odporności w stosunku do właściwości wody i warunków panujących w akwariach. Samice rozpoznajemy po bardziej zaokrąglonym brzuchu. Jest gatunkiem długowiecznym, często dożywa nawet 10 lat. Przebywa głównie w środkowych partiach akwarium.

Rodzina

kąsaczowate

Pochodzenie

Zachodnie Peru, szeroko rozprzestrzeniony w dorzeczu Amazonki.

Długość

W akwariach do 4 cm, w naturze największy znaleziony osobnik miał tylko 22,2 mm.

Odżywianie

Drobny pokarm płatkowy, drobne preparaty, a ponadto mrożone lub żywe malutkie wodne bezkręgowce takie jak: dafnie, larwy komarów i ochotek, pokarmy płatkowane.

Temperatura

Od 22 do 25 C. Toleruje również nieznacznie niższe temperatury.

Warunki hodowlane

Toleruje prawie każdą wodę, jednakże najlepiej jak jest to woda miękka do średnio twardej. Neon Innesa lepiej adoptuje się do różnych odczynów pH, niż neon czerwony. Pamiętajmy jednak, że nie zniosą zaniedbywania podmiany wody, czego często wynikiem jest słabe natlenienie i duża zawartość azotanów. Światło niezbyt jaskrawe. Gatunek ten nadaje się do akwarium towarzyskiego, jeśli nie zamieszkują w nim duże ryby, ponieważ neony mogłyby stać się ich pożywieniem. Neon Innesa nie wymaga zbyt dużej uwagi akwarysty, ale powinien być hodowany w większym stadzie. Gatunek ten źle znosi zbyt jasne podłoże i oświetlenie. Bardzo dobrze czuje się w akwarium z bujną roślinnością i wolna przestrzenią do pływania. Jest rybą dosyć spokojną, ale wrażliwą na zmiany parametrów wody.

Rozmnażanie

Profesjonaliści bez problemu rozmnażają te ryby, natomiast trudniej jest je rozmnożyć w warunkach domowych. Potrzebuje bardzo miękkiej i kwaśnej wody z dodatkiem garbnika. Na czas tarła akwarium zaciemniamy. Jest gatunkiem rozrzucającym i zjadającym ikrę. Młode wylegają się po około 24 godzinach. Narybek karmimy pokarmem w płynie lub w formie pyłu.

520 komentarzy

 1. Stanlej:

  Q już dawno im jest za ciasno a szczególnie glonojadowi i molinezjom. Oddaj te dwa gatunki dokup wtedy do stada tych neonów i ewentualnie parkę pielęgniczek Ramireza.

 2. poczatkujacy:

  Jakie oświetlenie maxymanle dla neonkow inessa ? Gdy włączam światło w akwa robi się straszny popłoch, po czym neonki przestają pływać, trylko skupiają się w jedenj grupie.

 3. Czarzasty:

  na 50l akwarium 8-10 sztuk maks przy oczywiście niewielkiej pozostałej obsadzie, no chyba, że chcesz tylko neonki chodować to na 50l akwarium stadko 15-20 maks sztuk, nie więcej bo będą mieć za mało miejsca.

 4. Carmella31:

  Czytałam że trzeba neonowi korzeni ,czy to jest konieczne? mam roślinki dwie i nie wiem czy dokupywać jakieś korzenie.

 5. Q:

  Ja mam 4 neony planuje donich dokupić jeszcze 4. Mam akwa. 54l. awnim gupiki,glonojad,molinezje. Moja pyta brzmi: Czy jeśli dokupie 4 neony to niebendzie im zaciasno??

 6. Niewiadomokto:

  LUDZIE-1 neonki minimum 8sztuk w 50lv akwa!!! 2Gdy neonki mają duży brzuch to neiżnaczy że sie rozmnążą np moj kolega przekarmil neonke i powiedział że mu sie rozmnoży po 2 dniach neonka zdechął w wyniku przejedzenia.3 Ryby terz czują!!! gdy macie małe akwa niemęczcie ich oddajcie do sklepu akwarystycznego lub dajcie jakiemuś kledze... Ps mam 100l. akwa awnim 34neony innesa czują się tam świetnie w towarzystwie 1 małego złotego glonojada 3 gupików i 18 molinezij od 5lat żadna ryba mi niezdechła no chyba że z powodu starości:)) Życze powodzenia początkującym akwarystką i najlepszego z okazji świąt

 7. ktoś:

  czy jeśli neon złoży ikre trzeba go odłowić żeby jej nie zjadł?

 8. Norbert:

  Neonow Innesa nie trzyma sie parami. Jest to wybitnie stadna ryba. W zbiorniku 50 l mozesz z powodzeniem trzymac stadko 15-20 ryb. Liczba uzalezniona jest od wolnej przestrzeni w akwarium. Nie zapomnij o przeplywie wody, neonki lubia plywac.

 9. WPTQO:

  KIT@KAT prawdzie mówiąc móc możesz tylko czy się opłaca??!! Bojownik może być agresywny, inną rzeczą jest czymanie bojownika i samice tego gatunku. zobacz czy będzie agresywny POWODZENIA

 10. LiseK:

  Czesc mam akwarium 50L ile moge trzymać neonów chodzi mi o pary

 11. neon1607:

  Do MATIX Będziesz mógł mieć -2 Masz przerybione akwariumna twoim miejscu oddałbym kilka danio

 12. Daria;*:

  KIT@KAT:oczywiście,że możesz dokupić bojownika.Ja też mam 60l akwa i mam bojownika oraz 2 samice bojownika,a ty bajerciu nie masz racji i nie bajeruj tutaj NAM!!!hehe;)

 13. zzz:

  Mam pytanie. jeśli umieszczę neony czarne z neonami innesa , to będą trzymały się razem czy osobno? Dzięki za odpowiedź.

 14. SokkaPL:

  ile neonów zmiesci sie w akwarium 91 x 46 x 38

 15. molinezja :

  Do Jacek: lepiej kup sobie większe akw. bo 12l. to tyle co kotnik. Jeszcze masz tam korzeń i rośliny, to jest zagracone jest na pewno. A wracając do rybek to neonek nie radze do takiego litrażu bo one są stadne i jak kupisz z 10 to bedzie przerybienie. Albo większe akw. albo inne rybki. Ja radziłabym np.parke bojowników syjamskich i kilka otosków a nie neony.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter