Pielęgnica Sajica

Opis

Pielęgnica Sajica – Cichlasoma (Archocentrus) sajica. H. Stallknecht w 1979 roku dokonał chowu wsobnego tego gatunku. Z osobników młodych wybierał jedną lub dwie najwcześniej kojarzące się pary, jako materiał wyjściowy do kolejnych wylęgów. W przypadku chowu wsobnego często następuje utrata intensywności ubarwienia (szczególnie płetw), jednakże to zjawisko nie wystąpiło w przypadku Pielęgnicy Sajica. Gatunek ten posiada szarobrązową łuskową szatę barwną oraz lepiej lub gorzej widoczne pionowe pręgi. W przypadku samców niebieskofioletowe kolory opalizują na bokach ciała, płetwach oraz skrzelach. W trakcie tarła posiada pionową smugę pośrodku ciała. Jak inne pielęgnice jest rybą terytorialną. Samiec zazwyczaj jest większych rozmiarów oraz posiada żywsze ubarwienie. Ponadto dorosły samiec zaopatrzony jest na czole głowy w guz tłuszczowy.

Rodzina

Pielęgnice (Cichlidae)

Pochodzenie

Kostaryka i Panama.

Długość

15 cm.

Odżywianie

Większość pokarmów dostępnych na rynku.

Temperatura

22-27 C (najlepsza z połowy tego zakresu)

Warunki hodowlane

Parametry wody: Twardość 8-16 n oraz pH 6,6-7,5. Akwarium powinno być duże oraz zaopatrzone w sztywne rośliny, groty, otoczaki i korzenie. Gatunek ten można hodować z innymi większymi spokojnymi rybami. Lubi przekopywać żwir, a więc rośliny powinny być dobrze zamocowane.

Rozmnażanie

Jest możliwe w warunkach akwariowych. Młodymi opiekują się oboje rodzice. W trakcie tarła może wykazywać pewien poziom agresji. Za miejsce tarła wybierają wcześniej wykopany dołek w podłożu. Młode wylęgają się po około 70 godzinach. Z chęcią spożywają pyliste pokarmy suche, drobne pokarmy żywe oraz gotowane żółtko jaj.

42 komentarzy

 1. Góral91:

  Hej Ludziska mam pytanie mam młode które mają około 1 miesiąca i teraz mam młode które mają 2,3 czy te treoszke starsze ich nie zjedzą??? bo z tego ca zauważyłem biorą je do pyska...Proszę o pomoc!!! podaje swoje gg i e-mail goralicku@wp.pl a to numer gg 1242995.Z góry dziękuję:)

 2. KK:

  witajcie odradzam kupno tych ryb pielegnice sajko sa bardzo piekne niestety terrorystki kupilam 4,zostala para,dobraly sie i dwie zagryzly.dokupilam dwie.znow zaczely gonic te nowe.dzisiaj jest spokojniej.mam nadzieje ze nic nie bedzie.bardzo bym chciala zeby zostaly wszystkie.

 3. siz:

  Są bardzo wrażliwe na temperature

 4. sizarro:

  Ale kopią dołki i biorą sie za glonojada, jest walka o grote

 5. Hubikopter:

  Można.

 6. sajen:

  Witam.Czy można trzymać je z zebrami w akwarium 200l?.

 7. paco1981:

  to piękne ryby niestety terrorystki :(

 8. dexon:

  Odradzam kupno tej ryby jest bardzo agresywna nadaje sie tylko do trzymania jej samej

 9. piczu94:

  Mi co jakiś czas rozmnażają się te rybki ale z młodych nic nie wychodzi. Gdy pływają jest ich dużo ale po kilku dniach znikają, próbowałem karmić larwami solowca ale i tak nic. Ktoś mi może coś doradzić?? ;(

 10. Arek:

  Witam ! Mam baniak 200 L i myślałem o zakupie parki tych pielęgnic ... bo chyba 2 pary to już będzie tłok. Może ktoś z okolic Koszalina +/- 50 km ma na sprzedaż tą rybkę bo w miejscowych sklepach jest nieosiągalna. Pzdr

 11. po:

  moje pielęgnice kopią dół

 12. mam 4 szt:

  mam pytanie jak rozpoznać czy to samiec czy samica ? jeden to chyba samiec bo ma intensywne barwy i goni inne, wpływa do kokosa.

 13. Mikołaj:

  własnie mi sie okociły :) i chciałem się zapytac jaka ma byc temperatura dla małych rybek sejek i czy mam je odłowić do innego akwa zeby ich rodzice nie zjadły?

 14. mam ich troche:

  do mikołaj prawdopodobnie się rozmnożą jeżeli samica zacznie się "wycierać" o kokos to będzie miała ikre

 15. Mikołaj:

  mam pytanko jak rozpoznac ze sejki sa w okresie tarła?? bo samica jest bardziej czarna i pletwy na brzuchu na caly czas odstające na dól.Aha i jeszcze jedna rzecz caly czas siedzi w kokosie i nie je za duzo.Proszę o odpowiedź.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter