Pielęgniczka żółta (Borella)

Opis

Pielęgniczka żółta (Borella) – Apistogramma borelli. Kiedyś nazywana była A. reitzigi. Jest to pokojowo nastawiona ryba, którą można polecić początkującym akwarystom. W zarysie jej ciało jest owalne oraz lekko wygrzbiecone. Płetwy stosunkowo duże; grzbietowa wysoka o długiej podstawie, natomiast ogonowa zaokrąglona. W warunkach naturalnych występują dwie odmiany barwne. Pierwsza odmiana jest ubarwiona niebiesko; na dolnej części głowy i pokrywach skrzelowych zauważalne są podłużne plamki i czerwone kropki. Druga odmiana posiada złotawo żółto ubarwioną głowę i partie piersiowe. Pozostała część ciała jest niebieska. Od ogona do oka przebiega nieregularny ciemny pas, który jest lepiej zauważalny w tylniej partii ciała. Ubarwienie samic jest mniej intensywne. Płetwy grzbietowe samców w tylniej partii, o miękkich promieniach, oraz płetwy odbytowe są znacznie wydłużone.

Rodzina

Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie

W warunkach naturalnych żyją w rzekach, strumieniach i rozlewiskach o łagodnym nurcie wody w dorzeczu rzeki Paraquay, od Mato Grosso w południowej części Brazylii, aż do północnych regionów Argentyny.

Odżywianie

Pokarm żywy, a także płatkowany. Powinien być możliwie urozmaicony.

Temperatura

22-26 C. Nie powinna spadać poniżej 22 C.

Warunki hodowlane

Pielęgniczkę żółtą możemy pielęgnować w niedużych zbiornikach jednogatunkowych. W jednym zbiorniku mogą być hodowane w całym stadku. Osobniki młodociane nadają się do trzymania w akwarium wielogatunkowym. W zbiorniku powinny się znaleźć liczne kryjówki oraz partie gęsto porośnięte roślinami. Powinny mieć również zapewnioną wolą przestrzeń do pływania. Odnośnie wody nie są wymagające. Preferowane parametry: pH 6,0-7,8; twardość 2-18 n. Ponadto woda musi być czysta.

Rozmnażanie

Młode samce odbywają tarło z jedną samicą, natomiast starsze nawet z kilkoma. Zazwyczaj do akwarium tarliskowego przenosimy jedną lub ewentualnie dwie pary. Taki zbiornik powinien mieć około 30 litrów. Pod względem wystroju może być podobny do zbiornika ogólnego. Temperaturę wody podnosimy o około 2 C. Samica składa ikrę w kryjówce. Samiec pilnuje rewiru wokół gniazda, natomiast samica opiekuje się ikra. Samica dosyć łagodnie traktuje samca. Zazwyczaj ilość narybku waha się od 50 do 100 sztuk. Jego wychów nie sprawia większych kłopotów. Po około 5 dniach młode zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Młode od razu możemy karmić drobnymi larwami solowców. Po kolejnych około pięciu dniach młode możemy już karmić drobnymi oczlikami, a następnie drobnymi rozwielitkami. Młode wybarwiają się po trzech miesiącach, a po 12 są już zdolne do rozrodu. W trakcie wychowu młodych pamiętajmy o okresowej częściowej wymianie wody oraz usuwaniu produktów przemiany materii.

23 komentarzy

 1. Lena:

  Do ilu cm dorastają? I czy można je trzymać z molinezjami?

 2. Sebek:

  czy ona zjada ryby bo mam pelne prawie akwarium 29 cm mam rybyki 2 cm 3cm i tak dalej co ona je ryby

 3. Manticore:

  już niedługo będą u mnie pływać te rybki - specjalnie dla nich kolejne akwarium :-D.

 4. Michał:

  One nadają się do akwa ogólnego! nie tylko młode!

 5. kamil:

  od 5 do 20 zł

 6. mike0134:

  ile kosztuje 1szt tych rybek i czy łatwo jest wam je rozmnożyc??

 7. Patryk:

  Samica ma bardziej zaokrąglone płetwy

 8. JJ:

  Jak odróżnić samca od samicy???

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter