Poradnik akwarystyczny

Poradnik akwarystyczny
Rodzaje i budowa oczek wodnych

Jednym z najważniejszych pytań na jakie musi sobie odpowiedzieć każdy przyszły posiadacz zbiornika wodnego to jaki jego typ wybrać. Oczywiście ten wybór jest ściśle powiązany z możliwościami finansowymi oraz ilością posiadanego miejsca w ogrodzie. Najlepsze są zbiorniki naturalne, jednakże nie wszędzie mogą powstać. Najczęściej budowane są zbiorniki foliowe, betonowe, murowane, z kręgów betonowych, z gliny, z papy, iłu lub gotowe zbiorniki plastikowe.

Poradnik akwarystyczny
Proporczykowce

Jestem zapalonym hodowcą ryb akwariowych. Dlatego chciałbym podzielić się z tymi, którzy przeczytają ten tekst, moimi spostrzeżeniami podczas hodowli tego gatunku ryb. Na początek kilka słów o ogólnej budowie proporczykowców. Te piękne, smukłe rybki kształtu cylindrycznego. Samce nie, jako górują nad samicami wyglądem, barwą i wzorami. Można spotkać się z ponad setką gatunków, lecz ja chciałbym przybliżyć wam tylko kilka…te, z którymi zetknąłem się w swojej hodowli.

Poradnik akwarystyczny
Stres w hodowli ryb w akwarium

Akwarium, jako akwen wodny zamknięty jest bardzo narażony dla organizmów żywych na czynniki stresogenne. Wielu akwarystów koncentruje się na wielkości akwarium, kształcie akwarium, parametrach wody, filtracji oraz walorów estetycznych a rzadko na zapewnieniu odpowiedniego pozbawionego stresu środowiska życia. Postaram się w kilku podpunktach wymienić czynniki, które polepszą życie ryb w akwarium.

Poradnik akwarystyczny
Grzybienie - Lilie wodne

Grzybienie (Lilie wodne) są to niewątpliwie jedne z najpiękniejszych roślin wodnych. Główną ich ozdobą są majestatyczne kwiaty, które unoszą się na wodzie. Kwiaty pojawiają się w maju i w zależności od odmiany mogą kwitnąć aż do jesieni. Średnica kwiatów wacha się kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Kwiaty osadzone są na mocnych łodygach. Rośliny te posiadają całą gamę kwiatowych kolorów. Kolejne formy różnią się nie tylko kolorami, ale również formą.

Poradnik akwarystyczny
Akwarium słodkowodne czy słonowodne?

Czy myślisz czasami o przerobieniu swojego akwarium ze słodkowodnego na morskie? Postaramy się przybliżyć nieco różnice pomiędzy tymi dwoma typami zbiornika. Istnieje wiele różnic pomiędzy akwarium słodkowodnym i morskim. Te dwa zestawy mogą być różne, jeśli chodzi o koszty przygotowania i utrzymania, a także codziennych zadań z tym związanych oraz wymagań ryb. Ten artykuł został napisany dla tych akwarystów zainteresowanych głównie różnicami w prowadzeniu akwarium słodkowodnego i morskiego.

Poradnik akwarystyczny
Akwarium tarliskowe, tarło, ikra i narybek ryb akwariowych

Prawdopodobieństwo, że narybek przeżyje w akwarium ogólnym jest bardzo małe. Najczęściej w bardzo wczesnej fazie rozwoju ikra bądź narybek pada ofiarą innych ryb w akwarium lub nawet własnych rodziców. Z tego powodu powinniśmy założyć oddzielne akwarium tarliskowe. Odpowiedni zbiornik tarliskowy musi być założony na kilka dni wcześniej. Projektując go bierzemy pod uwagę zwyczaje tarłowe poszczególnych gatunków ryb akwariowych. Gatunki zagrzebujące ikrę powinny mieć w czym ją zagrzebać (np.: Zagrzebki Afrykańskie). W tego typu akwarium tarliskowym za podłoże może posłużyć kilku centymetrowa warstwa torfu.

Poradnik akwarystyczny
Molinezje – hodowla, warunki chowu i formy barwne

Moja historia z molinezją rozpoczęła się w grudniu 2006 roku, zakupiłem wówczas 3 molinezje w kolorach: czarnym, złoto-czarnym oraz srebrnej na czarno nakrapianej. Po kilku miesiącach skoncentrowałem się na selekcji do uzyskania jak najbardziej czystej formy złotej. Po około 18 miesiącach pojawiły się duże, masywnie zbudowane samce prawie bez plam czarnym z intensywną barwą oraz czarnymi obwódkami oczu. Samice pojawiły się jednolite dopiero po 2.5 roku.

Poradnik akwarystyczny
Ryby w oczku wodnym

Ryby są niezwykłą ozdobą każdego ogródka wodnego. Zbiornik wodny przeznaczony do hodowli ryb powinien być odpowiedniej wielkości. W zbyt małym zbiorniku hodowla ryb jest z góry skazana na niepowodzenie. Ogólnie należy przyjąć zasadę, że na każde 2,5 cm ryby powinno przypadać 2 cm2 powierzchni wody. Bez większych problemów ryby możemy hodować w zbiornikach o powierzchni 15-20 m2. W takiej wielkości ryby będą się czuły najlepiej.

Poradnik akwarystyczny
Zatrucie ryb amoniakiem

Jeśli Twoje rybki wyglądają na chore i nie wiesz co im jest, sprawdź czy przypadkiem w zbiorniku nie wzrósł niebezpiecznie poziom amoniaku. Wywołuje on u ryb zatrucie, które może w konsekwencji doprowadzić nawet do ich śmierci. Zatrucia amoniakiem są jedną z głównych przyczyn powodujących śmierć rybek w akwarium. Najczęściej występują, gdy zbiornik jest jeszcze w miarę nowy. Jednakże mogą też wystąpić w wyregulowanym akwarium np. kiedy dopuścimy do akwarium zbyt dużą liczbę ryb, zapcha nam się filtr lub jeśli wyniszczymy kolonie pożytecznych bakterii przez stosowanie leków.

Poradnik akwarystyczny
Co zrobić z akwarium w czasie wakacji?

Pracujesz ciężko cały rok i w końcu dochodzisz do wniosku, że chcesz udać się na wakacje. Sama myśl o tym przyprawia nas o urlopową gorączkę. Czas wyjazdu się zbliża i nagle zdajesz sobie sprawę z tego, że nie masz co zrobić z akwarium. Kto będzie karmił ryby? Co mam zrobić, aby mój zbiornik był gotowy do mojego wyjazdu? Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać. Dzięki temu możesz mieć swobodne i relaksujące wakacje, nie martwiąc się o swoje ryby i akwarium.

Poradnik akwarystyczny
Złote rybki

Złote rybki są jednymi z pierwszych udomowionych przez ludzi ryb, ale nadal cieszą się one wielką popularnością wśród hodowców i można je spotkać w wielu akwariach i oczkach wodnych na całym świecie.

Poradnik akwarystyczny
Zbrojnikowate - Loricariidae

Zbrojnikowate jest to gatunek ryb, o którym od dosyć niedawna możemy dowiedzieć się coś więcej. Dopiero w 1988 roku zaczęły się pojawiać coraz liczniej artykuły literatury fachowej na temat rodziny Loricariidae. Mając na myśli nazwę zbrojnikowate lub patrząc w jakikolwiek sposób na rybę od razu przychodzi nam do głowy nazwa glonojad. Są one niewątpliwie wspaniałymi czyścicielami akwarium.

Poradnik akwarystyczny
Usuwanie ślimaków z akwarium

Pewnego dnia wpatrujesz się w swoje akwarium i zauważasz niewielkiego ślimaka na szkle. Wygląda on bardzo nieszkodliwie. Tydzień później ślimak ten ma pół tuzina towarzyszy. Zanim się zorientujesz, zbiornik zarośnie nimi.

Poradnik akwarystyczny
Rośliny akwariowe – żywe czy sztuczne?

Żywe rośliny były normą w latach sześćdziesiątych, kiedy zakładałem swoje pierwsze akwarium. Akwarystyka przebyła długą drogę od tego czasu. Zakładający akwarium ma dziś do wyboru wiele atrakcyjnych plastikowych i jedwabnych roślinek, które z wyglądy bliskie są do autentyku. Więc jakie rośliny są najlepsze dla akwarium, żywe czy sztuczne? Nawet najbardziej doświadczenie hodowcy nie mają na ten temat jednoznacznego zdania. Dlaczego? Ponieważ nie ma dobrych, ani złych odpowiedzi. Tu wszystko sprowadza się do kwestii wyboru.

Poradnik akwarystyczny
Jak czyścić akwarium?

Czyszczenie bardzo brudnego akwarium nie jest takie trudne, kiedy wiemy jak się do tego zabrać. Tutaj znajdziesz narzędzia, które musisz mieć i instrukcje, które musisz wykonać, aby Twój zbiornik wyglądał pięknie na nowo. Właśnie skończyłem wiosenne porządki, kiedy moja żona zapytała mnie półżartem czy zrobimy gruntowne porządki także w naszym akwarium. Miało ono wiele glonów i było bardzo brudne. Czy powinienem czyścić je bez opróżniania go czy też wyjąć wszystko, umyć i założyć akwarium od nowa?

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter