Akwarium słodkowodne czy słonowodne?

Czy myślisz czasami o przerobieniu swojego akwarium ze słodkowodnego na morskie? Postaramy się przybliżyć nieco różnice pomiędzy tymi dwoma typami zbiornika.

Istnieje wiele różnic pomiędzy akwarium słodkowodnym i morskim. Te dwa zestawy mogą być różne, jeśli chodzi o koszty przygotowania i utrzymania, a także codziennych zadań z tym związanych oraz wymagań ryb.

Ten artykuł został napisany dla tych akwarystów zainteresowanych głównie różnicami w prowadzeniu akwarium słodkowodnego i morskiego.

Typy akwarium

W świecie akwarystyki słodkowodnej można nieraz usłyszeć o akwariach: towarzyskich, biotopowych, z pielęgnicami afrykańskimi, roślinnych (tzw. holenderskie) itd. Wśród akwarium słonowodnych, także wyróżniamy kilka typów zbiorników. Zaliczamy do nich akwaria rybne, rybne, ale z rybami skalnymi oraz coraz popularniejszą rafę koralową. W analizie postaramy się przybliżyć różnice w kosztach tych typów akwariów.

                     

Koszty przygotowania akwarium

Należy zacząć od kosztów początkowych, czyli kosztów założenia. Koszt założenia akwarium słodkowodnego o pojemności ok. 100 litrów wyniesie ok. 700 zł. Natomiast koszt założenia akwarium morskiego o takiej samej pojemności może wynieść ok. 3000-4000 zł. Oczywiście jest to tylko szacunkowe określenie kosztów, ponieważ poszczególne marki sprzętu róznią się ceną.

 Akwarium słonowodne wymaga kilku dodatkowych kosztów, których nie wymaga akwarium słodkowodne. Ponadto, tego dodatkowego wyposażenia nie dostaniesz w zwykłym sklepie akwarystycznym. Trzeba zainwestować w dobrej jakości odpieniacz białek oraz żywe skały. Są one ważne z punktu widzenia biologicznej filtracji i w dodatku nie musisz używać wtedy dodatkowego filtra zewnętrznego. Dzięki odpieniaczowi białek usuniesz z wody rozpuszczone zanieczyszczenia. Filtr mechaniczny może usunąć większe odpady, ale nie usunie rozpuszczonych substancji, które usuwamy za pomocą wspomnianego wyżej odpieniacza.

Ogólnie nie zaleca się zakładania akwarium morskiego bez żywych skał. Przynoszą one zbyt wiele korzyści dla zbiornika. Doskonale filtruje on biologicznie wodę, stanowi pokarm dla niektórych gatunków ryb, jest kryjówką lub domem dla rybek, świetnie dekorują akwarium oraz przynoszą wiele innych korzyści. Założenie i utrzymanie zbiornika słonowodnego w równowadze bez żywej skały może okazać się trudniejsze, niż zbiornika z odpowiednią ilością skały

Zmiana wody jest łatwiejsza w akwariach słodkowodnych

Okresowa wymiana wody jest jedną z najważniejszych czynności jaką każdy akwarysta musi wykonywać. Proces ten różnie się w zależności od rodzaju zbiornika. W akwarium słodkowodnym można spuścić część wody i uzupełnić brak zwykłą, niechlorowaną wodą z kranu. Nie powinno to przynieść negatywnych skutków, a wręcz przeciwnie. W przypadku akwarium słonowodnego wygląda to nieco inaczej. Zanim dolejemy brak wody do zbiornika, trzeba ją w oddzielnym pojemniku przygotować i dopiero po tej czynności wlać do akwarium. Jeśli masz większy zbiornik, czynność ta może stać się nieco uciążliwa.

Ryby morskie są zwykle droższe i trudniej dostępne od słodkowodnych

Po przejściu się przez sklepy akwarystyczne i zorientowaniu się w cenach, możemy się nieco niemile zaskoczyć. Ceny większości gatunków wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Słonowodne bezkręgowce również zaskakują cenami. Warto również przypomnieć o słabej dostępności jakichkolwiek ryb morskich w mniejszych miejscowościach. Wiele mniejszych sklepów nie posiada w swojej ofercie ani jednej ryby, a nawet jak posiada to wybór naprawdę pozostawia wiele do życzenia.

                    

Przygotowanie ryb do wprowadzenia do akwarium

Większość ryb słonowodnych musi zostać odpowiednio przygotowana przed wprowadzeniem do głównego zbiornika, gdyż pochodzą najczęściej bezpośrednio z rafy. Wiele gatunków słodkowodnych jest sztucznie hodowanych, dlatego z reguły nie wymagają większego przygotowania. Ryby morskie są trudniejsze w hodowli, dlatego trudniej im stworzyć odpowiednie warunki. Istnieją co prawda hodowle, z których otrzymujemy piękne i zdrowe ryby, które nie wymagają tej czynności, ale ich ceny są wyższe. Mimo to, warto wspierać tych hodowców, gdyż może dzięki temu wzrośnie ich dostępność dla akwarystów i być może coraz częściej będziemy spotykać u znajomych akwaria morskie.

Istnieje olbrzymi wybór bezkręgowców

Olbrzymią zaletą akwarium morskiego jest niewątpliwie możliwość hodowli bezkręgowców. Istnieje ich praktycznie nieograniczona liczba. W akwarium słodkowodnym także możemy trzymać bezkręgowce, ale ich wybór jest o wiele mniejszy niż w zbiorniku słonowodnym. Możemy wybierać pomiędzy koralowcami, małżami, krewetkami, rozgwiazdami, robakami i wieloma innymi gatunkami. Ilość jaka jest dostępna w sklepach, już jest stosunkowo duża i cały czas rośnie.

Ryby morskie są bardziej kolorowe

Chociaż istnieje wiele kolorowych gatunków słodkowodnych rybek (gupiki, neonki, bojowniki i inne), to i tak kolorowych gatunków ryb morskich jest więcej. Jest sporo gatunków rybek słonowodnych, które naprawdę zapierają dech w piersiach. Nigdy nie zobaczysz prawdziwego żółtego koloru, dopóki nie ujrzysz na żywo zebrasomy żółtej. Tego typu przykładów można by wymieniać więcej.

Karmienie ryb morskich może być trudne

Największe różnice są winą tego, że ryby morskie najczęściej są przywożone z ich naturalnego środowiska. Karmienie w akwarium słodkowodnym nie powinno sprawiać problemów nawet początkującym akwarystom. O ile dostępne rybki słodkowodne można spokojnie karmić zwykłymi, kupionymi w sklepie płatkami, o tyle przyzwyczajenie rybki morskiej do kupionego pokarmu może zająć od kilku tygodni do kilku nawet miesięcy. Prawidłowe odżywianie jest ważne, gdyż rybka może z tego powodu się stresować, a przez to nawet chorować i umrzeć. Szkoda by było pogrzebać rybkę, za którą zapłaciliśmy kilkadziesiąt złotych.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, utrzymanie akwarium morskiego jest droższe i trudniejsze niż zbiornika słodkowodnego. Jednak po jego założeniu może stać się ono nawet mniej wymagające,  gdyż dzięki żywym skałom łatwiej utrzymać dobry stan wody. Żywe rośliny pełnią podobną funkcję w filtracji w obu typach akwarium. Jeśli od jakiegoś czasu posiadasz akwarium słodkowodne i dajesz sobie z nim radę, to przejście na akwarium morskie nie powinno sprawić Ci aż tak dużo problemu. Jeśli masz tyle ambicji i pieniędzy, aby założyć akwarium morskie, zrób to!

Artykuł przesłany przez użytkownika o nicku Jesqel. Dziękujemy.

35 komentarzy

 1. palma:

  dobry filtr , ziemia i oswietlenie to pod zbiornik 240l - 1400zl do tego awkarium, CO2 , rosliny i ryby 2500zl miniumum ... Chcialbym zalozyc morskie 1000l ale podejzewam ze w 10 000 sie nie zmieszcze :(

 2. ewa:

  WITAM. no w moim przypadku zalożenie akwarium morskiego nie wyniesie za duzo. mam zbiornik 700l i znudzily mnie juz malawi. dlaczego koszty morskiego nie bedą drogie? no mam to szczescie ze pracuje w zoologicznym sklepie. mam dobra szefową i dobre kontakty z przectawicielami.ceny np zywej skały mam juz po 10zl za 1kg. czy ostatnio koszty ryb sprowadzenie to w sumie groszowe sprawy niz dla klieta "kowalskiego". wiec jesli posiadamy karty czy dobrze żyjemy ze sprzedwacami sklepow zooologicznych(oczywiscie tych wiekszych). pogadajcie umowcie sie na wiekszy wydatek z przysłowiowym koniakiem. zapewniam ze kupno osprzetu czy ryb wyniesie nas taniej niz kupowanie przez neta. można sie umowic ze sprzedawca (o ile sie zgodzi)na tańsze ceny. zapewniam negocjacje sa do przyjecia. dobra rozmowa i konkret jesli o zakup zawsze przyniesie dla obu stron korzysci pozdrawiam

 3. Jar oł:

  Artykuł super.. właśnie chce założyć akwa 240l. Na start polecam katowicką "amazonkę" dobry sprzęt w dobrej cenie tak samo z rybami.. No i Pan Janusz który db doradzi w każdej "morskiej" sprawie..

 4. sea aquarium 200l:

  chciałbym wiedziec,ile wyniesie koszt zalozenia akwarium,ktore nazwe"rafa morza czerwonego"(wszystkie gatunki zwierzat z morza czerwonego)prosze o odpowiedz.a tak aktopo prosze o przedial cenowy zwierzat morskich

 5. Rózia:

  za dużo cenią te akwarium? ja kupiłam swoje za 150zł bardzo dobrej jakości! :)

 6. Maks:

  Jestem akwarystykiem od pięciu lat i mam akwarium 450l.(słonowodne). Wystart kosztował mnie ok 2500zł. ale to nic najdrosze dopiero się zaczeło, za ryby zapłaciłem ok 1500zł., za korale miękie i twarde ok 2000zł., za skałe 7000zł. i za krewetki i te inne bezkręgowce 600zł.

 7. K:

  do Kruk: da się taniej ?? ja w prawdzie nie oszczędzając za bardzo na kosztach (opti white, eheim, aquael)) ale też nie zakładając na samych wypasach w słodkie 375L wpompowałem już ok 5000 tys więc proszę cię... nie mów, że 2000 - 3000 tys za morszczyznę to dużo...

 8. ~~fob:

  Cóż informacje uzyska od sprzedawców mnie ciągle śmieszą i irytują ,np kolcobrzuch jest rybka słodkowodna znakomicie czuje sie w akwarium z skalarami!!!!!!! rada uzyskana w sklepie meduza Tarnowskie Góry

 9. rejzer:

  świetny artykuł. dzięki niemu zmieniłem akwarium na słonowodne

 10. szol:

  3000tyś to raczej minimum ja założyłem słodkowodne za 2000tyś zł 216litrów a na morskie chociaż chciałem się na razie nie szarpnąłem. Nie gadajcie głupot że można taniej, chyba że dla was kula z welonką to akwarium. Można wszystko zrobić tanio tylko rybki po miesiącu zaczną padać jedna po drugiej. Zresztą często podobnie jest z akwarium słodkowodnym-mało co dożywa wieku dorosłego.

 11. Spec:

  Jeżeli uważacie że to dużo jak na akwarium, to macie niewielkie pojęcie. Moim zdaniem na akwarium morskie trzeba przeznaczyć co najmniej 3 tysiące.

 12. Nemo:

  Można kupić owiele tańsze akwarium z rafą ;)) są już nawet od 800 zł akw 200 l xD

 13. amatorka:

  hej chce założyć akwarium tylko nie wiem jak tam z wyposażeniem np. jakie filtry najlepsze, ceny itp. (akwarium słodkowodne) planuję ok. 100l

 14. GrzegorzM:

  Cześć mocno zaniżone koszty ja właśnie startuje nowe akwa morskie 240 l jak to wygląda realnie w kosztach dla typu RAFA: 1. Akwarium u szklarza kwadrat OPTI WHITE 70x70x50 - 700 pln 2 Sump 40x50x60 - 100 pln 3. Sol morska 20 Kg 160 pln 4. Filtr R/O 150 pln (mozna taniej) 5. Odpieniacz - 360 pln z allegro 6. 2 pompy Falowniki 3 i 4 tys/l na h - marea (z allegro uzywki razem okolo 300) mozna kupic chinczyka po 75 zl to i tak wyjdzie 150 zl 7. Zywy piach 5-6 pln za kilogram 300 pln 8. Filtr zewn. w moim wypadku - lub pompa, plus rurki, grzalki itd okolo 300 pln 9. Oswietlenie HQI Lampa 250 pln z allegro nowa moze kosztowac nawet 500 pln - moduly dochodza do 3000 zl (firmowe moduly swietlne 2 x HQI 150 W) 10. Szafka - stelaż pod akwa spawany z katownika 5x5 nastepnie bedzie ocynkowany ( co by mu sie nie rdzewialo) (material mialem po starym akwa wiec nie licze kosztu katownika ale robocizna 250 pln plus transport 50 pln. razem 300. 11. Żywa skala 35-39 pln za kilogram potrzeba minimum 40 do ok. 80 kilogramów. Nawet jak kupisz z tzw. demontażu skale to masz ja za około 25 zł kilogram. Jak widzisz 20 kg to 500 zł 40 to 1000 zł. Teraz pare miernikow i testow to koszt około 250 pln więc takie są realne koszty - bez życia jeszcze. Policz rybki, korale i inne żyjątka oraz pokarm i masz jeszcze spokojnie z 500-1000 zł mniej w kieszeni. Pozdrawiam nie łamcie się koszty można rozłożyć w czasie i się okaże że systematycznie przygotowując się i co miesiąc coś kupując można startować z morszczyzną. Ona uczy cierpliwości bardziej niż słodkowodne akwaria.

 15. LordSion:

  Do Kruk - "około 100 litrów" czytaj ze zrozumieniem. Akwaria Morskie są droższe od Słodkowodnego i jeżeli ktoś chce mieć super akwarium z dużą ilością rybek to nawet 2 tyś nie starczy;) Natomiast dla słodkowodnego za taką kwitę było by akwarium z bardzo dobrym wyposażeniem;)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter