Akwarium słodkowodne czy słonowodne?

Czy myślisz czasami o przerobieniu swojego akwarium ze słodkowodnego na morskie? Postaramy się przybliżyć nieco różnice pomiędzy tymi dwoma typami zbiornika.

Istnieje wiele różnic pomiędzy akwarium słodkowodnym i morskim. Te dwa zestawy mogą być różne, jeśli chodzi o koszty przygotowania i utrzymania, a także codziennych zadań z tym związanych oraz wymagań ryb.

Ten artykuł został napisany dla tych akwarystów zainteresowanych głównie różnicami w prowadzeniu akwarium słodkowodnego i morskiego.

Typy akwarium

W świecie akwarystyki słodkowodnej można nieraz usłyszeć o akwariach: towarzyskich, biotopowych, z pielęgnicami afrykańskimi, roślinnych (tzw. holenderskie) itd. Wśród akwarium słonowodnych, także wyróżniamy kilka typów zbiorników. Zaliczamy do nich akwaria rybne, rybne, ale z rybami skalnymi oraz coraz popularniejszą rafę koralową. W analizie postaramy się przybliżyć różnice w kosztach tych typów akwariów.

                     

Koszty przygotowania akwarium

Należy zacząć od kosztów początkowych, czyli kosztów założenia. Koszt założenia akwarium słodkowodnego o pojemności ok. 100 litrów wyniesie ok. 700 zł. Natomiast koszt założenia akwarium morskiego o takiej samej pojemności może wynieść ok. 3000-4000 zł. Oczywiście jest to tylko szacunkowe określenie kosztów, ponieważ poszczególne marki sprzętu róznią się ceną.

 Akwarium słonowodne wymaga kilku dodatkowych kosztów, których nie wymaga akwarium słodkowodne. Ponadto, tego dodatkowego wyposażenia nie dostaniesz w zwykłym sklepie akwarystycznym. Trzeba zainwestować w dobrej jakości odpieniacz białek oraz żywe skały. Są one ważne z punktu widzenia biologicznej filtracji i w dodatku nie musisz używać wtedy dodatkowego filtra zewnętrznego. Dzięki odpieniaczowi białek usuniesz z wody rozpuszczone zanieczyszczenia. Filtr mechaniczny może usunąć większe odpady, ale nie usunie rozpuszczonych substancji, które usuwamy za pomocą wspomnianego wyżej odpieniacza.

Ogólnie nie zaleca się zakładania akwarium morskiego bez żywych skał. Przynoszą one zbyt wiele korzyści dla zbiornika. Doskonale filtruje on biologicznie wodę, stanowi pokarm dla niektórych gatunków ryb, jest kryjówką lub domem dla rybek, świetnie dekorują akwarium oraz przynoszą wiele innych korzyści. Założenie i utrzymanie zbiornika słonowodnego w równowadze bez żywej skały może okazać się trudniejsze, niż zbiornika z odpowiednią ilością skały

Zmiana wody jest łatwiejsza w akwariach słodkowodnych

Okresowa wymiana wody jest jedną z najważniejszych czynności jaką każdy akwarysta musi wykonywać. Proces ten różnie się w zależności od rodzaju zbiornika. W akwarium słodkowodnym można spuścić część wody i uzupełnić brak zwykłą, niechlorowaną wodą z kranu. Nie powinno to przynieść negatywnych skutków, a wręcz przeciwnie. W przypadku akwarium słonowodnego wygląda to nieco inaczej. Zanim dolejemy brak wody do zbiornika, trzeba ją w oddzielnym pojemniku przygotować i dopiero po tej czynności wlać do akwarium. Jeśli masz większy zbiornik, czynność ta może stać się nieco uciążliwa.

Ryby morskie są zwykle droższe i trudniej dostępne od słodkowodnych

Po przejściu się przez sklepy akwarystyczne i zorientowaniu się w cenach, możemy się nieco niemile zaskoczyć. Ceny większości gatunków wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Słonowodne bezkręgowce również zaskakują cenami. Warto również przypomnieć o słabej dostępności jakichkolwiek ryb morskich w mniejszych miejscowościach. Wiele mniejszych sklepów nie posiada w swojej ofercie ani jednej ryby, a nawet jak posiada to wybór naprawdę pozostawia wiele do życzenia.

                    

Przygotowanie ryb do wprowadzenia do akwarium

Większość ryb słonowodnych musi zostać odpowiednio przygotowana przed wprowadzeniem do głównego zbiornika, gdyż pochodzą najczęściej bezpośrednio z rafy. Wiele gatunków słodkowodnych jest sztucznie hodowanych, dlatego z reguły nie wymagają większego przygotowania. Ryby morskie są trudniejsze w hodowli, dlatego trudniej im stworzyć odpowiednie warunki. Istnieją co prawda hodowle, z których otrzymujemy piękne i zdrowe ryby, które nie wymagają tej czynności, ale ich ceny są wyższe. Mimo to, warto wspierać tych hodowców, gdyż może dzięki temu wzrośnie ich dostępność dla akwarystów i być może coraz częściej będziemy spotykać u znajomych akwaria morskie.

Istnieje olbrzymi wybór bezkręgowców

Olbrzymią zaletą akwarium morskiego jest niewątpliwie możliwość hodowli bezkręgowców. Istnieje ich praktycznie nieograniczona liczba. W akwarium słodkowodnym także możemy trzymać bezkręgowce, ale ich wybór jest o wiele mniejszy niż w zbiorniku słonowodnym. Możemy wybierać pomiędzy koralowcami, małżami, krewetkami, rozgwiazdami, robakami i wieloma innymi gatunkami. Ilość jaka jest dostępna w sklepach, już jest stosunkowo duża i cały czas rośnie.

Ryby morskie są bardziej kolorowe

Chociaż istnieje wiele kolorowych gatunków słodkowodnych rybek (gupiki, neonki, bojowniki i inne), to i tak kolorowych gatunków ryb morskich jest więcej. Jest sporo gatunków rybek słonowodnych, które naprawdę zapierają dech w piersiach. Nigdy nie zobaczysz prawdziwego żółtego koloru, dopóki nie ujrzysz na żywo zebrasomy żółtej. Tego typu przykładów można by wymieniać więcej.

Karmienie ryb morskich może być trudne

Największe różnice są winą tego, że ryby morskie najczęściej są przywożone z ich naturalnego środowiska. Karmienie w akwarium słodkowodnym nie powinno sprawiać problemów nawet początkującym akwarystom. O ile dostępne rybki słodkowodne można spokojnie karmić zwykłymi, kupionymi w sklepie płatkami, o tyle przyzwyczajenie rybki morskiej do kupionego pokarmu może zająć od kilku tygodni do kilku nawet miesięcy. Prawidłowe odżywianie jest ważne, gdyż rybka może z tego powodu się stresować, a przez to nawet chorować i umrzeć. Szkoda by było pogrzebać rybkę, za którą zapłaciliśmy kilkadziesiąt złotych.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, utrzymanie akwarium morskiego jest droższe i trudniejsze niż zbiornika słodkowodnego. Jednak po jego założeniu może stać się ono nawet mniej wymagające,  gdyż dzięki żywym skałom łatwiej utrzymać dobry stan wody. Żywe rośliny pełnią podobną funkcję w filtracji w obu typach akwarium. Jeśli od jakiegoś czasu posiadasz akwarium słodkowodne i dajesz sobie z nim radę, to przejście na akwarium morskie nie powinno sprawić Ci aż tak dużo problemu. Jeśli masz tyle ambicji i pieniędzy, aby założyć akwarium morskie, zrób to!

Artykuł przesłany przez użytkownika o nicku Jesqel. Dziękujemy.

35 komentarzy

 1. :D:

  Ja miałem akwarium słotkowodne i przeszłem na morskie. O wiele łatwiej teraz mi się je prowadzi. A te rybki kolorewe mmmmm...

 2. Alice:

  to jest normalne: podwyższone koszty, ale jak się zastanowić nawet się opłaca, a jeżeli będziemy się poświęcać akwarium, szybko nam się zwróci

 3. RyBo - MaNiAcZkA:

  To prawda, np. ja kupiłam żwir za 15 zł.

 4. Kruk:

  ogólnie koszty zawyżone, nie podane dla jakiego akwarium to ceny, ale da sie taniej

 5. KAKA:

  troche dużo jak za akwarium

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter