Akwarium wielogatunkowe (towarzyskie).

Akwarium towarzyskie to takie, które jest przystosowane do hodowli różnych gatunków ryb, pochodzących z różnych środowisk naturalnych. Taki rodzaj tworzymy zazwyczaj, gdy chcemy zasiedlić wszystkie poziomy zbiornika. Powinniśmy dobierać takie gatunki, abyśmy mogli zapewnić im odpowiednie warunki. Aby móc to zadanie spełnić potrzebna jest nam wiedza o tym, jakie ryby bytują przy lustrze wody, które przedkładają środkowe warstwy wody oraz które przebywają przy dnie zbiornika. Zdecydowanie łatwiej jest utrzymać ryby różnych gatunków w zbiorniku dużym niż małym. Wysokość takiego zbiornika powinna wynosić co najmniej 50 lub 60 cm. Pamiętajmy, że musimy odliczyć przestrzeń, która zostanie zajęta przez podłoże oraz tą pomiędzy lustrem wody a górną krawędzią zbiornika. Z tych przyczyn zazwyczaj lepiej jest kupić zbiornika większy niż mniejszy. Wielu początkujących akwarystów twierdzi, że małe akwarium nadaje się do pielęgnacji małych ryb, natomiast duże tylko dużych gatunków. Niestety ten sposób myślenia bardzo często się nie sprawdza. Czasami małe ryby dobrze czują się w niewielkim zbiorniku, natomiast inne małe ryby zdecydowanie preferują większe akwaria. Istotnym elementem jest to czy dany gatunek preferuje życie w stadzie czy też jest indywidualistami. Małe ryby wymagające własnych rewirów nie nadają się do dużego akwarium, zwłaszcza w przypadku gdy muszą żyć w towarzystwie bardziej ruchliwych gatunków. Za wielkość standardową zbiornika towarzyskiego może uchodzić wymiar 100x60x50 lub 100x60x60 (długość, szerokość, wysokość). W standardowym zbiorniku towarzyskim warto tylnią ścianę zasłonić roślinami takimi jak np.: mikrozorium oskrzydlone oraz mech jawajski. Dzięki nim nie będzie widać gołych tylnich ścian. Rośliny najlepiej posadzić w taki sposób, aby uzyskać efekt dający wrażenie głębi. W naszym zbiorniku powinny się znaleźć również miejsca zaciszne w których nasze ryby będą mogły spokojnie odpoczywać. Bardzo dobrze jest, gdy w naszym akwarium będą miejsca jasne i zacienione. Dzięki nim nasze ryby będą bardziej aktywne ruchowo.

Przykładowe obsady ryb według wielkości akwarium:

- około 15 litrowe
Drobniczka jednodniówka, okończyk moczarowy oraz krewetka.
- około 30 litrowe
Neon smukły, razbora karłowata.
- około 60 litrowe
Niewielkie gatunki żyworódkowate takie jak np.: gupik lub gupik Endlera lub limka. Przy dnie mogą żyć kiryski lub nieduży gatunek kirysów. Przy hodowli kirysów nie zapominajmy o stworzeniu niezbędnych kryjówek.
- 60 litrowe i większe z niewielkimi rybami stadnymi
Wariant I
Drobnoustek, smukleń pryskacz, zwinniki przypominające neony, neony, łagodne modrooki, tęczanka motylowa oraz danio tęczowy (przy większej ilości światła).
Wariant II
Brzanka wysmukła, drobnostek, neon smukły oraz smukleń pryskacz.
- 60 litrowe i większe ze stadnymi rybami niezbyt ciepłolubnymi.
Wariant I (amerykański)
Neon innesa, bystrzyk czerwony oraz kirysek pstry lub spiżowy
Wariant II (azjatycki)
Danio pręgowany, brzanka zielona oraz kardynałek chiński.
- około 100 litrowe z dużą ilością roślin.
Strefa przydenna: Kirysek (w przypadku gdy raczej nie ma brzanek), para pielęgniczek lub barwniaków lub dwie pary badisów (W akwarium muszą być groty i kryjówki), ryby z rodziny zbrojnikowatych (Ancistrus lub Otocinclus), kosiarka czyli grubowarg syjamski.
Strefa środkowa: żyworodne piękniczkowate (2-3 gatunki), przeźrocza lub brzanki (oprócz wysmukłej i wielkołuskiej) lub żałobniczka lub tetra cesarska lub tęczanki.
Stefa przypowierzchniowa: Szczupieńczyk Dageta, szczupieńczyk pręgowany
- duże lub średnie akwarium z amerykański kąsaczowatymi
Wariant I (Oświetlenie umiarkowane, miękka woda z dodatkiem wyciągu z torfu, korzenie, ciemne podłoże i tło, mało niewymagających światła roślin oraz wydajna filtracja)
Zwinnik latarnik i nadobny, bystrzyk trójpręgi i Axelroda, bystrzyk pięknopłetwy, neon czerwony, czerwonogłówka, bystrzyk pięknopłetwy, kirysek.
Wariant II (więcej roślin i światła)
Te same ryby oraz dodatkowo glonojady

Jest to tylko kilka proponowanych zestawień. Oczywiście z każdego gatunku powinno być kupowane co najmniej po kilka ryb. Wiadomo, że nie trzeba kupować wszystkich wymienionych gatunków. Ilość ryb należy ściśle dostosować do wielkości zbiornika.

Artykuł przesłany przez użytkownika portalu Pana Krzysztofa Kondrasiewicza ze Słupska.

Redakcja nie odpowiada za treść artykułów przesyłanych przez internautów.

Za wszystkie artykuły serdecznie dziękujemy.

78 komentarzy

  1. Michał:

    ile kosztuje mruk petersa(trąbonos)

  2. Murzyn ... sogood , cacy Murzyn:

    Do bojowniczka : Nie ... mruk 30 cm i bardzo agresywny .

  3. bojowniczka:

    czy w 112l można trzymac:4kiryski spiżowe,bojownika-samiec,glonojad niebieski,mruk petersa(trąbonos) i 3prętniki karłowate(harem)..?????????proszę o szybką odpowiedz...dziex z góry.:)

  4. margo:

    zakladam akwarium 330 litrow, dużo roslin, duzy korzen, czarny żwir kwarcowy,i troche skalek + domki z kokosa. Obecnie posiadam rodzine w 130 litrach: gupikow (8 doroslych+7małych), 11 neonek kardynałek, 2 bocje. Czy mogłabym dokupic do nich z 4-6 pielegniczek ramireza, 4 głowaczki barwne, jeszcze ze 2 bocje, 2 glonojady, i 6 tetra x-ray, moze jeszcze jakies proporczykowce jak by się udalo, Czy te rybki mogą żyć razem ?

  5. asia:

    WITAM.OD NIEDAWNA POSIDAM AKWA.25L.W NIM 2 WELONKI PLANUJE ZAKUPIC 240L. WIEC CHCIALABYM SIE WAS PORADZIC JAKA OBSADE IM DOBRAC ABY TO BYLO Z GLOWA..

  6. asia:

    WITAM.OD NIEDAWNA POSIDAM AKWA.25L.W NIM 2 WELONKI PLANUJE ZAKUPIC 240L. WIEC CHCIALABYM SIE WAS PORADZIC JAKA OBSADE IM DOBRAC ABY TO BYLO Z GLOWA..

  7. ♥Miśka♥:

    Czy w akwa 112 l mogą być 15 gupików innesa, 3 mieczyki, 4 kiryski panda, 2 pielęgniczki remireza ?

  8. Speedy:

    Ola to wina skalarów one będą ci wycinać gupiki ponieważ je lubią zjadać (zwłaszcza samce samice sporadycznie) i obgryzać ogony wszystkim weloniastym rybką. Molinezje mogły poturbować i dlatego Ci padła. Do skalarów nie dobieraj małych rybek nawet jeśli skalar jest niewyrośnięty to może zjeść np. neona

  9. hbgh:

    Jaki litraż, Ola?

  10. Ola:

    Witam mam od pewnego czasu problemy zaczeły mi zdychac rybki wczoraj mi zdechł głupik dzisiaj molinezja pompka z filtrem chdzi 24 na dobe i do tego codzieenie na kilka godzin napowietrzacz co kilka dni wymieniam 3 litry wody oczywiście z wody odstanej i co rybkę mam zdechniętą to daje kilka kropelek przeciw bakteryjnych martwie sie czemu mi rybki zdychają mogą z przejedzenia lub z czego? i mam drugi problem obecnie mam 4 skalary 1 molinezje 2 załobniczki 1 glonojada 3 kirysy i 3 głupiki ktura z ryb obgryza ogony glupikom? błagam o pomoc

  11. Wujo:

    posiadam akwarium 90L chcial bym tam dac jakies wieksze rybki czy ktos mi moze cos poradzic ?

  12. Wujo:

    posiadam akwarium 90L chcial bym tam dac jakies wieksze rybki czy ktos mi moze cos poradzic ?

  13. otosek:

    do welonki i bojowniki: jak duch ci urośnie to prawdopodobnie zabije gurami i bocje

  14. welonki i bojowniki:

    co myślicie o akwarium 300l i w nim 1Xmruk 1Xduch amazoński 2Xbocja wspaniała 4Xgurami dwuplame 4X gurami mozaikowe 1Xglonojad plecostomus proszę o odpowiedz.

  15. otosek:

    do siwy łsk:brzanki roślin nie powinny ruszać ale one strasznie obgryzają płetwy innym rybom nawet tym małym (np.neony) mi kiedyś obgryzły razborę klinową do Schiza13:brzanki sumatrzańskie to wyrok straty płetw na welona do oliwka:polecam ci proporczykowce z kap lopez

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter