Co powinniśmy wiedzieć na temat filtracji i filtrów?

 Jednym z najważniejszych elementów  odpowiedzialnych za stan zdrowia naszych ryb akwariowych jest czysta woda. Bez wody o odpowiednich  parametrach nasze akwarium jest z góry skazane na porażkę. Dbanie o ryby akwariowe jest dbaniem głównie o odpowiednią czystość i jakość wody.  Po pewnym okresie w każdym akwarium zaczyna zalegać muł, który powstaje z niezjedzonych resztek pokarmu, zgniłych części roślin, kału ryb itp. Usuwanie tego mułu jest konieczne tym częściej, im  akwarium jest mniejsze i gęściej zarybione. W naturalnych zbiornikach wodnych  proces chemicznego, biologicznego i fizycznego oczyszczania jest naturalnym cyklem spowodowanym wielkością zbiornika. Cykl ten umożliwia zachowanie warunków życiowych w stanie równowagi.  Czasami możemy nie filtrować wody, pod warunkiem że zbiornik jest bardzo dużych rozmiarów, gęsto porośnięty roślinnością i stosunkowo słabo zarybiony. Do oczyszczania wody z mułu służą filtry. W filtrze woda płynie przez substancje filtrujące, zatrzymujące albo absorbujące groźne związki chemiczne i zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie.  Ze względu na rodzaj substancji filtrującej wyróżniamy filtracje mechaniczną, chemiczną i biologiczną.

Filtracja mechaniczna:

Polega ona na przepuszczaniu wody przez tampon który zatrzymuje cząstki stałe.  W tej formie filtracji stosuje się wkłady takie jak np.: wata perlonowa, piasek, żwir, gąbka, włókno nylonowe. Fizyczna filtracja nie zmienia jednak składu chemicznego wody. Jednakże istnieją również  filtry mechaniczne poprawiające także skład chemiczny wody ( głównie pH ).  W tego typu filtrach jako tamponów używa się węgla brunatnego oraz różnego rodzaju stabilizatorów pH.

Filtracja biologiczna:

 Ten sposób filtracji bazuje na zdolności rozkładu toksycznych związków amonowych , jednego z produktów przemiany materii ryb, przez niektóre bakterie do mniej toksycznych azotanów, a następnie do prawie nieszkodliwych azotanów. Niektóre bakterie uczestniczą w bardzo wydajnych procesach oczyszczania wody z toksyn. Niektóre bakterie potrafią przekształcać azotyny do wolnego azotu, który może ulatniać się z wody. Filtr biologiczny jest to system zbiorników przez który przepływa woda z akwarium.  System ten jest intensywnie oświetlony i zasiedlony przez glony. Bardzo często w filtrach tego rodzaju  używa się korzeni powietrznych tropikalnych lian (Syngonium, Philodendron, Monstera). Korzenie te układamy na dnie zbiornika i zalewamy wodą. Tworzymy wówczas delikatną i gęstą sieć. Korzenie lian oraz glony absorbują substancje azotowe zawarte w wodzie akwariowej.

Filtracja chemiczna:

Filtracja chemiczna jest to w rzeczywistości detoksykacja lub oczyszczanie chemiczne.  Substancje takie jak zeolit i węgiel  adsorbują określone substancje chemiczne.  Stosowanie tej metody filtracji jest szczególnie polecane w świeżo założonych akwariach, gdzie pożyteczne bakterie nie były w stanie jeszcze się rozwinąć.  Wkłady używane w filtracji chemicznej wraz z upływem czasu przestają skutecznie działać, dlatego raz na jakiś czas trzeba je wymieniać. Zeolit możemy zregenerować poprzez zanurzanie go w roztworze solnym.

Filtry dzielimy ze względu na miejsce ich zainstalowania w akwarium na zewnętrzne, wewnętrzne i denne.

 Poniżej opiszę kilka podstawowych rodzajów filtrów:

1. Zewnętrzny filtr szklany. Woda wypływa z akwarium na zasadzie naczyń połączonych i powraca popychana przez pęcherzyki powietrza. W miarę potrzeb wymieniamy warstwy filtrujące.

2. Filtr wewnętrzny  działający na zasadzie wyrzucania wody. Rura filtrująca musi być ponad powierzchnią wody.

3. Filtr wewnętrzny z zastosowaniem porowatego kamienia. Rura jest pod powierzchnia wody. Nadają się do niego różne tampony filtrujące.

4. Filtry wewnętrzny w których woda jest oczyszczana mechanicznie poprzez przepływ przez tampony z waty szklanej.

5. Amatorski filtr wewnętrzny stosowany w firmach handlowych.  Materiałem filtrującym jest gruby żwir lub płaty torfu. Zaletą tego rodzaju filtrów jest niska cena i łatwość obsługi. Wadą natomiast estetyka filtra.

6. Rodzaj filtra dennego najczęściej stosowany w akwarystyce wystawowej.  Rolę warstwy filtrującej spełnia podłoże. Zanieczyszczenia gromadzące się pod podłożem są raz na jakiś czas wysysane za pomocą węża przymocowanego rury filtru. Rośliny rosną w specjalnych naczyniach na dnie. W razie awarii filtra jesteśmy zmuszeni zdemontować całe akwarium.

7. Filtry z zastosowaniem wymuszonego obiegu wody.  Woda jest przepychana przez tampony za pomocą pompy , a następnie kierowana z powrotem do akwarium. Zaletami tego typu filtrów jest ich duża wydajność oraz przy okazji napowietrzanie wody. Najczęściej są stosowane w wielkich akwariach wystawowych. Filtr i pompa wymagają regularnego czyszczenia.  Ten typ filtracji może być zastosowany w kilku zbiornikach jednocześnie. W takim wariancie woda jest pobierana z pierwszego zbiornika, a oczyszczona wpływa do ostatniego. Zbiorniki są połączone w rząd za pomocą grubej rury. Specjalne ochronne koszyczki chronią ryby przed wessaniem do środka systemu filtracyjnego.

Producenci filtrów oferują zarówno proste i stosunkowo tanie urządzenia, jak również  wyrafinowane i drogie. Pomiędzy tymi skrajnościami występują również filtry w każdym przedziale cenowym.  Podobnie sytuacja wygląda różnorodnymi wkładami filtracyjnymi. Filtr można zakupić w sklepie akwarystycznym.

Przy wyborze odpowiedniego filtra należy się kierować przede wszystkim  takimi cechami tego urządzenia jak:

- wydajność filtra

- własne preferencje i możliwości finansowe

- rozmiar i typ akwarium

- ilość i wielkość hodowanych ryb i roślin akwariowych.

- estetyka filtra

- poziom hałasu

Przy montażu filtra należy postępować ściśle według instrukcji producenta.

146 komentarzy

 1. Ktoś:

  Co jaki czas należy czyścić filtr i co ile zmienia się wkłady.

 2. fealsiderc:

  Witam mam zamiar kupić filtr zew. i niewiem czy firma HANZA AQUARISTIC jest dobra. Co o niej sądzicie

 3. ranzyt:

  Witam.Mam pytanie dotyczące karmienia rybek mam 100l akw a w nim 6mieczyków, 5 gupików,1 skalara.Oto moje pytanie karmie moje rybcie 3x dziennie małymi porcjami i czy trzeba rybom dawać 1 dzień głodówki.Wiele czytałem ale inni mówią tak a inni tak.Z góry dziękuje i pordrawiam.Licze na szybką odp.

 4. łukasz:

  filtr ma dziłac 24h na dobe

 5. mateusz kamyk:

  do mistrzu xd... filtr zawsze nieustannie musi pracowac w dzień i w nocy 24h na dobę.

 6. muniek:

  Mam akwarium 65l i po paru dniach metnieje mi woda. co zrobic by tak sie nie działa i czy filtr ma chodzic 24h?? pomocy... dodał: mistrzu xD Domyslam sie ze tak masz gdy wlales swierza wode, w takim przypadku musisz odczekac kolo 2 tyg. aby nabrala flory bakteryjnej i nie wpuszczaj ryb bo zdechna

 7. mistrzu xD :

  Mam akwarium 65l i po paru dniach metnieje mi woda. co zrobic by tak sie nie działa i czy filtr ma chodzic 24h?? pomocy...

 8. gadek0:

  żeby zmniejszyć wiry w wodzie włożyłem do deszczownicy węgiel aktywny. Jest to świeże akwarium 112 lit. z filtrem wewnętrznym o przepływie 690L/h bez regulacji. i teraz pytanie czy to nie zaszkodzi turbince ?

 9. arek:

  ja mam akwarium 200litrow i filtr zewnetrzny aqua clear 70 wszystko dziala perfect woda bardzo czysta

 10. slawol74:

  Witam mam pytanie 3 tyg temu ruszyło moje 200 litrów filtr Fluval 305 .obsada 4 zbrojniki ,5 kirysków ,5 danio , gurami5 ,10 molinezji, 5 neonków Walisneria 10 sztuk i anubias 5 szt.Zauważyłem że dużo pływa mikrocząsteczek czy dołożyć dodatkowo filtr wewnętrzny a może źle że troszkę zasłoniłem te rurkę co ssie wode sadząc 5 cmm przed nią walisnerie

 11. Marcinelli:

  Dzieki Lukasz, ten 1400nie ma regulacji, nie chce go przykrecac na sile bo mi zacznie nienaturalnie halasowac... Wlasnie dzisiaj przyszedl fluval 205 - 680 l/h Ten wiekszy pojdzie na strych i doczeka wiekszego agwa mysle... Pozdro...

 12. Neonek:

  Marek zredukuj liczbę rybek. Pomoże

 13. Łukasz:

  Ja przy akwarium 72l mam filtr kubełkowy Jbl e700 z przepływem 700l/h.Uważam, że ta wielkość filtra jest idealna do akwariów 70-100l. A ty będziesz musiał swój przykręcić na zaworach bo ci zrobi wirówkę. Z takim przepływem śmiało do akwarium 250l.

 14. Marcinelli:

  A ja spytam tak... Bede zakladal akwarium 70l, kupilem filtr zewnetrzny o wydajnosci 1400l/h. I teraz tak - kumpel od ktorego kupilem akwa mowi ze to za duza wydajnosc i napewno bede mial nicienie... Czy mam sie z niego smiac czy plakac bo filtra juz nie wymienie na mniejszy... Dodam ze to bedzie moje pierwsze akwa... Pozdrawiam...

 15. młody akwarysta:

  Co jaki czas trzeba wymieniać gąbkę w filtrze ???

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter