Co powinniśmy wiedzieć na temat filtracji i filtrów?

 Jednym z najważniejszych elementów  odpowiedzialnych za stan zdrowia naszych ryb akwariowych jest czysta woda. Bez wody o odpowiednich  parametrach nasze akwarium jest z góry skazane na porażkę. Dbanie o ryby akwariowe jest dbaniem głównie o odpowiednią czystość i jakość wody.  Po pewnym okresie w każdym akwarium zaczyna zalegać muł, który powstaje z niezjedzonych resztek pokarmu, zgniłych części roślin, kału ryb itp. Usuwanie tego mułu jest konieczne tym częściej, im  akwarium jest mniejsze i gęściej zarybione. W naturalnych zbiornikach wodnych  proces chemicznego, biologicznego i fizycznego oczyszczania jest naturalnym cyklem spowodowanym wielkością zbiornika. Cykl ten umożliwia zachowanie warunków życiowych w stanie równowagi.  Czasami możemy nie filtrować wody, pod warunkiem że zbiornik jest bardzo dużych rozmiarów, gęsto porośnięty roślinnością i stosunkowo słabo zarybiony. Do oczyszczania wody z mułu służą filtry. W filtrze woda płynie przez substancje filtrujące, zatrzymujące albo absorbujące groźne związki chemiczne i zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie.  Ze względu na rodzaj substancji filtrującej wyróżniamy filtracje mechaniczną, chemiczną i biologiczną.

Filtracja mechaniczna:

Polega ona na przepuszczaniu wody przez tampon który zatrzymuje cząstki stałe.  W tej formie filtracji stosuje się wkłady takie jak np.: wata perlonowa, piasek, żwir, gąbka, włókno nylonowe. Fizyczna filtracja nie zmienia jednak składu chemicznego wody. Jednakże istnieją również  filtry mechaniczne poprawiające także skład chemiczny wody ( głównie pH ).  W tego typu filtrach jako tamponów używa się węgla brunatnego oraz różnego rodzaju stabilizatorów pH.

Filtracja biologiczna:

 Ten sposób filtracji bazuje na zdolności rozkładu toksycznych związków amonowych , jednego z produktów przemiany materii ryb, przez niektóre bakterie do mniej toksycznych azotanów, a następnie do prawie nieszkodliwych azotanów. Niektóre bakterie uczestniczą w bardzo wydajnych procesach oczyszczania wody z toksyn. Niektóre bakterie potrafią przekształcać azotyny do wolnego azotu, który może ulatniać się z wody. Filtr biologiczny jest to system zbiorników przez który przepływa woda z akwarium.  System ten jest intensywnie oświetlony i zasiedlony przez glony. Bardzo często w filtrach tego rodzaju  używa się korzeni powietrznych tropikalnych lian (Syngonium, Philodendron, Monstera). Korzenie te układamy na dnie zbiornika i zalewamy wodą. Tworzymy wówczas delikatną i gęstą sieć. Korzenie lian oraz glony absorbują substancje azotowe zawarte w wodzie akwariowej.

Filtracja chemiczna:

Filtracja chemiczna jest to w rzeczywistości detoksykacja lub oczyszczanie chemiczne.  Substancje takie jak zeolit i węgiel  adsorbują określone substancje chemiczne.  Stosowanie tej metody filtracji jest szczególnie polecane w świeżo założonych akwariach, gdzie pożyteczne bakterie nie były w stanie jeszcze się rozwinąć.  Wkłady używane w filtracji chemicznej wraz z upływem czasu przestają skutecznie działać, dlatego raz na jakiś czas trzeba je wymieniać. Zeolit możemy zregenerować poprzez zanurzanie go w roztworze solnym.

Filtry dzielimy ze względu na miejsce ich zainstalowania w akwarium na zewnętrzne, wewnętrzne i denne.

 Poniżej opiszę kilka podstawowych rodzajów filtrów:

1. Zewnętrzny filtr szklany. Woda wypływa z akwarium na zasadzie naczyń połączonych i powraca popychana przez pęcherzyki powietrza. W miarę potrzeb wymieniamy warstwy filtrujące.

2. Filtr wewnętrzny  działający na zasadzie wyrzucania wody. Rura filtrująca musi być ponad powierzchnią wody.

3. Filtr wewnętrzny z zastosowaniem porowatego kamienia. Rura jest pod powierzchnia wody. Nadają się do niego różne tampony filtrujące.

4. Filtry wewnętrzny w których woda jest oczyszczana mechanicznie poprzez przepływ przez tampony z waty szklanej.

5. Amatorski filtr wewnętrzny stosowany w firmach handlowych.  Materiałem filtrującym jest gruby żwir lub płaty torfu. Zaletą tego rodzaju filtrów jest niska cena i łatwość obsługi. Wadą natomiast estetyka filtra.

6. Rodzaj filtra dennego najczęściej stosowany w akwarystyce wystawowej.  Rolę warstwy filtrującej spełnia podłoże. Zanieczyszczenia gromadzące się pod podłożem są raz na jakiś czas wysysane za pomocą węża przymocowanego rury filtru. Rośliny rosną w specjalnych naczyniach na dnie. W razie awarii filtra jesteśmy zmuszeni zdemontować całe akwarium.

7. Filtry z zastosowaniem wymuszonego obiegu wody.  Woda jest przepychana przez tampony za pomocą pompy , a następnie kierowana z powrotem do akwarium. Zaletami tego typu filtrów jest ich duża wydajność oraz przy okazji napowietrzanie wody. Najczęściej są stosowane w wielkich akwariach wystawowych. Filtr i pompa wymagają regularnego czyszczenia.  Ten typ filtracji może być zastosowany w kilku zbiornikach jednocześnie. W takim wariancie woda jest pobierana z pierwszego zbiornika, a oczyszczona wpływa do ostatniego. Zbiorniki są połączone w rząd za pomocą grubej rury. Specjalne ochronne koszyczki chronią ryby przed wessaniem do środka systemu filtracyjnego.

Producenci filtrów oferują zarówno proste i stosunkowo tanie urządzenia, jak również  wyrafinowane i drogie. Pomiędzy tymi skrajnościami występują również filtry w każdym przedziale cenowym.  Podobnie sytuacja wygląda różnorodnymi wkładami filtracyjnymi. Filtr można zakupić w sklepie akwarystycznym.

Przy wyborze odpowiedniego filtra należy się kierować przede wszystkim  takimi cechami tego urządzenia jak:

- wydajność filtra

- własne preferencje i możliwości finansowe

- rozmiar i typ akwarium

- ilość i wielkość hodowanych ryb i roślin akwariowych.

- estetyka filtra

- poziom hałasu

Przy montażu filtra należy postępować ściśle według instrukcji producenta.

146 komentarzy

 1. Robert:

  Juwel 180 l filter EHEIM Pro 2224 8 Wat. Nie zamienilbym tego filtra-tej firmy- na zaden inny. Mialem rozne filtry tzn marki. Wg mnie jest tylko jedna firma ktora robi filtry do akwariow EHEIM

 2. Splowa:

  pytanko... Ma sens zamontowania RO3 do zbiornika 112L?? daje CO2 oświetlenie 2X18 nawozy z seri planta gainer.

 3. Paweł:

  Mam pytanie techniczne: jak wysoko jest w stanie pompować wodę Unimax 250? Planuję go kupić, a mam baaardzo wysoką szafkę i akwarium - łącznie ok. 180 cm od podłogi do krawędzi akwarium. Który kubełek byłby najlepszy (akwa 150 L)? Z góry dzięki.

 4. szopsi@buziaczek.pl:

  mam akwarium i 6 rybek. akwarium 25 litrów i jest pompka.. co mam zrobić bo woda jest mętna po kilku dniach...i do tego chyba jedna rybka będzie znosić ikre.. i kompletnie nie wiem co robic! pomocy!

 5. Jaca:

  Ktory filtr jest cichszy - wewnetrzny czy zewnetrzny? (Mysle o akwarium 120L)

 6. misiek:

  Ta dioda UV w Aquael UNIFILTER 500 UV to tylko taki bajer. Raczej nieprzydatny.

 7. pawełK koszalin:

  witam akwarium mam koło pół roku ma 130L i wysokość 55cm . ale do sedna mam filtr zewnętrzny ATMAN CF-600 co o nim sądzicie dodam że zawory ciekną przez cięgna i jakoś dziwnie spadła wydajność. Zamierzam się na filtr SERA SERAFIL 900

 8. pietrek:

  kupilem zbiornik 500 l i filter fluval 450 niewiem czy to dobry filter bo slyszalem o eheim podobno so wydajniejsze i lepsze prosze o odpowiedz

 9. jezyk403@wp.pl:

  posiadam filter Aqua i od dłuższego nie napowietrza mi wody(nawet nad powierzchnia wody),regularnie czyszczony a filtracja działa idealnie,woda kryształ.Jaka moze byc przyczyna nienapowietrzania

 10. Ja.:

  Cześć, jak wymieniać wodę w akwarium z prawdziwymi roślinami i co jaki czas ? I co mam kupić niezbędnego do akwarium, mam już jedno ale bez filtra i z jedną rybką

 11. marek:

  Mój filtr jest wyposażony w deszczownię i końcówkę z wężykiem do napowietrzania co jest lepsze ???

 12. misiek_jb:

  Ja mam EHEIM pickup 2010 w akwarium 136l obsada około 40 ryb daje sobie świetnie radę, czyszczenie raz w tygoniu i podmiana 10l wody plus 20 ml SERA BIO NITRIVEC. Woda kristal

 13. dominik842@wp.pl:

  Czy filter powinień chodzić całą noc czy tylko w dzień

 14. gogi:

  mechaniczny+wegiel+ceramika. Duzy pzeplyw i szeroka warstwa filtrac minimum 10cm na 10cm min 650 l na godzine nawet do 200 krysztal

 15. Krzysiek - Ostróda:

  Witam gdyby ktoś coś wiedział na temat Aquael UNIFILTER 500 UV i podzielił się doświadczeniami był bym bardzo zobowiązany mam akwa ok 120L a filtr FAN 1 bo taki został po porzednim mniejszym zbiorniku niestety nie mam możliwości technicznych podłączenia filtra zewnętrznego bo taki chyba by był najleprzy akwa jest wciśniente w szafkę ,że tak powiem ładnie wkomponowane w mebel niejako jestem skazany na filtr wewnetzrny i chciał bym poznać Wasze opińje na temat UNIFILTER 500 UV mnie akurat w nim kusi ten sterylizator UV gdyby ktoś zechciał coś odpisa jeśli posiada wiedze bendę zobowiązany jeśli ktoś ma ochotę może kliknąć na GG 9559591 Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter