Fontanny ogrodowe w oczkach wodnych i stawach

Fontanna w oczku wodnym i stawie to jeden z atrakcyjniejszych elementów każdego ogrodu, który ponadto wytwarza miłe tło akustyczne. Woda dzieli się na różne strumienie w zależności od budowy dysz. Następnie spada w rzędach kropel. Fontanna wygląda szczególnie finezyjnie w połączeniu ze światłem. Jeszcze w stosunkowo bliskiej przeszłości trudno było zdobyć pompę wodną - były one drogie i duże. Obecnie możemy zakupić relatywnie tanie i proste w instalacji zanurzeniowe pompy elektryczne. Estetyka i moc fontanny zależą od naszych możliwości finansowych. Fontanna poprawia natlenienie wody, co ma szczególne znaczenie przy hodowli ryb w czasie upalnych dni.

Fontanny ogrodowe

Wybór miejsca na fontannę

Fontanna powinna być umieszczona w widocznym miejscu. Woda, która opada potrzebuje odpowiedniej przestrzeni. Dobrze się prezentuje na kontrastującym lub spokojnym tle, tak by jej piękno było widoczne ze wszystkich stron. Ciekawe kompozycje wodne wymagają ochrony przed wiatrem (przynajmniej z kierunku z którego wieje najczęściej). Przy wyborze odpowiedniego miejsca należy uwzględnić gatunki roślin o pływających liściach, które źle znoszą ruch wody. Do tego typu roślin należą np.: lilie wodne.

Fontanna - oczko wodne i staw

 

Fontanny

Wyróżniamy zasadniczo dwa typy fontann. W pierwszym typie elementem dekoracyjnym jest kształt słupa wody, zaś w drugim woda jest pompowana do góry poprzez figurę ozdobną. Za figurki mogą służyć bardzo różne formy od miniatur rzeźb antycznych do talerzy. Tradycyjne fontanny strumieniowe mogą posiadać bardzo różne kształty strumieni. Kształt wody, która wypływa z fontanny zależy od rodzaju dysz. Zazwyczaj montuje się jedno lub multistrumieniowe dysze.

Kierunek strumienia wody możemy zmieniać przy pomocy przegubu kulkowego. Słupy wodne, wachlarze i gejzery to typowe fontanny jednostrumieniowe. Odpowiednie ciśnienie powoduje, że słup wody jest dosyć stabilny, nawet przy niezbyt mocnym wietrze. Ciekawe figury wodne o różnej wielkości to fontanny wielostrumieniowe. Na rynku dostępne są różnorodne dysze, a najbardziej znaną jest piramida wodna. W sprzedaży dostępne są również dysze z ruchomymi głowicami. Obracają się one za sprawą siły odrzutu wody.

4 komentarzy

  1. gość712(the best-ściak):

    Ja mam oczko wodne w domu (tzn.w ogrodzie) od roku i w tym roku od końca czerwca zaczynamy z rodzicami zarybiać. P.S. Nie wiedziałem, że do oczek wodnych nadają się pospolite, akwariowe welonki. Dzięki za artykuł. Zapomniałem dodać w oczku mam pompę z fontanną.

  2. xxxx:

    wati 55248 - a jak pada deszcz to też jest to dla nich szok? Oo

  3. wati 55248:

    Ja tam nie popieram takich fontann gdy są rybki w oczku, przecież to jest dla nich szok!!! A gdy ich nie ma to co innego..

  4. Hubi:

    Fajny artykuł. Te informacje się przydadzą.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter