Jak czyścić akwarium?

Czyszczenie bardzo brudnego akwarium nie jest takie trudne, kiedy wiemy jak się do tego zabrać. Tutaj znajdziesz narzędzia, które musisz mieć i instrukcje, które musisz wykonać, aby Twój zbiornik wyglądał pięknie na nowo.

Właśnie skończyłem wiosenne porządki, kiedy moja żona zapytała mnie półżartem czy zrobimy gruntowne porządki także w naszym akwarium. Miało ono wiele glonów i było bardzo brudne. Czy powinienem czyścić je bez opróżniania go czy też wyjąć wszystko, umyć i założyć akwarium od nowa?

Jeśli zakładamy akwarium „od nowa”, niszczymy wszystkie zbawienne kolonie bakterii, które eliminują odpady wytworzone w akwarium. Z tego powodu nie powinno się robić takich rzeczy, o ile zbiornik nie jest aż tak brudny. Trochę wysiłku i kilkoma prostymi przyrządami czyszczącymi, możemy nadać akwarium nowego, lepszego wyglądu. Oto przedmioty, których potrzebujemy:

• czyścik/skrobak do glonów
• żyletka (ostrze z plastiku dla akrylowych zbiorników)
• wybielacz
• odmulacz
• odkamieniacz
• szczotka do czyszczenia filtrów
• części zamienne do filtra (gąbki, wkłady)
• stare ręczniki kąpielowe
• papierowe ręczniki

Czyszczenie akwarium powinno następować w następującej kolejności:

1. Szyby wewnętrzne
2. Dekoracje (skały, rośliny itp.)
3. Żwir
4. Reszta szkła i stałe elementy wyposażenia
5. Filtr

Skrobak do szyb

Zaczynamy poprzez dokładne czyszczenie wewnętrznych szyb z glonów. Na rynku dostępnych jest wiele skrobaków do szyb, poczynając od żyletki na długim pręcie, kończąc na czyścikach magnetycznych. Osobiście lubię małe czyściki magnetyczne, bo można nimi wyczyścić szybę bardzo dokładnie. Można je kupić w sklepach akwarystycznych. Nie polecam zakupu w działach gospodarstwa domowego, gdyż takie czyściki mają inne przeznaczenie, dlatego mogą zawierać różne trujące substancje chemiczne, zabijające rybki!

                                                            

Do upartych osadów stosuj żyletkę, by zeskrobać to. Staraj się nie skaleczyć. Jeśli Twoje akwarium jest z akrylu to używaj plastikowych żyletek by go nie porysować.

                                           

 

Wybielacz

Kiedy szkło jest już czyste, wyjmij kamienie, sztuczne roślinki i inne dekoracje na których znajdują się glony lub są bardzo brudne. Nie wolno ich czyścić żadnymi środkami chemicznymi ani detergentami. Ślady z mydła bardzo ciężko usunąć, a nawet bardzo niewielki ślad może być szkodliwy dla ryb. Zazwyczaj, mycie dekoracji pod ciśnieniem wody pozwala usunąć brud i glony z ich powierzchni. Dla szczególnie upartych zabrudzeń należy przygotować 10% roztwór wybielacza i moczyć w nim przez 15 minut (Metoda stosowana w przypadku, gdy żadna inna metoda nie przyniosła rezultatów). Następnie spłukać pod bieżącą wodą każdy osad i pozostawić do wyschnięcia w celu całkowitego usunięcia wybielacza.

Żywe rośliny również możemy czyścić wybielaczem, ale nie są one na niego tak odporne, dlatego należy przygotować 5% roztwór. Rośliny moczy się od dwóch do trzech minut, wtedy dobrze spłukujemy. Wyjmij wszystkie kamienie, roślinki i inne dekoracje w czasie czyszczenia żwiru. W ten sposób żadne z nich nie zostanie zabrudzone ani uszkodzone podczas jego czyszczenia.

Wskazówka – warto zaopatrzyć się w specjalne wiadro tylko do akwarium. Jeśli znajdował się w nim jakikolwiek detergent to możesz wprowadzić w ten sposób do akwarium śmiertelne substancje chemiczne. Pamiętajmy, że metoda ta nie jest szczególnie polecana.

Odmulacz

Kolejnym etapem jest czyszczenie żwiru przy użyciu odmulacza. Dostępnych jest kilka rodzajów odmulaczy, jednak wszystkie działają na podobnej zasadzie. Przy tej czynności wysysamy żwir wraz z zanieczyszczeniami , jednak on sam nie przechodzi przez jego „sito”, dlatego do wiadra trafia sama brudna woda bez kamyków. Czyszczenie tym sposobem jest bardzo efektywne i praktyczne.

                                                                             

Szkło i odkamieniacz

Kiedy wnętrze akwarium jest już wyczyszczone, należy wyczyścić oświetlenie, pokrywę oraz zewnętrzne szyby. Przeciętny środek do mycia szkła zawiera toksyczny amoniak, szkodliwy dla ryb. Odkamieniacze są jeszcze gorsze, bo są jeszcze bardziej toksyczne. Ostro namawiam do używania octu lub stworzonych do akwarium środków do czyszczenia oraz płukania, płukania i jeszcze płukania, jeśli brud nie wymaga aż tak silnych środków jak odkamieniacz.

Czyszczenie filtra

Jeśli wyczyścimy już akwarium z zewnątrz, możemy z powrotem włożyć do środka roślinki, kamienie i dekoracje. Teraz należy poczekać kilka tygodni przed czyszczeniem filtru. Dlaczego poczekać? Główne sprzątanie jakie właśnie wykonałeś zakłóciło życie zbawiennych dla zbiornika kolonii bakterii na roślinach, kamieniach i żwirze. Na szczęście wiele korzystnych bakterii mieszka w filtrze, więc całkowicie nie zniszczyłeś ich ekosystemu. Jednak jeśli zmienisz w tym czasie filtr możesz mieć problem ze stężeniem amoniaku, gdyż nie ma bakterii neutralizujących jego toksyczny wpływ na ryby.

Gdy już jesteś gotowy, powinieneś wyczyścić filtr lub po prostu wymienić go na nowy. Są jednak eksperci, którzy uważają, że wymiana filtra zabija zbyt wiele potrzebnych zbiornikowi bakterii i niepotrzebnie uruchamia cykl tworzenia bakterii od nowa. Inni specjaliści utrzymują, że odpowiednie bakterie żyją już na roślinach i kamieniach, zapewniając tym samym równowagę w akwarium, nawet po wymianie filtra. Myślę, że to co powinieneś zrobić zależy od typu filtra, jaki posiadasz.

Jeśli masz filtr zawierający węgiel aktywny i absorbujący amoniak, to wkład powinien być wymieniony, gdy ma więcej niż trzy tygodnie. Po kilku tygodniach został on już wykorzystany i nie spełnia on już swojej funkcji. Filtry zbierające odpady mechaniczne (materiał ceramiczny, włókno filtrujące, gąbki) powinny być z nich wypłukiwane raz na parę tygodni. Jeżeli płuczemy je w wodzie o temperaturze zbliżonej do tej w akwarium, możemy liczyć na to, że bakterie z filtra nie zginą i dalej będą służyły dla naszego akwarium.

Nie zapomnij wyczyścić rury od filtra i innych części filtra w których mógł nagromadzić się brud. Szczotka do filtrów pomoże nam sprzątnąć szlam zgromadzony w trudno dostępnych, małych szczelinach.

Utrzymanie czystości

Kiedy wyczyściłeś już swój zbiornik i wiesz, że nie potrzebuje on już następnego wiosennego czyszczenia pamiętaj, że o ten porządek musisz dbać. Zdrapuj glony z szyb co tydzień, odmulaj żwir za każdym razem, gdy wymieniasz wodę i czyść kamienie, rośliny oraz dekoracje, kiedy widzisz na nich widoczny brud. Czyść filtr raz w miesiącu poprzez wymianę wkładów lub ich czyszczenie (jeśli to możliwe). Przy regularnej opiece Twoje akwarium będzie wyglądało pięknie przez cały czas.

Artykuł przesłany przez Pana Karola Jabłońskiego. Dziękujemy.

75 komentarzy

  1. ARCZI:

    witam mam ślimaki o wielkości 0.5 cm sa podobne do naszych winniczków ale są małe były na roślinkach ktore kupiłem nie znam ih nazwy

  2. ...:

    akwaMuraś - obsada zróżnych biotopów ale mówi się trudno, pojęcia o rybach nie masz bo skalary się nie nadają do tego litrażu razbory to ryby stadne zrób z nich ławice tj. 14 sztuk po co ci wtedy 2 ławica z daniem ?? gupiki no mozesz dac na hodowle mieszykóe tez maly litraz najlepiej wejdz na forum tam wiecej pomoge bo nie wchodze tutaj w komentarze tylko na forum (jwst w zakładce)

  3. kosiarz31:

    Ryby się nawet zgadzają ale musisz wywalić skalary bo gupiki i mieczyki tygodnia nie przeżyją

  4. akawMuraś:

    Mam pytanie mam akwa 120 l i mam zamiar hodować: 4 razbory 3 danio 2 skalary 4 gupiki i 3 mieczyki czy te ryby mogą być hodowane jeśli to nie pasuje to prosze doradzić co można chodaować :)

  5. .:

    Podmieniasz ok. 1/5 wody raz na tydzień - wtedy dekoracje nie stanowią problemu :)

  6. Majka:):

    Cześć ! Mam pytanie, jestem wielką amatorką chcę zakupić sobie Bojownika Wspaniałego i dla niego akwarium, ale nie mam zielonego pojęcia jak wymienić wodę w akwarium ze żwirkiem i roślinkami. Bardzo proszę o instrukcje. Z góry dziękuję i pozdrawiam !

  7. ŚLIMOK:

    NA SLIMAKI NAJLEPSZA JEST RYBA BOCJA WSPANIAŁA! JEST BARDZO ŁADNA I POrZYTECZNA! POLECAM

  8. dorcia:

    ja to zawsze wode przelewam z rybami do miski i zabieram sie za czyszczenie akwa`

  9. Maciek:

    Czy wszyscy idioci którzy zadają pytanie w stylu :Czy podmiana czy całą wodę?-->Czy wy czytac nie umiecie.nie znam sie wogole na rybkach dzis zamowilem akwarium a po pierwszych minutach w google wiedziałem że nie mozna całej wody wylać.Nie rozumiem tez durnych ludzi piszacych że nie wiedzą jak pozbyć sie glonów albo jak czyścic dno..Chyba w artykule pokazany jest odmulacz... Rany ale naród mamy:( CZYTAC zanim coś zobicie,wujek google wie wszystko

  10. eskobar:

    od zalozenia akwa 25l ciagle mam metna wode co robic?

  11. luki:

    witam mam akwa 300L i kamienie zaszly czarnym glonem czy czyms. jak tego zapobiec?

  12. Maniek:

    powiedzcie mi jak pozbyć się brudu z dna akwa nie wyjmując kamieni i nie pozbywając się wody , czy są takie urządzenia ?

  13. arti27:

    ja wcale nie zmieniam wystarczy co tydzien 30% daje czystej zimnej wody oczywiscie grzeje ją do 25 stopni

  14. RedTiger:

    do pawel kup glonojada ślimaki lub otoski te ryby i skorupiaki jedzą glony

  15. wojtek:

    Sluchajcie no bo tak, ryby robia kupke i wg jedzienie zbiera sie na dnie. jak sie tego pozbyc?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter