Jak czyścić akwarium?

Czyszczenie bardzo brudnego akwarium nie jest takie trudne, kiedy wiemy jak się do tego zabrać. Tutaj znajdziesz narzędzia, które musisz mieć i instrukcje, które musisz wykonać, aby Twój zbiornik wyglądał pięknie na nowo.

Właśnie skończyłem wiosenne porządki, kiedy moja żona zapytała mnie półżartem czy zrobimy gruntowne porządki także w naszym akwarium. Miało ono wiele glonów i było bardzo brudne. Czy powinienem czyścić je bez opróżniania go czy też wyjąć wszystko, umyć i założyć akwarium od nowa?

Jeśli zakładamy akwarium „od nowa”, niszczymy wszystkie zbawienne kolonie bakterii, które eliminują odpady wytworzone w akwarium. Z tego powodu nie powinno się robić takich rzeczy, o ile zbiornik nie jest aż tak brudny. Trochę wysiłku i kilkoma prostymi przyrządami czyszczącymi, możemy nadać akwarium nowego, lepszego wyglądu. Oto przedmioty, których potrzebujemy:

• czyścik/skrobak do glonów
• żyletka (ostrze z plastiku dla akrylowych zbiorników)
• wybielacz
• odmulacz
• odkamieniacz
• szczotka do czyszczenia filtrów
• części zamienne do filtra (gąbki, wkłady)
• stare ręczniki kąpielowe
• papierowe ręczniki

Czyszczenie akwarium powinno następować w następującej kolejności:

1. Szyby wewnętrzne
2. Dekoracje (skały, rośliny itp.)
3. Żwir
4. Reszta szkła i stałe elementy wyposażenia
5. Filtr

Skrobak do szyb

Zaczynamy poprzez dokładne czyszczenie wewnętrznych szyb z glonów. Na rynku dostępnych jest wiele skrobaków do szyb, poczynając od żyletki na długim pręcie, kończąc na czyścikach magnetycznych. Osobiście lubię małe czyściki magnetyczne, bo można nimi wyczyścić szybę bardzo dokładnie. Można je kupić w sklepach akwarystycznych. Nie polecam zakupu w działach gospodarstwa domowego, gdyż takie czyściki mają inne przeznaczenie, dlatego mogą zawierać różne trujące substancje chemiczne, zabijające rybki!

                                                            

Do upartych osadów stosuj żyletkę, by zeskrobać to. Staraj się nie skaleczyć. Jeśli Twoje akwarium jest z akrylu to używaj plastikowych żyletek by go nie porysować.

                                           

 

Wybielacz

Kiedy szkło jest już czyste, wyjmij kamienie, sztuczne roślinki i inne dekoracje na których znajdują się glony lub są bardzo brudne. Nie wolno ich czyścić żadnymi środkami chemicznymi ani detergentami. Ślady z mydła bardzo ciężko usunąć, a nawet bardzo niewielki ślad może być szkodliwy dla ryb. Zazwyczaj, mycie dekoracji pod ciśnieniem wody pozwala usunąć brud i glony z ich powierzchni. Dla szczególnie upartych zabrudzeń należy przygotować 10% roztwór wybielacza i moczyć w nim przez 15 minut (Metoda stosowana w przypadku, gdy żadna inna metoda nie przyniosła rezultatów). Następnie spłukać pod bieżącą wodą każdy osad i pozostawić do wyschnięcia w celu całkowitego usunięcia wybielacza.

Żywe rośliny również możemy czyścić wybielaczem, ale nie są one na niego tak odporne, dlatego należy przygotować 5% roztwór. Rośliny moczy się od dwóch do trzech minut, wtedy dobrze spłukujemy. Wyjmij wszystkie kamienie, roślinki i inne dekoracje w czasie czyszczenia żwiru. W ten sposób żadne z nich nie zostanie zabrudzone ani uszkodzone podczas jego czyszczenia.

Wskazówka – warto zaopatrzyć się w specjalne wiadro tylko do akwarium. Jeśli znajdował się w nim jakikolwiek detergent to możesz wprowadzić w ten sposób do akwarium śmiertelne substancje chemiczne. Pamiętajmy, że metoda ta nie jest szczególnie polecana.

Odmulacz

Kolejnym etapem jest czyszczenie żwiru przy użyciu odmulacza. Dostępnych jest kilka rodzajów odmulaczy, jednak wszystkie działają na podobnej zasadzie. Przy tej czynności wysysamy żwir wraz z zanieczyszczeniami , jednak on sam nie przechodzi przez jego „sito”, dlatego do wiadra trafia sama brudna woda bez kamyków. Czyszczenie tym sposobem jest bardzo efektywne i praktyczne.

                                                                             

Szkło i odkamieniacz

Kiedy wnętrze akwarium jest już wyczyszczone, należy wyczyścić oświetlenie, pokrywę oraz zewnętrzne szyby. Przeciętny środek do mycia szkła zawiera toksyczny amoniak, szkodliwy dla ryb. Odkamieniacze są jeszcze gorsze, bo są jeszcze bardziej toksyczne. Ostro namawiam do używania octu lub stworzonych do akwarium środków do czyszczenia oraz płukania, płukania i jeszcze płukania, jeśli brud nie wymaga aż tak silnych środków jak odkamieniacz.

Czyszczenie filtra

Jeśli wyczyścimy już akwarium z zewnątrz, możemy z powrotem włożyć do środka roślinki, kamienie i dekoracje. Teraz należy poczekać kilka tygodni przed czyszczeniem filtru. Dlaczego poczekać? Główne sprzątanie jakie właśnie wykonałeś zakłóciło życie zbawiennych dla zbiornika kolonii bakterii na roślinach, kamieniach i żwirze. Na szczęście wiele korzystnych bakterii mieszka w filtrze, więc całkowicie nie zniszczyłeś ich ekosystemu. Jednak jeśli zmienisz w tym czasie filtr możesz mieć problem ze stężeniem amoniaku, gdyż nie ma bakterii neutralizujących jego toksyczny wpływ na ryby.

Gdy już jesteś gotowy, powinieneś wyczyścić filtr lub po prostu wymienić go na nowy. Są jednak eksperci, którzy uważają, że wymiana filtra zabija zbyt wiele potrzebnych zbiornikowi bakterii i niepotrzebnie uruchamia cykl tworzenia bakterii od nowa. Inni specjaliści utrzymują, że odpowiednie bakterie żyją już na roślinach i kamieniach, zapewniając tym samym równowagę w akwarium, nawet po wymianie filtra. Myślę, że to co powinieneś zrobić zależy od typu filtra, jaki posiadasz.

Jeśli masz filtr zawierający węgiel aktywny i absorbujący amoniak, to wkład powinien być wymieniony, gdy ma więcej niż trzy tygodnie. Po kilku tygodniach został on już wykorzystany i nie spełnia on już swojej funkcji. Filtry zbierające odpady mechaniczne (materiał ceramiczny, włókno filtrujące, gąbki) powinny być z nich wypłukiwane raz na parę tygodni. Jeżeli płuczemy je w wodzie o temperaturze zbliżonej do tej w akwarium, możemy liczyć na to, że bakterie z filtra nie zginą i dalej będą służyły dla naszego akwarium.

Nie zapomnij wyczyścić rury od filtra i innych części filtra w których mógł nagromadzić się brud. Szczotka do filtrów pomoże nam sprzątnąć szlam zgromadzony w trudno dostępnych, małych szczelinach.

Utrzymanie czystości

Kiedy wyczyściłeś już swój zbiornik i wiesz, że nie potrzebuje on już następnego wiosennego czyszczenia pamiętaj, że o ten porządek musisz dbać. Zdrapuj glony z szyb co tydzień, odmulaj żwir za każdym razem, gdy wymieniasz wodę i czyść kamienie, rośliny oraz dekoracje, kiedy widzisz na nich widoczny brud. Czyść filtr raz w miesiącu poprzez wymianę wkładów lub ich czyszczenie (jeśli to możliwe). Przy regularnej opiece Twoje akwarium będzie wyglądało pięknie przez cały czas.

Artykuł przesłany przez Pana Karola Jabłońskiego. Dziękujemy.

75 komentarzy

 1. PrezesBB:

  Hodowla ryb w kulach powinna być@ zabroniona !!!!

 2. aśka:

  kiedy w zbiorniku wystepuje dobra filtracja bilogiczna(dużo bakterii nitryfikacyjnych) woda utrzymuje prawiodłową czystość przez długi czas oczywiście z nizenaczną podmianą wody. Filtracja mechaniczna pomaga usunąć wszystkie brudy widoczne dla oka i dlatego te dwa sposoby filtracji są bardzo ważne;p

 3. marzenka134:

  do anette 21 co ty za bzdury gadasz japodmieniam wode co tydzień a czyszcze całe co 6mies 1 rok

 4. MIRON:

  co oznacza kiedy gromadzi sie brązowy osad na kamieniach i na szybach , co jaki czas czyścić akwarium i co najlepiej dolewać żeby rybki były w dobrej kondycji

 5. kicia102:

  podmieniam wodę co dwa tygodnie z jakieś 10% a teraz chce zrobić gruntowne porządki i nie wiem jak się do tego zabrać czy mam wyciągnąć rybki??wymienić całą wodę???czy np. wodę z akwarium odlać do wiaderek wszystko wyczyścić i wlać z powrotem wraz z dodatkiem świeżej????czy tez stara wodę wylać i całe akwarium napełnić świeżą???

 6. Hemiplasta falcata:

  to pekineczek: the best is put the water in bucket 3/4 from aquarium and catch fish.

 7. krewetka:

  Osobiscie polecam stosowanie soli AKWARYSTYCZNEJ (nie jodowanej!). Dodawanie jej raz w miesiacu po podmianie wody spowalnia powstawanie glonow i zabija czesc szkodliwych bakterii. Woda pozostaje dluzej krystaliczna a ryby czuja sie lepiej. Wczesniej warto poczytac do jakich ryb oraz roslin mozna stosowac sol. W akwariach z molinezjami, miczykami, gupikami itp sol jest nawet zalecana.

 8. pekineczek:

  mam pytanko gruntowne sprzatanie wymaga przeniesieni rybek do innego ''naczynia'' tylko w jaki sposub łapiac ta siateczka ?i przekładajac ? czy to nie zaduzy stres ganiajac rybki zeby je wyłapac? i czy ta chwila poza woda podczas przenoszenia nie szkodz? wdzieczny bym był za odp.

 9. kangur:

  Donisia: nie wymieniaj calej wody tylko podmieniaj regularnie po 15-25% najlepiej w czasie czyszczenia dna i filtra. Na twoje akwa to akurat ok 3 wiaderka na dno plus jedno do umycia wkladek z filtra i masz 40 litrow czyli 20%. Ja robie to co 2 tygodnie i wszystko gra. Calkowita wymiana to zabicie dobrych bakterii, stres i szok termiczny dla ryb itp. Woda z akwa po podmianie (z calym tym syfem) to swietny naturalny nawoz. Jak nie macie ogrodu to podlewajcie tym kwiatki w doniczkach (nie smierdzi). Pozdrawiam

 10. donisia7412589630:

  ja muszę niedługo wymienić wodę w moim 200 l akawrium ale właśnie tak się zastanawiałam czy wodę WYMIENIĆ czy PODMIENIĆ. Ale chyba jednak podmienię

 11. kangur:

  Tuba: dobrze kombinujesz, cokolwiek kupicie w sklepie akwarystycznym zaplacicie krocie. Najlepiej zrobic cale sprzet do czyszczenia samemu a zaoszczedzone pieniadze spozytkowac np na lepszy filtr. To samo dotyczy oswietlenia. Pozdrawiam

 12. BosskiRoman:

  ja mam akwa 112l i zmieniam okolo 20% wody co 2 tyg. tak mi polecil doswiadczony akwarysta ;]

 13. Wicia:

  mam pewien problem ponieważ zauważyłam ostatno w akwarium kakieś małe glizdy co mam zrobić?

 14. tuba:

  Ja mam 112l i podmieniam im co tydzień wode i co tydzień czyszcze kamienie tubą...Jeśli chodzi o tą tube to nie kupujcie w sklepach wystarczy wziąść jakis mały pojemniczek dobrze by było jak by był ten pojemniczek po wodzie utlenionej(mały pojemniczek)i w tą zakrenrtke wsadzić jakiś szlauf albo jakąś rurke....Tylko pamientajcie musi być dobrze zatkana ta zakrętka...:)

 15. marcin j:

  mam 1000l akwarium i nie mogę poradzić sobie z glonami co mam robić odp

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter