Jak i czym karmimy ryby akwariowe?

 Prawidłowe żywienie ryb akwariowych jest gwarancją zdrowia i prawidłowego ich rozwoju. Pokarm dajemy w takiej ilości, aby ryby były w stanie spożyć go w ciągu  około 5 minut. Ryby akwariowe karmimy jeden lub dwa razy dziennie. Jest to ilość w zupełności wystarczająca dla większości ryb akwariowych. Przekarmienie ryb może być bardzo szkodliwe dla ich zdrowia. Należy usunąć resztki pokarmu, żeby zminimalizować zanieczyszczenia w akwarium. Najbardziej wygodne i praktyczne jest trzymanie tak dobranych ryb, aby można było karmić je takim samym rodzajem pokarmu. Jednakże tym bardziej urozmaicony pokarm, tym ryby są w lepszej formie. W przypadku gdy jesteśmy zmuszeni wyjechać na dłużej niż kilka dni konieczne jest zapewnienie osoby która w tym czasie nakarmi nasze ryby .

Obecnie w handlu dostępna jest bardzo szeroka oferta różnorodnych pokarmów. Pokrótce postaram się opisać ich podstawowe rodzaje:

Płatki – Występuje bardzo wiele rodzajów pokarmów płatkowych od wysokobiałkowych dla narybku i osobników młodych po niskobiałkowe dla ryb dorosłych. Pokarmy płatkowe można podzielić również na roślinne skierowane dla roślinożernych, jak również pokarmy mieszane skierowane dla ryb wszystkożernych. Występują również płatki z dodatkiem witamin, uwydatniające ubarwienie i wiele innych rodzajów. Warto stosować kilka rodzajów pokarmów płatkowych. Dietę płatkową dobrze jest uzupełnić innym rodzajem pokarmu.

Pokarmy mrożone – Są to mrożone pokarmy mięsne. Przechowujemy je w zamrażarce.  Najczęściej są oczyszczone z ognisk chorobotwórczych za pomocą promieni gamma. Możemy nabyć również pokarmy mrożone z dodatkiem warzyw. Głównym atutem pokarmów mrożonych jest to że w przeciwieństwie do pokarmów żywych nie musimy regularnie chodzić do sklepu.

Pokarmy liofilizowane – Są to głównie larwy owadów, skorupiaki oraz zooplankton. Dostępne są głównie w formie proszku lub w formie sprasowanych kostek. Kostki przyklejamy po boku akwarium. Głównym atutem tego rodzaju pokarmu jest to, że mimo niewielkiej ilości wilgoci posiadają dużo wartości odżywczych.

Pokarmy żywe – Najlepiej jak pokarmy żywe stanowią podstawę diety ryb akwariowych. Dostępne są w bardzo różnych rozmiarach. Do najbardziej znanych pokarmów żywych możemy zaliczyć: oczliki, wrotki, rureczniki, rozwielitki, larwy ochotki, larwy komarów. Przed karmieniem warto sprawdzić czy nie zawierają drapieżników, które mogłyby się dostać do akwarium.

Granulaty i tabletki – Skierowane są głównie dla ryb przejawiających specyficzne zwyczaje żywieniowe. Tego typu pokarmy są mniej zróżnicowane pod względem składu. 

104 komentarzy

  1. Filip:

    Witam, czym najlepiej karmić pielęgnice pawiookie tak by zachowały formę, kolorystykę i zdrowo rosły?

  2. Higis:

    Trzeba uważać na pokarm żywy ,często po podaniu dostają się różne choroby do akwarium.

  3. baq:

    Biseptol lekiem na ospe. 1 tabletka na 200 litrow jeden raz na tydzien potem profilaktycznie raz na miesiac

  4. Szymi:

    ja karmię moje brzanki Sumatrzańskie 3 rodzaje granulek płatki tropicala i tetry tabletki czosnkowe wodzień artemia ochotka ( żywe) a teraz mrożonki wodzień atremia czarny komar i ochotka dla moich kreweci shrimp stiksy i tabletki z dębem oraz liście migdałecznika i pokarmy sakury ze spiruliną dodatkowo ugotowany ryż i banan sparzony (brzanki też jedzą i żyją) jeczcze brokuły itp zależy co mam na obiad czy dobrze robię ??? a może jeszcze czymś urozmaicić im dietę ??? ( w lecie muszki owocówki)

  5. Szymi:

    ja karmię moje brzanki Sumatrzańskie 3 rodzaje granulek płatki tropicala i tetry tabletki czosnkowe wodzień artemia ochotka ( żywe) a teraz mrożonki wodzień atremia czarny komar i ochotka dla moich kreweci shrimp stiksy i tabletki z dębem oraz liście migdałecznika i pokarmy sakury ze spiruliną dodatkowo ugotowany ryż i banan sparzony (brzanki też jedzą i żyją) jeczcze brokuły itp zależy co mam na obiad czy dobrze robię ??? a może jeszcze czymś urozmaicić im dietę ??? ( w lecie muszki owocówki)

  6. Ola:

    A ja karmię narybek pokarmem płatkowym wieloskładnikowym.

  7. Ola:

    Czy rybki jedzą muszki owocówki?Proszę o odpowiedź.

  8. gosia:

    Myślę,że najlepszym rozwiązaniem będzie żywy, pokarm np.na początek solowiec,widłonogi, potem jak podrosną wodzień,ochotka, uzupełniaj to dobrym pokarmem dla maluchów i roślinnym.

  9. zaciekawiony:

    mam pytanie, czym karmic narybek, zeby w osiagnal rozmiary doroslego osobnika w ciagu 2-3 miesiecy, chodzi mi glownie o gupiki, molinezje zaglopletwe i mieczyki, bo moje na 5 roznych rodzajach platkow po 6 miesiacach nie osiagaja rozmiarow doroslych osobnikow, narybek trzymam w akwa 50l, a osobniki ktore maja po okolo 3cm w 100 litrowym, sasiadowi poltorej miesiaca temu dalem pare malych rybek takich po 3cm i dzisiaj sa wieksze niz u mnie po 6 miesiacach, sasiad ma akwa o pojemnosci 240l czy to znaczy ze im wieksze akwa tym szybciej ryby rosna, karmi je granulatem dla pielegnic??

  10. nikola. :

    cześć . mam pytanie : mam skalara i on nie chce jeść pokarmu - tropical płatki . co moge mu dawać w zamian za to? czy to prawda że można im dawać białko z jajaka ? prosze odpiszcie!

  11. Marcin9601:

    Do rogall. To co dajesz swoim rybom w zupelności wystarcza. I trzymaj tak dalej. Bo wiele akwarystów daje same płatki.

  12. Rysio:

    Ospę się leczy!!!Szybko do sklepu akwarystycznego po lekarstwo...

  13. mikikikikii:

    mam molinezje 4,1 glonojada i 2 dania no i kilka młodych molinezji i około 20 małych gupików trzymam w 200litrowym aqwa jest ich tak mało bo pozdychały na ospe rybią glonojad nadal jest w kropki czy ospa dalej nie jest wyleczona??? prosze o szybka odp i najlepiej tego kto sie na tym zna !!!

  14. TomekG:

    @ Maniek. Najlepiej pozbądź się tego akwarium i kup większe. :) Im większe tym lepiej, ;) (no, myślę, że 112l Ci wystarczy) a i roboty przy większym wcale nie jest więcej, a nawet wręcz odwrotnie.

  15. rogall:

    witam mam akwarium 140litrow.jest to akwarium towarzyskie.plywaja tam glonojady , gurami,mieczyki molinezje skalary ,kirkis, bocja. podaje im granulki ,platki a takze ochotki. moze ktos mi podpowie co dokupic albo z czego zrezygnowac.pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter