Jak utrzymać zgodne z naturą parametry wody?

Jednym z najważniejszych czynników koniecznych do utrzymania akwarium w należytym porządku jest zapewnienie prawidłowej równowagi ekologicznej wody. Aby tego dokonać trzeba pamiętać o kilku ważnych parametrach takich jak np.: odczyn, twardość, zawartość tlenu, azotu i innych pierwiastków. Skład chemiczny wody powinien być różny w z zależności od hodowanych rodzajów ryb i roślin. Każdy gatunek ma swoje indywidualne wymagania i należy zwracać na nie uwagę szczególnie przy urządzaniu akwarium wielogatunkowego.

Odczyn Wody


Jest wskaźnikiem obecności w wodzie kwasów i zasad. Odczyn obojętny uzyskujemy wtedy, gdy pH wody wynosi 7. Wskaźnik poniżej odczynu obojętnego ma woda kwasowa a powyżej zasadowa. Odczyn wody w akwarium powinien być zbliżony do tego jaki występuje w miejscach naturalnego występowania hodowanych ryb. Np.: wody w części rzek Amazonii mają odczyn kwasowy (około 5,5), a w niektórych jeziorach afrykańskich jest on zasadowy (nawet 8,5). Wartość odczynu trzeba kontrolować tak często jak to jest możliwe. W pierwszych tygodniach istnienia akwarium trzeba to robić prawie codziennie. Robi się to za pomocą specjalnych testerów dostępnych w większości sklepów zoologicznych, których koszt wynosi od kilku do kilkunastu złotych w zależności od jakości i dokładności testera. Jeżeli wyniki testu wyjdą nam inne niż wymagane są dla hodowanych przez nas ryb należy jak najszybciej podjąć działania w celu ich skorygowania.

Jeżeli odczyn jest zbyt wysoki możemy go zmniejszyć:

- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym.

- Dodając garbniki: gotowe – taninę lub poprzez moczenie w wodzie szyszek olchy, kory dębowej, liści dębowych, korzeni paproci lub zielonych łupin orzecha włoskiego. Niestety nie zawsze jest to sposób skuteczny, a do tego jest dość pracochłonny i niektóre gatunki ryb nie lubią obecności zbyt dużej ilości garbników w wodzie.

- Dodając kwas ortofosforowy (kilka ml kwasu na 1 l wody) lub azotowy (1 ml  kwasu na 1 l wody). Jest to jednak sposób nie polecany dla młodych i niedoświadczonych akwarystów.

Jeżeli odczyn jest zbyt niski możemy go zwiększyć:


- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym

- Używając węglanu sodowego lub wodorowęglanu sodowego.

Przy ingerowaniu w odczyn wody w akwarium trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

- Lepiej zmniejszyć lub zwiększyć pH za mało niż za dużo.

- Wszystkie zmiany powinny być przeprowadzane po dokładnym zbadaniu odczynu wody i co pewien czas powinny być kontrolowane.

- Nie wolno doprowadzić do zbyt dużej, nagłej zmiany odczynu pH. Powinno się to robić stopniowo w kilku etapach.

- Zmiany odczynu najlepiej przeprowadzać jest bez obecności ryb i roślin. Po zakończeniu korygowania pH powinny być one stopniowo wprowadzanie do zbiornika.

Twardość wody


Jest to ilość rozpuszczonych w wodzie soli, szczególnie magnezowych i wapniowych. Wyraża się ją w tzw. stopniach niemieckich (n). 1n odpowiada 10 mg CaO rozpuszczonego  w 1 l wody. W akwarystyce wody ze względu na ich twardość dzielą się na:

1. Bardzo miękkie – 0 - 5n

2. Miękkie – 5,1 – 10n

3. Średnio twarde – 10,1 – 20n

4. Twarde – 20,1 – 30n

5. Bardzo twarde – powyżej 30n

Odpowiednia twardość wody szczególnie potrzebna jest przy rozmnażaniu ryb lub roślin w akwarium. Twardość wody możemy zmierzyć za pomocą specjalnych testerów dostępnych w niektórych sklepach zoologicznych.

 Jeżeli twardość wody jest zbyt wysoka możemy ją zmniejszyć:

- Dodając do akwarium wodę destylowaną.

- Przefiltrowując wodę przez torf.

- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym.

Jeżeli twardość wody jest zbyt niska możemy ją zwiększyć:

- Dodając twardszej wody.

- Przefiltrowując wodę przez materiał zawierający wapń.

- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym.

- Dodawanie siarczanu wapnia lub magnezu (nie zalecane dla mało doświadczonych akwarystów).

Zawartość tlenu


Ważnym parametrem wody w akwarystyce jest również ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Tlen w akwarium nie pochodzi tylko z zainstalowanych tam pompek i napowietrza czy. Tlen jest dostarczany z powietrza ponad taflą wody, a także jest produkowany przez roślinki. Za normę można uznać około 5-7 mg/l przy temperaturze 25C. Jeżeli ilość ta jest znacznie przekroczona, rybki mają problemy z przeżyciem. Przy niewielkim niedoborze tlenu ryby oddychają szybciej, ale sobie z tym radzą. Gorzej jest, gdy niedobór ten jest znaczny. Może wtedy dojść do uduszenia ryb. Poziom tlenu możemy zmierzyć za pomocą specjalnych testerów lub po prostu dokładnie obserwując zachowanie rybek (zaczerwienienie skrzeli, częstotliwość oddychania, pływanie przy tafli wody).

Azotany i azotyny


Są to związki toksyczne i ich nadmiar w akwarium jest niebezpieczny. Szkodzą rybkom i mogą prowadzić do ich chorowania i umierania. Powstają z rozkładających się resztek organicznych, odchodów, niezjedzonych pokarmów. Poziom azotu można zmierzyć dostępnymi na rynku akwarystycznym testami.

Głównymi przyczynami ich nadmiaru są:

1. Zbyt dużo zwierząt w akwarium.

2. Nie usunięcie umarłych rybek i roślin w porę.

3. Zbyt obfite karmienie ryb.

4. Źle działająca filtracja.

5. Zbyt rzadkie czyszczenie zbiornika.

Aby nie doprowadzić do nagromadzenia się zbyt dużej ilości należy:

Inne pierwiastki i związki chemiczne w akwarium


W wodzie akwariowej znajduje się wiele pierwiastków i związków chemicznych, które pełnią swoje funkcje w utrzymywaniu równowagi ekologicznej oraz są potrzebne do rozwoju dla roślin i ryb.

Żelazo jest potrzebne do pięknego i bujnego wzrostu roślin akwariowych. Jego niedobór powoduje żółknienie liści i słaby rozwój. Nadmiar natomiast jest szkodliwy dla ryb i niektórych bardziej wrażliwych roślin. Badanie jego poziomu i wszelkie regulacje możemy czynić za pomocą specjalnych testów i preparatów akwarystycznych.

Dwutlenek węgla jest konieczny do bujnego wzrostu i rozmnażania roślin. Przy odpowiednim jego stężeniu (od 10 do 40mg/l) roślinki będą charakteryzowały się pięknymi odcieniami zieleni i szybkim wzrostem. Badanie jego poziomu i wszelkie regulacje możemy czynić za pomocą specjalnych testów i preparatów akwarystycznych. Poziom dwutlenku węgla można też zwiększyć zakładając specjalne aparatury CO2. Staje się to coraz bardziej popularne, szczególnie w akwariach z dużą ilością roślin.

Miedź
jest związkiem toksycznym i niejednokrotnie zabójczym dla ryb akwariowych. Jego poziom można zmierzyć specjalnymi testami. W wypadku za dużej ilości miedzi w wodzie trzeba ją częściowo wymienić i uzdatnić specjalnymi preparatami.

Chlor
powoduje spalanie błony śluzowej ryb. Jest on często obecny w wodzie kranowej, dlatego przy zakładaniu nowego akwarium nie wolno od razu wpuszczać ryb do dopiero co nalanej wody. Akwarium z wodą powinno odstać kilka dni aby nadmiar chloru mógł się uwolnić. W wypadku zbyt dużego stężenia chloru trzeba również intensywniej napowietrzać wodę. Jego poziom można zbadać odpowiednim testem na obecność chloru.

Fosforan
jest wytwarzany w nadmiarze, gdy mamy do czynienia z przerybieniem akwarium, podawaniem bogatego w fosforany pokarmu lub nawozu. Jego nadmiar prowadzi do wzrostu glonów. Można temu zapobiegać wymieniając część wody co tydzień lub dosadzając szybko rosnące rośliny, które używają fosforanu jako nawozu.

Autor: SikorP

131 komentarzy

  1. oska:

    od dwóch miesięcy mam problem z zieloną wodą w akwarium. parametry są dobre Środki przeciw glonom nie działają np algovec z sery woda po wymianie zielenieje w przeciągu dwóch trzech dni potem jest na tyle gęsta że ryby są wolniejsze. nitrivek z sery używam ale nie wiele pomaga Akwarium zamieszkuje sum, neonki kiryski, kosiarki już od trzech lat Ale teraz nie potrafię sobie poradzić

  2. Robert:

    witam! mam problem z woda w akwarium nie jest taka jaka powinna byc jest troche zielona jak temu zapobiec??

  3. KAJTES:

    Witam Moja woda stała się mętna, po wpuszczeniu do akwarium (25l) ryb. Czy jest jakiś sposób, by woda była nadal ,,czysta'' ???

  4. mar:

    witam :)a ja mam problem taki !!jakie dobrac ryby do mojego akwarium 112 l

  5. Sebastian Woźnica:

    Elektroniczny miernik pH: Każdy wie jak ważnym jest utrzymanie na właściwym poziomie wartość pH w naszym akwarium. Poniższy artykuł pozwoli każdemu zbudować prosty elektroniczny miernik oparty na sondzie pH oraz mierniku uniwersalnym. Podobne urządzenia są bardzo drogie i prawie niedostępne w sklepach akwarystycznych.Możesz samemu zbudować prosty miernik pH z tanich części takich jak: wzmacniacz operacyjny ("op amp"- operational amplifer) IC (TL082 Dual IC JFET-input), 2 baterie, cyfrowy miernik V (woltomierz), i pH sondy. Najdroższym elementem jest sonda jej cena oscyluje na poziomie 150-200zł. Miernik uniwersalny można kupić już za 30zł. Schemat miernika pH Oto schemat układu. Dwa 9-woltowe baterie zasilania wysokiej impedancji wejścia wzmacniacza operacyjnego, takie jak TL082 PH sonda jest podłączona do nieodwracający wejścia Napięcie wyjściowe (z V), który jest wprost proporcjonalny do pH, czyta się z woltomierz. Jak to działa Układ TL082 (lub jakikolwiek inny wzmacniacz operacyjny o wysokiej impedancji wejściowej) pracuje jako bufor. Za pomocą wzmacniacza zasilanego symetrycznie uzyskujemy sygnał wyjściowy na poziomie od -0.354mV dla pH 1 przez 0mV dla pH 7 do +0.354mV dla pH 14. Skale napięć można zmienić poprzez zastosowanie odpowiedniego opornika na sprzężeniu zwrotnym. W pokazanym schemacie zastosowano zerowe sprzężenie zwrotne poprzez zwarcie wyjścia wzmacniacza operacyjnego z wejściem wzmacniacza. Wygląd układu Oto widok na cały obwód. TL082 jest montowany bezpośrednio do złącza BNC panelu. Obrazowe podłączenie Oto widok na cały obwód. Ten schemat przedstawia układ fizyczny obwodu. Woltomierz jest podłączony do masy i szpilki 6 i 7 wzmacniacza TL082, które są zwarte ze sobą W tym obwodzie, szpilki 1, 2 i 3 układu nie są wykorzystywane. Widok z bliska Układ ten jest tak mały i tak proste, że użycie płytki nie jest wymagane. Prototyp jest przylutowane bezpośrednio do złącza BNC panelu. Kalibracja układu W teorii, sonda pH wytwarza około 59 miliwolt (mV) na jednostki pH, a przy pH 7 (neutralne pH) sonda daje 0 V, pH kwasowe wskazuje ujemne napięcie, pH zasadowe wskazuje dodatnie napięcie, dla pH neutralnego wskazuje 0V. Oczywiście miernik należy jeszcze skalibrować poprzez odczyty wartości napięcia przy znanym pH. Na przykład, pH 7 a miernik czyta +7.6 mV. Z sondy pH 7,01 kalibracji bufora napięcia +4.6 mV Kalibracji z bufora pH 4,00, napięcie wyjściowe jest 168,8 mV Daje to szereg 168,8 - 4,6 = 164,2 mV do 3,01 jednostki pH, mV lub 54,55 za jednostki pH. Jeśli, na przykład, środek 100 mV, pH wynosi 100 mV / 54,55 = 1,83 mV odchylenie jednostek pH od 7.01, więc odjąć od 7,01 do 1,83 pH 5.18. Tworzenie wykresu sprawia, że proces określania pH proste, jeśli nie takie proste jak czytanie go wyłączyć z wyświetlacza miernika pH. Wykresy wyników Oto wykres pH i napięcia z kalibracji ustawienie opisane tutaj.

  6. Grzesiu:

    Witam serdecznie! Posiadam 3 wleonki małe, by mogły się ładnie rozwijać zostały przeniesione z akwarium 26 l do 125 l i zaczęły sie problemy. Akwarium to juwel rio z filtrem wewnętrznym który był w zestawie, woda jest czysta, napowietrzacz pracuje 24h. Do akwarium wlałem świeżą wodę z kranu po podłączeniu filtra i napowietrzacza stało przez noc i rano wpuściłem rybki. Po 2 dniach praktycznie przestały się ruszać. Jedna najmniesza siedzi cały czas pod filtrem druga w rogu na dnie akwarium a trzecia przytulona do wlotu filtra pod samą taflą. Ożywiają się jedynie do karmienia. Po 4 dniach widzę, że marnieją im płetwy robią się jakby takie nitkowate i mocno ukrwione. Glonojad, który pływa z nimi zachowuję się normalnie. Co może być nie tak i jak im pomóc? Pozdrawiam

  7. MANIA:

    założyłam 2miesiące temu akwarium z różnymi rybkami ma 125l,rybek miałam 30 a teraz mam 10.zdychały po 1 po2 i teraz nie wiem co robić kupiłam test5in1 i miałam prawie wszysto na wysokim przedziale np.pH7.5,KH180,NO2 10,NO3 80,A NIE WIEM JAKI POWINNE BYĆ DOPUSZCZALNE PARAMETRY.MIAŁAM PREWAŻNIE GUPIKI ITP...

  8. Andzia:

    Ja wodę podmieniam przy czyszczeniu filtra, mniej więcej co 3 tygodnie. Mam 120l, filtr Aqua szut 600l/h z gąbką ok 30cm.dł. i dawał radę nawet przy pielęgnicy pawiookiej. Jak musicie od nowa zakładać akwarium, zostawcie sobie starą gąbkę z akwarium już działającego lub poproście w zoologicznym o litr wody z akwarium najdłużej nie czyszczonego.Nigdy nie wylewajcie całej tej starej wody bo w niej są przeciwciała wytwarzane przez rybki i pożyteczne bakterie.Gwarantuje że ryby będą zdrowe a woda nie będzie mętnieć po wymianie.Jeszcze jedno, jak woda żółknie to znaczy że jest za dużo rozkładających się roślin (rośliny żółkną jesienią bo mają za mało światła słonecznego, są specjalne świetlówki, zapytajcie w zoologu).

  9. Iwa Maliszewska:

    Koledzy dodali do akwarium okolo 2 l NIEGAZOWANEJ wody z plastikowej butelki. Wszystkie rybki zdechly. Dlaczego?

  10. dagmara:

    witam mam pare pytan odnosnie akwa.od 3 tyg mam akwarium,pierwsze w zyciu.wszystko bylo oki do dzisiaj,woda robila sie coraz bardziej przejzysta,rybki sie juz zadomowily:) ph i amoniak sprawdzalam czesto i bylo ok do teraz,moj partner czyscil dno i zamiast uzupelnic akwa woda odstana wlal prosto z kranu:( i jest duzo amoniaku,nie wiem co zrobic zeby go nie bylo,boje sie o moje rybki.aha jak czesto trzeba czyscic filtry???

  11. Marcin:

    Witam. Czy mieszanie wody mineralnej niegazowanej (woda tesco) z demineralizowana w proporcji pol na pol bedzie dobre dla neonow?

  12. meduza:

    Witam. Wodę do akwarium jeśli lejecie z kranu zawsze zimną. Ona jest czystsza niż ta podgrzewana. Wodę nieodstaną - z kranu można też zagotować. po wystygnięciu będzie się nadawać... ale przy dużych ilościach będzie długo stygnąć. Ja mieszam cześć odstanej wody część przegotowanej jeśli na podmianę nie mam wystarczająco. Przegotowanie wody zmiękcza w niewielkim stopniu wodę wiec dla niektórych gatunków będzie to dobre. Problem nie krystalicznej, białej wody jest chyba dość częsty. Przyczyną może być "niedojrzałe akwarium" muszą się w niej rozwinąć bakterie, które rozkładają związki amoniaku. Akwarium potrzebuje ok 2 tygodniu żeby dojrzeć. Woda musi być napowietrzana i ciepła. Dopiero potem można wpuścić żywe zwierzaczki i rybki. A ponieważ od teorii do praktyki bywa nieraz daleko ... można zakupić takie bakterie w sklepie zoologicznym. (o pomstę do nieba dla osóbki która chce dostrzec takie bakterie gołym okiem!) Dostępne są również różne preparaty do krystalizowania wody - czy są skutecznie .. osobiście nie wiem. Zdesperowani mogą spróbować. Dla osób które maja problemy z zieloną wodą - problem jest prosty to glony rozwiązanie jeszcze prostsze: glonojad, lub krewetki. rozprawia się migiem z nadmiarem glonów, które osobiście uważam, że w niewielkiej ilości bardzo złe nie są bo one pochłaniają cześć szkodliwych substancji z wody. Jeśli ktoś się będzie chciał skusić na krewetki - które potrafią być naprawdę bardzo wdzięcznym obiektem do obserwacji - warto się upewnić czy możliwe jest trzymanie ich razem z rybkami które już się ma - parametry wody i czy nie zostaną pożarte. ;)

  13. corloene:

    Do pati84, też tak miałem, nigdzie na forach nie znalazłem odpowiedzi więc piszę ci: jest to spowodowane najprawdopodobniej brakiem napowietrzania oraz (nie czyściłem 1,5 tyg filtra w 160l akwa z 2 pawiookimi, clariasem i gibicepsem i sięzapchał i za tłem pajęczyna a w akwa też dużo takich "pajęczyn" - wszystko stało się w 1 noc (acha i wieczorem nasypałem trochę płatków do jedzenia i nic nie zjadły więc od tego pewnie też), rano jak przeczyściłem filtr to wieczorem nie było już śladu po pajęczynie - musiałem jeszcze odmulić dno i po tej operacji dolać około 25% wody i poziom NO3 zmalał z 50 do jakichś 20, notabene przy poziomie wyższym niż 40 obserwuje się przyspieszony rozwój glonów), zmieniłem obsadę - zostawiłem 2 pawiookie, dokupiłem 2gi filtr (oba mają po 1000l/h) i mam jeszcze kubełek 400l/h ale wtedy był w innym akwa a tam jest ceramika więc jej brak przy 160tce też był pewnie powodem tej pajęczyny. Teraz w akwa mam 3 filtry renoowanej polskiej firmy, wodę podmieniam co 2 tygodnie tylke co przy odmulaniu chyba że rybki zachowują sięinaczej to robię podmianę następnego dnia ale staram się nie zostawiać resztek jedzenia w akwarium (chociaż pawiookie strasznei brudzą przy jedzeniu) i nie mam problemu z pajęczyną i innymi przykrymi rzeczami. Dobra filtracja to podstawa, przy danych rybach, czasami, może to być nawet 5 razy tyle niż wymagane do awkarium żeby rybką żyło siędobrze - np takim pawiookim, mam razem 2400l/h więc w niecałe 4 minuty cała woda z akwarium jest przefiltrowana i efekt widać. Ehhh... można by pisać i pisać. Pozdro.

  14. AkwarioMator:

    Witam wsyzstkich! Czy woda z wiejskiej, sprawdzonej wody, ze studni i założonymi filtrami(taki do oczyszczenia fizycznego i węglowy), można używać w akwarium??? Z góry dzięki.

  15. akabeJ:

    Mati: moj pies ma cztery nogi i ogon a kanarek ma skrzydla. Czy one sa chore? Jak ci sie nie podoba sledziowata budowa gupikow to sobie kup inne rybki, ktore maja np fladrowata budowe, pozdrawiam serdecznie bo serdecznie sie usmialem

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter