Jak wybrać i wprowadzić ryby do akwarium?

Świeżo założone akwarium wymaga pewnego czasu do ustabilizowania się. Czas ten jest potrzebny, aby w filtrze wytworzyły się bakterie oraz mikroorganizmy które oczyszczają wodę. Rośliny również wymagają pewnego czasu żeby się przyjąć i zaaklimatyzować  w nowym miejscu. Może to potrwać nawet kilka tygodni. W tym czasie należy wprowadzać ryby stopniowo. Na początku najlepiej wprowadzić połowę planowanej ilość ryb dopuszczając co kilka dni po kilka sztuk.

Wybór ryb do pierwszego w życiu akwarium jest zarówno zadaniem fascynującym, jak i niełatwym. Bardzo dużo ryb po prostu nie nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Niektóre wymagają dosyć dużego doświadczenia ponieważ wymagają złożonych i specyficznych warunków środowiska. Dla początkującego akwarysty poleciłbym wybrać ryby bardziej odporne na warunki środowiska. Bardziej odpornymi gatunkami ryb są np : gupik, zmienniak plamisty i wielobarwny, mieczyk Hellera, bojownik syjamski. Poszczególne ryby różnią się potrzebami w zakresie wielkości akwarium, gęstości roślin, temperatury i naświetlenia. Bardzo częstym błędem popełnianym przez początkujących akwarystów jest wpuszczenie zbyt dużej liczby ryb do zbyt małego akwarium. Najlepiej jest przyjąć zasadę że na 1 cm długości ryby przypada 1 litr wody. Tym większe akwarium tym lepsze warunki dla życia  ryb.

Przy zakupie ryb akwariowych szczególną uwagę należy zwrócić ich na zdrowy wygląd . Zdrowe ryby charakteryzują się : nie postrzępionymi i wyprostowanymi płetwami, brakiem narośli i owrzodzeń , brakiem ubytków łusek i ran, duża aktywnością ( z wyjątkiem ryb prowadzących spokojny tryb życia), apetytem. Przy wyborze ryb akwariowych  bardzo dużą role odgrywają również specyficzne cechy gatunkowe. Niektóre ryby żyją w stadzie a inne nie znoszą rywali. Należy pamiętać również o tym aby ryb prowadzących ruchliwy tryb życia nie umieszczać prowadzącymi spokojny tryb życia.

Kolejną ważna wskazówką jest to aby nie umieszczać ryb posiadających długie płetwy (np. welon) z rybami które mogłyby im te płetwy podgryzać ( np :Brzanka sumatrzańska).

Transport ze sklepu do domu powinien odbywać się w sposób jak najmniej stresujący oraz maksymalnie zabezpieczający stałą temperaturę wody. W celu utrzymania stałej temperatury wody można worek owinąć gazetą lub ubraniem. Pomocne jest to również w osłonięciu ryb od światła. Nagłe działanie silnego światła ma bardzo niekorzystny wpływ. Przed wpuszczeniem ryb do akwarium należy włożyć worek do wody akwariowej i odczekać około 10 minut żeby stopniowo wyrównać temperaturę wody w akwarium z wodą w worku. Następnie ostrożnie otwieramy worek i wpuszczamy nieco wody z akwarium aby przyzwyczaić ryby do nowej wody. Następnie pozostawiamy worek na kolejne 10 minut powtarzając tą czynność jeszcze raz. Po wykonaniu uprzednich czynności ostrożnie wyciągamy ryby z worka i wpuszczamy do akwarium. Po wypuszczeniu zostawiamy zgaszone światło do następnego dnia rano. Pierwszy raz karmimy ryby następnego dnia.

261 komentarzy

  1. ooOOoo:

    CHCIAŁBYM ZACHĘCIĆ PRZYSZŁYCH I OBECNYCH AKWARYSTÓW ABY PRZY WYBORZE I KUPNIE RYB WYBIERALI TE, KTÓRE SĄ "PRAWDZIWYMI RYBAMI" TZN. NA ICH WYGLĄD NIE MIAŁ WPŁYWU CZŁOWIEK TYPOWYM PRZYKŁADEM SĄ PAPUZIE I INNE PIELĘGNICE M.IN. PAWIOOKA KTÓRA POJAWIA SIĘ W RÓŻNYCH BARWACH I KSZTAŁTACH ALE NIE DORÓWNUJĄ ONE NATURALNEMU PIĘKNU TEJ PIELĘGNICY. ZANIM KUPICIE PYTAJCIE SPRZEDAWCÓW CZY RYBA KTÓRA NAWET WAM SIĘ PODOBA CZY JEST TO NATURALNA FORMA. NAPRAWDĘ WARTO.

  2. Ania:

    zalozylam akwarium 120l mam 10 skalarow 5 brzanek,5 guramii 2 male glonojady jest kolorowo inikt mi nie powie ze skalary musza byc same (tak mowia w sklepach bujda)

  3. mati:

    ja mam 59 litrów kiedyś miałem 12l a teraz to akwarium mam w nim duuuużo ryb najwięcej gupików mam też platke danio żąłobniczki kiryski i wiele innych mam też piskorki(ciernioczki) a one chowią się w muszli. mam dwa glonojady jest duży ale mam też małego

  4. Łukasz:

    mlody czasami ryby na początku niby umieraja a następnego dnia znowu zyją u mnie tak bylo

  5. polo:

    NIE ZAKŁADAJCIE KUL Z ŻYWYMI RYBAMI !!!

  6. grand:

    hahaha kto trzyma neonki ze skalarami przecież skalary zjadają neonki. No chyba że sie kupuje neonki specjalnie do karmienia nimi skalary to co innego

  7. aton:

    nikt nie mowi ze dla rybek potrzebna jest miekka woda

  8. Początkujący Lecz Praktykujący:

    DLA MIRELA Ja Bym Dał 7 Neonków Innessa 1 Welonka 3 Gupiki 2 Skalary 2 Tęcznki Belhera Może Parke Brzanek Brokatowych Może Też I Bojowca Wspaniałego (Bojownik) 1 Gębacz Hełmiasty Zwinnik 1-4 Szt.

  9. Mirela:

    Zakładam akwarium 70l jakie proponujecie rybki zeby byly kolorowe ladne i latwe w hodowli w akwarium towarzyskim? z góry dziekuje:)

  10. rybka:

    kupiłem sobie akwarium 100l i nie wiem jakie ryby do niego wpuścić . Możecie mi coś podpowiedzieć

  11. CUMEL 2000:

    poczytałem zastosowałem sie o jest spoko ale dla początkującego akwarysty co ciezki orzech do zgryzienia ja leje wode mineralną chociaz niewiem czy to dobrze napiszcie coś jak wiecie cos ma ten temat..pozdrawiam miłośników rybek

  12. adam:

    czy wszystkie muszle wydzielają nieszkodliwe substancje dla ryb

  13. Misio:

    Mam 13 lat mam akwarium od 2 tyg. akwarium ma 100l mam w nim 6mieczyków weloniastych 7 neonków inessa 2 molinezje 2-5 gubików 2 mulojady po 8 cm i 4cm 3 glonojady jeden ma 12cm a pozostałepo 5cm 1 samice molinezji żaglopłetwej. jakie ryby moge jeszcze kupić interesuja mnie ryby typu bocje i kiryski. Z góry dziekuje za porade.

  14. o:

    do Wiciu niezła zupa rybna!!! "pozdro"

  15. kulomiot:

    Mam 13 l kulę, jakie ryby mogę w niej mieć, czym wyposażyć to akwarium ? Kula będzie i to nie podlega dyskusji, prosze o radę, aby nie męczyć źle dobranych ryb.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter