Jak wybrać i wprowadzić ryby do akwarium?

Świeżo założone akwarium wymaga pewnego czasu do ustabilizowania się. Czas ten jest potrzebny, aby w filtrze wytworzyły się bakterie oraz mikroorganizmy które oczyszczają wodę. Rośliny również wymagają pewnego czasu żeby się przyjąć i zaaklimatyzować  w nowym miejscu. Może to potrwać nawet kilka tygodni. W tym czasie należy wprowadzać ryby stopniowo. Na początku najlepiej wprowadzić połowę planowanej ilość ryb dopuszczając co kilka dni po kilka sztuk.

Wybór ryb do pierwszego w życiu akwarium jest zarówno zadaniem fascynującym, jak i niełatwym. Bardzo dużo ryb po prostu nie nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Niektóre wymagają dosyć dużego doświadczenia ponieważ wymagają złożonych i specyficznych warunków środowiska. Dla początkującego akwarysty poleciłbym wybrać ryby bardziej odporne na warunki środowiska. Bardziej odpornymi gatunkami ryb są np : gupik, zmienniak plamisty i wielobarwny, mieczyk Hellera, bojownik syjamski. Poszczególne ryby różnią się potrzebami w zakresie wielkości akwarium, gęstości roślin, temperatury i naświetlenia. Bardzo częstym błędem popełnianym przez początkujących akwarystów jest wpuszczenie zbyt dużej liczby ryb do zbyt małego akwarium. Najlepiej jest przyjąć zasadę że na 1 cm długości ryby przypada 1 litr wody. Tym większe akwarium tym lepsze warunki dla życia  ryb.

Przy zakupie ryb akwariowych szczególną uwagę należy zwrócić ich na zdrowy wygląd . Zdrowe ryby charakteryzują się : nie postrzępionymi i wyprostowanymi płetwami, brakiem narośli i owrzodzeń , brakiem ubytków łusek i ran, duża aktywnością ( z wyjątkiem ryb prowadzących spokojny tryb życia), apetytem. Przy wyborze ryb akwariowych  bardzo dużą role odgrywają również specyficzne cechy gatunkowe. Niektóre ryby żyją w stadzie a inne nie znoszą rywali. Należy pamiętać również o tym aby ryb prowadzących ruchliwy tryb życia nie umieszczać prowadzącymi spokojny tryb życia.

Kolejną ważna wskazówką jest to aby nie umieszczać ryb posiadających długie płetwy (np. welon) z rybami które mogłyby im te płetwy podgryzać ( np :Brzanka sumatrzańska).

Transport ze sklepu do domu powinien odbywać się w sposób jak najmniej stresujący oraz maksymalnie zabezpieczający stałą temperaturę wody. W celu utrzymania stałej temperatury wody można worek owinąć gazetą lub ubraniem. Pomocne jest to również w osłonięciu ryb od światła. Nagłe działanie silnego światła ma bardzo niekorzystny wpływ. Przed wpuszczeniem ryb do akwarium należy włożyć worek do wody akwariowej i odczekać około 10 minut żeby stopniowo wyrównać temperaturę wody w akwarium z wodą w worku. Następnie ostrożnie otwieramy worek i wpuszczamy nieco wody z akwarium aby przyzwyczaić ryby do nowej wody. Następnie pozostawiamy worek na kolejne 10 minut powtarzając tą czynność jeszcze raz. Po wykonaniu uprzednich czynności ostrożnie wyciągamy ryby z worka i wpuszczamy do akwarium. Po wypuszczeniu zostawiamy zgaszone światło do następnego dnia rano. Pierwszy raz karmimy ryby następnego dnia.

261 komentarzy

  1. Michał:

    do sylwek: za mało i to zdecydowanie za mało!

  2. Sylwek:

    Mam 2 gupiki samiczki.Trzymam je w 10 akwarium czy do nie zamało?

  3. paweł:

    czesc mam zamiar umiescic w moim akwarium kilka muszli czy to nie zaszkodzi bo kots tu napisal ze wydzielaja wapno i zabija ryki prawda?

  4. początkujący:

    prosta zasada co do ilości ryb w akwarium... 1cm długości ciała DOROSŁEJ ryby na 1 litr wody w akwarium, dla ryb terytorialnych ważna jest też powierzchnia dnia, ale to cecha gatunkowa.

  5. Kasia;)):

    Ja jużzałożyłam akwarium 120 l, przy pomocy tej stronki.Bardzo mi pomogła. DzięXX ;)))

  6. jamajka:

    właśnie zakładam akwarium są tu zawarte cenne uwagi. strasznie mi zależy żeby było dużo więcej takich porad dla młodych akwarystyków. DZX za porady czekam na nowe i ciekawsze wskazówki ;)

  7. Olinek:

    jestem początkująca,ale mam nadzieję, że jeśli zajrzę czasem na tą stronkę to wiele się nauczę dzięki

  8. daanielo:

    dzięki wielkie i pozdrawiam wszystkich zamiłowanych akwriastyką :D

  9. dominik:

    a ja mam 2 welony i 2 gupiki 1 glonojada w kuli i się już czymają 6 lata i są bardzo przyjazne

  10. Damian:

    Mam w Akwa. 60l. 4 welonki, 5 tęczanki mniejsze i 3 glonojady co moge jeszcze tam wpuścić?

  11. Krzychu:

    Witam Założyłem nowe ak. 60l i mam 28 rybek. 3 skalary, 4 ramirezy, 2 brzanki rekinie, 5 brzanek su, 4 mieczyki, 4 kirysy, 3 neonki, 2 glonojady,1 ?. Czy to za dużo?

  12. roberta:

    no bardzo pomocne!!:):):) supcio

  13. Kuba's:

    Właśni chce założyć akwa i w ogóle stronka www.superakwarium.pl bardzo mi pomaga. Te wskazówki są poprostu zbawieniem!!!! :)

  14. martyna:

    ja nie mam akwarium ale będe mieć te wzkazówki mi pomogą

  15. Magda:

    Mam 100 litrowe akwarium. Dokładnie 102 litry. Zamierzam hodować molinezje, neonki i danio. Ile optymalnie mogę mieć rybek, żeby nie przerybić akwarium? Z tego co przeczytałam te rybki dobrze ze sobą żyją. Zależy mi na opinii doświadczonych akwarystów :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter