Jak wybrać i wprowadzić ryby do akwarium?

Świeżo założone akwarium wymaga pewnego czasu do ustabilizowania się. Czas ten jest potrzebny, aby w filtrze wytworzyły się bakterie oraz mikroorganizmy które oczyszczają wodę. Rośliny również wymagają pewnego czasu żeby się przyjąć i zaaklimatyzować  w nowym miejscu. Może to potrwać nawet kilka tygodni. W tym czasie należy wprowadzać ryby stopniowo. Na początku najlepiej wprowadzić połowę planowanej ilość ryb dopuszczając co kilka dni po kilka sztuk.

Wybór ryb do pierwszego w życiu akwarium jest zarówno zadaniem fascynującym, jak i niełatwym. Bardzo dużo ryb po prostu nie nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Niektóre wymagają dosyć dużego doświadczenia ponieważ wymagają złożonych i specyficznych warunków środowiska. Dla początkującego akwarysty poleciłbym wybrać ryby bardziej odporne na warunki środowiska. Bardziej odpornymi gatunkami ryb są np : gupik, zmienniak plamisty i wielobarwny, mieczyk Hellera, bojownik syjamski. Poszczególne ryby różnią się potrzebami w zakresie wielkości akwarium, gęstości roślin, temperatury i naświetlenia. Bardzo częstym błędem popełnianym przez początkujących akwarystów jest wpuszczenie zbyt dużej liczby ryb do zbyt małego akwarium. Najlepiej jest przyjąć zasadę że na 1 cm długości ryby przypada 1 litr wody. Tym większe akwarium tym lepsze warunki dla życia  ryb.

Przy zakupie ryb akwariowych szczególną uwagę należy zwrócić ich na zdrowy wygląd . Zdrowe ryby charakteryzują się : nie postrzępionymi i wyprostowanymi płetwami, brakiem narośli i owrzodzeń , brakiem ubytków łusek i ran, duża aktywnością ( z wyjątkiem ryb prowadzących spokojny tryb życia), apetytem. Przy wyborze ryb akwariowych  bardzo dużą role odgrywają również specyficzne cechy gatunkowe. Niektóre ryby żyją w stadzie a inne nie znoszą rywali. Należy pamiętać również o tym aby ryb prowadzących ruchliwy tryb życia nie umieszczać prowadzącymi spokojny tryb życia.

Kolejną ważna wskazówką jest to aby nie umieszczać ryb posiadających długie płetwy (np. welon) z rybami które mogłyby im te płetwy podgryzać ( np :Brzanka sumatrzańska).

Transport ze sklepu do domu powinien odbywać się w sposób jak najmniej stresujący oraz maksymalnie zabezpieczający stałą temperaturę wody. W celu utrzymania stałej temperatury wody można worek owinąć gazetą lub ubraniem. Pomocne jest to również w osłonięciu ryb od światła. Nagłe działanie silnego światła ma bardzo niekorzystny wpływ. Przed wpuszczeniem ryb do akwarium należy włożyć worek do wody akwariowej i odczekać około 10 minut żeby stopniowo wyrównać temperaturę wody w akwarium z wodą w worku. Następnie ostrożnie otwieramy worek i wpuszczamy nieco wody z akwarium aby przyzwyczaić ryby do nowej wody. Następnie pozostawiamy worek na kolejne 10 minut powtarzając tą czynność jeszcze raz. Po wykonaniu uprzednich czynności ostrożnie wyciągamy ryby z worka i wpuszczamy do akwarium. Po wypuszczeniu zostawiamy zgaszone światło do następnego dnia rano. Pierwszy raz karmimy ryby następnego dnia.

261 komentarzy

  1. guciopila:

    co do brzanek to maja tak ze spławikuja .rybki bardzo szalone

  2. kinia:

    ... kiedyś miałam w 70l akwarium 3 welony o długości 15 cm ale musiałam usunąć część roślin aby miały więcej miejsca ;-)

  3. kapek:

    ... ja mam welony i na początku jak rośliny były młode i nie ukorzenione to mi cały czas wyrywały rośliny, proponuje je obłożyć kamykami aby nie mogły się do nich dobrać... To są rybki bardzo wymagające i nie polecam dla początkujących Gdy welonka jest źle karmiona może również podjadać liście. Jej jedzenie musi byc zróżnicowane aby nie chorowala, ale zjadaja doslownie wszystko, pokarm suchy, mrożonki mięsne i roślinne. Poza tym welonki to rybki stadne. Trzeba mieć minimum 2 w innym przypadku będą chorować. Jesli chodzi o temp. sa to rybki zimnolubne ok. 18-23*C

  4. Ola:

    Czy to normalne,że brzanki sumatrzańskie pływają w pozycji pionowej? Proszę o odpowiedź.

  5. tim $^ ^:

    Ta strona jest świetna.Można się dużo dowiedzieć.Pozatym welonki to exkstra rybka ale niestety nie dla początkujących.Acha czy mogę trzymać 2 welonki w akwa 60l czy mogę mieć prawdziwe roślinki napiszcie plis.pozdrawiam.jeny jeszcze coś czy welonki mogą jeść pokarm wieloskładnikowy o nazwie Ichtio-vit.tyle _[_]__tttttoooooooomciuuuuuuu

  6. Artur:

    Witam mam akwarium 60l a w nim 11 mieczyków,10 molinezji i 3 gupiki czy to aby nie za dużo ? Prosze o szybką odpowiedz ! pozdro :)

  7. Ola:

    Mam 25l akwarium i trzymam w nim 2 gupiki i 2 platynki. Co mam dokupić?

  8. Seba:

    hej mam 120 l ; 3 tetry, 1 skalara, 2 gurami i 2 glonojady czy mogę do nich wpuścić pielęgnice

  9. Yap:

    Gupiki, DANIEL? Gratuluję rozsądku. Czekać aż gupole doszczętnie obgryzą ci skalary. Po oddaniu gupików polecam np. opaczki. Dostępne w Zakopanem na ulicy Witkiewicza:-)

  10. DANIEL:

    Witam wszystkich. Zakupilem niedawno akwarium 54l. i w tem sam dzień napelnilem zbiornik woda dodałem uzdatniacze oraz wpuscilem 2 skalary i dwa gurami mozaikowe dzisiaj dokupilem dwa gupiki co jeszcze polecacie ? Pozdrawiam

  11. DKB:

    Siema mam akwarium 60 litrów Obsada to 5 neonów inessa 2 danio pręgowane 6 Gupików (2 samice 4 samce) 2 molinezje czarne i 2 molinezje srebrne żaglopłetwne 1 Gurami (druga wyskoczyła) 4 Kirysy i 2 Glonojady Poza tym że pewnie według was za dużo to czy coś jeszce jest źle????

  12. poczontkujaca xd:

    mam pytanie zamierzam kupić akwarium ok 25 litrów i nie mam pojęcia jakie ryby kupić aby nie rozmnażały się za szybko

  13. dawid:

    mam pytanie zakupilem zbiornik 130 litrów i mam problem jakie ryby moge tam trzymac chce zakupic neonki gubiki i czy do tych ryb moge kupic gurami plamiste prosze o pomoc

  14. Misiek:

    sztuczne roślinki to lipa. polecam żywe najlepiej i najtaniej kupić na giełdzie w Krakowie. nie zgadzam się z Landrynką co do sztucznych roślin.Pozdrawiam

  15. tomek:

    Witam chciałbym dokupić do akwarium jakieś stworzenie ;) Mam tam glnojady, gupiki, welonke i molinezje. Chciałbym cos innego typu rak, konik, czy moze mi ktos doradzić ? Proszę o wiadomość na tomik7@wp.pl

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter