Jaki zbiornik będzie dla nas najodpowiedniejszy?

W akwarystyce istniej wiele rodzajów zbiorników, w których możemy trzymać swoje rybki. Wszystkie mają jakieś zalety oraz wady i niejednokrotnie mamy problem w wyborze najodpowiedniejszego. Przy wyborze akwarium trzeba się kierować nie tylko wyglądem i tym jak będzie się prezentował w naszym mieszkaniu, ale przede wszystkim bezpieczeństwem hodowanych w nim stworzeń.

 

Akwarium klejone

W dzisiejszych czasach jest bezspornie najpopularniejszym rodzajem zbiornika. W przeciwieństwie do innych akwariów, można je dostać w każdym sklepie akwarystycznym. Równie dobrze można samemu skleić je w domu. Przeważnie są w kształcie prostopadłościanu, jednak coraz częściej zdarzają się w dziwaczniejszych kształtach. Wszystko zależy od tego gdzie mamy zamiar je postawić i jaki ma w nim panować wystrój. Akwarium klejone jest z pewnością najbardziej dekoracyjne ze wszystkich spotykanych na rynku. Dzieje się tak dzięki najlepszej przejrzystości wszystkich ścianek zbiornika oraz małej deformacji kształtów przez szyby.

Jak już wspomniałem wcześniej , akwarium takie można sobie samemu skleić posiadając trochę zdolności manualnych i chęci. Potrzebne są do tego odpowiednio grube szkło oraz klej silikonowy przeznaczony do klejenia akwariów. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Krawędzie szyb muszą być wycięte pod kątem prostym i dokładnie oszlifowane, aby ograniczyć ryzyko przeciekania w miejscach łączenia. Układ szyb względem siebie też nie może być przypadkowy. Szyby tworzące ściany usytuowane powinny być na szybie dennej, krótsze ścianki boczne między dłuższymi przednią i tylną. Kolejność klejenia szyb też nie jest bez znaczenia. Najpierw sklejamy szybę tylną z dnem, później boczne i na końcu przednią. Po sklejeniu akwarium powinno stać z dociskanymi ściankami przez przynajmniej dwie doby, po czym wykonujemy próbę szczelności. Jeżeli zbiornik przecieka (nawet minimalnie – jedna, dwie krople) uszczelniamy go klejem silikonowo-kauczukowym od wewnątrz. Grubość szyb potrzebnych do klejenia akwarium przedstawiona jest w tabeli poniżej (w mm).

 

Wysokość (cm)

Długość (cm)

50

60

70

80

90

100

110

120

130

40

5,1

5,6

6

6,3

6,5

6,7

6,9

7

7,1

50

5,8

6,5

7,2

7,7

8,2

8,4

8,7

8,9

9,1

60

6,5

7,5

8,5

9,3

9,7

10,2

10,7

11,1

11,4

70

7,3

8,2

9

10

10,9

11,6

12,2

12,7

13,1

80

8,2

8,8

9,3

11

12,2

13,1

13,7

14,3

14,9

 

Akwarium ramowe

Jest coraz mniej popularnym, ale nadal spotykanym rodzajem zbiornika, gdzie szklane szyby wprowadzone są w metalową lub wykonaną z tworzywa sztucznego ramę. Szczególnie przydatne jest, kiedy chcemy swoje akwarium zabudować lub gdy kleimy zbiornik o znacznych rozmiarach, ze względu na swój stelaż i zwiększona odporność na pękanie w porównaniu do akwarium klejonego.

Zbiornik taki możemy również skleić sami, stosując się do tych samych zasad co w przypadku poprzedniego akwarium. Należy jednak pamiętać, że tutaj trzeba wykonać też odpowiednią solidną ramę, zwracając uwagę na to by nie było brzydkich zgrubień na spawach lub nierówności i niedoskonałości w kawałku metalu. Prawidłowo sklejone akwarium ramowe powinno nam służyć przez długie lata.

 

Akwarium odlane ze szkła

Zbiornik ten jest bardzo rzadko spotykany w powszechnej akwarystyce. Spowodowane jest to wieloma jego wadami. Zbiornik odlewany jest mało odporny na pęknięcia. Nie zalecane jest używanie takich akwariów o pojemności większej niż 30 litrów, toteż znajduje ono zastosowanie do doświadczeń, jako porodówka dla żyworódek lub żłobek dla małych rybek. Rzadziej używane jest do obserwacji ze względu na to, że jego ścianki nie zawsze są równo odlane, co powoduje zniekształcenia i deformacje.

 

Akwarium z tworzywa sztucznego

Chyba najrzadziej spotykany rodzaj zbiornika. Jego ścianki wykonane są z przeźroczystych tworzyw sztucznych takich jak np. pleksiglas. Akwaria takie mogą być wykonywane w przeróżnych kształtach. Jednak z czasem ścianki w takich zbiornikach żółkną i bardzo szybko się rysują np. przy czyszczeniu glonów. Ich przejrzystość z czasem radykalnie maleje i dlatego w akwarystyce przestają być używane.

 

Kule

Są często spotykane w akwarystyce, szczególnie w zestawie ze złotą rybką. Akwaria takie ładnie się prezentują i można je oglądać ze wszystkich stron. Jednak coraz częściej są krytykowane przez akwarystów. Zbiorniki takie mają przeważnie małe pojemności co sprawia, że hodowane w niej rybki żyją na niewielkiej przestrzeni. Wpływa to niekorzystnie na ich rozwój i samopoczucie. Poza tym znajdujące się w niej ryby niejednokrotnie cierpią na choroby oczu spowodowane zniekształceniami powstałymi przez zaokrąglone szkło. Zbiornik taki ponadto jest dużo droższy niż zbiornik o podobnej wielkości tylko, że prostopadłościenny. Z tych wszystkich powodów zdecydowanie odradzam kule.

Autor: SikorP

254 komentarzy

  1. kubba.b:

    Mam pytanie: po co rybie ogon?!?!?!? No chyba do pływania no nie?!?!?!?! A teraz drugie pytanie: Gdzie ryba ma pływać w pięciolitrowym akwarium?!?!?!?! Rybka taka jak gupik może się rospędzić do 35 km/h!!! I musi mieć sobie gdzie popływać... Bojownikowi to za bardzo nie przeszkadza kiedy nie ma rywali ale inne ryby?!?!?!?!

  2. Dziadek moze ale jurny... :):

    Jestem akwarysta zapewne dluzej niz wiekszosc z Was zyje na tym swiecie (z calym szacunkiem do mlodego wieku). Zaciekawila mnie Wasza zawzietosc w ustalaniu racji: kula, czy nie; zupa rybna w zbiorniku, czy tylko delikatne przerybienie; czy pies na smyczy, papuga w klatce, znaczki w klaserze, czlowiek w zatloczonym autobusie, rybka w kuli to to samo.... I tak jak musialbym sie zgodzic w czescia wypowiedzi, ze czasami my hobbysci za duzo wydajemy na nasze zainteresowania, tak prawda tez jest to, ze kazdy z nas wydaje na cos pieniadze i jest to kazdego sprawa indywidualna ... czasami niestety. Wielu wyzywa sie tu od 'cwaniakow', 'glupkow', 'debili' itp. Tylko po co? Nazwijcie mnie tak, bo ja przez ponad 30 lat doswiadczen z akwarystyka popelnilem wszystkie bledy, o ktorych mowicie, a nawet o ktorych nie mowicie a ja sie dobrowolnie nie przyznam hmmm. Moja rada jest taka: Jesli ktos pyta czy obsada 16 ryb w 10l akwarium to za duzo? - odpowiedz, jesli jestes przekonany do swojej racji SPOKOJNIE tak jak uwazasz. Nie obrazajmy sie bo ... po prostu po co? Czesc z nas ma nature perfekcjonistow i chce od samego poczatku zrobic wszystko idealnie; czesc z nas ma nature awanturnikow i chce sie postawic calemu swiatu. I jedni i drudzy moga byc wspanialymi akwarystami i beda popelniac TE SAME glupie bledy. Tak juz jest. Pozwolmy ludziom popelniac bledy. Doradzajmy jesli pytaja. Dbajmy o nasze hobby. No i nie wyrzadzajmy szkody innym (tego samego lub innego gatunku co my :) Pozdrawiam

  3. dj buhhhhhhh:

    Ja w 5 litrowym akwarium mam bojownika,mieczyka i glonojada.I tak już rok są w tym akwarium i rybki ładnie urosły.Teraz kupiłem 100l akwa i dorzuciłem 4 skalary i 10 neonów.I jakoś mi nie chorowały moje rybeczki!!!

  4. kamka22:

    Ostatnio pękło mi akwarium i niestety nie dało rady je naprawić, na pewien okres czasu niestety muszę trzymać rybki w kuli...Jeżeli będę je trzymała na ok.3 miesiące to czy im coś będzie?...? Narazie nie mam pieniędzy na nowe akwarium więc to jest rozwiązanie tymczasowe? Czy mogę coś zrobić na ten czas aby zapobiec temu aby rybki mi przypadkiem się nie pochorowały ?

  5. Rychu:

    1.) 14l. to bardzo mało. Zastanów się czy w miejscu gdzie ma stanąć nie zmieści się ciut większe. Kilka centymetrów różnicy, to może być kilka litrów więcej. Pomyśl o tym. 2.)A tak do tej kuli. Jeżeli nie interesują Cię potrzeby żywych organizmów, to może by tak Ciebie zamknąć w małym i ciasnym pomieszczeniu

  6. Pat:

    Mylisz się dziecinko (pod spodem) - ŻADNYCH RYB NIE MOŻNA TRZYMAĆ W KULI !!!

  7. nowicjusz:

    dlaczego po wlaniu wody do akwarium woda jest metna?

  8. joanna:

    najwieksza kula jaka znalazlam 25l dla jednego bojownika wystarczy:) i owszem mozna je trzymac w kuli!!!

  9. wojtek22:

    do aga48: mozesz trzymac tam jedynie bojownika

  10. darek 9922413:

    no cóż 14 i to troszkę mało ale można np dwie parki gupik pawie oczko lub 5 kardynałki lub 4 5 drobniczki zakładam że jaki mały filterek tam załorzysz

  11. aga48:

    jakie rybki mogę trzymać w 14 litrowym akwarium

  12. Jacek:

    DO Lingerer przeczytaj co piszesz "zapytam: Co jest większym sadyzmem, trzymanie jednej rybki w kuli 5-litrowej, czy może wydawanie setek, a czasami tysięcy złotych na akwaria i wszystkie dodatki" co ma sadyzm do wydawania kasy wchodzisz na forum i krytykujesz na co ludzie SWOJĄ kasę wydają jeden ma garaż na auto 2gi akwa trzeci dwie kochanki inny ma króliki w łazience I OHO ważne właśnie aby zwierzaków nie krzywdzić

  13. kamerdyner:

    Witam. Chciałbym założyć akwarium 60l. Polećcie mi jakie wyposażenie i rybki mogę sobie zakupić.

  14. Rabi:

    Lingerer po co ty w ogóle wchodzisz na tego typu stronki jak sam wiesz lepiej? Ah tak, rozumiem, chcesz uświadomić innych w jakiej żyli ciemnocie, trzymając swoje rybki w pięknych, dużych akwariach. Jak dla mnie to zwykła zazdrość że cie nie stać na porządne akwa. Mam zamiar niedługo wydać około 2 tyś. zł na nowy zbiorniczek, myślę że nie jesteś w stanie sobie nawet wyobrazić różnicy miedzy nim a twoją kuleczką. Akwarystyka to hobby, coś czemu poświęcasz czas i dostępne środki, ale przede wszystkim ma za zadanie sprawiać przyjemność. Jest też to skierowane do innych pseudo akwarystów. Jeśli dla was bez sensu jest wydać parę złotych więcej na mały zbiorniczek, a zamiast tego kupujecie kule, to może lepiej będzie jeśli dacie sobie spokój z akwarystyką, nie nadajecie się lub też nie dorośliście jeszcze do tego. Może zbieranie znaczków?

  15. Lingerer:

    Och ludzie, ludzie. Po raz drugi piszę bo poprzedniej mojej wypowiedzi admini tej strony nie zamieścili. Pewnie dlatego, że miałem rację. W skrócie: Po pierwsze, wojtek96 i ANONIM, zacytujcie mi, w którym miejscu napisałem, że delfin to ryba? Po drugie nie jestem zapalonym fanem gier komputerowych. Po trzecie Mario to nadal fajna gierka. Po czwarte, komentarz w stylu "Wyobrazam sobie twoja kule... Pewnie jest w niej sama woda a rybka plywa przez 6 miesiecy do gory brzuchem (...)" jest równie płytki jak Twoja umiejętność pisania po polsku. Wojtka zresztą też. Pewnie to dla Was nowość, ale jest coś takiego jak znaki interpunkcyjne, diakrytyczne oraz wielkie litery. Jeśli nie wiecie o czym mówię, to odsyłam do słowników. Przydałaby się taka lektura niejednemu akwaryście tutaj.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter