Jaki zbiornik będzie dla nas najodpowiedniejszy?

W akwarystyce istniej wiele rodzajów zbiorników, w których możemy trzymać swoje rybki. Wszystkie mają jakieś zalety oraz wady i niejednokrotnie mamy problem w wyborze najodpowiedniejszego. Przy wyborze akwarium trzeba się kierować nie tylko wyglądem i tym jak będzie się prezentował w naszym mieszkaniu, ale przede wszystkim bezpieczeństwem hodowanych w nim stworzeń.

 

Akwarium klejone

W dzisiejszych czasach jest bezspornie najpopularniejszym rodzajem zbiornika. W przeciwieństwie do innych akwariów, można je dostać w każdym sklepie akwarystycznym. Równie dobrze można samemu skleić je w domu. Przeważnie są w kształcie prostopadłościanu, jednak coraz częściej zdarzają się w dziwaczniejszych kształtach. Wszystko zależy od tego gdzie mamy zamiar je postawić i jaki ma w nim panować wystrój. Akwarium klejone jest z pewnością najbardziej dekoracyjne ze wszystkich spotykanych na rynku. Dzieje się tak dzięki najlepszej przejrzystości wszystkich ścianek zbiornika oraz małej deformacji kształtów przez szyby.

Jak już wspomniałem wcześniej , akwarium takie można sobie samemu skleić posiadając trochę zdolności manualnych i chęci. Potrzebne są do tego odpowiednio grube szkło oraz klej silikonowy przeznaczony do klejenia akwariów. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Krawędzie szyb muszą być wycięte pod kątem prostym i dokładnie oszlifowane, aby ograniczyć ryzyko przeciekania w miejscach łączenia. Układ szyb względem siebie też nie może być przypadkowy. Szyby tworzące ściany usytuowane powinny być na szybie dennej, krótsze ścianki boczne między dłuższymi przednią i tylną. Kolejność klejenia szyb też nie jest bez znaczenia. Najpierw sklejamy szybę tylną z dnem, później boczne i na końcu przednią. Po sklejeniu akwarium powinno stać z dociskanymi ściankami przez przynajmniej dwie doby, po czym wykonujemy próbę szczelności. Jeżeli zbiornik przecieka (nawet minimalnie – jedna, dwie krople) uszczelniamy go klejem silikonowo-kauczukowym od wewnątrz. Grubość szyb potrzebnych do klejenia akwarium przedstawiona jest w tabeli poniżej (w mm).

 

Wysokość (cm)

Długość (cm)

50

60

70

80

90

100

110

120

130

40

5,1

5,6

6

6,3

6,5

6,7

6,9

7

7,1

50

5,8

6,5

7,2

7,7

8,2

8,4

8,7

8,9

9,1

60

6,5

7,5

8,5

9,3

9,7

10,2

10,7

11,1

11,4

70

7,3

8,2

9

10

10,9

11,6

12,2

12,7

13,1

80

8,2

8,8

9,3

11

12,2

13,1

13,7

14,3

14,9

 

Akwarium ramowe

Jest coraz mniej popularnym, ale nadal spotykanym rodzajem zbiornika, gdzie szklane szyby wprowadzone są w metalową lub wykonaną z tworzywa sztucznego ramę. Szczególnie przydatne jest, kiedy chcemy swoje akwarium zabudować lub gdy kleimy zbiornik o znacznych rozmiarach, ze względu na swój stelaż i zwiększona odporność na pękanie w porównaniu do akwarium klejonego.

Zbiornik taki możemy również skleić sami, stosując się do tych samych zasad co w przypadku poprzedniego akwarium. Należy jednak pamiętać, że tutaj trzeba wykonać też odpowiednią solidną ramę, zwracając uwagę na to by nie było brzydkich zgrubień na spawach lub nierówności i niedoskonałości w kawałku metalu. Prawidłowo sklejone akwarium ramowe powinno nam służyć przez długie lata.

 

Akwarium odlane ze szkła

Zbiornik ten jest bardzo rzadko spotykany w powszechnej akwarystyce. Spowodowane jest to wieloma jego wadami. Zbiornik odlewany jest mało odporny na pęknięcia. Nie zalecane jest używanie takich akwariów o pojemności większej niż 30 litrów, toteż znajduje ono zastosowanie do doświadczeń, jako porodówka dla żyworódek lub żłobek dla małych rybek. Rzadziej używane jest do obserwacji ze względu na to, że jego ścianki nie zawsze są równo odlane, co powoduje zniekształcenia i deformacje.

 

Akwarium z tworzywa sztucznego

Chyba najrzadziej spotykany rodzaj zbiornika. Jego ścianki wykonane są z przeźroczystych tworzyw sztucznych takich jak np. pleksiglas. Akwaria takie mogą być wykonywane w przeróżnych kształtach. Jednak z czasem ścianki w takich zbiornikach żółkną i bardzo szybko się rysują np. przy czyszczeniu glonów. Ich przejrzystość z czasem radykalnie maleje i dlatego w akwarystyce przestają być używane.

 

Kule

Są często spotykane w akwarystyce, szczególnie w zestawie ze złotą rybką. Akwaria takie ładnie się prezentują i można je oglądać ze wszystkich stron. Jednak coraz częściej są krytykowane przez akwarystów. Zbiorniki takie mają przeważnie małe pojemności co sprawia, że hodowane w niej rybki żyją na niewielkiej przestrzeni. Wpływa to niekorzystnie na ich rozwój i samopoczucie. Poza tym znajdujące się w niej ryby niejednokrotnie cierpią na choroby oczu spowodowane zniekształceniami powstałymi przez zaokrąglone szkło. Zbiornik taki ponadto jest dużo droższy niż zbiornik o podobnej wielkości tylko, że prostopadłościenny. Z tych wszystkich powodów zdecydowanie odradzam kule.

Autor: SikorP

254 komentarzy

  1. wojtek96:

    dzięki Mich a z tym sylikonem to mam nim tylko skleić czy może dokleić kawałek szybki???

  2. ANONIM:

    Lingerer PRZECZYTAJ TO ! tO MOJA ODP NA TWOJ GLUPI I PROSTY KOMENTARZ! Po pierwsze jak juz wspomnial wojtek96 wojtek wieloryb oraz delfin to ssaki! Ale mniejsza... Akwarystyka to jest hobby, pasja. A wiec powiedzmy ze jestes zapalonym fanem gier komputerowych i co sciagniesz sobie MARIO i bedziesz w t non stop gral? Zapewne nie, kupywalbys drogie gry i rozne dodatki a 'fanatycy rybich potrzeb' dokupuja rozne nowe 'dodatki' do swojego akwarium. Proste jak konstrukcja cepa. Widac myslisz bardzo plytko. Poza tym ty tez jezeli akwarystyka Cie nie kreci nie kupuj kolejnej welonki tylko daj kase jak to powiedziales na biednych! Wyobrazam sobie twoja kule... Pewnie jest w niej sama woda a rybka plywa przez 6 miesiecy do gory brzuchem a ty dopiero po takim czasie dochodzisz do wniosku ze czas najwyzszy kupic kolejna. Po prostu zblazniles sie i tyle!

  3. Mich:

    Sylikonem

  4. wojtek96:

    mam małe pytanie kupiłem sobie niedawno nowe akwarium i gdy je czyściłem we wannie to mi pękła tylna szyba w miejscu zetknięcia się szyby bocznej spodniej o tylnej co mam zrobić żeby je skleić ??? prosze o odpowiedż i z góry dziękuje

  5. wojtek96:

    po 1 wieloryb czy delfin to nie ryba tylko ssak morski:))po 2 może spróbuj się zazstsować do porad które wymieniłeś i wsadż se tą głowe do kuli a po 3 każde zywe stworzenie czuje i każde ma jakieśpotrzeby :(((( wstyd mi za ciebie i myśle że każdemu akwaryście też

  6. Lingerer:

    Do wszystkich fanatyków rybich potrzeb: Jeśli hodowałbym delfiny, albo wieloryby, to mógłbym zastanowić się nad ich potrzebami, ale doktoryzowanie się nad 3-centymetrową rybką, jakie to ona ma potrzeby, że "spróbuj ty mieszkać w mieszkaniu 2na2", że "załóż se kule na głowę", że "mieszkanie ze ścianami okrągłymi" - no to chyba delikatnie mówiąc przesada. Nie macie większych problemów? Skoro porównujecie rybki do człowieka to co powiecie o papugach w klatce? Spróbujcie mieszkać w mieszkaniu 2na2 z kratami. A psy na smyczy? Chcielibyście, żeby was co chwila szarpano za szyję na spacerze? A w końcu zwierzęta w ZOO? Czy one też mają cudne życie? A ja teraz was wszystkich rybiarzy zapytam: Co jest większym sadyzmem, trzymanie jednej rybki w kuli 5-litrowej, czy może wydawanie setek, a czasami tysięcy złotych na akwaria i wszystkie dodatki, żeby się tylko rybkom żyło wygodnie, a obok nas ludzie umierają bo nie mają na chleb. Może zamiast prześcigać się w opowieściach jakie to macie pięknie wyposażone akwaria i fullservice dla rybek, oddalibyście tę kasę dla potrzebujących dzieci? Czysta paranoja z wami. A ja mam kulę i jest super, a jak mi zdechnie rybka to se kupię drugą, za parę złotych. Doktory się znalazły od rybich potrzeb.

  7. byKiliam96:

    Witajcie. Jestem osobą bardzo wygodą i cenie sobie jakość, wygląd i wygodę przede wszystkim. Nie rozumiem i nie chciał bym odczuć mnie w kulistym pomieszczenie. Tam jeść, spać, żyć itd. Wszystko co mam musi się czuć dobrze roślinki, zwierzątka itd. Więc skoro mas uczucia nie dręcz rybek w kuli. Mam zamiar założyć akwarium. Chcę je położyć na wielkim biurku by ożywiły mój pokój i chcę się spytać jakie założyć oświetlenie by dały w nocy rewelacyjny wygląd za niewielką cenę i żeby moi mali przyjaciele czuli się dobrze. ma być to małe akwarium z neonami.

  8. LuK:

    Do Arnold XXL... No tak nie ma co postępować według wymagań ryb niech się duszą. A... i jeszcze, welony i teleskopy to ryby zimnowodne i nienormalne jest trzymanie ich razem z rybami tropikalnymi Luki ma rację poczytaj coś o akwarystyce i nie męcz tych biednych zwierząt. (((Dla jasności Luki i LuK to nie ta sama osoba.)))

  9. Arnold XXL:

    Do Luke!!!!!!!! TY SŁUCHAJ CO CI NIE PASUJE W MOJEJ OBSTAWIE JAKBYM MIAŁ POSTĘPOWAĆ WEDŁUG WYMAGAŃ RYB TO W TYM AKWARIUM MIAŁBY 10 NEONÓW A W 160 3 WELONKI!!!!!

  10. LuK:

    do początkujący AKWARIUM TO NIE KONSERWA pojemność akwarium powinna być równa długości ciała wszystkich ryb np. w 50l akwarium 6 danio i 6 neonów. A SUMY REKINIE SĄ ZA DUŻE DO TAK MAŁEGO AKWARIUM i to jeszcze 4 Do takiego akwarium osobiście polecam jeden gatunek małych rybek np. same neony ładnie się prezentują w większej grupie no u Ciebie jakieś 12 szt nie więcej

  11. Susie:

    do początkujący owiele za dużo! hoduj na przykład tylko neonki

  12. początkujący:

    czy 6 neonów innesa, 4 gupiki, 4 miedziki obrzeżone, 6 danio pręgowanych, 4 sumy rekinie zmieszczą się w akwarium 50-60 litrów czy będą się gnieść??

  13. Luke:

    Arnold, zlituj się, męczysz ryby. Czytałeś kiedyś cokolwiek o akwarystyce? może chociaż o wymaganiach welonów?

  14. Luke:

    Do Justys: jedynymi rybkami jakie można hodować w kuli są rybki plastikowe. Kula nie nadaje się do hodowli żywych ryb, gdyż one po prostu nie tolerują jej kształtu.

  15. Arnold XXL:

    do Michał słuchaj teraz mam akwa 45 litrów w którym znajdują się:2 złote glonojady(parka 6cm),2zbrojniki(11cm),4 tetry czarne (3.5cm),2 zbrojniki zebrowe(3cm),1 kiryśnik czarnoplamisty(8cm),3 welony teleskopy(10cm każdy),2 molinezje ostrouste(4cm każdy) i 1 sum rekini(12cm) . Teraz mam zamiar kupić akwa 160litrów.W akwa 45 wszystkie ryby wymienione powyżej żyją w zgodzie i pięknie się prezentują . Trzymam te ryby tak w akwarium już 8 miesięcy i jeszcze żadna nie zdechła .Nie dodaje do akwarium prawie żadnych preparatów z wyjątkiem soli akwariowej którą dodaje tylko!!!! przy czyszczeniu ,a akwarium czyszczę raz na 2 miesiące.TY SŁUCHAJ A JAKIE TY RYBY CHODUJESZ I W JAKIM AKWARIUM CWANIAKU CO?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter