Jaki zbiornik będzie dla nas najodpowiedniejszy?

W akwarystyce istniej wiele rodzajów zbiorników, w których możemy trzymać swoje rybki. Wszystkie mają jakieś zalety oraz wady i niejednokrotnie mamy problem w wyborze najodpowiedniejszego. Przy wyborze akwarium trzeba się kierować nie tylko wyglądem i tym jak będzie się prezentował w naszym mieszkaniu, ale przede wszystkim bezpieczeństwem hodowanych w nim stworzeń.

 

Akwarium klejone

W dzisiejszych czasach jest bezspornie najpopularniejszym rodzajem zbiornika. W przeciwieństwie do innych akwariów, można je dostać w każdym sklepie akwarystycznym. Równie dobrze można samemu skleić je w domu. Przeważnie są w kształcie prostopadłościanu, jednak coraz częściej zdarzają się w dziwaczniejszych kształtach. Wszystko zależy od tego gdzie mamy zamiar je postawić i jaki ma w nim panować wystrój. Akwarium klejone jest z pewnością najbardziej dekoracyjne ze wszystkich spotykanych na rynku. Dzieje się tak dzięki najlepszej przejrzystości wszystkich ścianek zbiornika oraz małej deformacji kształtów przez szyby.

Jak już wspomniałem wcześniej , akwarium takie można sobie samemu skleić posiadając trochę zdolności manualnych i chęci. Potrzebne są do tego odpowiednio grube szkło oraz klej silikonowy przeznaczony do klejenia akwariów. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Krawędzie szyb muszą być wycięte pod kątem prostym i dokładnie oszlifowane, aby ograniczyć ryzyko przeciekania w miejscach łączenia. Układ szyb względem siebie też nie może być przypadkowy. Szyby tworzące ściany usytuowane powinny być na szybie dennej, krótsze ścianki boczne między dłuższymi przednią i tylną. Kolejność klejenia szyb też nie jest bez znaczenia. Najpierw sklejamy szybę tylną z dnem, później boczne i na końcu przednią. Po sklejeniu akwarium powinno stać z dociskanymi ściankami przez przynajmniej dwie doby, po czym wykonujemy próbę szczelności. Jeżeli zbiornik przecieka (nawet minimalnie – jedna, dwie krople) uszczelniamy go klejem silikonowo-kauczukowym od wewnątrz. Grubość szyb potrzebnych do klejenia akwarium przedstawiona jest w tabeli poniżej (w mm).

 

Wysokość (cm)

Długość (cm)

50

60

70

80

90

100

110

120

130

40

5,1

5,6

6

6,3

6,5

6,7

6,9

7

7,1

50

5,8

6,5

7,2

7,7

8,2

8,4

8,7

8,9

9,1

60

6,5

7,5

8,5

9,3

9,7

10,2

10,7

11,1

11,4

70

7,3

8,2

9

10

10,9

11,6

12,2

12,7

13,1

80

8,2

8,8

9,3

11

12,2

13,1

13,7

14,3

14,9

 

Akwarium ramowe

Jest coraz mniej popularnym, ale nadal spotykanym rodzajem zbiornika, gdzie szklane szyby wprowadzone są w metalową lub wykonaną z tworzywa sztucznego ramę. Szczególnie przydatne jest, kiedy chcemy swoje akwarium zabudować lub gdy kleimy zbiornik o znacznych rozmiarach, ze względu na swój stelaż i zwiększona odporność na pękanie w porównaniu do akwarium klejonego.

Zbiornik taki możemy również skleić sami, stosując się do tych samych zasad co w przypadku poprzedniego akwarium. Należy jednak pamiętać, że tutaj trzeba wykonać też odpowiednią solidną ramę, zwracając uwagę na to by nie było brzydkich zgrubień na spawach lub nierówności i niedoskonałości w kawałku metalu. Prawidłowo sklejone akwarium ramowe powinno nam służyć przez długie lata.

 

Akwarium odlane ze szkła

Zbiornik ten jest bardzo rzadko spotykany w powszechnej akwarystyce. Spowodowane jest to wieloma jego wadami. Zbiornik odlewany jest mało odporny na pęknięcia. Nie zalecane jest używanie takich akwariów o pojemności większej niż 30 litrów, toteż znajduje ono zastosowanie do doświadczeń, jako porodówka dla żyworódek lub żłobek dla małych rybek. Rzadziej używane jest do obserwacji ze względu na to, że jego ścianki nie zawsze są równo odlane, co powoduje zniekształcenia i deformacje.

 

Akwarium z tworzywa sztucznego

Chyba najrzadziej spotykany rodzaj zbiornika. Jego ścianki wykonane są z przeźroczystych tworzyw sztucznych takich jak np. pleksiglas. Akwaria takie mogą być wykonywane w przeróżnych kształtach. Jednak z czasem ścianki w takich zbiornikach żółkną i bardzo szybko się rysują np. przy czyszczeniu glonów. Ich przejrzystość z czasem radykalnie maleje i dlatego w akwarystyce przestają być używane.

 

Kule

Są często spotykane w akwarystyce, szczególnie w zestawie ze złotą rybką. Akwaria takie ładnie się prezentują i można je oglądać ze wszystkich stron. Jednak coraz częściej są krytykowane przez akwarystów. Zbiorniki takie mają przeważnie małe pojemności co sprawia, że hodowane w niej rybki żyją na niewielkiej przestrzeni. Wpływa to niekorzystnie na ich rozwój i samopoczucie. Poza tym znajdujące się w niej ryby niejednokrotnie cierpią na choroby oczu spowodowane zniekształceniami powstałymi przez zaokrąglone szkło. Zbiornik taki ponadto jest dużo droższy niż zbiornik o podobnej wielkości tylko, że prostopadłościenny. Z tych wszystkich powodów zdecydowanie odradzam kule.

Autor: SikorP

254 komentarzy

  1. Pilu97:

    Mam akwarium 60 litrów i czy mogę w nim trzymać :1x bocja wspaniała, 3x mieczyk (1x hellera, 1x czarny ,1x zielony), 2x molinezja, 2x platki (wielobarwnik), 2x gurami (1x dwuplamy, 1x srebrny), 8x neony, 2x glonojad, 4x gupiki.

  2. Marii_:

    Byłam dzisiaj w sklepie zoologicznym. Chciałam małe akwarium z małą rybką. Nie znam się na hodowli rybek więc miła i znająca się na rzeczy pani poleciła mi Bojownika w 2 litrowej kuli, i powiedziała (po konsultacji z drugim sprzedawcą) że mogę dokupić do niego jeszcze 2 samice. Teraz jak czytam na necie jak się takim bojownikiem opiekować żeby mu było dobrze (i że nie można go trzymać w kuli i to takiej małej) to jestem wściekła na to głupie babsko. Po co są ci ludzie z zoologicznym, na pewno nie po to żeby doradzić!!! Tak że jutro zamawiam 25l akwarium na allegro z całym sprzętem bo nie będę biednej rybki męczyć, szkoda mi jej, za ładna jest.

  3. Leal:

    jakie akwarium będzie najodpowiedniejsze? -jak największe, ale w żadnym wypadku nie kule. Ja mam 120litrowe i ryby czują się tam swobodnie, są wesołe, energiczne i ŻYWE!!!!!

  4. Piotre:

    czemu sie robi mleczna woda po zakupie nowych rybek? prosze o pomoc

  5. kangur:

    Gosc: Najlepsze co mozesz zrobic to szybko zabrac probke wody z akwa do najblizszego sklepu do sprawdzenia (chyba ze chcesz zainwestowac w zestaw testow). Wygla jakbys mial zachwiany balans chemiczny/biologiczny w akwa. Musi cos byc zle. Albo masz niewystarczajaco wydajny filtr, albo, jak pisze Monika, nie zmieniasz wody regularnie, lub myjesz filtr w kranowce, albo masz za duzo ryb, albo za duzo roslin, albo nie czyscisz dna prawidlowo, moze masz niewystarczajaco natleniona wode albo zla temperature itp. Dopuki nie dasz wody do sprawdzenia mozna tylko gdybac. Pozdrawiam i powodzenia

  6. Monika:

    jako pracownik sklepu zoologicznego, wiem ze podstawowym błedem jest to że filtr płuczecie w wodzie z kranu,a nie w wodzie z akwarium. a należy to robi co tydzien, podmieniając 1 piątą wody.

  7. gość:

    POMÓŻCIE!!! Mam akwarium od prawie roku i co jaki s czas zdychają mi rybki. W akwarium działa mi wszystko. Nie przekarmiam ich i nie są na nic chore. Proszę o odpowiedź.

  8. Krzycho:

    Mam łukowatą przednią szybę w akwa, rybkom to chyba nie przeszkadza - a w kuli (+filterek) widziałem dorodną chodowlę małych krewetków (tylko nie wiem jaki gatunek), spory glon na środku i wszędobylskie małe krewetki .. bez ryb .. nawet ładne

  9. kangur:

    To prawda, ze o wieksze akwa latwiej sie dba. Ryb NIGDY (!!!) nie powinno sie wylawiac w czasie czyszczenia akwa. Jesli robisz to regularnie, nie maz przerybienia i przeroslinnienia a do tego nasz dobry filtr- wystarcza cotygodniowe odessanie syfu z dna i, przy okazji, podniana 10-15% wody i czyszczenie filtra i po klopocie, pozdrawiam

  10. Woolf:

    Wbrew pozorom o większe akwarium łatwiej się dba, dlatego lepiej od razu sprawić sobie większy zbiornik, na przykład 60 litrów i w górę. Jeśli mamy 60 l akwarium, możemy tam dać nawet nieco mniej wydajny z nowszych rodzajów filtrów i będzie ładnie czyścił. W większych akwariach możemy sobie pozwolić na częściowe wymiany wody, ściągając tylko przydenną wodę wraz z opadłymi zanieczyszczeniami i dolewając nową, tak, że nie trzeba nawet wyławiać ryb.

  11. Adry:

    Panie Kirys, nie będą żyć.

  12. KIRYS :

    Czy ryby :2Neony(2cm) 2 dania(3cm) 2glonojady(2cm) mieczyk(5cm) i żałobniczka(1cm) będą żyć w akwarium 20l PS:nie pytam się czy je męcze tylko czy będą zyć?

  13. efa2oo9:

    Pamiętam jak zaczynałem kilka lat temu od akwarium 18 l z 4 welonami i danio trzymałem je tam jakies 3-4 miesiące. Później kupiłem akwa 80 l Welony oddałem do zbiornika 400l . Zmieniłem i powiększyłem całkowicie swoją obsadę. Pamiętam jaka to była męka z welonami w takim małym akwa i jeszcze bez filtra.

  14. Renata/Marcin:

    Od lat początkujący akwaryści (często jeszcze dzieci)upierają się,że małe jest piękne i wsadzają do kul czy 10-30l baniaczków stado ryb.Proponuję by taka osoba (może w weekend) zamknęła się w WC o wymiarach 1m x 1 m, lub w łazience 1,5m x 2 m w 2-3 osoby i tak niech sobie po siedzi cały dzień...może i dwa jak chce...wtedy może zrozumie jak bardzo ryby w małych zbiornikach się męczą.Sprzedawców wciskających duże ryby do kul zamykała bym do więzień za znęcanie się nad zwierzętami i dawała wysokie kary pieniężne.

  15. Awarysta Terrorysta:

    ja mam baniaczek 112L z 10 pawikami, 2 gurami czekoladowe, 2 ksieżycowe, 4 bocje wspaniale 2 siatkowane, 1 pretnik teczowy, 1 glonojad syjamski, 1 zloty, i 4 neony, wiem ze za duzo ale jutro mam gielde to ubedzie ich troche ;p, moim marzeniem jest akwa 1500L z 600 pawimi oczkami mieniacymi sie wszystkimi kolorami :D

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter