Jaki zbiornik będzie dla nas najodpowiedniejszy?

W akwarystyce istniej wiele rodzajów zbiorników, w których możemy trzymać swoje rybki. Wszystkie mają jakieś zalety oraz wady i niejednokrotnie mamy problem w wyborze najodpowiedniejszego. Przy wyborze akwarium trzeba się kierować nie tylko wyglądem i tym jak będzie się prezentował w naszym mieszkaniu, ale przede wszystkim bezpieczeństwem hodowanych w nim stworzeń.

 

Akwarium klejone

W dzisiejszych czasach jest bezspornie najpopularniejszym rodzajem zbiornika. W przeciwieństwie do innych akwariów, można je dostać w każdym sklepie akwarystycznym. Równie dobrze można samemu skleić je w domu. Przeważnie są w kształcie prostopadłościanu, jednak coraz częściej zdarzają się w dziwaczniejszych kształtach. Wszystko zależy od tego gdzie mamy zamiar je postawić i jaki ma w nim panować wystrój. Akwarium klejone jest z pewnością najbardziej dekoracyjne ze wszystkich spotykanych na rynku. Dzieje się tak dzięki najlepszej przejrzystości wszystkich ścianek zbiornika oraz małej deformacji kształtów przez szyby.

Jak już wspomniałem wcześniej , akwarium takie można sobie samemu skleić posiadając trochę zdolności manualnych i chęci. Potrzebne są do tego odpowiednio grube szkło oraz klej silikonowy przeznaczony do klejenia akwariów. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Krawędzie szyb muszą być wycięte pod kątem prostym i dokładnie oszlifowane, aby ograniczyć ryzyko przeciekania w miejscach łączenia. Układ szyb względem siebie też nie może być przypadkowy. Szyby tworzące ściany usytuowane powinny być na szybie dennej, krótsze ścianki boczne między dłuższymi przednią i tylną. Kolejność klejenia szyb też nie jest bez znaczenia. Najpierw sklejamy szybę tylną z dnem, później boczne i na końcu przednią. Po sklejeniu akwarium powinno stać z dociskanymi ściankami przez przynajmniej dwie doby, po czym wykonujemy próbę szczelności. Jeżeli zbiornik przecieka (nawet minimalnie – jedna, dwie krople) uszczelniamy go klejem silikonowo-kauczukowym od wewnątrz. Grubość szyb potrzebnych do klejenia akwarium przedstawiona jest w tabeli poniżej (w mm).

 

Wysokość (cm)

Długość (cm)

50

60

70

80

90

100

110

120

130

40

5,1

5,6

6

6,3

6,5

6,7

6,9

7

7,1

50

5,8

6,5

7,2

7,7

8,2

8,4

8,7

8,9

9,1

60

6,5

7,5

8,5

9,3

9,7

10,2

10,7

11,1

11,4

70

7,3

8,2

9

10

10,9

11,6

12,2

12,7

13,1

80

8,2

8,8

9,3

11

12,2

13,1

13,7

14,3

14,9

 

Akwarium ramowe

Jest coraz mniej popularnym, ale nadal spotykanym rodzajem zbiornika, gdzie szklane szyby wprowadzone są w metalową lub wykonaną z tworzywa sztucznego ramę. Szczególnie przydatne jest, kiedy chcemy swoje akwarium zabudować lub gdy kleimy zbiornik o znacznych rozmiarach, ze względu na swój stelaż i zwiększona odporność na pękanie w porównaniu do akwarium klejonego.

Zbiornik taki możemy również skleić sami, stosując się do tych samych zasad co w przypadku poprzedniego akwarium. Należy jednak pamiętać, że tutaj trzeba wykonać też odpowiednią solidną ramę, zwracając uwagę na to by nie było brzydkich zgrubień na spawach lub nierówności i niedoskonałości w kawałku metalu. Prawidłowo sklejone akwarium ramowe powinno nam służyć przez długie lata.

 

Akwarium odlane ze szkła

Zbiornik ten jest bardzo rzadko spotykany w powszechnej akwarystyce. Spowodowane jest to wieloma jego wadami. Zbiornik odlewany jest mało odporny na pęknięcia. Nie zalecane jest używanie takich akwariów o pojemności większej niż 30 litrów, toteż znajduje ono zastosowanie do doświadczeń, jako porodówka dla żyworódek lub żłobek dla małych rybek. Rzadziej używane jest do obserwacji ze względu na to, że jego ścianki nie zawsze są równo odlane, co powoduje zniekształcenia i deformacje.

 

Akwarium z tworzywa sztucznego

Chyba najrzadziej spotykany rodzaj zbiornika. Jego ścianki wykonane są z przeźroczystych tworzyw sztucznych takich jak np. pleksiglas. Akwaria takie mogą być wykonywane w przeróżnych kształtach. Jednak z czasem ścianki w takich zbiornikach żółkną i bardzo szybko się rysują np. przy czyszczeniu glonów. Ich przejrzystość z czasem radykalnie maleje i dlatego w akwarystyce przestają być używane.

 

Kule

Są często spotykane w akwarystyce, szczególnie w zestawie ze złotą rybką. Akwaria takie ładnie się prezentują i można je oglądać ze wszystkich stron. Jednak coraz częściej są krytykowane przez akwarystów. Zbiorniki takie mają przeważnie małe pojemności co sprawia, że hodowane w niej rybki żyją na niewielkiej przestrzeni. Wpływa to niekorzystnie na ich rozwój i samopoczucie. Poza tym znajdujące się w niej ryby niejednokrotnie cierpią na choroby oczu spowodowane zniekształceniami powstałymi przez zaokrąglone szkło. Zbiornik taki ponadto jest dużo droższy niż zbiornik o podobnej wielkości tylko, że prostopadłościenny. Z tych wszystkich powodów zdecydowanie odradzam kule.

Autor: SikorP

254 komentarzy

  1. Łukasz:

    Najlepsze akwarium to z prostą szybą. Wypukła przednia szyba w pewnym stopniu zniekształca.

  2. Ludwik Janowski:

    Ja nie radzę trzymać ryb w kuli poczytajcie sobie co to może wywołać. Ja kiedy byłem dosyć mały i nie znałem się na akwarystyce zawsze miałem przeczucie że nie powinno tak traktować się zwierząt. Nie radzę równierz trzymać zbyt dużo ryb w zbyt małych akwariach.

  3. kamil:

    jakie akwa jest lepsze z owalną przednią szybą czy z prostą bo już nie wiem

  4. SAVOR:

    PROSBA!!!! Zmienilem akwarium na 180 litrow (rogowe)i mimo moich staran mam caly czas takie male drobinki w wodzie co moge zrobic?PROSZE o POMOC moj mail savor1979@interia.eu

  5. Luka:

    czy można samemu skleic akwarium????? nie mam kasy na kupienie a chciałbym skleic jakies do 50l

  6. esenek:

    wsadź torf do zasobnika filtru:) ale nie granulowane:P gorszy jest:P albo po prostu kup filtr odwróconej osmozy:) i lej 40% RO na 60% kranówki i bd 6,5 ph:P akwarium 40* (25L) kupimy taniej niż jakąś kulkę.. więc nad czym tu się zastanawiać? a i rybka bd szczęśliwa;P

  7. Kaczka:

    Zakwaszać można podłozem ale się popytaj jakim

  8. beretto:

    Hmm, a czy można w jakiś "domowy" i dość bezpieczny sposób lekko zakwasić wodę? Mam 8 w skali pH a potrzebuje ok. 6,5. Proszę o odpowiedź.

  9. rybcia20:

    mam akwarium 50l i mam w nim: -15gupików(7 samców i 8 samic) -2 bocje -2 zwinniki - glonojada -1 molinezje samca (muszę dokupić samice)cz nie mam za dużo ryb???proszę o odpowiedź

  10. Ice:

    a ja w 53l. trzymam papuzia(13cm) i fosylisa (14cm) i nie powiecie mi że mam tam przepełnienie.

  11. KasiaWaWa:

    Ludzie pomyslcie! I duze i male akwarium mozna fajnie urzadzic. Macie dziesiatki roznych rybek do wyboru. Zanim zaczniecie zarybiac swoje akwarium poczytajcie o rybkach, jakie maja wymagania, charakter, czy sa stadne, agresywne, jak latwo sie mnoza. Nie kierujcie sie impulsem przy zakupie. Wszystkie informacje mozna znalezc na necie, trzeba tylko chciec a potem i rybki i Wy bedziecie zadowoleni. Niestety nie zawsze mozna ufac poradom sprzedawcow. Jakie to proste! Pozdrawiam

  12. Maxxdx~~:

    Jakie rybiki proponujecie na akwarium 63litry?

  13. adamon:

    Do 25l możesz wsadzić żałobniczki, drobniczki, kiryski pstre lub gupiki lub krewetki z bojkiem;) Wiem, za chwilę powiecie że to za dużo, ale ja tak mam bo mam też 25l w którym mam 4 kiryski 3 tetry(żałobniczki) i 5 neonów... P.S. Oczywiście nie wszystko naraz, to są propozycję które możesz mieć a nie wszystko;p

  14. Jarosław:

    Zbiornik im większy, tym lepszy. Ważne aby oświetlenie pasowało odpowiednie. Ilość ryb - ja przyjmuję 1 cm ryby na 1 litr wody, czyli 33 neonki na 100 litrów.

  15. beretto:

    Gdybym miał więcej miejsca kupiłbym nawet 100l. Ale posłuchajcie. Będzie rybkom trochę ciasno. Nie będzie to "raj". Ale przecież nie będą cierpieć katuszy ani męczarni w takim litrażu... Przeczytałem wasze odpowiedzi i zrozumiałem o co chodzi. Według mnie to lekka przesada... P.S Nie chcę się z nikim kłócić. Postaram się znaleźć inne zestawienie rybek. Dzięki i pozdro ;)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter