Korzenie do akwarium – preparowanie

Korzenie stosowane w akwarystyce to drewno z prawdziwych korzeni, gałęzi oraz pni. Najłatwiej jest je znaleźć na torfowiskach, lasach oraz dnach rzek. Niewątpliwą zaletą tych ostatnich jest dosyć szybkie tonięcie. Oczywiście jeśli dany korzeń przeschnie to nie będzie chciał utonąć. W takiej sytuacji drewno należy przez długi czas moczyć w wodzie pod obciążeniem, aby nasiąkło wodą i stało się cięższe. Wybierając odpowiedni korzeń należy unikać drzew iglastych, ponieważ zawierają żywice, która może być szkodliwa dla naszych ryb. Z tego powodu poszukujemy korzenia z drzewa liściastego. Wiele osób uważa, że do tego celu najlepiej nadaje się drzewo dębowe. Korzeń bądź gałęzie powinny być z drzewa martwego od co najmniej 6 miesięcy, jednakże nie może to być drewno spróchniałe. Odpowiednie spreparowanie korzenia pomoże nam uniknąć wielu bardzo poważnych problemów. Na początku korzeń należy wyczyścić za pomocą szczoteczki z zanieczyszczeń powierzchniowych. Następnie drewno powinniśmy wygotować (ok. 3-4 h) w roztworze soli, a następnie dokładnie wypłukać. W trakcie gotowanie wodę należy przynajmniej raz wymienić. Do gotowania używamy garnka emaliowego. Po wygotowaniu korzeń warto przez kilka dni trzymać w wodzie. Pamiętajmy, że korzeń musi charakteryzować się odpowiednią twardością. Ponadto nie może wydzielać przykrego zapachu oraz być pokryty pleśnią. Jeśli korzeń nie spełnia tych wymagań to należy go bezwzględnie usunąć z wody. Istotnym elementem przy doborze odpowiedniego korzenia jest jego kształt, wielkość oraz ogólny wygląd.

                                                  

Korzenie pochodzące z importu z krajów tropikalnych, pomimo dosyć atrakcyjnego wyglądu i szybkiego tonięcie posiadają jeden zasadniczy minus. Zazwyczaj na trwałe zabarwiają wodę na brązowo. Najczęściej nie pomagają żadne zabiegi mające na celu wyeliminowanie barwienia wody. Pamiętajmy również, że wszystkie korzenie wydzielają pewną ilość garbników. Za ich sprawą zakwaszają oraz lekko zabarwiają wodę na brązowo. Korzeń odpowiednio spreparowany o ładnym kształcie stanowi bardzo atrakcyjny element dekoracyjny w każdym akwarium!

Zdjęcia: Użytkownicy galerii zdjęć Eszte oraz Monika06. Dziękujemy.

105 komentarzy

  1. bojownik xd:

    ładne naprawdę ale w 1 jakby trochę korzeń za duży

  2. Kuba:

    witam mam do zaoferowania korzenie dębowe duze, bardzo duze:) korzenie są spreparowane:) jest ich około 10 wiecej imfo na gg 9880907 lub tel 669429939 :) tanio :) ale naj ważniejsze że korzenie są ciekawe :) od 30 cm do 100 cm :)

  3. Gervvazy:

    Ja kupiłem z allegro korzeń mangrowca. Jestem bardzo zadowolony, Miałem tylko lekki problem z zatonięciem ale po dwóch tygodniach moczenia się udało. Ale co najważniejsze nie barwi wcale wody i wygląda super no i jest dość spory (Waga ok.5kg dł.ok.30cm) w akwarium 112l. Pozdrawiam

  4. observer:

    Problemy z tonięciem korzeni z importu wynikają z tego że nie wszystkie które trafiają do naszych sklepów nadają się do akwariów.Tam gdzie się je pozyskuje liczy się sztuka bo to konkretny pieniądz a są gatunki których drewno po wyschnięciu ma szczelne kanaliki i woda ma problem z wniknięciem

  5. afrykanus:

    ja mam ładny korzeń,tyle że z afryki gotowałem go w garze w kilogramie soli,przez ponad 2 dni,potem zmieniłem wodę i jeszcze raz gotowałem-nic to niedało gdyż zabarwił mi całkowicie wodę w akwarium-właśnie zmieniłem 100%wody w 300litrowym akwa i się zastanawiam czy jest jakiś jeszcze sposób na tego afrykańca-RATUNKU!!!,szkoda mi go wyrzucać,a wody niezamierzam znowu wymieniać.pozdro

  6. anumbias:

    ja mam w swoim akwarium korzeń który sam znalazłem na łonie natury.żadne rybki mi nie zdychają ani nie chorują,woda nie jest mętna. oczywiście korzeń przed włożeniem do akwarium był odpowiednio "przygotowany" :)

  7. Marcin:

    Mój kolega też też wziął z lasu korzeń włożył po miesiącu i mu kilka rybek padło.Moim zdaniem najlepiej jest kupić w sklepie zoologicznym.Nie ma tu na czym oszczędzać.

  8. Nikos:

    Witam: Kupiłem korzeń w sklepie akwarystycznym, Sprzedawca powiedział aby go wymoczyć, już 2 tygodnie się moczy i dalej pływa. Pytanie: Jak długo trzeba moczyć korzeń, aby przestał tonąć?? Thx za odp.

  9. specu:

    witam czy można włożyć korzeń obrośnięty mchem z rzeki 9 jeśli można to jak go odkazić itp czy można odkazić np ; fmc ,CMF nadmanganian ?

  10. zeniu:

    u mnie w lesie są rzeczki i tam są rożne korzenie w wodzie obrośnięte mchem podobnym do willow moss , można taki korzeń wyciągnąć i np odkazić jakoś ?(nadmanganian ,cmf ,mfc )??

  11. Lula:

    ja kupiłam dwa korzenie w zoologicznym pierwszego raz wygotowałam i od razu zatonął a drugiego ciągle moczę i wygotowałam dwa razy i nie chce zatonąć.Może ktoś wie dlaczego tak się dzieje ? Pozdrawiam

  12. nowy w temacie:

    witam. osobiscie niemam problemu z zatopieniem korzeni kupilem w sklepie wyparzylem i mimo ze tonely pieknie potrzymalem je jeszcze 4dni w widerku zmieniajac dwarazy dziennie wode chcialem w ten sposob wypukac to badziewie co barwi wode ale okazalo sie to niemozliwe.wlorzylem do zbiornika i poparu dniach woda mi zabarwila teraz jest brazowa ale czysta zednego zamulenia zmetnienia ani nic takiego na poczatku pojawil mi sieglon okrzemek ale wymienilem 2razy wode okolo 75% za pierwszym razem i 50% za drugim teraz co 4 dni podmieniam okolo 20litrow. czy te korzenie przestana barwic

  13. Milo182001:

    Można zciąć jałowca i wyparzyć w wodzie z solą i mocie już doskonały korzeń prawde mówie bo sam mam już 2 lata.

  14. mbfkg:

    czy można włożyć korzeń ze śliwki?

  15. poiuyt:

    greg co ty gadasz... jak nie umiesz zbierać korzeni to się nie wy powiadaj bo można znaleźć dobry korzeń który będzie lepszy od kupnego i ładniejszy... :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter