Molinezje to ryby, które swoją nazwę zawdzięczają francuskiemu ministrowi finansów, na którego cześć amerykańscy odkrywcy tego gatunku ryb nazwali je jego nazwiskiem Mollien (Mollienesia). Dzisiejszy ich wygląd wysoce odbiega od pierwszych dzikich form występujących w naturalnym terenie. Najczęstszym gatunkiem, który dominuje w akwariach całego świata to Molinezja ostroustna oraz Molinezja wysokopłetwna. Gatunki te występują w naszych akwariach odkąd tylko zaczęła się rozwijać akwarystyka, lecz większej części akwarystom są mało znane.
Akwarium i Pokarm
Molinezje nie maja szczególnych wymagań, jeśli chodzi o ich dokarmianie. Zaletą tego gatunku jest to, że są wszystkożerne. Należy tylko pamiętać, aby systematycznie dostarczać im pokarm roślinny. W zbiornikach, których żyją Molinezje problem występowania rzęsy wodnej nie istnieje. Te nie pozorne rybki potrafią znaleźć i zjeść nawet najdrobniejsze elementy tejże rośliny. Glony, które czasami porastają nasze kamienie znajdujące się w akwarium są tak nieprzerwalnie jedzone, że wyglądają jak niedawno skoszony trawnik naszego ogródka. Dla tego gatunku ryb każdy gatunek glona jest smaczny i pożywny. Warto dodać, iż Molinezje jedząc glony, które porosły podłoże nie naruszają go. W celu lepszego rozwoju tego gatunku powinniśmy zadbać by w menu naszych rybek nie zabrakło takiego pokarmu, jak solowiec w każdej postaci oraz różnego rodzaju pokarmy suche. Molinezje nie należą do ryb, które spędzają wiekszość czasu w bezruchu. Dlatego należy zadbać o to, aby akwarium miało większą niż 100 litrów pojemności. Prawidłowość rozmnażania będzie nam zapewniał zbiornik w połowie obsadzony, ponieważ samice tuż przed porodem będą miały miejsce do ukrycia się.
Temperatura nie powinna przekraczać granicy 20-25 stopni C, jeśli będziemy zajmowali się hodowlą dzikiej odmiany molinezji. Dla odmian hodowlanych i wszelkiego rodzaju krzyżówek przyjmujemy temperaturę w granicach 26-30 stopni C. Akwarium wyposażamy w bardzo dobre oświetlenie, które jest bardzo istotne w życiu naszych rybek. Otóż silne oświetlenie rozwija nasze rośliny i glony, które stanowią podstawę menu pokarmowego molinezji. W zachowaniu molinezji można zaobserwować, iż nawet po wyłączeniu światła ryby nadal są aktywne i penetrują nasze akwarium w poszukiwaniu pokarmu. Czyszczą nawet lustro wody siorbiąc wodę, aby zdobyć coś do jedzenia.
Rozmnażanie
Najważniejszym czynnikiem przed rozpoczęciem powiększania naszego stada molinezji jest odpowiednie dobranie rodziców. Powinni być ze sobą jak najmniej spokrewnieni. W naszym akwarium nie powinno się znajdować kilku gatunków molinezji, ponieważ istnieje możliwość krzyżowania się ich. Proces rozmnażania w hodowli jakiegokolwiek zwierzęcia jest na ogół trudny. Jeśli zaś mamy do czynienia z gatunkiem ryb żyworodnych nie powinno to sprawiać większych kłopotów. Ikra tych ryb rozwija się w ciele samicy, na świat zaś przychodzą już młode wykształcone w pełni rybki. Aby nasza para przystąpiła do kopulacji nie potrzeba przygotowywać specjalnych warunków. W zupełności wystarczy nam temperatura ok. 26 stopni C. Odżywanie należy przeprowadzać tak jak do tej pory. Nie zapominajmy o tym, że jeśli dojdzie do zapłodnienia samicy nasza rola w rozmnażaniu się kończy.
Musimy zadbać, aby nasze akwarium lęgowe było dobrze urządzone. Dopiero wtedy możemy być pewni, że młode rybki przeżyją okres młodości. Zbiornik lęgowy powinien mieć pojemność 40-50 liltrów. Obsadzamy go bujną roślinnością po to, aby młode miały większe szanse ucieczki przed rodzicami. Wiadomo, iż ryby wszystkożerne, jakimi są molinezje, tuż po porodzie będą się interesowały swoimi młodymi, jako nowym pokarmem. Dlatego jak wcześniej pisałem umieszczamy samicę w akwarium lęgowym, które po porodzie powinna jak najszybciej opuścić. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie samicy w specjalnym kotniku. Należy też pamiętać, aby miał on dziury odpowiednich rozmiarów, ponieważ w większości przypadków małe rybki są zbyt duże, aby uciec przed samica i giną, jako pokarm głodnej matki. Tak dobrze dobrane rozwiązania doprowadzą do uzyskania większej ilości młodych rybek. Zbliżający się termin porodu można zaobserwować poprzez powiększenie się partii brzusznej u samicy lub po plamie ciążowej znajdującej się przy płetwie odbytowej. Przy odpowiednio zapewnionych warunkach możemy nawet dochować się 100 małych rybek. Po zakończonym porodzie powinno się odłowić samice i przenieść do zbiornika ogólnego i zapewnić jej chwile odpoczynku oraz podając pokarm. Pamiętajmy by młode były regularnie karmione od samego początku – tylko wtedy będą się najlepiej rozwijać.
Najpopularniejszą odmianą spośród wszystkich gatunków molinezji jest Molinezja ostroustna. Ten gatunek możemy spotkać w wodach Ameryki Północnej i Ameryki Południowej od Meksyku do Kolumbii. Występuje w rzekach, potokach, jeziorach oraz morskich wodach przybrzeżnych. Są to wody słodkie i słonawe. Wielkość zależy tutaj od płci. Samice dochodzą do rozmiarów 5-12cm, a samce 4-10 cm. Wielkość zależna jest tutaj w głównej mierze od środowiska. Ubarwienie jest wysoko urozmaicone. Na grzbiecie niebieskoszare do brązowo oliwkowych. Boki zaś to pomieszanie już wcześniej wymienionych kolorów. Ryba ta ma jasnoświetlisty połysk na całym korpusie. Samice kolorami zbytnio nie odbiegają od partnerów. Różnią się miedzy nimi mniejszymi płetwami bardziej bledszymi, przeświecającymi. Rozwój zarodka odbywa się w ciele matki od 4-8 tygodni. Liczba młodych podczas porodu u formy dzikiej wynosi do 100 sztuk, natomiast 50 sztuk u formy hodowlanej. Pary rodzicielskie najlepiej tworzą ryby mające 6-7 miesięcy. Lecz najlepsze potomstwo uzyskamy od samic, które mają 7-10 miesięcy. Warunki chowu jak i pokarm stosujemy tak jak do wszystkich innych gatunków molinezji.
Mam nadzieję, że udało mi się, choć w małym stopniu przybliżyć czytelnikowi warunki, w jakich hodowla molinezji będzie przebiegać w prawidłowym stopniu. Niestety nie jest to patent na wyhodowanie najlepszych okazów, ponieważ wszystko zależy od tego, jakimi środkami dysponuje akwarysta i jakie może zapewnić warunki im. Uważam, że mój artykuł pozwoli na poznanie tych pięknych rybek i ograniczy różnego rodzaju eksperymenty, które często prowadzą do pogorszenia hodowli. Opisane sposoby są sprawdzone przez akwarystów na przełomie wielu lat.
Artykuł przesłany przez użytkownika portalu Pana Mateusza Pałysę
Redakcja nie odpowiada za treść artykułów przesyłanych przez internautów.
Za wszystkie artykuły serdecznie dziękujemy.
72 komentarzy
Mów Mi Karola.:
18.02.2011 15:29do gosia: Dzięki ;D
gosia:
08.02.2011 20:45do Mów Mi Karola;czytałam,że to możliwe
Mów Mi Karola.:
08.01.2011 11:42Ja mam jednego samca molinezji i on ciągle podpływa do samic gupików jakby chciał je zapłodnić ... Czy mogą się urodzić z tego ''połączenia'' jakieś krzyżówki ?
FiFi:
31.12.2010 16:05Moja molinezja teroryzuje akwarium upatzyał sobie jednego welonka i złota rybkę. Pomocy możę nie powinny mieszkac w jednym akwarium?
gutka:
14.12.2010 14:15Mam pytanie: Co robicie z młodymi rybkami? Ja mam ok.40 molinezji w akwa 100 l i to jest jakaś tragedia. Codziennie jakiś poród, nie odławiam młodych do innego akwarium, część zostaje zjedzona ale i tak ok.10 zawsze przetrwa. Nie chcę zeby byLo ich tak dużo:((
Patrycja K. :
13.12.2010 19:25Witajcie ! Chciałabym wam przedstawić aranżację akwarium z Molinezjami Ostroustymi...Na sam początek – żwirek. Więc tutaj podam wam adres sklepu w którym na pewno są żwirki małe acz kolorowe, nam potrzebny będzie pomarańczowo-czarno-biały, może być lekki problem z czyszczeniem go, ale dla Tych osób które czyszczą całe akwarium wyławiając ryby i wyparzając żwirek (co moim zdaniem jest wskazane, ponieważ wtedy nie zalęgają się bardzo uporczywe ślimaki, ale o tym mogłabym napisać osobny artykuł) nie będzie to zbyt wielki problem, ponieważ tak i tak będą musieli czyścić żwirek ,ale dla Tych z was którzy czyszczą akwarium inaczej może być to lekki problem, ponieważ żwirek ten jak już wcześniej wspominałam jest bardzo mały. Teraz rośliny : ja osobiście proponowałabym Nurzaniec, ponieważ to bardzo wytrzymała roślina akwariowa, można ją bez problemu podcinać gdy jest za długa, a wierzcie mi, że umie się rozrosnąć ! Inne rośliny pewnie umiecie sami dobrać ze swego doświadczenia... Grzałka oczywiście z termostatem, filtr każdy sam musi dopasować do wielkości swojego akwarium - ja proponuję Molinezje trzymać w akwarium od 60l - termometr jak każdy inny, lampka - są różne od zwykłych po takie które zapewniają szybszy wzrost roślinom, i teraz nasuwa się pytanie : czy będziecie mieć TYLKO Nurzaniec czy inne rośliny także, a może w ogóle nie będzie Nurzańca ? Jeśli będzie TYLKO Nurzaniec to na 100% nie bierzcie lamy która zapewnia szybszy wzrost roślinom ! Nurzaniec rozrasta się w bardzo szybkim tempie i nie polecam takich lamp, bo są po prostu zbędne..., jeśli nie będzie Nurzańca a rośliny które posadzicie będą się wolno rozrastać (o czym poinformuje was pani/pan ze sklepu zoologicznego) to jak najbardziej kupcie lampę zapewniającą szybszy wzrost i młode roślinki... To wszystko mam nadzieję, że artykuł się podobał ;)
didi:
22.10.2010 20:43miałam parę molinezji i zdechł mi samczyk czy mogę kupić drugiego ,te dwie rybki były już jako para kiedy je dostałam i nie wiem czy samiczka go przyjmie ineg samca prosze o odpowiec :-(
Paula:
23.09.2010 22:13czy to mozliwe ze tygodniowe molinezje zjadły mi neonki ??? te dorosłe duze molinezje wczesniej nie atakowały neonków.
gg4203799:
14.07.2010 14:33moje molinezje zjadaja mi welonke.. doslownie.. i nie iwem czy to dlatego ze maja mlode.. prosze o pomoc. bo byc moze one nie moga byc razem..
Piasek:
14.05.2010 17:22mam dwie molinezje białe jedna jest gruba a druga mam czarną kropkę przy odbycie czy one mogą być kotne i kiedy moge je przełożyć? czy młode molinezje moga pływac z neonkami??
koniówa:
03.05.2010 10:14przełóż ja teraz bo niewiesz kiedy sie zacznie ja mam małe co ok 2 tyg
Maciek:
25.02.2010 10:28Mam problem moja molinezja ma objawy ciążowe.Pływa po dnie,odgania samców i przy odbycie posiada białą rureczkę,(to nie odchody bo są czerwone)ale jej brzuch nie jest pękający jak pisali na forach,i nie wiem kiedy wsadzic do kotnika.Czy poczekac?czo teraz od razu i ile ja trzymac??Chce zostawic maluchy,zywe nie zjedzone ;) prosze o odpowiedzi plisss
aamiz:
22.01.2010 22:28oddam molinezje czarne i złote! okolice myślenic woj. małopolskie! gg 9362365
moniś:
20.01.2010 12:09małe molinezje można przełożyć do gównego akwarium wtedy gdy mają więcej niż dwa cm
kangur:
07.01.2010 12:31Duza samica, ktora juz pare razy rodzila potrafi miec do 80 mlodych w jednym miocie. Mam jedna czarna, b. duza, ktora praktycznie od 3 lat jest non-stop ciezarna. Pozdrawiam