Napowietrzanie wody w akwarium

Napowietrzanie jest jednym z najważniejszych czynników potrzebnych do zapewnienia odpowiednich warunków do hodowli ryb i roślin w akwarium. Nie jest to tylko bezpośrednie dostarczanie tlenu do wody, lecz przede wszystkim mieszanie wody, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia mająca kontakt z powietrzem. Znacznie polepsza to przenikanie tlenu do wody, który zużywany jest przez rybki, a w nocy także przez roślinki oraz przyśpiesza usuwanie szkodliwych gazów z wody. Zamontowanie napowietrzania jest szczególnie konieczne kiedy hodujemy w akwarium dużą liczbę rybek lub mamy w nim mało roślin produkujących tlen. Przy dużych akwariach oraz ruchach wody wytwarzanych przez filtr posiadanie napowietrzacza nie jest konieczne.

Rodzaje pompek akwariowych

Pompka membranowa – brzęczyk.

Jest to najtańszy w utrzymaniu i jednocześnie prosty w obsłudze typ pompki, dzięki czemu jest najbardziej popularny w akwarystyce. Jednak jej wadą jest dość głośna praca. Można temu zapobiec zawieszając pompkę w powietrzu lub wkładając ją do pudełeczka wypełnionego pianką izolacyjną. Trzeba jedna przy tym pamiętać aby zapewnić jej dobre chłodzenie. Brzęczyk składa się z bębenka z gumową membraną oraz zaworu. Po włączeniu do prądu ramię poruszane elektromagnesem, drgając uciska i popuszcza na przemian membranę. Dzięki temu powietrze zostaje wypychane z bębenka do zaworu, który podłączony jest z gumową rurką doprowadzającą powietrze do akwarium.

Pompka tłokowa

Jest to dużo droższy typ pompki niż pompka membranowa. Jest za to dużo bardziej cichsza. Używana jest przede wszystkim przez bardziej zaawansowanych akwarystów. Składa się z koła zamachowego, tłoków i cylindrów. Podłączając do prądu koło zostaje wprawione w ruch. Obracając się powoduje pracę tłoków, które naciskając w cylinder wypychają powietrze do gumowych rurek doprowadzonych do akwarium.

Instalacja napowietrzenia

Instalując pompkę należy zabezpieczyć ją przed cofnięciem się wody i zalaniem jej. Można to zrobić na dwa sposoby: stawiając pompkę powyżej poziomu wody lub mocując na przewodzie doprowadzającym powietrze zawór zabezpieczający. Powietrze tłoczone przez pompkę musi być przed wprowadzeniem do wody rozbite na drobne pęcherzyki, co potęguje efekt napowietrzania. Aby tego dokonać należy posłużyć się specjalnymi rozpylaczami dostępnymi na rynku. Obecnie produkowane są kostki napowietrzające o różnych wielkościach, kolorach i kształtach. Aby nie było jej widać w akwarium można przysypać ją żwirem lub schować za korzenie albo kamienie. Montując kostkę podłużna łatwo jest uzyskać efektowną kurtynę powietrza, która jednocześnie bardzo dobrze napowietrza wodę.

Autor: SikorP

104 komentarzy

  1. Łukasz:

    Odpowiednia temperatura dla opisanych przez ciebie rybek żyworodnych to 25C. Ja też mam akwarium 72l i za filtrację odpowiada tam kubełek JBL e700 i nie stosuję w dodatkowego napowietrzania. Woda jest napowietrzana poprzez ruch wywołany z tego filtra (bez bąbelków). Dodatkowym bardzo ważnym dostawcą tlenu w moim zbiorniku są rośliny które bujnie sobie rosną przy oświetleniu 2x24W plus nawożeniu.

  2. pawel_gdansk:

    witam serdecznie!mam pytanie, jaka jest optymalna temperatura,zeby rybki typu bupik, mieczyk, molinezja dobrze sie w niej czuly?i jesli mam akwarium 72l to czy musze tez miec napowietrzacz?jesli filtr nie pompuje babelkow?dziekuje za odpowiedz!

  3. kangur:

    Pawel: wewnetrzny o przeplywie 600-800 litrow/h powinien byc perfekt ale taki, ktory ma niezaleznie wyjmowane wklady filtracyjne. Wystarczajaco dobry do tego litrazu a duzo tanszy od kubelka, pozdrawiam

  4. kangur:

    ania: po pierwsze, jesli masz rybki tropikalne to 22 stopnie jest za malo. Korzenie czesto powoduja czasowe zmetnienie albo zabarwienie wody. Czy aby napewno pozwolilas filtrowi popracowac przez kilka dni zanim wpuscilas rybki do akwarium? Jak zakladasz nowe akwa to woda zawsze jest metna ale rybki mozesz wpuscic jak juz jest ok i to stopniowo.

  5. kangur:

    Tusia 96: podejrzewam, ze jest to filtr napedzany brzeczykiem, czyli pompka akwariowa. Pompka stoi na zewnatrz i przez rurke pompuje powietrze do filtra wymuszajac ruch wody przez niego. Taki prosty filtr uzywam w moim 25 l akwa kwarantannowym. Takie pompki, szczegolnie te tanie, sa b. glosne. To co czytalas jest o filtrach, ktore cale umieszczone sa w wodzie. Niedobrze jest wylaczac filtr na noc. Poczytaj sobie o znaczeniu filtracji i napowietrzania. Jak nie mozesz spac sprobuj postawic pompke na tekturce umieszczonej na gabce albo kup dobra i cicha pompke. Pozdrawiam

  6. tusia96:

    czytałam, ze filtr wewnętrzny jest uszkodzony wtedy, gdy słychać go z odległości 1 metra... mój filtr (mam 60 l akwarium)słychać z odległości sześciu metrów i przez niego nie mogę spać, więc go na noc wyłączam. coś jest z nim nie tak? (mam go od miesiąca, chiński jakiś, dali gratisowo do akwarium) :)

  7. ania:

    witam czytam i czytam ale nie moge dojsc co z moim jest nie tak...woda zrobila sie tak metna ze rybki ledwo co widac...niewiem od czego..mam tam pare roslinek korzen pompke wyczyscilam temp. 22stop. (?)

  8. pawel:

    jaki filtr polecacie do akwarium 175l?

  9. boguś:

    Chlor można usunąć za pomocą specjalnych środków które bez trudu kupisz w sklepie akwarystycznym.

  10. adamon:

    To chlor. woda musi być dłużej odstana

  11. crx:

    Witam mam pytanie, od kilku tygodni zajelem sie akwarystyka,po bardzo dlugiej przerwie, mam akwarium 200l jebo z filtrem w pokrywie tzn pompa pompuje wode do pokrywy w ktorej jest deszczownia i przez mate filtracyjna i porcelanowe krazki wplywa spowrotem do zbiornika, czy taki filtr wystarczy i drugie mam problem- od polowy wysokosci w gore w wodzie znajduje sie makabryczna ilosc b.malych babelkow powietrza badz azotu, podobnie jak napuszczajac do szklanki wody z kranu, bardzo prosze o rade jak sie tego pozbyc pzdr m

  12. hmmmmm.........:

    Czy można przedobrzyc z napowietrzaniem??? skad mam wiedziec jak to wyregulowac....

  13. breyniak:

    janeczek a co masz jeszcze w tym akwarium. tu masz mój e-mail dziadyga3@wp.pl nalepiej jak byś przysłał zdecia akwarium

  14. janeczek299:

    mam akwarium 200l filtr zewnętrzny i brzęczek napowietrzający i rybki pływają mi pod powierzchnią wody jakby łykali powietrze

  15. marcin:

    co powoduje mętnienie wody?chodzą dwa filtry wewnętrzne i napowietrzam akw.z dwuch stron non stop,robie też tygodniowe podmiany wody odstałej 48h,mam112l

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter