Pokarmy dla ryb akwariowych

Na potrzeby akwarystyki powstały duże firmy, które zajmują się produkcją i sprzedażą pokarmów przeznaczonych dla ryb akwariowych. Do najbardziej znanych producentów i dystrybutorów karm dla ryb w Polsce możemy zaliczyć firmy: Tropical, Tetra, Sera, Aquael, Aqua Szut oraz JBL. Dzięki bogatej ofercie na rynku możemy dobrać odpowiednie pożywienie dla hodowanego przez nas gatunku ryb akwariowych. Dostępne są pokarmy zastępcze w postaci tabletek, płatków, granulatów i innych. W latach minionych przetworzony pokarm dla ryb akwariowych oparty był głównie na produktach zbożowych. Dosyć szybko okazało się, że taka dieta nie jest wystarczająca. Ryby do prawidłowego funkcjonowania potrzebują oprócz węglowodanów, białek i tłuszczów również związków mineralnych i witamin. Z pomocą przyszła nowoczesna technologia, a szczególnie technologia odwadniania pokarmu (liofilizacja). Za jej sprawą różnorakie wodne stworzenia są przetwarzane z jednoczesnym zachowaniem wszystkich właściwości żywieniowych. Pokarmy liofilizowane w swoim składzie w swoim składzie mogą zawierać larwy skorupiaków, wioślarki, tubifeksy oraz inne drobne organizmy.

Tabletki - Pokarm w takiej postaci możemy opuszczać na dno dla ryb dennych lub przyklejać do szyby tworząc miejsca pokarmowe na różnych poziomach wody.

Tabletki dla ryb

Pokarmy granulowane (granulat) – Możemy wyróżnić granulaty tonące i pływające. Pływające produkowane są z myślą o rybach żywiących się przy powierzchni wody, zaś tonące dla ryb żyjących w niższych partiach akwarium. Zazwyczaj pokarmy granulowane są bardziej opłacalne od płatkowanych.

Pokarmy płatkowane – W pierwszej fazie po podaniu rybom płatki pływają, a następnie wolno opadają. Przeznaczone są dla ryb żywiących się w toni wodnej. Produkowane są różne rodzaje płatków dla ryb roślinożernych, mięsożernych oraz wszystkożernych.

Płatki dla ryb akwariowych

Suszone rozwielitki (Dafnie) – Jest to jeden z najbardziej znanych pokarmów. W pancerzykach zawarta jest znacząca ilość substancji balastowej – chityny.

Liofilizowane rureczniki (Tubifeksy) – Zazwyczaj występują po postacią kostek.

Pokarmy żywe:

Pamiętajmy, że najlepsze dla ryb akwariowych są pokarmy żywe. Niektóre gatunki ryb preferują tylko pokarmy żywe. Tego typu pokarm możemy znaleźć w stawie, rzece, ogrodzie oraz wodzie z deszczówką. Każdy żywy pokarm należy dokładnie przejrzeć, ponieważ razem z nim możemy wprowadzić do akwarium groźne drapieżniki.

Larwy wodzieni (szklarka) – Jest to istotny składnik planktonu. Stanowią doskonały pokarm dla wielu gatunków ryb. Najczęściej poławiane są w chłodnej porze roku ze zbiorników wodnych. Niektóre larwy wodzieni udaje się przechorowywać, jednakże część zdycha.

Larwy komarów – Możemy je znaleźć w lecie w zbiornikach na deszczówkę lub stawach. Stanowią doskonałe pożywienie dla ryb.

Rureczniki (tubifeksy) – Udaje się je pozyskać w dużych ilościach ze zbiorników zanieczyszczonych ściekami. Przed podaniem rybom należy je dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą.

Rozwielitki – Inaczej nazywane są dafniami. Uważane, są za dobry pokarm dla ryb akwariowych.

Larwy ochotek – Udaje się je uzyskać ze zbiorników na deszczówkę i stawów. Są bardzo chętnie zjadane przez ryby akwariowe.

Oczliki – Są to małe skorupiaki, które chętnie są spożywane przez ryby. Mogą stanowić zagrożenie dla wylęgu.

Muszki owocówki (octowe) – Bardzo dobrze nadają się do karmienia ryb chwytających pożywienie z powierzchni wody.

Doniczkowce (Wazonkowce) – Są to miniaturowe dżdżownice o długości ok. 3 cm i białej barwie. Z powodzeniem możemy je hodować w torfie. Potrzebują ciemności, wilgoci oraz temperatury od 9 do 16 C. Doniczkowce karmimy mokrym chlebem.

Inne pokarmy:

Dla poszczególnych gatunków ryb możemy podawać pokarmy takie jak sałata (oprócz wczesnowiosennej), sparzony szpinak, gotowaną w wodzie kaszę manną, parzone płatki, glony, spirulina, płatki gotowanego białego mięsa ( zimne) oraz płatki surowego, chudego mięsa (serce, wątroba, wołowina).

Początkujący akwaryści nie powinni podawać bardziej wyszukanych pokarmów, ponieważ nie mają wystarczającego doświadczenia w tym zakresie. Ogólnie należy uznać, że im dieta bardziej urozmaicona, tym lepiej dla naszych ryb akwariowych.

50 komentarzy

  1. Krzysztof :

    Jeżeli chodzi o narybek a nie mamy mikro pokarmu ja podaję zupkę z żółtka jajka rozpuszczonego na miazgę z wodą z akwarium ponadto starszym rybom można podać przegotowane brokuły (tylko nie z zupy i bez przypraw hehe) pozdrawiam

  2. Filip:

    Dodam jeszcze że ryby takie jak: Glonojad, Skalar, Gurami, Gupik, Kirysek, Kiryśnik, Mieczyk, Żałobniczka, Neonki, Prętnik, Danio i właściwie wszystko co miałem w akwarium bardzo lubi ser biały. Od, zwykły twaróg, który można kupić w każdym spożywczaku. Ważne tylko by nie podać tego zbyt wiele na raz, bo jak zalega to się rozpuszcza w wodzie i ta robi się szybko biała. W każdym razie rybkom smakuje, wydaje mi się że jednak zawiera to trochę substancji odżywczych, negatywnych efektów nie dostrzegłem, więc polecam gorąco.

  3. na przeciw przemocy ! :

    ja kupuję z firmy tropical suchy pokarm :)

  4. na przeciw przemocy ! :

    ja mam akwarium 450 litrów i jest piękne mój glonojad lamparci ma 40 centymetrów i nazywa się Gacek a pomyśleć że jak go kupiłem miał pół centymetra he he o i daje mu tabletki roślinne które opadają na dno i mu smakują kupiłem go po to aby pozjadał glony i po 2 tygodniach nie ma nawet 1 glonka a Gacek sporo przytył he he

  5. fmariusz5:

    Mam pytanie,czy można karmić moje rybki warzywami np. marchewką :glonojada 20 cm,2 kiryski 4 cm,bocję 6 cm, 2 sumy rekinie 25 cm,mieczyki 2 samce 1 samice 5 cm,sum 10 cm,2 brzanki rekinie 7 cm,8 neonów 3 cm,2 molinezje 4 cm. Bardzo proszę o odpowiedz.Mój zbiornik to 150 l.

  6. Martinia:

    Ja karmię rybki dwa razy dziennie (neony, gupiki i kiryski) i jest ok.

  7. Iga:

    Skąd można wziąć takie robaki?

  8. Martyna :

    Mam małe pytanko:Co ile powinno się karmić rybki? :)

  9. Blachu82:

    Swoim rybkom daję suszone dafnie, Ovo-Vit tropicala oraz Vitabin. Mam też pokarm z Acti, ale nie chcą go jeść, chyba są przyzwyczajone do karmy z Tropicala bo taką samą dostawały w sklepie. Trudno. Szkoda wodę mącić jak nie jedzą. Mieczyki przepadają za Ovo-Vitem i Vitabinem. Bojek zaś uwielbia dafnię.

  10. Wika24:

    Ja karmie moje ryby larwami komara oraz Ovo-vit(Tropical)polecam te karme jeśli ktoś ma mieczyki.

  11. Wędkarz:

    Niszczuka i Szczupak powoli będą wycinać Ci resztę rybek,bo są drapieżnikami,a Karaś,Lin i Karp są rybami spokojnego żeru.

  12. Kinia:

    Ja moim rybciom daję : Ichtio-vit(Tropical),Guppy(Tetra),Bio-vit(Tropical), Suszoną Rozwielitkę(Sera), Kiryska(Tropical i (jeśli jest narybek) Mikrovit Basic(Tropical). Raz w tygodniu daję im rozwielitkę lub szklarkę. Raz w miesiącu daję im rurecznika

  13. śzczęśliwa posiadaczka akwa od 3 tygodni:

    Napaliłam się i kupiłam tabletki przyklejane do szyby Vitabin roślinne i wieloskładnikowe.Zarówno jedne jak i drugie zbyt szybko się rozpuszczają na malenkie cząstki i mącą wodę.A rybki sa zainteresowane tylko tymi większymi,więc pokarm niepotrzebnie zalega na dnie lub w filtrze.Mam ok. 30 rybek i jedna tabletka to dla nich za dużo,jeżeli sa karmione regularnie małymi porcjami np.3x w ciągu dnia.Może po glodówce by zjadły wszystko,ale jeszcze nie sprawdzałam.Mam też TetraMin Granules i zauważyłam,że tak małe granulki też się szybko rozpadają na pył,który mąci wodę.No cóż chciałam u urozmaicić dietę,ale tylko zanieczyściłam zbiornik.U mnie w 112l jest filtr,który pompuje 1100l/godzinę i szybko sobie radzi z oczyszczaniem,ale jeśli ktoś takowego nie posiada,nie polecam.Najlepsze moim zdaniem są różnego rodzaju płatki,które się nie rozpadają i nie zanieczyszczają,a także ochotka ,wodzień,artemia w postaci mrożonej.Bardzo dobrej jakości są też tabletki opadające na dno Tropicala,MiniWafersMix.Rybcie zawsze do końca je zjadają i mogą bardzo długo leżeć w wodzie,nie brudząc jej.Ochotkę zawsze podawajcie po rozmrożeniu i opłukaniu,gdyż śmierdzi i zanieczyszcza wodę.Na odrobaczanie podawajcie czosnek granulowany(bez soli),profilaktycznie,co jakiś czas.Np. raz na 10 dni.Możecie go mieszać razem z mrożonkami,trzymając wcześniej razem w naczyniu przez kilka minut,np.10-20.a potem wlać do akwa.

  14. Justynka:

    Ja moim rybciom daje rożne pokarmy ; Hobby Mix (Tropical) Płatki Tetra Min Spirulina (Tropical Ovo-Vit (Tropical) Pokarm Granulowany 1i2 (CHICO) Oraz stosuje Bactosan (Tropica) Esklarin (Tropical) Cmf (Tropical) Czy to dobre dla ich zdrowia i rozwoju ? A karmie je 2 razy dziennie ;)

  15. Mati123:

    Do Amator :)Polecam GUPPY firmy Tropical :-)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter