Problematyczne glony w akwarium

W poniższym artykule postaram się odpowiedzieć na następujące pytania: Czym są glony? Skąd się pojawiają w akwarium? Jakie są ich rodzaje? Jak im w bezpieczny sposób zapobiegać?

Czym są glony?

Glony należą do królestwa roślin, a zaklasyfikowane są do plechowców (Thallophyta). Inna nazwa glonów to algi. Ich budowa jest dosyć prosta. Często nazywane są roślinami niższymi (bardziej pierwotnymi). Asymilują dwutlenek węgla oraz ich skład chemiczny mało znacząco różni się od roślin wyższych. Mogą przybierać formę od mikroskopijnych jednokomórkowych organizmów do ogromnych morskich chwastów, które występują w oceanach i morzach. Rozprzestrzeniają się pod postacią bardzo drobnych (mikroskopijnych rozmiarów) gamet i zarodników. Zauważalne są tylko w większej masie pod postacią zielonej powłoki na szybie lub zmętnienia wody. Występują również glony nitkowate, które wytwarzają na przedmiotach długie nici, kłaczki, meszek oraz inne kształty. Glony posiadają ogromy potencjał rozrodczy. Z upływem czasu przystosowały się do życia w wodach najróżniejszego rodzaju. Duża ilość gatunków potrafi egzystować w stanie pozornego wysuszenia przez długi czas. Potrafią również przemieszczać się w górnych warstwach atmosfery przy pomocy wiatru. Należy pamiętać również o fakcie, że glony stanowią naturalny element życia ryb. Zaopatrują w pożywienie wiele gatunków ryb roślinożernych oraz narybek. Odpowiednio wkomponowane mogą stanowić nawet element dekoracyjny w zbiorniku.

Najczęściej występujące rodzaje glonów w akwarium:

1. Zielenice.

Do tego rodzaju należy bardzo wiele gatunków występujących w domowych akwariach. Do zielenic należą glony wielokomórkowe wodne oraz jednokomórkowe (głównie) wodne. Zielenice nie ukrywają zielonego pigmentu (chlorofilu) za pomocą innych barwników. Zauważalne są gołym okiem jako zmętniała zielona woda jeśli występują w bardzo dużych ilościach. Oprócz zazielenienia wody zielenice mogą występować pod postacią: zielonego nalotu na szybach akwarium, nitkowatego meszku mającego około 1,5-2,5 cm na korzeniach oraz kłaczki ‘’waty” pomiędzy roślinami.

2. Okrzemki

Występują pod postacią cieniutkiej powłoki pojawiającej się na szybach, żwirze i kamieniach. W dobrych warunkach świetlnych mają kolor zielony, zaś w złych są koloru brązowego. Występują w akwariach w których jest wysoki poziom fosforanów i azotanów.

3. Sinice

W akwariach występują pod postacią galaretowatych kawałków na roślinach i kamieniach. Potrafią opanować całe akwarium. Wytwarzają toksyny, które są bardzo szkodliwe dla ryb akwariowych. Preferują wysoki poziom fosforanów i azotanów oraz intensywne oświetlenie.

4. Ramienice (Nitella)

Wyglądem są zbliżone do rogatka, jednakże są bardziej zwiotczałe. Posiadają okółki igłowatych pędów bocznych przypominających liście.

5. Gałęzatka

Należą do rodzaju zielenic. Mają formę krzaczastą, która przyrasta do podłoża. Gałęzatka kulista przybiera formę zbitych darni, która ma kształt kuli. Stanowi bardzo atrakcyjny element dekoracyjny.

Skąd pojawiają się glony?

Ogólnie rzecz ujmując nikt nie jest w stanie zapobiec przywędrowaniu glonów do swojego akwarium. Mogą się dostać razem z roślinami i ślimakami. Również powietrze jest pełne zarodników glonów.

Zakwit wody

"Zakwit wody” jest to szybkie namnożenie się glonów, które objawia się zmętnieniem i zabarwieniem wody. Jeśli woda jest koloru zielononiebieskiego to może to świadczyć o wysokiej zawartości sinic. W trakcie "zakwitu wody” glony zalepiają skrzela rybom. Ponadto zjawisko to powoduje zmniejszenie ilości tlenu w wodzie. Główna przyczyną niekontrolowanego wzrostu glonów jest intensywne światło słoneczne. To właśnie ono pobudza glony do zakwitu. Zbliżone skutki powoduje również zbyt jaskrawe oświetlenie sztuczne lub za długi czas naświetlania akwarium. Inwazję glonów może potęgować również wysokie stężenie fosforanów, węglanów oraz siarczanów. Zbyt mała ilość roślin w zbiorniku również może pomóc rozwojowi glonów. Na szybki rozwój glonów najbardziej narażone są akwaria świeżo założone. W początkowej fazie dojrzewania zbiornika często pojawiają się zielone nici na szybach oraz zmętnienie wody. Dzieje się tak, ponieważ mikroskopijny plankton nie ma prawie żadnej konkurencji w ‘’wyścigu” po fosfor i azot. W akwarium ‘’starym” również może nastąpić gwałtowny rozwój glonów, ponieważ woda zawiera wiele nawozów powstałych z martwych części roślin oraz wydzielin ryb.

Jak przeciwdziałać niekontrolowanemu zagęszczeniu glonów?

1. Nie narażać akwarium na działanie światła słonecznego.
2. Akwarium może być naświetlane tylko przez 10 godzin w ciągu doby.
3. Zamontowane oświetlenie musi być odpowiedniego typu oraz mocy.
4. Systematyczne podmienianie części wody pomaga zachować właściwe stężenie związków fosforu i azotu.
5. Zbiornik należy obsadzić odpowiednią ilością roślin. Z czasem możemy wprowadzić roślinność wolno pływającą.
6. Pojawiające się na różnych przedmiotach glonowe naloty oczyszczamy.
7. Wprowadzamy do zbiornika gatunki ryb, które żywią się glonami (glonojady), Do tego celu najbardziej nadaje się grubowarg syjamski (młode osobniki) oraz grubowarg złotopręgi.
8. Ograniczyć ilość glonów możemy również zakwaszając wodę dwutlenkiem węgla.
9. Możemy również zamontować filtr biologiczny z bardzo intensywną filtracją. Mikroorganizmy z filtra zaczynają konkurować z glonami o pożywienie.
10. W przypadku braku rezultatów po zastosowaniu wcześniej wymienionych metod możemy zastosować specjalny środek przeciw glonom. Stosujmy je ściśle według zaleceń na opakowaniu. Oczywiście najlepsze są metody naturalne pozbywania się glonów.

Dziękuje za uwagę.

66 komentarzy

  1. Łukasz:

    Wszystko to co wiem o glonach z mojego kilku letniego doświadczenia: nadmiar glonów spowodowany jest w 100procentach z winy akwarysty. Przede wszystkim przerybienie a co za tym idzie wzrost azotanów i azotynów ( redukujemy ilość ryb lub wstawiamu dobry filtr najlepiej kubełkowy lub kaskadowy pamiętajmy żeby był lepiej za duży niż za mały) , nie odpowiednie oświetlenie ( przeważnie za słabe min. 0,5W/L akwarium ). Za szybkie wpuszczanie ryb do nowo powstałego akwarium (wpuszczamy dopiero pierwsze ryby po ok miesiącu! i nie naraz wszystkie tylko w kilku etapach)to jest błąd prawie każdego nowego akwarysty. Zwalczamy glony poprzez usunięcie naszych błędów- nie chemią!!! Chemia niszczy też rośliny! Które zabierają związki odżywcze glonom. Z resztą gdy nie usuniemy skutków powstawania glonów po ustąpieniu działania chemii glony znów zaczną się rozrastać. Pomocne nam są z walką z glonami zwierzęta akwariowe takie jak: ryby np. kosiarki, ślimaki np.ampularie,krewetki.Przy odpowiedniej ilości roślin akwariowych zabierane są glonom substancje odżywcze.

  2. s:

    Mam brążowy nalot na roślinach co robic?

  3. theng:

    co do glonojadów, to tylko młode jedzą glony polecam kosiarki i/lub otoski te drugie odwalają u mnie super robotę

  4. kangur:

    Zauwazylem, ze glony zaczynaja blyskawicznie rosnac gdy mam za dlugo wlaczone swiatlo albo zapomne przymknac zaluzje na dzien. Zgadzam sie z Kwiatkiem w stu procentach odnosnie glonojadow. Jak mam za duzo glonow czyszce czesciej szyby, staram sie usunac widoczne strzebki z roslin, podmieniam czesciej wode, uwazam ze swiatlem i staram sie dawac mniej jedzenia rybom i jakos to dziala (do nastepnego razu). Pozdrawiam

  5. kwiatek:

    Na podstawie komentarzy wnioskuję, że niektórzy z was popełniają błąd polegający na niewłaściwej identyfikacji glonojada. Te z rodzaju zbrojników - najpowszechniej kojarzone z glonojadami nie są najskuteczniejsze w walce z glonami, a czasem nie są nimi zainteresowane wcale. Z doświadczenia wiem, że bezkonkurencyjne są tzw. kosiarki, czyli grubowargi syjamskie oraz najzwyklejsze, lekko przegłodzone molinezje balck molly. Oczywiście jeżeli macie złe światło albo niewłaściwie utrzymaną wodę (za mało podmianek), to ryby czy inne organizamy też sobie nie poradzą. Trzeba wszystkiego po trochę popróbować

  6. Ja:

    Do: protek. Sam napisałeś cytuje: "Boże.. Lidzie". Co to jest "lidzie"? Nie zwracaj uwagi innym na błędy które sam popełniasz!

  7. Seba:

    Po pierwsze glonojady więcej brudzą niż zjadają glony, glonojady nie jedzą glonów. A dla tych co mogą mi pomóc: jak pozbyć się zielenic z roślinek? Mam za wysoki poziom NO3, wiem że to źle. Ale czy moge pozbyć się glonów z roślinek, może włożyć je do roztworu?

  8. Paweł:

    ostatnio jeszcze na liściach roślin pojawiły się ciemnozielone pędzelkowate glony pomocy!!!

  9. Paweł:

    zapomniałem dodać że mam akwarium 60l i ok.20 rybek oraz temperaturę 26 stopni.ryby to gupiki kiryski bojownik welony glonojad neony bocje dania gurami. PS Glonojad nie zjada tych glonów:(

  10. Paweł:

    moje akwarium nie stoi na słońcu a glonami obrastają mi wszystkie kamienie(nie mówię o podłożu).Jest na to jakaś rada? Proszę o szybką i fachową odpowiedź, z góry dziękuję:)

  11. protek:

    Boże.. Lidzie! Nauczcie się poprawnie pisać! Kwiatki: "szłem" przecież to nawet komputer podkreśla. "Mi na szybie są jakieś zielone ... " - to chyba po hebrajsku

  12. wojtek96:

    ja też mam cholerny problem z glonami i co tydzień przecieram szybki od wewnątrz i jest OK woda czysta tylko na szybach sie osadzają;)))))

  13. pit:

    mam akwarium od miesiąca wszystko się zmieniło przez 25-28 lat mam małe 26 litrów ale z internetu sie uczę dość szybko miałem wtedy dwa 260 i 80 ale szłem do wojska oddałem wiem teraz że trzeba było zacząć trochę inaczej ale sobie jakoś poradzę pozdrawiam akwarystów na innych stronach też

  14. patka:

    Mam dwa glonojady a kiedyś mi akwarium tak obrosło że nic nie było widać. SKOMENTUJ

  15. Michal:

    Mi na szybie sa jakies zielone paski co to jest.Myslem ze to glony ale glonojad nie jadl

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter