Skalary - wszystko o nich...

Skalary są gatunkiem ryb, który znają wszyscy akwaryści. Niektórzy nie wyobrażają sobie nawet swojego akwarium bez tych wspaniałych rybek. Popularne są zarówno w jednogatunkowych, profesjonalnych akwariach, jak i w wielogatunkowych zbiornikach początkujących hodowców. Robią ogromne wrażenie na wszystkich, którzy chociaż przez moment zapatrzą się na ich wspaniałe „żagle”. Zajmijmy się więc dokładniej tą ciekawą rybą.

Pochodzenie

Ryby te w swoim naturalnym środowisku tworzą grupy zamieszkujące Amerykę Południową, a raczej jej środkową i północną część. Na tych terenach można spotkać ją praktycznie w większości wód. Od spokojnych zarośniętych rzek po rwące potoki i wody Amazonki. Jak już wspomniałem rybki te w warunkach tych pływają w większych lub mniejszych grupach, ale z reguły nie zmieniają miejsca swojego żerowania i swoich kryjówek. Preferują płytkie wody przybrzeżne, gdzie łatwiej jest im się schronić przed większymi zwierzętami. Wśród lokalnej ludności niekiedy stanowią jeden ze składników ich diety.

Historia

W osiemnastym wieku gatunek ten został sprowadzony do Europy przez Marcusa Blocha, jednak długo się nie utrzymał w warunkach daleko odbiegających od ich naturalnego środowiska i zachowały się tylko nieliczne zakonserwowane egzemplarze w berlińskim archiwum muzealnym. Okazy te zaciekawiły w 1823 roku Lichtensteina i zostały przez niego skatalogowane i opisane jako gatunek Zeus scalaris. Około roku 1830 naukowcy Cuvier i Valenciennes, doszukując się podobieństw Skalarów z morskimi rybami plataksami opisali żaglowca jako Platax scalaris. Jednak dopiero dziesięć lat później Jacob Heckel wyprowadził wszystkich z błędu i zanegował podobieństwa gatunków, zaliczając skalara do nowego rodzaju Pterophyllum, który uznawany jest do dziś.

Niedługo potem, bo już w 1848 roku znany naukowiec A.R. Wallace po raz pierwszy wprowadził wzmianki o nowej odmianie skalara, nieco różniącej się morfologicznie od znanej dotychczas. Niestety nieszczęśliwy wypadek spowodował, że zachowały się tylko wzmianki o tej rybie. Dopiero w 1909 roku owy gatunek został ponownie odkryty. Podczas swojej podróży do Ameryki Bruno Sargatzki zdobył okazy tej ryby i sprowadził je do Nieniec. Gatunek ten został skatalogowany jako Pterophyllum altum, jednak był on wyjątkowo trudny w hodowli i do dziś nie wiadomo czy udało się go wtedy rozmnożyć przez niemieckich akwarystów.
Pierwsze wzmianki o rozmnożeniu żaglowca w warunkach sztucznych pojawiły się w 1921 roku, kiedy to dwaj amerykańscy akwaryści niezależnie od siebie wyhodowali około setki młodych osobników. Od tej pory skalary są coraz bardziej popularne i mają przed nami coraz mniej tajemnic. Współczesna akwarystyka zna bardzo dużo odmian o różnych kolorach, które nie są już takie trudne w hodowli jak przed laty, jednak dokonana w latach osiemdziesiątych systematyka tej ryby wykazała, że tak naprawdę w akwariach mamy tylko trzy gatunki: scalare, leopoldi i altum.

 

                                       

 

 Systematyka

Królestwo – Zwierzęta
Typ – Strunowce
Podtyp – Kręgowce
Nadgromada – Szczękowce
Gromada – Ryby kościste
Podgromada – Kostnopromieniste
Nadrząd – Kostnoszkieletowe
Rząd – Okoniokształtne
Podrząd – Okoniowce
Rodzina – Pielęgnice
Rodzaj – Żaglowiec (Pterophyllum)
Gatunki: Żaglowiec skalar (Pterophyllum scalare)
Żaglowiec wysoki (Pterophyllum altum)
Żaglowiec Leopolda (Pterophyllum leopoldi)

Morfologia

Ryba ta osiąga do 20cm długości oraz do 30cm wysokości. Jest mocno spłaszczona bocznie. Szczególna uwagę przykuwa swoimi uwydatnionymi w górę płetwą grzbietową i w dół płetwą odbytową. W naturze skalar jest koloru srebrzysto-oliwkowego lub srebrzysto-zielonego z pionowymi, ciemnymi pręgami. Odmiany o innych kolorach zostały wyhodowane w warunkach sztucznych. Obecnie spotykane są żaglowce dymne (całe ciemne), marmurkowe (z ciemnymi plamami), całe srebrne lub czarne, a także odmiany z długimi, weloniastymi płetwami ogonowymi. Skalar może dożyć nawet kilkunastu lat. Słaby dymorfizm płciowy sprawia, że tylko najbardziej doświadczeni akwaryści są w stanie rozpoznać od razu ich płeć (po niewielkiej fałdzie tłuszczowej na głowie u samców). Z tego powodu ryby powinny same dobierać się w pary. Poszczególne gatunki różnią się między innymi ilością łusek wzdłuż linii bocznej altum – 46-48, leopoldi – 27-29, scalare – 30-39.

                                       

Hodowla

Decydując się na te rybki trzeba pamiętać, że jest to ryba dość wysoka i musi mieć odpowiednio duży zbiornik. Akwarium powinno mieć przynajmniej 50cm wysokości i dość duży litraż (od 100l w górę). Woda o odczynie obojętnym i dobrze natleniona. Gatunki dostępne na dzisiejszym rynku dobrze czują się w wodzie o praktycznie każdej twardości ogólnej i węglanowej. Temperatura około 25-27 °C. Oświetlenie mocne, lecz akwarium musi być obsadzone wysokimi roślinami rzucającymi cień i dającymi kryjówki. W zbiorniku musi też być zamontowana dobra filtracja.
Nie należy tych ryb trzymać z gatunkami, które mogą podgryzać im płetwy oraz z rybami małymi, które mogą stać się przypadkowym pożywieniem skalarów. Jeżeli akwarium jest za małe żaglowce mogą sterroryzować inne gatunki. Stają się wtedy agresywne, broniąc swojego terytorium. A podczas pilnowania ikry rybki te nie wykazują respektu nawet przed znacznie większymi gatunkami.

Karmienie

Ryba ta je praktycznie wszystko. Wspaniale przyjmuje pokarm suszony i w płatkach. Lubi także pokarmy żywe: rureczniki, ochotki, larwy komarów, oczliki, rozwielitki. Mając wybór zawsze wybiera pokarm żywy. Często zjada plankton i małe rybki.

                                       

 

Rozmnażanie

Do rozmnażania potrzebna jest dobrana para i bynajmniej nie hodowca ma dobierać żaglowce w pary, a same ryby muszą się dobrać. Pary tworzą się już wśród młodych osobników i w miarę jak dorastają ich więzi są coraz silniejsze. Skalary dobierają się bardzo często na całe życie i tylko dobre pary mogą przechodzić tarło wielokrotnie. Najlepszym sposobem na otrzymanie dobrych par jest zakup kilku młodych okazów, a po kilku-kilkunastu miesiącach ryby same się dobiorą. Dobrane parki potrafią składać ikrę nawet raz w miesiącu lub częściej.

Do złożenia ikry skalary wybierają pionowe powierzchnie o stonowanych kolorach. Najczęściej są to duże liście roślin wodnych lub konary, a nawet powierzchnie urządzeń akwarystycznych. Do akwarium z tarlakami można także włożyć specjalne gliniane donice, na ściankach których ryby składają jajeczka i można je łatwo przenieść do innego zbiornika. Przed tarłem para dokładnie oczyszcza miejsce złożenia ikry. Wielkość tarła zależy od wielu czynników, takich jak wiek rybek, podawany pokarm, przebytych niedawno chorób lub stanu fizycznego ryb. W akwarium tarliskowym nie powinno być innych ryb, które mogą zjeść ikrę.

Samica krążąc pozostawia jajeczka przyklejone do powierzchni lepkim śluzem. Co jakiś czas samiec przepływa i zapładnia nowe partie ikry. Ryby te są bardzo opiekuńcze. Rodzice wachlują małe, przeźroczyste jajeczka płetwami piersiowymi, zapewniając im w ten sposób dopływ powietrza. W akwarium należy zamocować filtr podłączany do brzęczyka, gdyż filtry wbudowane za mocno wdmuchują powietrze. Można dodać także odrobinę błękitu metylenowego, aby zapobiec pleśnieniu ikry. Jajeczka nie powinny być też wystawione na bezpośrednie światło.

Młode skalary wylęgają się po 48 – 72 godzinach od tarła, jednak przez jakiś czas są przyklejone dalej w miejscu umieszczenia jajeczek. Przez pierwsze dni nie karmimy jeszcze rybek. Odżywiają się one pokarmem ze swoich woreczków żółciowych. Można lekko zwiększyć napowietrzanie i nie wolno w tym czasie podmieniać wody. Po siedmiu dniach od złożenia ikry rybki zaczynają już pływać i pojawiają się u nich oczy. Już wtedy należy podać im pierwszy raz pokarm. Najlepiej nich to będzie artemia. Przez kilka najbliższych dni rybki trzeba karmić kilka razy dziennie, przy czym pokarm należy podawać delikatnie obok stadka pływających larw skalarów. Po dwóch tygodniach od tarła ryby już swobodnie pływają i mają około 1cm długości. Po miesiącu osiągają już 4cm długości i mogą przyjmować pokarmy suche, a po roku skalary zaczynają już dobierać się w pary i nie należy wtedy trzymać wszystkich osobników razem, bo mogą zacząć ze sobą walczyć.

Należy pamiętać, że nie wolno krzyżować ze sobą skalarów odmiany czarnej. Ich młode w większości przypadków giną zaraz po wykluciu. Skalary koloru czarnego uzyskujemy mieszając ze sobą odmianę dymną lub dymną z czarną.

267 komentarzy

 1. kingusik:

  Siemka mam problem nie wiem czy mogę hodować skalary z 3welonkami 2mieczykami i 4kardynałkami pomóżcie pliis

 2. Kamil2:

  Moje skalary złożyły niedawno jajka ale samiec je zjadł co mam zrobić jak znowu złożą jajka

 3. Damian(10 lat):

  ja mam 1 małego skalara w akwarium 25l i żyje bardzo dobrze.jakby co w akwarium mam taki zestaw: 2 zbrojniki niebieskie(małe)2 czarne molinezje i 2 gupiki. skalar pływa sobie spokojnie chociaż jak miałem młode gupików to widziałem jak jedno małe zjadł ale sie tym nie przejąłem. czyli jest tak skalar sobie pływa spokojniutko a... i jeszcze jedno to nie jest skalar żaglowiec tylko jakiś inny rodzaj dokładnie nie pamientam jaki ale jest taki srebrno-oliwkowy i ma 2 czarne pręty-jeden za głowo a 1 na brzuchu. podsumowując skalar jest teraz bardzo spokojno a jakby sie kto czepiał to mam go jakieś 2-3 miesionce i jeszcze nie zauważyłem żadnych dziwnych znaków

 4. Yap:

  MIKI, trzeba natychmiast oddzielić skalarki, żeby im się nic nie stało! Jak kolega taki mądry, że dokupił skalarki do piranii to niech sobie teraz weżmie jedno albo drugie. Trzeba ratować skalarki! Może by je przygarnął ktoś kto ma akwa w klasie. Ale nie można bagatelizować tej sprawy! Pozdro:-)

 5. Krzysiek:

  Do MIKI Piraniom życzę smacznego.

 6. koniówa:

  hej mam do sprzedania mega duże skalary i troche mniejsze mega duży to złoto czarny weloniasty(potrzebuje dużo miejsca) ok 120l i troche mniejszy ale tez wielki cąły złoty i normalnego skalara dużego czarnego jesli ktos jest zainteresowany prosze o kontakt sandrasolinska13@o2.pl PILNE!!!!!!

 7. paweł :

  witam chce kupic 4 skalary według was lepiej kupic po 2 w różnych sklepach czy 4 w jednym czy to bez znaczenia

 8. kasia:

  Proszę o odpowiedź coś się dzieje z moimi skalarami są różowe na płetwie grzbietowej:( co się dzieje POMOCY

 9. Miki:

  Mamy w klasie akwarium, w zamyśle miały tam być piranie Red Pacu. Ale kolega dokupił skalary, a boję się czy nic im się przy piraniach nie stanie, chociaż Red Pacu są jeszcze malutkie. Na razie żyją razem już 4 dni i wszystko jest w porządku. Ale co będzie jak podrosną? Proszę, pomóżcie.

 10. Krzysiek:

  druga od góry fotografia przedstawia manacapu odmiana skalara, jest on trochę większy od pospolitego skalara

 11. DRASTIL:

  ALAn jak najszybciej oddaj skalary 112l to dla nich za malo

 12. szkutnik55:

  Witam. Mam pytanko.Mam piękną samicę skalara i nie wiem jak ją przekonać do samca,trzy samce skończyły tragicznie zamordowane.Jakiś czas po uśmierceniu samca zabujczyni zaczyna składać ikrę której zawzięcie pilnuje,a za dwa dni zjada ją.Czy ktoś spotkał się z takim zachowaniem i czemu tak się dzieje.

 13. szkutnik55:

  Witam. Mam pytanko.Mam piękną samicę skalara i nie wiem jak ją przekonać do samca,trzy samce skończyły tragicznie zamordowane.Jakiś czas po uśmierceniu samca zabujczyni zaczyna składać ikrę której zawzięcie pilnuje,a za dwa dni zjada ją.Czy ktoś spotkał się z takim zachowaniem i czemu tak się dzieje.

 14. ziom:

  czy wystarczy 60 l akwarium dla jednego skalara? :)

 15. Alan Fredrich:

  "Witam mam do was pytanko moje akwa ma 112l i 40 cm wysokości. Jak myślicie czy moje 5 skalarów ma w nim dobrze ??? Z góry dzięki. " jeśli są jeszcze małe to im to nie przeszkadza ale z czasemzaczną dobierać się w pary,o ile oczywiście nie trafiłeś samych samców lub samic, podzielą akwen między siebie a ten piąty wyląduje pośrodku i będzie przeganiany.osobiście uważam (z własnego doswiadczenia)ze do 112 maksymalnie to cztery sztuki gdyż to one własnie zdominują akwarium

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter