Usuwanie ślimaków z akwarium

Pewnego dnia wpatrujesz się w swoje akwarium i zauważasz niewielkiego ślimaka na szkle. Wygląda on bardzo nieszkodliwie. Tydzień później ślimak ten ma pół tuzina towarzyszy. Zanim się zorientujesz, zbiornik zarasta nimi.

Skąd one pochodzą? Jak się tak szybko rozmnożyły? Co można zrobić, aby ich się pozbyć? Każdy kto ma zamiar zwalczać ślimaki wie, że jest to nieustępliwa bitwa, ale są rzeczy, które można zrobić, aby utrzymać je w impasie.

Skąd pochodzą?

Po założeniu akwarium, nie było tam ani jednego ślimaka, więc skąd on pochodzi? Ślimaki zazwyczaj przybywają do zbiornika na roślinach jako niewielki skorupiaczek, którego najprawdopodobniej nie zobaczyliśmy lub jako kilka jajeczek, których nie usunęliśmy w trakcie mycia roślinek (ewentualnie kamieni, korzeni lub żwiru). Czasami przybywają też z rybą, do której się mogły przyczepić. Potrzebny jest jeden zabłąkany ślimak lub kilka jaj, a Twoje piękne akwarium może przemienić się w oazę dla ślimaków.

Jak się rozmnażają?

Być może najbardziej zadziwiającą rzeczą o ślimakach jest to jak one mogą się tak szybko rozwinąć. Często można usłyszeć: „Ale był tylko jeden”. To prawda, mógł być tylko jeden, jak najbardziej ślimaki nie potrzebują swojej zbyt wielkiej populacji, aby się rozmnożyć. Nie ma potrzeby dla ślimaka, aby znaleźć sobie partnera lub partnerkę. Pojedynczy ślimak sam zapładnia swoje własne jaja i tak oto kilka tygodni później staje się on samotną matką!

Ponadto nie jest niczym dziwnym dla ślimaków, że spędzają one dzień będąc pochowanymi w podłożu, wychodzą tylko w nocy na posiłek. Ten słodki ślimaczek ma najprawdopodobniej tuziny, jeżeli nie setki braci, mieszkających pod żwirem. Każdy z nich może mieć dzieci sam ze sobą, więc niezaskakujące jest, że Twój ślimakowy problem może rosnąć bardzo szybko ja grzyby po deszczu.

Panowanie nad ślimakami

Chociaż ślimak ma tę zaletę, że może rozmnażać się szybko i chować po rozmaitych kątach, wciąż możesz wygrać z nimi tą bitwę. Wszystko co musisz zrobić, to użyć swoich nadrzędnych zdolności. Ślimaki mogą być zwabione na zewnątrz poprzez liść sałaty, który przed snem możemy przyczepić do szyby w akwarium. Rano powinna znaleźć się tam cała rodzina ślimaków zajadających się sałatą z której je zbierzesz i usuniesz. Nie wyeliminujesz każdego ślimaka tą metodą, ale możesz zapanować nad ich liczbą.

Innym rozwiązaniem jest umieszczenie w akwarium ryb zjadających ślimaki. Jakiekolwiek bocje chętnie skosztują obiad w postaci ślimaków. Będą one przeczesywać żwir, ssąc wszelkie ślimaki, jakie znajdą się w jej zasięgu. Ryby z rodziny piskorzowatych potrafią nawet zanurzyć się sporo pod podłoże w swoim polowaniu na ślimaka. Ryby labiryntowe, takie jak bojowniki czy gurami, również zjadają ślimaki, ale nie są one jednak tak doświadczone w wyszukiwaniu ich pod żwirem, który jest ich największą kryjówką.

Wreszcie należy pamiętać o zmniejszeniu ilości pokarmu jaki dajemy rybom. Mniej żywności równa się mniej ślimaków. Redukując ilość pokarmu danego rybom, redukujemy ilość pokarmu ślimakom, dzięki czemu nie są one w stanie tak szybko się rozmnażać.

Zapobieganie

Oczywiście najlepszym sposobem uniknięcia problemów ze ślimakami jest niedopuszczenie do dostania się ich do zbiornika. Po zakupie ryb, upewnij się czy w worku nie znajduje się jakiś mały ślimak lub jego jajeczka. Jeśli planujesz zakup żywych roślin to przygotuj je przed włożeniem ich do zbiornika (jeśli znajdowały się w akwarium, w którym mogły znajdować się ślimaki). Opcje moczenia roślin obejmuje:

Ałun – przygotować roztwór zawierający około jedną łyżkę stołową ałunu na 2 litry wody. Zanurzyć rośliny na dwa do trzech dni, a następnie spłukać dobrze przed posadzeniem w zbiorniku.

Wybielacz – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz półtora kubka wybielacza. Zanurzyć roślinki do pięciu minut, następnie moczyć je kolejne pięć minut w zwykłej wodzie z dodatkiem antychloru. Na koniec dobrze spłukać wodą. Należy pamiętać, że kruche rośliny mogą być uszkodzone przez roztwory wybielaczy. Jednak wybielacz jest najbardziej skutecznym sposobem na zabicie ślimaków oraz pozbycie się ich jaj. Sposób rzadko stosowany i raczej nie polecany.

Nadmanganian potasu – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz pół łyżki nadmanganianu potasu. Zanurzyć na 15 minut, a następnie dobrze spłukać przed posadzeniem w akwarium.

Zaleca się także przed założeniem akwarium, ugotować żwirek oraz kamienie. Wysoka temperatura zabije wszystkie ślimaki oraz jajeczka. Należy włożyć je do garnka z wodą i gotować przez przynajmniej 40-60 minut.

Ponadto na rynku dostępne są liczne gotowe preparaty zwalczające ślimaki oraz pułapki na ślimaki.

Pamiętaj, że kilka ślimaków w akwarium niekoniecznie jest złą rzeczą. Zjadają one glony oraz resztki pokarmu spożywanego przez ryby. Tak długo, kiedy kontrolujesz ich liczbę, tak długo mogą żyć w Twoim akwarium.

Artykuł przesłany przez Pana Mariana Nowaka z Parczewa. Dziękujemy.

277 komentarzy

 1. max:

  NA ŚLIMAKI DOBRY JEST TEN ŚLIMAK MIĘSOŻERCA Anentome Helena

 2. na przeciw przemocy ! :

  lepiej kupcie akwarium male z pokrywą i tam wrzucajcie je i karmcie nie będziecie ich zabijać

 3. akwa250l:

  niech ktoś poradzi jakie preparaty są skuteczne na zwalczenie ślimaków.Bocja,kolcobrzuch nie wchodzą w gre ponieważ choduje krewetki.Nie chciałabym też wyciągać wszystkiego i zmieniać wody bo mam akwarium 250 l

 4. :

  ja też postawiłem na helenki w walce z ślimakami,teraz czekam na efekty! pozdr dla walczących!!ha ha

 5. Pozbywacz ślimaków :():

  Można również kupić bocje ale moje ślimaki je zjadły : Bocja kosztuje 12 zł najlepiej kupić dwie będą szybciej zjadać ślimaki :)

 6. kasiekb1:

  Przyjmę ślimaki każdego gatunku, tylko nie helenki, opłacę wysyłkę, kontakt: wrozka@twoja.info

 7. Damian:

  Witam! mam pytanie, czy moze ktos probowal uv lampy w filtrze lub uv Sterilizer, czy to moze pomaga na slimaki?

 8. jacek:

  mam slimaki z rodzaju zatoczaki ciezko je wytepic nawet bojownik i helenka nie dają sobie rady

 9. Accipiter:

  Dobry sposób to ten z sałatą. wieczorem wystarczy umieścić listek na żwirku i rano zebrać żniwo :) . Trochę to co prawda żmudna robota bo wszystkich i tak nie usuniemy ale lepsze to niż siedzieć z założonymi ręcami. Piszą tu o bocjach ale przecież bocja potrzebuje dużego zbiornika i najlepiej trzymać je po kilka sztuk. W małych zbiornikach nie powinno się ich trzymać, nawet jeśli mamy w nim setki ślimaków.

 10. Apoo:

  Chętnie wezmę świderki jak ktoś chce się pozbyć. Kontakt flyctsw@gmail.com

 11. Apoo:

  Polecam wynająć mojego czerwolicowca :))), w 3 dni i nie będziesz miał ani jednego ślimaka (mój po prostu je uwielbia). Tak do akwarium to pewnie tylko helenka ale chyba względna skutecznośc.

 12. DanioXD:

  jakie ryby jeszcze oprócz: bocji, kolcobrzucha i suma jedzą te ślimaczki

 13. DanioXD:

  jakie jeszcze ryby zżerają te świderki i zatoczki

 14. HMMMM:

  Hej! Czy mogę złapane ślimaczki wrzucić do jeziora? Nie chcę ich zabijać.

 15. rafał:

  ja rozgniatam o szybę :) przeważnie jak rano zapalam światło jest ich multum na frontowej szybie i jak je rozgniotę wszystkie ryby się nimi zajmują :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter