Usuwanie ślimaków z akwarium

Pewnego dnia wpatrujesz się w swoje akwarium i zauważasz niewielkiego ślimaka na szkle. Wygląda on bardzo nieszkodliwie. Tydzień później ślimak ten ma pół tuzina towarzyszy. Zanim się zorientujesz, zbiornik zarasta nimi.

Skąd one pochodzą? Jak się tak szybko rozmnożyły? Co można zrobić, aby ich się pozbyć? Każdy kto ma zamiar zwalczać ślimaki wie, że jest to nieustępliwa bitwa, ale są rzeczy, które można zrobić, aby utrzymać je w impasie.

Skąd pochodzą?

Po założeniu akwarium, nie było tam ani jednego ślimaka, więc skąd on pochodzi? Ślimaki zazwyczaj przybywają do zbiornika na roślinach jako niewielki skorupiaczek, którego najprawdopodobniej nie zobaczyliśmy lub jako kilka jajeczek, których nie usunęliśmy w trakcie mycia roślinek (ewentualnie kamieni, korzeni lub żwiru). Czasami przybywają też z rybą, do której się mogły przyczepić. Potrzebny jest jeden zabłąkany ślimak lub kilka jaj, a Twoje piękne akwarium może przemienić się w oazę dla ślimaków.

Jak się rozmnażają?

Być może najbardziej zadziwiającą rzeczą o ślimakach jest to jak one mogą się tak szybko rozwinąć. Często można usłyszeć: „Ale był tylko jeden”. To prawda, mógł być tylko jeden, jak najbardziej ślimaki nie potrzebują swojej zbyt wielkiej populacji, aby się rozmnożyć. Nie ma potrzeby dla ślimaka, aby znaleźć sobie partnera lub partnerkę. Pojedynczy ślimak sam zapładnia swoje własne jaja i tak oto kilka tygodni później staje się on samotną matką!

Ponadto nie jest niczym dziwnym dla ślimaków, że spędzają one dzień będąc pochowanymi w podłożu, wychodzą tylko w nocy na posiłek. Ten słodki ślimaczek ma najprawdopodobniej tuziny, jeżeli nie setki braci, mieszkających pod żwirem. Każdy z nich może mieć dzieci sam ze sobą, więc niezaskakujące jest, że Twój ślimakowy problem może rosnąć bardzo szybko ja grzyby po deszczu.

Panowanie nad ślimakami

Chociaż ślimak ma tę zaletę, że może rozmnażać się szybko i chować po rozmaitych kątach, wciąż możesz wygrać z nimi tą bitwę. Wszystko co musisz zrobić, to użyć swoich nadrzędnych zdolności. Ślimaki mogą być zwabione na zewnątrz poprzez liść sałaty, który przed snem możemy przyczepić do szyby w akwarium. Rano powinna znaleźć się tam cała rodzina ślimaków zajadających się sałatą z której je zbierzesz i usuniesz. Nie wyeliminujesz każdego ślimaka tą metodą, ale możesz zapanować nad ich liczbą.

Innym rozwiązaniem jest umieszczenie w akwarium ryb zjadających ślimaki. Jakiekolwiek bocje chętnie skosztują obiad w postaci ślimaków. Będą one przeczesywać żwir, ssąc wszelkie ślimaki, jakie znajdą się w jej zasięgu. Ryby z rodziny piskorzowatych potrafią nawet zanurzyć się sporo pod podłoże w swoim polowaniu na ślimaka. Ryby labiryntowe, takie jak bojowniki czy gurami, również zjadają ślimaki, ale nie są one jednak tak doświadczone w wyszukiwaniu ich pod żwirem, który jest ich największą kryjówką.

Wreszcie należy pamiętać o zmniejszeniu ilości pokarmu jaki dajemy rybom. Mniej żywności równa się mniej ślimaków. Redukując ilość pokarmu danego rybom, redukujemy ilość pokarmu ślimakom, dzięki czemu nie są one w stanie tak szybko się rozmnażać.

Zapobieganie

Oczywiście najlepszym sposobem uniknięcia problemów ze ślimakami jest niedopuszczenie do dostania się ich do zbiornika. Po zakupie ryb, upewnij się czy w worku nie znajduje się jakiś mały ślimak lub jego jajeczka. Jeśli planujesz zakup żywych roślin to przygotuj je przed włożeniem ich do zbiornika (jeśli znajdowały się w akwarium, w którym mogły znajdować się ślimaki). Opcje moczenia roślin obejmuje:

Ałun – przygotować roztwór zawierający około jedną łyżkę stołową ałunu na 2 litry wody. Zanurzyć rośliny na dwa do trzech dni, a następnie spłukać dobrze przed posadzeniem w zbiorniku.

Wybielacz – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz półtora kubka wybielacza. Zanurzyć roślinki do pięciu minut, następnie moczyć je kolejne pięć minut w zwykłej wodzie z dodatkiem antychloru. Na koniec dobrze spłukać wodą. Należy pamiętać, że kruche rośliny mogą być uszkodzone przez roztwory wybielaczy. Jednak wybielacz jest najbardziej skutecznym sposobem na zabicie ślimaków oraz pozbycie się ich jaj. Sposób rzadko stosowany i raczej nie polecany.

Nadmanganian potasu – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz pół łyżki nadmanganianu potasu. Zanurzyć na 15 minut, a następnie dobrze spłukać przed posadzeniem w akwarium.

Zaleca się także przed założeniem akwarium, ugotować żwirek oraz kamienie. Wysoka temperatura zabije wszystkie ślimaki oraz jajeczka. Należy włożyć je do garnka z wodą i gotować przez przynajmniej 40-60 minut.

Ponadto na rynku dostępne są liczne gotowe preparaty zwalczające ślimaki oraz pułapki na ślimaki.

Pamiętaj, że kilka ślimaków w akwarium niekoniecznie jest złą rzeczą. Zjadają one glony oraz resztki pokarmu spożywanego przez ryby. Tak długo, kiedy kontrolujesz ich liczbę, tak długo mogą żyć w Twoim akwarium.

Artykuł przesłany przez Pana Mariana Nowaka z Parczewa. Dziękujemy.

277 komentarzy

  1. Adam:

    Tylko ślimak Helenka poradzi sobie z plagą ślimaków sprawdziłem osobiście i mogę zagwarantować skuteczność. Helenki kryją się w żwirku a nocą polują i trzeba trochę cierpliwości.

  2. Akwa:

    Do Aśka . ślimak hellena kosztuje ok 4 złote :)

  3. Marta :

    A ja jestem cierpliwa... ale do czasu :D jak mi się już wydawało że za dużo ślimaków mam w zbiorniku... poprostu go oprużniłam.... zagotowałam ślimaki z żwirkiem (część wcześniej uratowałam) wypucowałam cały zbiornik i wyczyściłam roślinki... I problem z głowy ;)

  4. Joanna:

    czy orientuje się może ktoś, czy ślimaki mogły zaszkodzić rybce? Kupiłam roślinki w sklepie niby je przemyłam, ale nagle zobaczyłam jednego ślimaka, szkoda mi go było to go zostawiłam, myślałam że poobgryza trochę roślin i tyle a tu nagle jest ich ze 30:/ jeśli nie więcej. Kiedy zdechła mi rybka to ją oblazły, :( ble...

  5. hgyf:

    kosztuje ok.10zł Asia

  6. twardzioszek czosneczek:

    bocje,chętnie zjadają ślimaki.ale uwaga!bo mniejsze rybki tez,zwłaszcza te jaskrawo ubarwione,,

  7. julia200424:

    Skąd pochodzą ślimaki? Kupicie akwarium i postawicie gdzieś tam i nie będzie żadnego małego ślimaczka. Więc skąd przychodzi? Ślimaki zazwyczaj przybywają do zbiornika na roślinach jako niewielki skorupiaczek, którego najprawdopodobniej nie zobaczyliśmy lub jako kilka jajeczek, których nie usunęliśmy w trakcie mycia roślinek. Czasami przybywają też z rybą, do której się mogły przyczepić. Potrzebny jest jeden zabłąkany ślimak lub kilka jaj, a Twoje piękne akwarium może przemienić się w oazę dla ślimaków.

  8. guardion:

    A sałatę daje się po wewnętrznej czy zewnętrznej stronie akwarium?

  9. Pablo:

    Ja je rozgniatam na szybie i zjadają je sobie rybki :P

  10. Aśka:

    Wiem coś na temat ślimaków w akwarium. Nienawidzę ich!Nie tylko szpecą całe akwarium, ale i robią dziury w roślinkach! Rozważam decyzję o kupnie ślimaka Helleny. Mam nadzieję, że wszystkie je pozjada i że będę miała śliczne akwarium, takie jak na początku.Czy ktoś wie ile kosztuje ślimak Hellena?

  11. krzycho:

    cuprisol z miedzią zooleku jak narazie działa slimaki sa otepiałe i nie ruszają się jak zapalam światło dalem okolo 10 -8 ml na 112 l ( nie mam ryb bo zmieniam na tanganike)

  12. set:

    polecam hellenki. plaga szybko znika. kupiłem 4 w 250L po poł roku jest ich troche koło 30 naliczyłem ale helenki mozna odłowic nie rodza sie tysiacami:P jak inne slimaki. a plaga znikła.

  13. Piotr:

    slimak jak slimak je wszystko nie jest wybredny

  14. marcin:

    najlepsze metody na ślimaki wg mnie: - helenka - obecnie mam ich co najmniej 7 i non stop znajduję puste muszle po tych niechcianych ślimakach - pokarm w tabletkach - wrzucamy taką tabletkę na noc i na drugi dzień mamy tam stertę ślimaków - wyjmujemy i do widzenia; i jeszcze jedno, to co napisał redaktor - ślimaki mimo wszystko są pożyteczne bo sprzątają cały syf, włącznie ze zdechłymi rybami; także kontrolowana ich liczba jest OK;

  15. karolinka:

    Witam, u mnie tez zuwazylam dwa male ślimaczki, do pewnego czasu był spokój bo widziałam cały czas 2, myślałam ze bocje tak dobrze nad nimi panują ale niestety robi ich się coraz więcej wiec na razie, każdego jakiego zauważę usuwam z akwarium, w drugim mam pułapkę tez się dobrze spisuje.Aha jak ograniczyłam jedzenie ślimaki zaczęły podżerać rośliny :(

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter