Usuwanie ślimaków z akwarium

Pewnego dnia wpatrujesz się w swoje akwarium i zauważasz niewielkiego ślimaka na szkle. Wygląda on bardzo nieszkodliwie. Tydzień później ślimak ten ma pół tuzina towarzyszy. Zanim się zorientujesz, zbiornik zarasta nimi.

Skąd one pochodzą? Jak się tak szybko rozmnożyły? Co można zrobić, aby ich się pozbyć? Każdy kto ma zamiar zwalczać ślimaki wie, że jest to nieustępliwa bitwa, ale są rzeczy, które można zrobić, aby utrzymać je w impasie.

Skąd pochodzą?

Po założeniu akwarium, nie było tam ani jednego ślimaka, więc skąd on pochodzi? Ślimaki zazwyczaj przybywają do zbiornika na roślinach jako niewielki skorupiaczek, którego najprawdopodobniej nie zobaczyliśmy lub jako kilka jajeczek, których nie usunęliśmy w trakcie mycia roślinek (ewentualnie kamieni, korzeni lub żwiru). Czasami przybywają też z rybą, do której się mogły przyczepić. Potrzebny jest jeden zabłąkany ślimak lub kilka jaj, a Twoje piękne akwarium może przemienić się w oazę dla ślimaków.

Jak się rozmnażają?

Być może najbardziej zadziwiającą rzeczą o ślimakach jest to jak one mogą się tak szybko rozwinąć. Często można usłyszeć: „Ale był tylko jeden”. To prawda, mógł być tylko jeden, jak najbardziej ślimaki nie potrzebują swojej zbyt wielkiej populacji, aby się rozmnożyć. Nie ma potrzeby dla ślimaka, aby znaleźć sobie partnera lub partnerkę. Pojedynczy ślimak sam zapładnia swoje własne jaja i tak oto kilka tygodni później staje się on samotną matką!

Ponadto nie jest niczym dziwnym dla ślimaków, że spędzają one dzień będąc pochowanymi w podłożu, wychodzą tylko w nocy na posiłek. Ten słodki ślimaczek ma najprawdopodobniej tuziny, jeżeli nie setki braci, mieszkających pod żwirem. Każdy z nich może mieć dzieci sam ze sobą, więc niezaskakujące jest, że Twój ślimakowy problem może rosnąć bardzo szybko ja grzyby po deszczu.

Panowanie nad ślimakami

Chociaż ślimak ma tę zaletę, że może rozmnażać się szybko i chować po rozmaitych kątach, wciąż możesz wygrać z nimi tą bitwę. Wszystko co musisz zrobić, to użyć swoich nadrzędnych zdolności. Ślimaki mogą być zwabione na zewnątrz poprzez liść sałaty, który przed snem możemy przyczepić do szyby w akwarium. Rano powinna znaleźć się tam cała rodzina ślimaków zajadających się sałatą z której je zbierzesz i usuniesz. Nie wyeliminujesz każdego ślimaka tą metodą, ale możesz zapanować nad ich liczbą.

Innym rozwiązaniem jest umieszczenie w akwarium ryb zjadających ślimaki. Jakiekolwiek bocje chętnie skosztują obiad w postaci ślimaków. Będą one przeczesywać żwir, ssąc wszelkie ślimaki, jakie znajdą się w jej zasięgu. Ryby z rodziny piskorzowatych potrafią nawet zanurzyć się sporo pod podłoże w swoim polowaniu na ślimaka. Ryby labiryntowe, takie jak bojowniki czy gurami, również zjadają ślimaki, ale nie są one jednak tak doświadczone w wyszukiwaniu ich pod żwirem, który jest ich największą kryjówką.

Wreszcie należy pamiętać o zmniejszeniu ilości pokarmu jaki dajemy rybom. Mniej żywności równa się mniej ślimaków. Redukując ilość pokarmu danego rybom, redukujemy ilość pokarmu ślimakom, dzięki czemu nie są one w stanie tak szybko się rozmnażać.

Zapobieganie

Oczywiście najlepszym sposobem uniknięcia problemów ze ślimakami jest niedopuszczenie do dostania się ich do zbiornika. Po zakupie ryb, upewnij się czy w worku nie znajduje się jakiś mały ślimak lub jego jajeczka. Jeśli planujesz zakup żywych roślin to przygotuj je przed włożeniem ich do zbiornika (jeśli znajdowały się w akwarium, w którym mogły znajdować się ślimaki). Opcje moczenia roślin obejmuje:

Ałun – przygotować roztwór zawierający około jedną łyżkę stołową ałunu na 2 litry wody. Zanurzyć rośliny na dwa do trzech dni, a następnie spłukać dobrze przed posadzeniem w zbiorniku.

Wybielacz – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz półtora kubka wybielacza. Zanurzyć roślinki do pięciu minut, następnie moczyć je kolejne pięć minut w zwykłej wodzie z dodatkiem antychloru. Na koniec dobrze spłukać wodą. Należy pamiętać, że kruche rośliny mogą być uszkodzone przez roztwory wybielaczy. Jednak wybielacz jest najbardziej skutecznym sposobem na zabicie ślimaków oraz pozbycie się ich jaj. Sposób rzadko stosowany i raczej nie polecany.

Nadmanganian potasu – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz pół łyżki nadmanganianu potasu. Zanurzyć na 15 minut, a następnie dobrze spłukać przed posadzeniem w akwarium.

Zaleca się także przed założeniem akwarium, ugotować żwirek oraz kamienie. Wysoka temperatura zabije wszystkie ślimaki oraz jajeczka. Należy włożyć je do garnka z wodą i gotować przez przynajmniej 40-60 minut.

Ponadto na rynku dostępne są liczne gotowe preparaty zwalczające ślimaki oraz pułapki na ślimaki.

Pamiętaj, że kilka ślimaków w akwarium niekoniecznie jest złą rzeczą. Zjadają one glony oraz resztki pokarmu spożywanego przez ryby. Tak długo, kiedy kontrolujesz ich liczbę, tak długo mogą żyć w Twoim akwarium.

Artykuł przesłany przez Pana Mariana Nowaka z Parczewa. Dziękujemy.

277 komentarzy

 1. Cortez:

  Witam, mam pytanie jak przyczepić liść sałaty do szyby akwarium, i czym?

 2. maniek:

  ale mnie napadły mam ich chyba z tysiąc w akwarium. Te rybki działają na ślimaki ???

 3. rafal:

  ja dziś także nabyłem Helenkę. po paru dniach podzielę się swoimi spostrzeżeniami.

 4. monia:

  Mi super sprzedawca zaproponował innego ślimaka zwanego Helenka który zjada wszystkie mniejsze slimaki, polecam a do tego pieknie wyglada:) pozdrawiam wszystkich poczatkujacych i nie tylko:)

 5. Adrian15223:

  Ja posiadam w akwarium duże kiryski i masę ślimaków jednak nie widzę żeby kiryski je jadły;/

 6. belakat:

  jestem początkującą akwarystką i na samym początku spotkała mnie plaga slimakow.Miałam ich ok tyś,dziennie wyjawiałam łyżeczką 100.jeszcze są pojedyncze ale sobie poradzę:)

 7. robson:

  Witam,mam pytanie czy Kiryski jedza slimaki jezeli innym rybkom ograniczy sie jedzenie

 8. zimnylech:

  u mnie najbardziej żywiołowo ze ślimakami rozprawiał się kolcobrzuch. Miałem jednego takiego i wytępił mi wszystkie ślimaki. Nieustannie na nie polował. Mniejszym ślimakom roztrzaskiwał skorupę i zjadał a większę wręcz ze skorupy wyssysał.

 9. otosek:

  do sebdam:albo kup ślimaka HELENĘ tak jak napisał/a faja, albo kup BOCJĘ, albo po prostu rozpocznij wszystko od nowa. do ewelinka111:molinezja to nie jest wcale taka mała rybka;) a bocja nie jest agresywna(przynajmniej, te które znam u znajomych:)jeśli masz takie rybki jak neony, razbory, albo inne rybki poruszające się w środkowej strefie akwarium to nie powinno się nic dziać:)problem może pojawić się wtedy gdy masz inne rybki mniejsze od bocji, które lubią dno

 10. gonia:

  nie opowiadajcie glupot...jak nawet innej odmiany slimaki sie nie rozmnazaja tak szybko?pewnie,ze sie rozmnazaja boja mialam te Helena.i nie jestem zadowolona bo poprostu mialam za duzo wczesniejszych slimakow.i jezeli jest plaga to zadne srodki typu bocja i Helena nie pomagaja.trzeba oczyscic akwarium

 11. pablo:

  mam 4 bocje i po ślimakach to nie prawda że bocja atakuje inne rybki mam paletki 12 szt i neonki około 40 szt bocje nawet ich nie dotykają

 12. michal2000:

  mam w akwarium pełno ślimaków a boję się że jak wpuszczę do akwa bocję to mi zaatakuje inne ryby

 13. Misiek:

  POLECAM - Bocję siatkowaną - Nieduża rybka - a poradzi sobie ze ślimakami. Ja do swojego akwarium (110L) wpuściłem 2 bocje o po dwóch tygodniach nie było śladu po ślimakach, a miałem ich totalną plagę !

 14. Głupek86:

  Ja przez tydzień co noc wkładałam liść sałaty. Rano go wyjmowałam z ok. 30 ślimakami. Tym sposobem pozbyłam się ślimaków. Teraz nigdzie ich nie widzę. Mam nadzieję, że już ich nie będzie.

 15. Mati123:

  Ja tam nawed sie ciesze jak taka plaga sie u mnie pojawi :D Ponieważ wyłapuje je rozgniatam i podaje rybom jedzą jak szalone przy okazi to dobry pokarm uzupelniający i koledzy też nie narzekaja bo je od nich biore:D

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter