Zakładanie akwarium

W poniższym artykule postaram się przybliżyć najważniejsze sprawy związane z zakładaniem akwarium przez początkujących akwarystów. Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z akwarystyką popełnia wiele błędów, które skutkują padnięciem ryb. Powoduje to zniechęcenie u początkującego akwarysty. Postaram się przybliżyć najważniejsze zagadnienia związane z pierwszymi krokami w pięknym hobby, jakim jest posiadanie akwarium w naszym domu.

Wybór miejsca pod akwarium.

Miejsce w którym znajdzie się akwarium powinno być wybrane na stałe, ponieważ późniejsza jego zmiana szkodzi rybom i roślinom oraz jest bardzo pracochłonna. Ustawienie zbiornika przy oknie (szczególnie od strony południowej) może przyczynić się do rozwoju kłopotliwych glonów w akwarium, a także powodować inne problemy. Osobiście uważam, że najładniej wyglądają akwaria ustawione w ciemnym pomieszczeniu i oświetlone światłem sztucznym. Akwarium należy ustawić na mocnym i stabilnym meblu, ponieważ duże akwarium waży bardzo dużo. Ponadto zbiornik powinien harmonizować się z wyglądem pokoju oraz stać w miejscu dogodnym do obserwacji. Akwarium nie może stać w miejscu, gdzie narażone będzie na pęknięcie, występują przeciągi i nagłe zmiany temperatury.

Jaka wielkość i kształt akwarium?

Kształt i wielkość zbiornika odgrywa zasadniczą rolę w dostępności tlenu, możliwości hodowli poszczególnych gatunków ryb i innych ważnych sprawach. Na zawartość tlenu w akwarium wpływ ma powierzchnia lustra wody, a nie jego głębokość. Większa zawartość tlenu w akwarium umożliwia hodowlę większej ilości ryb. Oczywiście wielkość zbiornika również ma wpływ na ilość zawartego w wodzie tlenu. Większe ryby zużywają więcej tlenu niż mniejsze. Ryby z wód chłodnych potrzebują więcej tlenu niż gatunki tropikalne. Poszczególne gatunki ryb preferują poszczególne strefy wody w zbiorniku. Strefę powierzchniową preferują gatunki, które żerują i pływają przy powierzchni np.: proporczykowiec. Strefę środkową zazwyczaj wybierają ryby ławicowe jak np.: neon innesa, brzanka sumatrzańska lub zwinnik ogonopręgi. Strefę przydenną wybierają ryby takie jak np.: glonojad i kirysek panda. Przykładowo akwarium niskie z dużą powierzchnia dna najlepiej będzie się nadawało do hodowli gatunków preferujących dno akwarium. Wielkość akwarium ma również kolosalne znaczenie przy hodowli gatunków terytorialnych. Zbyt mały zbiornik przy hodowli gatunków terytorialnych może powodować ciągłe walki pomiędzy osobnikami o własne terytorium. Zbyt duża ilość ryb w zbyt małym akwarium to najczęstszy błąd początkujących akwarystów. Odpowiednio duży zbiornik to zdecydowanie jedna z najważniejszych spraw związanych z hodowlą ryb akwariowych. Pamiętajmy, że ryb akwariowych nie wpuszczamy zaraz po założeniu zbiornika. Każde akwarium wymaga pewnego czasu na „dojrzenie”.

Woda

W akwarystyce odpowiednia jakość wody odgrywa pierwszoplanową rolę. Dwoma najważniejszymi miernikami jakości wody jest pH (informuje czy woda akwariowa jest zasadowa, kwaśna czy obojętna) oraz twardość. Możemy je zmierzyć za pomocą specjalnych testów dostępnych w sklepach akwarystycznych. Poszczególne ryby wymagają konkretnych parametrów pH i twardości.

Sprzęt

Odpowiedni sprzęt odgrywa dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu każdego akwarium. Poniżej postaram się przedstawić i opisać najważniejsze elementy potrzebne do założenia domowego akwarium.

Filtr – Urządzenie to oczyszcza wodę z produktów przemiany materii ryb, które zawierają amoniak oraz inne substancje trujące. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i marek filtrów. Najprostszy podziałem jest wyodrębnienie filtrów zewnętrznych i wewnętrznych. Wydajność filtra dostosowuje się do wielkości akwarium. Filtry możemy podzielić również na mechaniczne lub biologiczne. Większość markowych łączy funkcję oczyszczania mechanicznego z biologicznym. Produkty przemiany materii usuwamy również poprzez częściową regularną podmianę części wody. W pochłanianiu azotanów, metali i dwutlenku węgla pomagają rośliny akwariowe.

Świetlówka – Światło jest niezbędne do procesu fotosyntezy u roślin akwariowych oraz umożliwia lepszą obserwację akwarium. Zazwyczaj oświetlenie akwarium powinno być włączone przez ok. 10 godzin na dobę. W żadnym wypadku światło nie może świecić prze całą dobę. Do oświetlania akwarium nie należy używać zwykłych żarówek, ponieważ wytwarzają zbyt dużą ilość energii cieplnej.

Grzałka akwariowa – Większość tropikalnych ryb do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiednio wysokiej temperatury (ok. 25°C). Z tego powodu ogrzewanie akwarium jest niezbędne. Konkretną temperaturę możemy utrzymywać precyzyjnie za pomocą grzałki z termostatem.

Pompka akwariowa – Odpowiednia ilość tlenu odgrywa ważną rolę w zapewnieniu właściwych warunków w akwarium. Pompka wraz z rurką i kostką napowietrzającą powoduje ruch wierzchniej warstwy wody. Ruch powierzchni wody zwiększa wymianę gazową. Dzięki temu woda zawiera większą ilość tlenu i mniejszą ilość dwutlenku węgla.

Inne podstawowe elementy potrzebne do założenia akwarium:

Podłoże do akwarium, termometr, siatka do odłowu ryb, odmulacz, dekoracje, czyścik do szyb akwariowych, pokrywa do akwarium, rośliny akwariowe, testy do wody, preparaty do uzdatniania wody, pokarm dla ryb, nawóz dla roślin akwariowych, tło.

Sklep akwarystyczny

Wybierajmy sklep akwarystyczny, gdzie obsługa może nam udzielić cennych wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu i ryb. W ostatnich czasach dużą popularność zyskują internetowe sklepy akwarystyczne, które często oferują sprzęt w dużo niższych cenach w porównaniu ze sklepami tradycyjnymi.

Zakupując ryby akwariowe szczególną uwagę należy zwrócić na kilka następujących spraw:

- Początkujący akwaryści nie powinni zakupywać gatunków rzadkich, drogich i delikatnych.

- Nie kupujemy pojedynczych egzemplarzy ryb, które preferują ławicowy tryb życia.

- Nie należy zakupywać ryb, które niedawno pojawiły się w sklepie i nie przeszły kwarantanny.

- Zanim nabędziemy konkretny gatunek ryb należy dowiedzieć się jakie wymiary osiągnie dany gatunek po osiągnięciu wieku dorosłego.

- W żadnym wypadku nie należy zakupywać ryb wyglądających na chore.

- Ryby roślinożerne mogą zjadać rośliny w zbiorniku.

- Zakupujmy dany gatunek ryb pod warunkiem, że jesteśmy pewni, że posiadamy odpowiednie warunki na ich hodowlę.

- Ryby przenosimy w worku foliowym. Zanim wpuścimy ryby należy włożyć worek do akwarium, aby wyrównała się temperatura w worku i akwarium. Dzięki temu zabiegowi nie doznają szoku termicznego.

Mam nadzieję, że pomogłem osobom zakładającym akwarium i bardzo początkującym akwarystom. Zachęcam również do dodawania komentarzy, które pomogą każdemu kto chce założyć własne akwarium.

Łukasz Bułaj - użytkownik serwisu. Dziękujemy.

142 komentarzy

 1. Kubala:

  Witam, kupilem juz nowe akwarium okolo 40 litrow jakie rybki moglbym w nim trzymac z gory dziekuje.

 2. Anika:

  Proszę o szybką radę.Mam akwarium 126 l jeszcze bez lokatorów,wodę zalałam 3 dni temu więc czekam dwa tygodnie wiadomo dlaczego.Ale pojawił się problem zakupiłam duży korzeń moczyłam go tydzień i wszystko było ok wsadziłam go do akwa i właśnie po tych 3 dniach zauważyłam na nim pleśń (posiadam filtr 600l/h grzałkę napowietrzacz tem 25) .Chciałam zapytać czy ta pleśń nie zaszkodzi nowym lokatorom a ewentualnie co powinnam zrobić. Bardzo proszę kompetętną osobę o informację.Moje gg 13121392 PILNE

 3. rosomak:

  Zadziwiające jak niektórzy z Was fachowców dają się robić w konia. Wiem, że większość z Was to dzieciaki z podstawówki lub gimnazjum ale i tak łatwo zauważyć, kiedy ktoś pisząc komentarz robi sobie jaja. Oto jawny przykład dla tych mniej rozgarniętych "Moje akwarium ma 10 litrów i trzymam tam 50 neon Innesaa? Rybki na oko sa osowiałe i traca barwe. Czy coś robię źle ? " I jeszcze jedno, nie podniecajcie sie tak. I nie mówcie, że minimalna pojemność akwarium to 50 litrów, bo za kilka lat będziecie się równie mądrze wypowiadać o innych sprawach jak np. samochód czy mieszkanie :) Nie każdy ma w domu miejsce żeby postawić basen na 2 rybki :) Pozdrawiam i życzę trochę wyrozumiałości.

 4. ;p:

  kup lepszy filtr wymien wode do tego kup welona i szafa gra

 5. Hanaj:

  trzesnianka: ja wywalilbym karasie. Zimnowodne ryby, w porownaniu z topikalnymi, sa nudne i bardzo zanieczyszczaja akwarium. Wiem z doswiadczenia. Tropikalne dadza ci wiecej satysfakcji. Pzdr

 6. Rfx:

  trzesnianka -sprawdź sobie jaki to zbrojnik i dowiedz sie jakiego akwarium potrzebuje,bo niektóre z nich rosną bardzo duże-za duże do 100l.Tęczankę proponowałbym Ci oddać,bo to ryba stadna i na dodatek rosnąca do 10-15 cm.Skalar potrzebuje akwarium o wysokości minimum 50 cm,a Twoje ma pewnie 35-40,więc też odpada.Karasia(rozumiem,że to tzw"złota rybka")i teleskopa możesz zostawić. Podsumowując-niestety większości rybek musisz się pozbyć,gdyż nie masz warunków na ich hodowanie. Zostaną Ci 2 karasie i...Jest z nimi ten problem,że nie bardzo można je trzymać z innymi ciepłolubnymi rybkami. Dlatego dokup sobie najwyżej z 6 kirysków i najwyżej jeszcze jedną złotą rybkę-na więcej masz za małe akwarium.Jeśli taka perspektywa Ci sie nie podoba,to pozostaje całkowita zmiana obsady.Przykładowe obsady do 100l: 1+2x Molinezja/Mieczyk 1+1x Ramirezy 20x neon czerwony/innesa/bystrzyk czarny 6-8x Kirysek spiżowy/panda/albinos 1+2/3 Kakadu 6-8x samiec gupika 20x bystrzyk czarny 6-8x Kirysek spiżowy/panda/albinos 8-10x żałobniczka 1+1 Ramirezy 8-10x Kirysek spiżowy/panda/albinos 1+3 Bojownik syjamski 15x Razbora klinowa/espei 5x piskorek myersa 1+1 Szczupieńczyk indyjski Neonka czerwona x10 Prętnik karłowaty 1+2 Kirysek trójpręgi x6 Pielęgniczka Ramireza x2 (parka)

 7. trzesnianka:

  Hej, odziedziczyłam po dziaciakach akwa 20l, jest w nim zbrojownik, tęczanka (malutka) teleskop czarny, skalar i karaś. Te trzy ostatnie są już spore, więc zakupiłam nowe 100l :) Pytanie - taka obsada wystarczy, czy dokupić towarzystwo z tego samego gatunku? Bo nowych gatunków domyślam się, że lepiej nie mieszać, choć mam sporą ochotę na neony :)

 8. mlody gniewny:

  ...witam .moja przygoda z akwarium zaczęła się ok 14 lat temu .co 2-3lata robię i sklejam coraz to wieksze akwarium ze szkła robię sam aranżację,pokrytę. oświetlenie. obecnie mam akwarium 75cm ,wysokość 31. x 26 -ok 60 litrów .a zaczynałem od ok 10 litrowego. najwieksza liczba ryb jaką miałem to ok 150 rybek w akwarium o ok 40 litrów .w tej chwili mam oświetlenie 1 jarzeniówka .60 cm -wystarcza w zupełności światło zapalam w nim jak tylko wracam z pracy tzn ok 16-17 i świeci mi się aż do momętu gdy ide spać . filtr turbinka-360 litrów na godzinę, chodzi od rana do wieczora.rośliki rosną -oddaję je znajomym gdy już sie rozrastają . - nigdy nie miałem problemu z wodą, zawsze czysta .w tgej chwili mam 7 żałobników, 2 kardynałki .5 kirysów,ok 7 gupików.2 gurami.3 kosiarki -rewelacja te kosiarki, zero glonówzamierzam kupić jakieś kolorowe rybki np ze 3 mieczyki. lub kakadu .w tej chwili nie mam już miejsca na wieksze akwarium i chyba na tej wielkości zakonczę . tło mam zrobione z papieru pomalowane -wycieniowane gół nod białego a góra kończy się na ciemnym niebieskim ładnie to wyglada ,bo robi sie taka głębia i jest kontrast miedzy roślinkami zielonymi a tłem niebieskim.-mlody gniewny@amorki.pl

 9. greg:

  jak dużo ryb mogę trzymać w 54 litrowym akwarium?

 10. lubo:

  Witam! Mam problem... założyłem akwarium pierwsze rybki mi zdechły tj.4gupiki 2molinezje i 6neonków teraz wymieniłem wode kupiłem nowe: 2skalary,2gurami i 2żałobniczki i 2kiryski i teraz one chowają mi się za gąbke i tam stoją w miejscu nie wiem dlaczego? podpowiedzcie dzieki:)

 11. Dzieci NEO precz do szkoły!:

  A czy można trzymać rybkę w filiżance od kawy? Mam fajną filiżankę i zawsze chciałem mieć w niej rybkę. Nie wiem czy nie powinienem jakiegoś filtra kupić i grzałki do tego. Co o tym sadzicie ? Dodam, iż chciałbym tam trzymać złotą rybkę, tak żeby wyglądała z tej filiżanki.... Ludzie! Opanujcie się! 60l to absolutne minimum. A bez jakiej kolwiek chęci przeczytania choć jednej książki odpuście temat. Szkoda rybek. Sami się zamknijcie, np. w walizce i odpowiedzcie sobie na pytanie czy tak da się żyć.

 12. Smakosz:

  Poczatkujacy: mozna trzymac jakies rybki nawet w konserwie, np. sardynki, pozdrawiam

 13. Łukasz:

  NIE!! Zacznij przynajmiej od 50L z odp. wydajnym filtrem, grzałką z termostatem i oświetleniem 0,5W/L zbiornika.

 14. Początkujący:

  czy można trzymać jakieś rybki w 10 litrach? Z góry dziękuję za odpowiedż

 15. ewelinaop1:

  kwota? czyli tak najlepiej kupić większe akwarium aby ryby czuły się w nim swobodnie i żebys mógł hodowac ich wiecej czyli koło 250L. kupisz w sklepie akwarystycznym za około 300zł. kolejno wydajny filtr gdzieś do 70zł. grzałka 10zł. oświetlenie 120zł no i jakies roślinki, zwirek to z 20Zł.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter